Marka Tanıtım Çalışması

3 dk. okuma süresi

Şirketler büyümek ister ve bir şirketin en önemli amaçlarından biri büyümek ve gelişmektir. Bu apaçık ortada olan bir durumdur. Bunun için gerekli olan marka oluşumu ve markasının ne kadar kişi tarafından tanındığıdır. Marka tanınılırlığını arttırmanın en önemli yollarından biri internet ve  sosyal ortamların etkili ve verimli bir şekilde kullanılmasıdır.

İnternet’te Marka Tanıtımın Yolları – Pazarlama Yöntemleri

 • Arama Motoru Optimizasyonu (Nami diğer SEO) : Markanızın ilgili kelimesinde arama motorlarında mümkünse 1. sıraya yerleşmesi size en ucuz ve en kolay müşteri sağlayacak araçtır.
 • Sosyal Ağlar: 7’inden 70’mine artık kullanılan sosyal ağlarda marka sayfanızın beğeni takip sayısını arttırmak ve sadece 2 3 tane sosyal ağ olduğunu düşünmemek ve tüm sosyal ağlarda olabildiğince bulunabilmektir. En önemli sosyal ağlar başlıca Facebook, Twitter, Google + olmak üzere bu sosyal ağları en etkili ve verimli şekilde kullanılmalıdır.
 • Haberler, Medya: Şirketlerin markalarını tanıtırken genelde düşünülen ve en pahalı yöntemlerden biri olan televizyon reklamları hep birinci sırada akılda gelmektedir. Bu günümüzde yavaş yavaş eski değerini yitirmektedir. İnsanların televizyon yerine interneti daha çok kullanmaya başlaması üzerine bu pahalı yöntem yerine, markanızı bir ürününüz yada yeni geliştirdiğiniz ilgi çekici bir metot ile kendinizi bedava gazetelerde veya haberlerde reklamınızı yaptırabilirsiniz.
 • Sosyal İmleme Siteleri: Markanızın şirketinizin internet sitesini daha geniş kitlelere yaymak için, şirketinizin sitesindeki blog haberlerinizi sosyal imleme sitelerine ekleyerek, hem daha fazla ziyaret hemde markanızın internet ortamındaki bulunan sonuç sayısı fazlaca artacaktır ve buda size uzun vadeli kazanç sağlayacaktır. Başlıca sosyal imleme sitelerine örnek olarak : Digg, Stumbleupon, Reddit ve daha binlercesi
 • Blog : Türkiye’de kurumsal şirketlerin blog sayısı hızlıca artmaktadır. Kurumsal bir şirketin için blog çalışması çok önemlidir. Müşterilerine ulaşmanın samimi ve daha ucuz yöntemlerinden biridir. Blog önemini kavrayan  Turkcell, Ülker, Teb  gibi önemli kurumsal şirketler bunun geri dönüşümünü çok güzel almaktadır.
 • Email Pazarlama: Bu yöntemi en çok kullanan firmalar e-ticaret firmalarıdır. Kullanıcısı çok olan şirketler, yeni ürünlerini, kampanyalarını, indirimlerini,  kullanıcılarına e-mail aracılığıyla profesyonel bir tasarım ile en ucuz yöntemle bildirmektedir. Örnek olarak : Markafoni, Gittigidiyor vb. sayılabilecek onlarca firma
 • Video Pazarlama: Hem seo açısından hemde firmanın akılda kalıcılığı açısından video marketing çok önemli bir yer taşımaktadır. Özellikle ilgili anahtar kelimelerde video sıralamasında daha kolay üst sıralara erişebilirsiniz çünkü video içerikte rekabet daha azdır. Bunun için ürününüzü tanıtımını video halinde hazırlayıp, sitenizde ve sosyal ortamlara aktarmak marka kalıcılığı açısından etkili bir yöntemdir.
 • Şikayet Takibi: Günümüzde kurumsal bir firma olmak ve müşteri memnuniyet açısından sitenizin şikayet kısmı veya hazırda olan  sikayetvar.com gibi siteleri kullanarak markanızın şikayetlerini dinleyip müşterileriniz cevap vermeniz markanızın güvenilirliği ve uzun ömürlü olması için çok önemlidir.

5 Responses

 1. Yazı için teşekkürler. Bunu yalnızca şirket ya da marka ile sınırlamamak gerekir aslında. Çünkü her site sahibinin, her blog sahibinin de bu aşamaları bir bir yapması gerekmektedir. Bunlar olmazsa olmazdır. Ancak benim için en önemlisi sosyal ağların etkin bir biçimde kullanılması.

  1. Yalnızca şirket ya da marka ile sınırlandırmak dediğiniz gibi doğru değil. Bu konu İnternet üzerinden tüm şirketlerin veya websitelerin marka tanıtım çalışmasıdır. Benim için de en önemli olan sosyal ağlar ve arama motoru optimizasyonudur.

 2. E posta pazarlama da dikkatimi çeken bir nokta yer almakta. Kullanıcısı cok olan sitelerin gönderim yapması gerekir şeklinde yazmışsınız ancak bu konuda size malesef katılamıyorum. E posta pazarlama ile site trafiğini arttırmak ve yeni kullanıcılarda çekmek mümkün. Kişiler gönderdiğiniz bültenleri arkadaşlarına, sosyal hesaplarında da paylaşabilmektedir. Ayrıca Gönderici de sosyal hesaplarında paylaşabilir ve bu şekilde hitini arrtırabilir.
  Örnek olarak http://graphicmail.com.tr/toplu-eposta-yararlari-ve-gonderim adresinde yer alan makaleden de faydalanıla bilir…

  Saygılar,

 3. Paylaşım bilgilendirici olmuş hocam, yalnız bıraz kısa tutmussunuz bıraz daha genıs anlatımlı beklıyoruz, teşekkür ederiz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.