Bitcoin 2013 Yılından Bu Yana En Kötü Haftasını Geçirdi

Geleceğin dijital para birimi olarak yola çıkan Bitcoin, Nisan 2013’den buyana en kötü haftasını geçirdi. Bitcoin geçen haftadan buyana %25’e yakın değer kaybetti. Bitcoin şuanda 8500$ seviyesindedir. Geçen aydan bu yana da %43 değer kaybeden Bitcoin’in tahtı sallanmaya başladı. Geçen yıl 20000$ seviyesine kadar çıkan Bitcoin hızlı bir gerilemeye girdi. Yüksek seviyeden giren yatırımcılarını baya üzen Bitcoin için işler hiç iyi gitmemektedir. 

Bitcoin ile bütün altcoinlerde düşüşe geçerken abileri Bitcoini takip etmekteler. 3$ değerini gören Ripple ve 4 $ seviylerini gören IOTA ‘da büyük düşüş yaşanmıştır.  Japon kripto para exchange sitesi Coincheck siber saldıralar sonucu 500 milyon değerinde kripto para çalınmasıyla birlikte tekrar düşüşe geçen Bitcoin bu tarz hırsızlık olayları sanal para birimlerine olan güvenci her geçen gün azaltmaktadır.

İngiltere’de finans sektörünü düzenleyen ve denetleyen Finansal Hizmetler İdaresi’nin (FSA) Genel Müdürü Andrew Bailey, Bitcoin’e yatırım yapanlara “tüm paralarını kaybetmeye hazır olma” uyarısı yaptı.  1

Bitcoin’in değeri ona yatırım yapanlar kadar olmaktadır. İnsanlar için Bitcoin değerli gözüktükçe değerli olacaktır. Yani Bitcoin karşılığında altın yada değerli bir maden bulunmamaktadır. Talep oldukça değeri artacak talep bittiğinde ise Bitcoin’i 0 $ görebiliriz.

Çin ve Güney Kore’de Bitcoin sanal para birimi ticareti yapan sitelerin kapatılabileceği haberleri gelince Bitcoin’de hızlı bir düşüşü tetikledi. Yüksek volatilite yani değerinin hızlı değişmesi ülkelerin ve merkez bankalarının Bitcoin’e olan bakışını kötü etkilemektedir.

Kimine göre Bitcoin’i  Hollanda’da gerçekleşen Lale soğanı balonuna benzetirken kimilerine göre yüzyılın buluşu olarak benimsenmektedir. Ülkemizde  Bitcoin karşılığında araba ve gayrimenkul satışı görmekteyiz.

Bitcoin’in ululararası para birimi olabilmesi için volatilitenin dolar euro gibi çok düşük olması ve her ülke ve finans kuruluşlarının tanıması gerekmektedir. Bir de toplam Bitcoin miktarının sınırlı olacağı konusuda yeni para basma konusunda sıkıntı oluşturabilir.

Önümüzdeki günlerde Bitcoin tekrar yılıdızı parlayacak mı yoksa balon mu olacağını hep birlikte göreceğiz.

Son Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir