Hız Tutkunları İçin En İyi 15 Yarış Filmi

Hız tutkunları ve aksiyona acıkmış izleyici kitlesi sizleri buraya alalım. Yarışa ve aksiyona doyacağınız gelmiş geçmiş en iyi 15 yarış konulu filmleri sizler için listeledik. Listemizi IMDb puanlarına göre ve izleyici yorumlarına göre sıralamaya çalıştık. Ana konusu yarış olan fantastik, komedi, animasyon, biyografik tarzı yarış konulu filmlerin en iyi örneklerini listemizde bulacaksınız.

Bazen nefes nefese kalarak izleyeceğiniz sahneleri olan bazen ise yok artık dedirtecek şaşkınlık veren olaylara tanıklık edeceğiniz, birbirileri ile adeta yarış eden en iyi yarış filmlerini listenize eklemelisiniz. Hemen her türde veya karışık film listeleri hazırlamamızın yanında, özellikle aksiyon sever izleyici kitlesi yarış konulu filmleri de araştırmakta. Arabalı filmler, arabalı aksiyon filmleri ya da hız aksiyon filmleri…her yaştan izleyici kitlesini kendisine çekmeyi başaran yarış filmleri ve drift filmleri, işledikleri farklı konularla birleştiğinde ortaya mükemmel işlerin çıkabildiğini gösteren yapımlar oluyor.

En kötü şeyi bile güzel gösteren, her şeye olumlu baktırmayı tercih eden filmlerin yanı sıra insanların başına gelmiş ender olayları işleyen filmler de bulunmakta. Üstelik bu filmler izleyici tarafından gayet olumlu tepkiler alan çoğu kült olmuş filmler. Öyle ki ilk gösterime girmesi merakla beklenen bu filmler izlenirken, filmin baş kahramanının yerine koyarız kendimizi. O bir maceraya atıldığında heyecanlanır, onun başına kötü bir olay geldiğinde üzülürüz.

En İyi Yarış Filmleri

Aslında bir bakıma biyografik olan bu filmler bizlere çeşitli duygular yaşatabiliyor. Hava koşullarının kötü olması sonucu dışarı çıkamadığımız ve evde yapılacak bir etkinlik bulamadığımızda yapılabilecek en iyi etkinliklerden biridir film izlemek. Bu yazımızda listeleyeceğimiz filmlerimizin ana konusu ise tüm zamanların en iyi yarış filmleri oluyor. Listemizi incelerken yine bize ilham olan mutlaka izlemeniz gereken filmler konulu yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Bilindiği üzere sinema dünyası içerisinde zengin çeşidi ile birçok kategori barındırmakta. Eşiniz, sevgiliniz veya arkadaş grubunuz ile izleyebileceğiniz, bir kısmı senaristlerin hayal dünyalarını yansıtan bir kısmı ise gerçek hayattan esinlenerek hazırlanmış filmleri izlemediyseniz ekran başına…Gerçek hayattan uyarlanan filmler listesinde de göreceğiniz üzere senaristler, gerçek hayatta insanların başına gelen bu konuları işlerken izleyicilere güçlü duygu geçişleri yaşatıyor. Bu duygu geçişlerini, kendi hayal dünyalarındaki olayları ustalıkla birleştirerek daha da yükseltiyor. Hazırladığımız liste, filmlerin IMDb puanlarına göre hazırlanmıştır. Listemizden film önerilerini alıp unutulmaz film arşivleriniz arasına beğendiklerinizi ekleyebilir ve listede olması gerektiğini düşündüğünüz filmleri bizlerle paylaşabilirsiniz. İşte en iyi yarış filmleri

15.Hız Tutkusu – Need for Speed (2013)

En İyi Yarış Filmleri

IMDb Puanı: 6.4
Süre: 2 saat 12 dakika
Yönetmeni:
 Scott Waugh
Oyuncular: Aaron Paul, Dominic Cooper, Imogen Poots

En İyi Yarış FilmleriFilmin Konusu:
Özellikle bilgisayar oyunları ile haşır neşir olan izleyicilerin ilgisini çeken aynı zamanda bir yarış oyunu olan film bu oyundan esinlenerek hazırlanmıştır. 2014 yılında gösterime giren filmin baş rolünde Aaron Paul bulunuyor. Babasının ölümü sonrası aile dükkânı olan tamirhaneyi işleten Tobey, biriken borçları temizlemek için yasadışı düzenlenen yarışlara katılır. İlk amacı borçları ödemek olan Tobey, bunun tutkunu olacaktır. 66 milyon $ bütçe ile hazırlanan film dünya çapında iyi tepkiler alarak yaklaşık 204 milyon $ hasılat elde etmeyi başarıyor ve listemize başlangıç sırası ile giriyor.

14.Ölüm Yarışı – Death Race (2008)

En İyi Yarış Filmleri

IMDb Puanı: 6.4
Süre: 1 saat 45 dakika
Yönetmeni:
 Paul WS Anderson
Oyuncular: Jason Statham, Joan Allen, Tyrese Gibson

En İyi Yarış FilmleriFilmin Konusu:
 Aksiyon dolu, gerilim içeren ve bilim kurguyu da içinde işlemeyi başaran bir film daha. Jason Statham’ın başrolünü yaptığı farklı lezzette bir film, ölüm yarışı. Tehlikeli suçluların bulunduğu bir hapishane ve bu hapishaneyi yönetenler suçlular üzerinden oldukça iyi kazanç elde edebilecekleri bir yol bulmuşlardır. Mahkumları kazanmaları sonucunda serbest bırakılmak vaadi ile ölümüne yarıştırdıkları bir parkur. Jason Statham’ın canlandırdığı karakter bir gün evine geldiğinde eşinin cansız bedeni ile karşılaşır. Onu öldüren katil her şeyi onun üzerine kalacak şekilde planlamıştır. Yapmadığı halde eşinin katili olarak bu hapishaneye getirilen Jensen Ames, hapishane yöneticileri tarafından hazırlanan oyunun kurbanı olmuş ve hapishane macerası başlamıştır. Gelişen olaylar sonucu bu yarışlara dahil olan Ames, yapılan yarışlar sonucu öldürülemez lakabı ile diğer yarışçıların bir numaralı hedefi olmuştur. Jensen Ames, suçsuz yere geldiği bu hapishanede ya kalıp çürümeyi seçecek ya da tüm mahkumları öldürme sonucu yarışları kazanarak buradan kurtulmayı seçecek. Bu iki seçeneğin de kısmen olmadığı film de Jensen Ames kurtulabilecek mi?

13.60 Saniye- 60 Seconds (2000)

En İyi Yarış Filmleri

IMDb Puanı: 6.5
Süre: 1 saat 58 dakika
Yönetmeni:
 Dominic Sena
Oyuncular: Nicolas Cage, Angelina Jolie, Giovanni Ribisi

En İyi Yarış FilmleriFilmin Konusu:
 Orijinal adı Gone in 60 Second olan 60 saniye filmi ya da 67 model Shelby Mustang’in takma adı olan The Eleanor. Yönetmen koltuğunda oturan isim Dominic Sena ve yıldız oyuncular Nicolas Cage – Angelina Jolie tarafından ortaya çıkarılan mükemmel yapımlardan birisi. Eski hayatında çok iyi bir araba hırsızı olan Randall, artık yasadışı faaliyetlerine son vermiş düzgün bir hayat yaşamaya çalışan biridir. Fakat filme heyecanı verecek olan sahnelerin başlangıcında karşısına çıkacak olan arkadaşı, zor durumda olan kardeşinin kurtulabilmesi için kendisinden yardım ister. Bunun için ustası olduğu işe geri dönmek zorunda bırakılacaktır. Peki başına neler gelecektir. 1967 model Mustang’i, takma adı verilecek kadar meşhur edecek olay nedir?

12.Taşıyıcı – The Transporter (2002)

En İyi Yarış Filmleri

IMDb Puanı: 6.8
Süre: 1 saat 32 dakika
Yönetmeni:
 Louis Leterrier – Corey Yuen
Oyuncular: Jason Statham, Shu Qi, Matt Schulze

En İyi Yarış FilmleriFilmin Konusu:
 Araba kullanma sanatı ! Özellikle erkek izleyiciler bu terimi duyduğunda gözlerinin önüne bir Hollywood ustası getirir, Jason Statham… Usta oyuncu taşıyıcı görevi yaptığı filme adını veren harika bir oyunculuk şöleni sunuyor. Bir yerden belirtilen başka bir hedefe paket taşıyarak para kazanan Frank Martin. Sadece 3 kuralı vardır ve bunlar asla bozulmamalıdır. Taşınacak pakete dair bilgiler eksiksiz olmalı. Paketin içinde ne olduğuna bakmaz ve kime taşındığı ile ilgili kimseye asla söylenmez. Frank, taşıdığı bir pakette zorunda kaldığından bu kurallardan biri bozacaktır. Kurallar boşuna koyulmamıştır, bir kuralın bile bozulması ile işler çok daha fazla bozulacaktır. Karışan işlerin içinden usta şoförlük onu kurtarabilecek mi?

11.Şanslı Logan – Logan Lucky (2017)

En İyi Yarış Filmleri

IMDb Puanı: 7.0
Süre: 1 saat 58 dakika
Yönetmeni:
 Steven Soderbergh
Oyuncular: Channing Tatum, Adam Driver, Daniel Craig

En İyi Yarış FilmleriFilmin Konusu: Meraklana beklenen ve nefes nefese izlenen yarışlar bir spor veya hedefe ulaşmak için kat edilen bir yol olarak görünse de bazen de herhangi bir şeyi saklamanın yöntemi de olabilir. Logan Lucky filminde, Kuzey Caralina bölgesinde düzenlenecek olan Nascar isimli yarış konu edinilmektedir. Her şey bir yarış gibi gözükse de bütün gözler yarışın üzerinde olduğu esnada yapılacak büyük bir soygun planlanmaktadır.

2017 yılında gösterime giren filmin başrollerinde Channing Tatum, Adam Driver ve Daniel Craig bulunmaktadır. Efsane oyunculuk sergileyen yıldız isimlerden oluşan kadro harika bir işe imza atmışa benziyor. Film karakteri Jimmy Logan, iki kardeşini de işin içine sokacaktır. Her şey kusursuz ilerliyor gibi gözükürken planın yapılmasından itibaren onları izlemekte olan FBI ajanından haberleri yoktur. Nefes kesen sahneleri ile Şanslı Logan, en iyi yarış konulu filmlerden birisi.

10.İtalyan İşi – Italian Job (2003)

En İyi Yarış Filmleri

IMDb Puanı: 7.0
Süre: 1 saat 51 dakika
Yönetmeni:
 Felix Gary Gray
Oyuncular: Donald Sutherland, Mark Wahlberg, Edward Norton

En İyi Yarış FilmleriFilmin Konusu:
 1969 yılında yapılmış filmin farklı oyuncu kadrosu ile yenilenmiş versiyonu film, İtalyan İşi. Hırsızlıkta oldukça iyi olan Charlie Croker’ın liderliğini yaptığı soygun ekibinin başından geçenleri konu alan film, Los Angeles’taki en büyük kapsamlı trafik sıkışıklığını oluşturarak planlanan altın kasalarının soygununu işlemini anlatmaktadır. Bu trafik sıkışıklığı ile zaman kazanmayı planlayan ekip meydana getirecekleri farklı kargaşalar ile soygunu başarı ile tamamlayabilecek midir? Aksiyon ve macera dolu yarış sahneleri ile akıllara kazınan film listemizde onuncu sıranın sahibi oluyor.

9.Hızlı ve Öfkeli 7 – Fast Furious 7 (2017) 

En İyi Yarış Filmleri

IMDb Puanı: 7.1
Süre: 1 saat 43 dakika
Yönetmeni:
 James Wan
Oyuncular: Vin Diesel, Paul Walker, Dwayne Johnson

En İyi Yarış FilmleriFilmin Konusu:
 Hollywood Film Ödülleri gecesinde, en iyi film müziği ödülünü almaya hak kazanan, uzun soluklu aksiyon filmlerinden biri olan Hızlı ve Öfkeli filminin yedinci serisi ile karşınızdayız. Filmin çekimleri devem ederken, Brian O’Conner karakterini oynayan başarılı oyuncu Paul Walker, bir bağış gecesi için trafikteyken kaza sonucu hayatını kaybetmiştir.

Bu üzücü durum sonrası Hızlı ve Öfkeli filminin yedinci serisinin çekimlerinin iptal edilmesi düşünülse de geçici olarak durmak zorunda kaldı. Bi bölümünde hayatta olan Paul Walker bazı sahnelerde oynamıştı. Bu durumu bozmadan Paul Walker’in kardeşine özel bir teknoloji kullanılarak yüzünü aktarmayı başardılar.

2015 yılında izleyici ile buluşan filmin yedinci serisi, bu çalışmaların karşılığını vererek 1.516 milyar $ gibi bir gişe getirisi elde ediyor. Filmin içindeki bazı sahnelerde hayatını kaybetmiş olan Paul Walker için veda sahneleri gibi kısımlar da düzenlenmiş.

8.Arabalar – Cars (2006)

En İyi Yarış Filmleri

IMDb Puanı: 7.2
Süre: 1 saat 57 dakika
Yönetmeni:
 John Lasseter & Joe Ranft
Seslendirenler: Owen Wilson, Bonnie Hunt, Paul Newman

En İyi Yarış FilmleriFilmin Konusu:
Lightning McQueen başarı kelimesine adapte olmuş bir yarış arabasıdır. Beklenmeyen bir zamanda kendisini 66 otoyolu üzerinde oldukça sessiz ve de sakin bir kasaba içerisinde bulur. Yaşamının bir finiş çizgisinden ibaret olmadığını ve her şeyin bir yolculuk olduğunu anlar. Ülkeyi baştan sona Piston Kupası Şampiyonası için gezen Lightning McQueen, kasabadaki sıra dışı karakterleri tanımaya başlar.

7.24 Saat Savaşı – The 24 Hour War (2016)

En İyi Yarış Filmleri

IMDb Puanı: 7.2
Süre: 1 saat 39 dakika
Yönetmeni:
 Nate Adams, Adam Carolla
Seslendirenler: Charlie Agapiou, Mario Andretti, A.J. Baime

En İyi Yarış FilmleriFilmin Konusu: Le Mans yarışı 2 rekaip arasında geçen kıyasıya mücadelenin adı. 1960 yıllarında Enzo Ferrari ile Henry Ford arasında olan mükemmel bir yarış. Satış konusunda düşüş yaşamakta olan Ford Motor firmasının kurtulabilmesi için Ferrari’yi satın almak isteyen Henry Ford, beklemediği bir duruş ile karşılaşır. Ferrari grubu bu satın alma girişimini bir savaş gibi algılar. Harika rekabetlerin yaşandığı filmde sadece yarışa değil yarış sürücülerinin hayatlarını nasıl kaybettiği ve yeni nesil otomobillerin neden ve nasıl geliştirildiğine de şahit olacaksınız.

6.Büyük Yarış: Rüzgar Kadar Hızlı – Veloce Come il Vento (2016)

En İyi Yarış Filmleri

IMDb Puanı: 7.2
Süre: 1 saat 58 dakika
Yönetmeni:
 Matteo Rovere
Oyuncular: Stefano Accorsi, Matilda De Angelis, Paolo Graziosi

En İyi Yarış FilmleriFilmin Konusu: Büyük Yarış olarak bilinen film, 2016 yılında gösterime girerek yarış filmleri arasında yerini alırken izleyiciden aldığı olumlu tepkiler sonucu en iyi yarış filmleri listelerinde de kendisine yer bulmaya devam ediyor. Yarış ile ilgilenen bir ailenin çocuğu olan Giulia De Martino, henüz 17 yaşındadır. Genç yaşına rağmen GT yarış şampiyonasına katılacaktır. Bu işte usta derecesinde yetenekli olsa da yolunda gitmeyecek şeyler olacaktır. Uzun süredir evden uzakta olan abisi uyuşturucu bağımlısıdır ve eve dönecektir. Bu durum işleri daha da zorlaştıracaktır.

5.24’teki Gerçek – Truth in 24 (2008)

En İyi Yarış Filmleri

IMDb Puanı: 8.1
Süre: 1 saat 35 dakika
Yönetmeni:
 Keith Cossrow – Bennett Viseltear
Oyuncular: Jason Statham, Ulrich Baretzky, Frank Biela

En İyi Yarış FilmleriFilmin Konusu: Listemizin yedinci sırasında bulunan 24 Saat Savaşı isimli filmdeki gibi Le Mans yarışını konu edinen film 2008 yılında gösterime girmiştir. Belgeselden esinlenerek oluşturulan filmlerden biri olan Truth in 24, ardı arkası yarış kazanan Audi firması ile Peugeot firması arasında oluşan rekabeti anlatmaya çalışıyor.

4.Asfaltın Kralları – Ford v Ferrari (2019)

En İyi Yarış Filmleri

IMDb Puanı: 8.1
Süre: 2 saat 32 dakika
Yönetmeni:
 James Mangold
Oyuncular: Matt Damon, Christian Bale, Jon Bernthal

En İyi Yarış FilmleriFilmin Konusu: İki Oscar ödül sahibi olan film, gerçek hayattan uyarlanan filmlerden bir tanesi. 2 buçuk saatlik gösterim ile uzun soluklu izlenecek yarış filmi. Henry Ford ile Enzo Ferrari, Le Mans isimli yarışta Henry Ford, Ferrari’ yenebilecek bir araç yapılmasını ister. Bu istek üzerine işe girişen ekip gece gündüz kavramını birleştirerek çalışmalara başlar. Peki yarışın sonucu ne olacaktır?

3.Zafere Hücum – Rush (2013)

En İyi Yarış Filmleri

IMDb Puanı: 8.1
Süre: 2 saat 3 dakika
Yönetmeni:
 Ron Howard
Oyuncular: Daniel Brühl, Chris Hemsworth, Olivia Wilde

En İyi Yarış FilmleriFilmin Konusu: Eğer aksiyon ve yarış filmi seviyorsanız bu filmi izlemelisiniz. İki ezeli rakibin hayat hikâyelerini konu edinen film, Formula 1 yarışlarının en şaşalı dönemlerinde geçmektedir. O döneme damga vuran iki rakibin arasında gelişen olaylar zincirinin anlatılmak istendiği film, izlerken yarış heyecanını size yaşattıracak olan harika bir yapım.

2.Bizim İçin Şampiyon – Champion (2018)

En İyi Yarış Filmleri

IMDb Puanı: 8.2
Süre: 2 saat 10 dakika
Yönetmeni:
 Ahmet Katıksız
Oyuncular: Ekin Koç, Farah Zeynep Abdullah, Fikret Kuskan

En İyi Yarış FilmleriFilmin Konusu: En iyi yarış filmleri listemizde zirveye yaklaşırken Türk yapımı bir film ile devam ediyoruz. Türk yapımı en iyi yarış filmlerinden de biri olan Şampiyon filmi içinde geçen Bold Pilot isimli atın adı ile de biliniyor. Yarış filmi denildiğinde elbette ki arabalar akla gelse de at yarışları da oldukça ilgi odağı olan filmler arasından listemize geliyor. 2018 yılında gösterime girdiğinde mükemmel tepkilerle karşılaşan filmde duygusal ve bir o kadarda komedi sahneleri bulunsa da yarış heyecanını iliklerinize kadar hissedeceğiniz sahnelerle ilerliyor.

Gerçek bir hayat hikâyesinden yola çıkarak hazırlanan filmde, döneme damgasını vuran Bold Pilot namı diğer Boldy, jokeyi Halis KARATAŞ ile at sahibi Özdemir ATMAN’ın kızı Begüm ATMAN arasında geçen harika bir aşka da vesile olacaktır.

1.Senna (2010)

En İyi Yarış Filmleri

IMDb Puanı: 8.5
Süre: 1 saat 46 dakika
Yönetmeni:
 Asif Kapadia
Oyuncular: Ayrton Senna (arşiv görüntüleri), Reginaldo Leme (seslendirme), John Bisignano (seslendirme)

En İyi Yarış FilmleriFilmin Konusu: Listemizin lideri aynı zamanda bir yarış lideri olan Ayrton Senna. Ayrton Senna, tüm zamanların en iyi Formula yarışçılarından bir tanesidir. Kendisinin hayatının konu edinildiği Senna , 2010 yılında gösterime girmiştir. Filmde anlatılmak istenen, üç defa şampiyon olan Ayrton Senna ile büyük rakibi olarak bilinen oda bir dünya şampiyonu olan Alain Prost arasındaki kıyasıya mücadele. Filmde anlatılmak geçen tarih ise Senna’nın 1980 yıllarında Formula 1’e başladığı zamanlar.

Son Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir