Yeni YouTube Tasarımı Ekim 2012

3 dk. okuma süresi

 

Biraz geç olsa da Ekim 2012’de gerçekleşen yeni YouTube  web tasarımını  incelemek istiyorum. Eski tasarım ile yeni tasarım arasındaki iyi kötü yanlarını belirten naçizane fikirlerimi yazımın devamında bulabilirsiniz .Amacım her şeyi beğenmemezlik değil sadece eksik gördüğüm noktaları belirtmektir. Google İnternet ortamında devir yaratan saygın bir şirket ve saygımız büyük ama her şirketin olduğu gibi Google’unda  eksik yanları olmaktadır. 

Bundan önceki tasarıma gelirsek, kesinlikle video siteleri tasarımı arasında devir açan bir çok güzel bir tasarım olduğunu belirtmek isterim.  Kullanışlı, fonksiyonel ve minimal blog sitelerini andıran bir havası vardı. Tabiki herşeyin bir sonu olduğu gibi web tasarımlarında bir sonu olmak sonunda ve düzenli olarak değişmelidir. Düzenli olarak değişmelidir çünkü insanlar her şeyden sıkıldığı gibi o web site tasarımından da sıkılacaktır.

Benim kişisel görüşün yeni web tasarımı beğenmedim ve kullanışsız buluyorum.

Yeni Youtube Tasarımı

Yeni YouTube Tasarımı

Eski YouTube Tasarımı

youtube eski tasarım

Yeni Tasarımın Eksileri

 • Soldaki Kategori sayısı azaltılmış, daha çok kategoriye göz atmak için giriş yapmak zorundasın.
 • Çok büyük bir hata olan video ekleyenlerin ana sayfada belirtilmemesi. Buna en çok YouTube’ da milyonlar izlenen kanal sahipleri olacaktır.
 • Benim en çok sinir olduğum ise video aratmak için video yükle tuşuna basılması ve karıştırılması.
 • Yazı karakterleri küçük ve sevimsiz.
 • Eskisine nazaran daha büyük bir alan kaplayan anasayfa ve bir sürü video kaos ortamı oluşturmaktadır.
 • Yeni html ve css teknolojilerinden (tasarım açısından) hiç yararlanmaması. Google yenilikçi bir firma ve bunu tasarım konusundada göstermesi gerekir.

Yeni Tasarımın Artıları

 • Video streaming tasarımı eskisini göre çok hoş olmuş.
 • Ana sayfadaki reklamı kaldırmışlar. ( Tabi bunun acısını video streamden önce reklam koyarak gidermişler.)
 • Bana göre çok önemli bir artı eski  izlediğiniz videoların benzerlerini anasayfada sizin karşınıza çıkarması, eski tasarımda anasayfada bu özellik bulunmamaktaydı.
 • Tasarımla ilgili olmasada YouTube artık Türkçe olması ve Türkiye’deki iplerden giriş yaptığınızda Türkçe videolar karşınıza çıkması.

Sonuç Olarak

Youtube tasarım olarak daha katetmesi gereken çok yol var. Vimeo tasarım konusunda örnek alması gereken video sitelerinden. Youtube daha iyi bir tasarımla çok daha kullanışlı göze hitap eder bir hale gelecektir diye düşünüyorum.

4 Responses

  1. Son yapılan tasarımda bir değişiklik yok son koyduğum resimdeki gibi tasarım. Kullanıcı girişi yapılınca eskisine benzer bir tasarım bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.