logo

Facebook Yeni Tasarım

Facebook karmaşaya elvada

2013 yeni Facebook tasarımı “Karmaşaya Elvada” sloganı ile bizi karşılamakta.Web tasarım trendleri  sürekli olarak sadeleşmeye ve minimalleşmeye giderken bir sosyal ağ devinin de buna uyması gayet güzel bir gelişme olduğunu söyleyebilirim. Yeni tasarıma ubuntu facebook desek pek haksızlık ettiğimi düşünmem. Soldaki menü yapısına bakınca aklım direk ubuntu geliyor.

Düzenli tasarım değişmesi tüm siteler için gerekli olduğunu düşünüyorum. Bir web sitenin senede 1 defa tasarımı yenilemesi gerekli ve zorunlu olarak düşünüyorum. Facebook sadece bu nedenden dolayı tasarım değiştirmedi.

Yeni tasarımı çok beğendiğimi söyleyebilirim. Bundan önceki konularımda YouTube yeni tasarımını tamamen başarısız olarak belirtmiştim. Bu yeni Facebook tasarımı görünce yenisi eskisini aratmayan nadir tasarımlardan olmuş.

Yeni Tasarımın Artıları

  • Çok daha sadece ve göze hoş gelen bir tasarım.
  • Soldaki sadece logolardan oluşan menü çok başarılı ve kullanışlı.
  • Etkinlikler kısmı çok kullanışlı ve güzel olmuş.
  • Paylaşılan öğelerde, kimlerin paylaştığını sol tarafta logolar halinde göstermesi görsel ve kullanışsal olarak çok iyi.
  • Sağdaki menü sayesinde haber akışlarını kategorileştirmişler. Buda haber kaynağı kısmında karmaşıklığı azaltan diğer etmenlerden.

Web Tasarım Değiştirmesinin Nedenleri

  • Yapılan araştırmalara göre kullanıcılar Facebook‘dan bıkması. Yeni sosyal ağları denemek istemesi gibi nedenler Facebook’un günden güne güç gaybetmesini yavaşlatmak için sürekli yenilik getirmesi gerekmektedir. Bu araştırmanın doğru olduğuna bende katılıyorum çünkü 1 yıl öncesine nazaran çok daha az şey paylaşılıyor.
  • Facebook’un artık bir mesaj aracı olarak kullanılması daha az paylaşımın olması.
  • Eski tasarımın diğer sosyal ağlara göre karışık olması.
  • Yeni web tasarımın gerekliliği olan sadelik ve fonksiyonellik yapısına uyum.

Denemek isteyenler için : https://www.facebook.com/about/newsfeed

Yeni tasarımın perde arkası

Benzer Yazılar

Yorumlar

2 Responses

  1. facebook kan kaybetmeye başladı bence.artık insanlar sıkılıyor bende dahil bu yüzden nasıl kullanıcıları elimde tutarım hesabı yapıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

happy-woman-walking-on-beach-PL6FA7H.jpg

SanFair Newsletter

The latest on what’s moving world – delivered straight to your inbox