Web Sitesi Kime Yaptırılmalı?

4 dk. okuma süresi

Web sitesi firmaların, kobilerin dünyaya açılan yüzüdür. Nasıl bir insan dış görünümüne dikkat eder, şirketlerinde kurumsallığını, profesyonelliğini dünyaya tanıttığı kısım günümüzde web site tasarım ve işlevselliğine bakıyor. İnsanlar artık tercih ettiği firmaların sadece web sitesine bakarak kalitesini ölçüyor ve ona göre o firmanın ürününü satın alıyor veya kullanıyor.

Web Sitesi Yaptırılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1. Alan Adı (Domain)

Öncelikle alan adı şirketin adını içermeli, web sitenizi yaptırdığınız ajansın güvenilir olması gereklidir. Çünkü (com.tr ) uzantılı alan adları hariç alan adını kaydedenin alan adına sahip olduğu unutulmamalıdır.

Alan adı şu sıraya göre tercih edilmeli

1.abcsirketi.com

2.abcsirketi.com.tr

3.abcsirketi.org (Dernekler ve organizasyonlar için)

4. net, info vb. uzantılar kurumsal şirketler için önermediğimiz alan adı uzantılarıdır.

2. Hosting Hizmeti

Şirketin web sitesinde kullanılan bilgilerin (mail, iletişim vb.) saklandığı ve depolandığı kısmı hosting hizmeti içermektedir. Şirketinizin bilgilerinin güvenilir bir şekilde saklanması ve düzenli olarak yedeklenmesi gerekmektedir. Herhangi bir veri kaybının önlenmesi için hosting hizmeti çok önemli bir yer tutmaktadır.

Hangi Hosting Paketini Kullanmalı?

Hosting hizmet veren web site ajanslarının da başka hosting şirketlerden dedicated server veya vps (virtual private server) aldığı unutulmamalıdır. Shared Hosting (Paylaşımlı hosting) hizmeti veren web ajanslarıyla çalışmamaya özen gösterin.

Sitenizin Açılış Hızı Nasıl?

Doğru hosting paketi ve gerekli optimizasyonla site açılış hızı hızlı olmalıdır. Bunun için Google page speed aracını kullanabilirsiniz. Sitenizin açılış hızı 3 sn üzerinde ise kullanıcıların %50’den fazlası daha site açılmadan sitenizi terk edecektir.

3. İyi Web Tasarımı Nasıl Olmalı ?

En iyi web tasarımı hitap ettiği kesime en güzel gelen tasarımdır. İyi web tasarımı sade, minimalist , gözü yormayan,keskin hatları olmayan, işlevselliği yüksek , istenilen bilgiye çabuk ulaşılabilir bir web sitedir.

Tasarımda Sadelik

Web sitesinde genelde beyaz (clean) renkler seçilir ve olabildiğince göz yormayan renkler seçilir. Örneğin : msn.com, mynet.com defne.org

Tasarım denildiğinde akla apple gelir çünkü ?

Apple Web Sitesi

Site Başlığı : Apple TR

Samsung

Site Başlığı : Mobile Phones | Televisions | Notebooks | Refrigeration – Samsung

Sizce Hangisi Daha Sade Daha Kolay Ulaşılabilir Web Sitesi ?

Web Site Tasarımında İçeriğe Ulaşılabilirlik ?

Web Site tasarımında önemli olan bir konuda içeriğe rahat ulaşılabilirliktir. Kullanıcı istediği bilgiye rahatlıkla ulaşamıyorsa burada çok büyük bir sorun vardır. Size örnek olması gereken bir çalışmamızı örnek olarak göstermek istiyorum.

Görüldüğü üzere dernek kullanıcıları istediği bilgiye ikinci bir tıklamaya gerek kalmadan tek tıkla ulaşabiliyor. Kullanıcıya istediği bilgiyi en kısa tıklama ile vermeniz gerekiyor aksi taktirde kullanıcı sıkılıyor ve siteyi terk ediyor.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Bir diğer çok önemli bir konu ise hedef kitlenize ulaşabilmeniz. Bunun için sitenizin anahtar kelimesinde Örneğin:”X Şehri rent a car” kelimesinde arama motorlarında ilk 3 de yer almazsanız hedef kitlenizin size ulaşması %80 oranında düşecek ve satışlarınız azalacak.

Sahte SEO culara Kanmayın!

1 haftada x anahtar kelimesinde ilk 3 de sıra diye birşey olamaz bu olsa olsa Google Adwords ile reklam vererek ilk sıraya geçmek olurki bu da kullanabilecek yararlı bir araç ama bunun adı arama motoru optimizasyonu değil reklamdır!

Arama Motoru Optimizasyonu çok ciddi bir iştir ve günümüzde 100 lerce Seocu bulabilirsiniz. Bunlara kanmayın ve seo uzun uğraş isteyen, ciddi, planlıkalıcı ve sürekli bir şekilde yapılmalıdır.

Seo detaylarını önümüzdeki yazılarda daha detaylı şekilde paylaşacağım. Seo temelleri, arama motorlarına kayıt, Web site seo uyumu gibi konuları detaylı olarak inceleyeceğiz.

3 Responses

  1. Geri bildirim: İstanbul Web Tasarım
  2. Geri bildirim: Düzce Web Tasarım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.