Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi 50 Yabancı Film

Mutlaka izlemeniz gereken son yılların en iyi ve en popüler yabancı filmlerini, en iyi 50 yabancı film konu başlığında liste haline getirdik. Bu şahane listeyi sinemaseverlerin çok beğeneceğini düşünüyorum.

Son yıllarda sinema sektörünün gelişmesi ile çok kaliteli yapımları dilediğimizce izleyebilmekteyiz. Filmler artık sadece sinemalarda değil evde televizyonunuzun başında tek tuş ile Netflix, puhutv, BluTV gibi platformlarda 7’den 70’e herkesin rahatlıkla izleyebildiği bir kültürel aktivite olmuştur. Sinemaseverlerin en zorlandığı konulardan birisi akşam film izlerken hangi filmi izleyeceğidir. Şahsen kendim de film izlemekten çok filmi seçerken yoruluyorum. Bu sorununuzu bir nebzede çözmek için bu çok değerli film listesini oluşturduk.

Listeyi hazırlarken IMDb puanları, güncel ve akıllara yer eden, çok beğendiğim filmleri göz önüne alarak tüm zamanların en iyi 50 film listesini sizlerin beğenisine sunuyoruz.

50. Zindan Adası – (Shutter Island) 2010


IMDb Puanı: 8.1/10 1.010.938
Yönetmen: Martin Scorsese
Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Emily Mortimer, Mark Ruffalo
Tür: Gizem, Gerilim

Zindan Adası (Shutter Island) Konusu 

Ünlü yönetmen Martin Scorsese yönettiği 2 saat 18 dakika süren filmin başrollerini  Leonardo DiCaprio, Emily Mortimer, Mark Ruffalo ve Ben Kingsley paylaşmaktadır. 1954 yılında geçen filmde ABD’de ağır cezalar işleyen akıl hastalarını bir adaya kapatmışlardır. Adanın yüksek güvenlik nedeniyle kaçmak imkansız ve adadan yüzerek kaçmak kayalıklardan dolayı imkansızdır. Bu başyapıt filmde Teddy Daniels ve Chuck Aule isimli iki polis memurunun Rachel Solando adlı bir akıl hastasının ortadan kaybolması üzerine araştırmak üzere Shutter Island gitmişlerdir. Olaylar bundan sonra başlamaktadır. Teddy Daniels (Leonardo DiCaprio) sanrılar görmekte ve işler karmakarışık hale gelmektedir. Suçlu kim, hasta kim tamamen beyin fırtınası içinde kendinizi bulmaktasınız. Buradan sonrası spoiler girdiği için bu muhteşem gerilim gizem filmini çözmek size kalmaktadır. Filmin sonunda sizin kararınıza kalmaktadır. Benimde izlediğim bu muhteşem filmi izlemediyseniz şiddetle izlemenizi tavsiye ediyorum.

49. V for Vendetta – 2005


IMDb Puanı: 8.2/10 955.678
Yönetmen: James McTeigue
Oyuncular: Hugo Weaving, Natalie Portman, Rupert Graves
Tür: Aksiyon, Dram, Bilimkurgu

V for Vendetta Konusu 

David Lloyd , Alan Moore tarafından yazılan çizgi roman serisi V for Vendetta‘nın sinemaya uyarlanmıştır. Bu film sadece bir başyapıt değil konuşmalar senaryosu bir edebi eserdir. İngiltere’nin en büyük vatan haini kabul edilen Guy Fawkes maskesini baş rolümüz deki V karakteri takmaktadır. Filmde İngiltere’deki faşist yönetimin Müslüman, Yahudi, Pakistanlı azınlıkların hepsini yok edecek kamplarda eziyet gören ve yapay bir hormonun test edildiği tıbbi deneyin deneklerinden biri olan V tek hücreli bir odada uzun zaman kalmıştır. Bir şekilde kurtulan V’nin bu faşist dikta yönetimini devirmek için yaptığı baş kaldırışı özgürlüğü temsil etmektedir. Benimde izlediğim tam bir başkaldırı başyapıtı olan filmde “hatırla, hatırla, 5 Kasım gününü hatırla, patlamayı, ihaneti ve komployu, bu ihaneti unutmak için hiçbir neden bulamıyorum…” sözleriyle 5 Kasım’da ünlü başkaldırısı yapacaktır.

“Bu maskenin altında etten daha fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var. Ve fikirlere kurşun işlemez.” 

48. Akıl Oyunları – (A Beautiful Mind) 2001


IMDb Puanı: 8.2/10 774.184
Yönetmen: Ron Howard
Oyuncular: Russell Crowe, Ed Harris, Jennifer Connelly
Tür: Biyografi, Dram

Akıl Oyunları – (A Beautiful Mind) Konusu

Nobel ödülü alan ünlü matematikçi John Nash‘in hayat hikayesini anlatan film 135 dakika sürmektedir. İnanılmaz bir teoriyi ortaya süren ve kanıtlayan matematik dahisi kabul edilen John Nash’in şizofrenik belirtiler göstermeye başlar. Hayal ile gerçekliği birbirine karıştıran John Nash delilik çizgisine doğru yol alır.

47. Para Avcısı – (The Wolf of Wall Street) 2013


IMDb Puanı: 8.2/10 1.041.018
Yönetmen: Martin Scorsese
Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Jonah Hill, Margot Robbie
Tür: Biyografi, Suç, Dram

Para Avcısı – (The Wolf of Wall Street) Konusu

Jordan Belfort’ın gerçek yaşam hikayesini konu alan filmi usta yönetmen Martin Scorsese yönetmektedir. Yine bir Martin Scorsese filmi yine Leonardo DiCaprio başrolde. Jordan Belfort ne zengin bir ailede doğmuştur ne de zengin arkadaşları vardır. 24 yaşındaki genç ve hırslı adam olan Jordan Belfort hayali olan Wall Street’de işlem yapmak için şirket kurar ve değersiz hisseleri insanlara satarak inanılmaz paralar kazanır. Çok kurnaz ve ikna kabiliyeti çok yüksek olan Jordan Belfort tam bir üçkağıtçıdır. Sadece bu özelliği ile değil kadınlar, kumar, uyuşturucu ve çılgın partilerle çılgınlar gibi yaşayan adamın hikayesini anlatmaktadır.

46. Babam ve Oğlum – 2005


IMDb Puanı: 8.4/10 68.391
Yönetmen: Çağan Irmak
Oyuncular: Çetin Tekindor, Fikret Kuskan, Hümeyra
Tür: Aile, Dram

Babam ve Oğlum Konusu

En iyi 50 film listemize giren tek Türk Filmi Babam ve Oğlumu fragman yerine filmini direk koyduk. Paylaşan filmin yapımcısı Avşar Filmdir. Tamamen yasal olan paylaşımı gönül rahatlığıyla izleyebilirsiniz. Sadık ve oğlu Deniz mütevazi bir hayat yaşamaktadır. Sadık’ın annesi 1980 darbesinde hayatını yitirmiştir. Deniz babasından başka akrabasını tanımamaktadır. Sonra baba oğul dedesinin Ege’deki çiftliğine doğru yola çıkmışlardır. Dede ve baba yıllardır konuşmamakta birbirlerine küstür. Bundan sonra bol gözyaşlı bir film sizi beklemektedir. Çetin Tekindor’un o efsane sahnesini görüp gözyaşlarını durduran yoktur diye tahmin ediyorum.

45. Yeşil Rehber – (Green Book) 2018


IMDb Puanı: 8.2/10 216.075
Yönetmen: Peter Farrelly
Oyuncular: Viggo Mortensen, Mahershala Ali, Linda Cardellini
Tür: Biyografi, Dram, Komedi

Yeşil Rehber – (Green Book) Konusu

Yeşil rehber filmi 1960’ların Amerika’sında geçen Afroamerikan piyanist Don Shirley (Mahershala Ali) ile koruması İtalyan ağır abisi Tony Lip’in (Viggo Mortensen) Amerika turnesini bizlere aktarmaktadır. O zamanlarda geçen ırkçılığı tüm açıklığı ile bizlere anlatmaktadır. Kuzen ve güney gibi iki zıt karakterin yaşadıklarını bizlere çok samimi güzel bir şekilde izletiyor. Benim de izlediğim filmde Viggo Mortense’in Tony Lip canlandırdığını görünce gözlerime inanamadım. İtalyan bir aile babasını bu kadar iyi canlandırıp karakter için fizik değişimine inanamadım. Muhteşem zevkli bir filmi izlemenizi tavsiye ediyorum. İzlerken yüzünüzdeki o gülümsemeyi ve mutluluğu hissedeceksiniz.

44. Büyük Hesaplaşma – (Heat) 1995


IMDb Puanı: 8.2/10 525.893
Yönetmen: Michael Mann
Oyuncular: Al Pacino, Robert De Niro, Val Kilmer
Tür: Suç, Dram, Gerilim

Büyük Hesaplaşma – (Heat) Konusu

Al Pacino, Robert De Niro aynı filmde oynar da o filmin kötü olma ihtimali var mıdır? Michael Mann’in en iyi filmi olan Büyük Hesaplaşma 2 saat 50 dakika sürmektedir. Kötü adam Neil McCauley (Robert De Niro) çok zeki bir hırsızdır. Vincent Hanna (Al Pacino) hırslı takıntılı bir dedektiftir ve Neil McCauley’in peşine düşer. Film gerek çekim tekniği, sahneleri, müzikleriyle tam bir başyapıttır. İki tane Holywood’u en ağır abileri buluşmasıyla buram buram karizma kokmaktadır.

43. Yukarı Bak – (Up) 2009


IMDb Puanı: 8.2/10 850.781
Yönetmen: Pete Docter, Bob Peterson
Oyuncular: Edward Asner, Jordan Nagai, John Ratzenberger
Tür: Animasyon, Macera, Komedi

Yukarı Bak – (Up) Konusu

Ailecek izlenebilecek en keyifli animasyon filmlerden biri olan Yukarı Bak Güney Amerika’nın muhteşem doğasına doğru yolculuğa çıkan 78 yaşındaki baloncu Carl Fredricksen’ın hikayesini anlatmaktadır. Pek animasyon film sevmeyen biri olarak filmi çok başarılı buldum ve keyifle izledim.

42. Çöküş – (Der Untergang) 2004


IMDb Puanı: 8.2/10 307.161
Yönetmen: Oliver Hirschbiegel
Oyuncular: Bruno Ganz, Alexandra Maria Lara, Ulrich Matthes
Tür: Biyografi, Dram, Tarih

Çöküş – (Der Untergang) Konusu 

Hitlerin son zamanlarını anlatan filmde Hitler’i bu yıl kaybettiğimiz Bruno Ganz oynamaktadır. Oynamak demek tanım itibari ile çok hafif kalmaktadır, Bruno Ganz resmen yaşamış döktürmüştür. Film o günleri yaşayan 5 kişi tarafından senaryoya dökülmüştür. Hitler’in son günlerinde kurmayları ile birlikte sığınaktaki son günlerini anlatmaktadır. Alman ulusunun hızlı çökmekte fakat Hitler bunu kabul etmemektedir.

41. Yaralı Yüz – (Scarface) 1983


IMDb Puanı: 8.3/10 668.283
Yönetmen: Brian De Palma
Oyuncular: Al Pacino, Michelle Pfeiffer, Steven Bauer
Tür: Suç, Dram

Yaralı Yüz – (Scarface) Konusu 

Oliver Stone tarafından senaryosu yazılan Yaralı Yüz 2 saat 45 dakika sürmektedir. 1980’li yıllarda Miami’de, Kübalı bir mülteci olan Tony Montana’nın (Al Pacino) Fidel Castro’nun darbe yapmasından sonra Amerika’ya gitmesini ve orada suç dünyasında bir numara olmasını konu almaktadır. Bu azılı acımasız kana doymayan suçlu Tony Montana karakterini Al Pacino efsane oynamıştır. Tony Montana’nın kontrol öfkesi onu nereye sürüklediğini izleyeceksiniz. 1 saat 45 dakikalık efsane kadrolu filmi İngiliz yönetmen Guy Ritchie yönetmektedir.

40. Kapışma – (Snatch) 2000


IMDb Puanı: 8.3/10 721.940
Yönetmen: Guy Ritchie
Oyuncular: Jason Statham, Brad Pitt, Benicio Del Toro
Tür: Komedi, Dram

Kapışma – (Snatch) Konusu

Turkish (Türk) lakaplı (Jason Statham) yasadışı  boks müsabakası düzenler ve Bricktop (Alan Ford) acımasız gangsterimiz bir boksör için bahse girer. Bu boksörün Demir Yumruk Mickey (Brad Pitt)  ile yaptığı kavga esnasında ölmesi sonucu şüphelenir. Bütün bunlar yaşanırken bir de mücevher soygunu yaşanır ve olaylar ve bu iki hikaye ortak bir noktada buluşur ve işler hep karışır.

39. Onur Savaşı – (Jagten) 2012


IMDb Puanı: 8.3/10 243.990
Yönetmen: Thomas Vinterberg
Oyuncular: Mads Mikkelsen, Thomas Bo Larsen, Annika Wedderkopp
Tür: Dram

Onur Savaşı – (Jagten) Konusu

40 yaşındaki Lucas (Mads Mikkelsen) karısından boşanır zor dönemleri atlatır. Hayatını yoluna koyan Lucas bir kreşte iş bulur ve yeni kız arkadaşıyla güzel zaman geçirmeye başlar. Ergen bir oğlu olan Lucas’ın tam hayatta herşey iyiye giderken sınıfta küçük bir kızın yalanıyla tüm işler tersine döner. Tüm kasaba Lucas’ı amansızca suçlarken, Lucas ise onuru için mücadele etmektedir. Tam bir öğretici bir film olan Onur Savaşı bir adamın onurunu korumak için nasıl mücadele ettiğine şahit olacaksınız. İnsanın onurunu kaybetti mi elinde geriye ne kalır? 

38. Can Dostum – (Good Will Hunting) 1997


IMDb Puanı: 8.3/10 771.408
Yönetmen: Gus Van Sant
Oyuncular: Robin Williams, Matt Damon, Ben Affleck
Tür: Dram, Romantik

Can Dostum – (Good Will Hunting) Konusu

M.I.T’de hademe olarak çalışan Will Hunting (Matt Damon) çok üstün zekaya sahip bir gençtir. Profesör çözülmesi çok zor bir soruyu bir ders sırasında tahtaya yazar ve dersi bitirir. Will ise bu zor soruyu kimse yokken rahatlıkla çözer ve ortadan kaybolur. Profesör kimin çözdüğünü öğrenmek için uğraşır ve sonunda Will’i bulur fakat Will’in başı derttedir. Will kavgadan dolayı mahkemeye çıkar ve ceza almak üzeredir. Profesör (Robin Williams) ise ceza almaması için tek çıkış yoludur. Bu ikili ilişki çok büyük bir dostluğa çevrilir.

37. Full Metal Jacket – 1987

IMDb Puanı: 8.3/10 612.881
Yönetmen: Stanley Kubrick
Oyuncular: Matthew Modine, R. Lee Ermey, Vincent D’Onofrio
Tür: Dram, Savaş

Full Metal Jacket Konusu

Stanley Kubrick’in Full Metal Ceket’i (1987), Gustav Hasford’ın romanına (Short-Timers) dayanıyor. Bu film diğer savaş filmlerinin esinlendiği en iyi baş yapıtlardan biridir. Klasik Vietnam filmlerinin aksine antimilitarist ve savaş karşıtı bir filmdir. Savaşın tüm yönlerini muhteşem bir  sinematografi ile karşımıza çıkmaktadır. Filmin ilk bölümü Amerikan ordusunu acımasız eğitimini anlatır. İkinci yarısı ise Vietnam savaşının acımasız tarafını ve Amerikan dış politikası gözler önüne sermektedir. Film savaşa bakış açısı ve anlatımıyla eşsizdir. Stanley Kubrick ise mükemmeliyetçi bir yönetmendir. Filmlerinde bir sahneyi 150’den fazla çektiği olmuştur. Full Metal Ceket’de çok popüler oyuncular tercih etmemiştir. Bu muhteşem keyifli filmi izlemenizi tavsiye ederim.

36. Soysuzlar Çetesi – (Inglourious Basterds)  2009

IMDb Puanı: 8.3/10 1.125.230
Yönetmen: Quentin Tarantino
Oyuncular: Brad Pitt, Diane Kruger, Eli Roth, Christoph Waltz
Tür: Dram, Macera, Savaş

Soysuzlar Çetesi – (Inglourious Basterds) Konusu

II. Dünya savaşı zamanında Almanya’nın Hitler döneminde geçen filmde yahudi Teğmen Raine yahudi ekibini eğitmekte ve Hitler subaylarını öldürmek için kurulan planları anlatmaktadır. Quentin Tarantino’nun olaylara farklı bakan gözü ve alternatif tarih içeren filmde herkesin seveceği bir tarz değildir.

35. Sil Baştan – (Eternal Sunshine of the Spotless Mind) 2004

IMDb Puanı: 8.3/10 828.883
Yönetmen: Michel Gondry
Oyuncular: Jim Carrey, Kate Winslet, Kirsten Dunst, Mark Ruffalo, Elijah Wood
Tür: Dram, Romantik, Bilimkurgu

Sil Baştan – (Eternal Sunshine of the Spotless Mind) Konusu

Joel (Jim Carrey) ve Clementine (Kate Winslet) birbirlerine aşık olurlar ve 2 yıl süren bir ilişkileri olur. 2 yıl sonra ilişkileri sona erer. Clementine gizli bir yöntemle ilişkisine ait anıları sildirmeye karar verir.  Joel bunu öğrenince deli olur ve kısasa kısas diyerek Aynı hafıza sildirme operasyonunu kendi üzerinde uygulatmaya karar verir. Tabi bazı anılar hiç silinmez, silinmesi de kolay olmaz…

34. Dangal – 2016

IMDb Puanı: 8.5/10 125.081
Yönetmen: Nitesh Tiwari
Oyuncular: Aamir Khan, Sakshi Tanwar, Fatima Sana Shaikh
Tür: Aksiyon, Biyografi, Dram

Dangal Konusu

Mahavir Singh (Aamir Khan) amatör liglerde ve Hindistan şampiyonluğu olan bir güreşçidir. Güreşte ilk defa uluslararası bir madalyayı ülkesini kazandırmak isteyen Mahavir Singh oğlu olmasını istemektedir. 4 kızı olan babanın iki kızını erkek gibi güreştirerek yetiştirmektedir. Hint milli güreşçiler Geeta Phogat ve Babita Kumari’nin gerçek hayatlarını anlatan film Hint filmlerinin başyapıtlarındandır.

33. Bir Rüya İçin Ağıt – (Requiem for a Dream) 2000

IMDb Puanı: 8.3/10 702,888
Yönetmen: Darren Aronofsky
Oyuncular: Ellen Burstyn, Jared Leto, Jennifer Connelly
Tür: Dram

Bir Rüya İçin Ağıt – (Requiem for a Dream) Konusu

Bir Rüya İçin Ağıt Hubert Selby Jr. aynı isimli kitabından sinemaya aktarılmıştır. Harry Goldfarb (Jared Leto) uyuşturucu bağımlısı bir gençtir annesi ise bütün gün televizyonda en sevdiği yarışma programını izlemektir.  Uyuşturucu batağı içerisindeki Harry’nin hayattaki tek amacı uyuşturucu bulnaktur. Annesinin tek derdi izlediği yarışmadaki programa katılmaktır. Bu yarışmaya katılmak için TV’den sipariş ettiği zayıflama haplarını kullanmaktadır ve bu kadını çökertmektedir. Bu dramayı  ‘Pi’ ve The Fountain gibi filmlere yönetmiş Darren Aronofsky tarafından yönetilmiştir.

32. Rezervuar Köpekleri – (Reservoir Dogs) 1992


IMDb Puanı: 8.3/10 828,100
Yönetmen: Quentin Tarantino
Oyuncular: Harvey Keitel, Tim Roth, Michael Madsen,Quentin Tarantino
Tür: Suç, Dram, Gerilim

Rezervuar Köpekleri – (Reservoir Dogs) Konusu

Rezervuar köpekleri Quentin Tarantino’nun yönettiği kendine has özelliği ile orjinal bir hırsızlık hikayesini anlatmaktadır. Hayatında hiç görüşmemiş, birbirlerinin ismini dahi bilmeyen bu grup soygunda yaşanan aksaklık nedeniyle polisten kaçmaya çalışıyorlar. Ortalık kan gölüne dönerken aralarında bir polis casusun olduğunu öğreniyorlar. Genelde aynı mekanda çekilen bu klostrofobik film tam bir Tarantino filmidir. 

31. Cesur Yürek – (Braveheart) 1995

IMDb Puanı: 8.4/10 894,581
Yönetmen: Mel Gibson
Oyuncular: Mel Gibson, Sophie Marceau, Patrick McGoohan
Tür: Biyografi, Tarih, Dram

Cesur Yürek – (Braveheart) Konusu

Mel Gibson çok iyi oyunculuğunun yanında çok iyi bir yönetmendir. Çok az sayıda görülen hem yönetip hem oyuncu olduğu bu harika filmde de kendini göstermektedir. 1200’lerde İskoçya halkı İngiltere egemenliğinde yaşamaktadır. İskoçya kızlarından biri evlendiğinde ilk gecesini İngiliz soyluları ile geçirmek zorundadır. Ailesini İskoçya uğruna kaybeden William Wallace (Mel Gibson) karısını da İngiltere birlikleri tarafından öldürülünce özgürlük için büyük bir mücadele içine girer.

30. İhtiyar Delikanlı – (Oldboy) 2003


IMDb Puanı: 8.4/10 461,355
Yönetmen: Chan-wook Park
Oyuncular: Min-sik Choi, Ji-tae Yu, Hye-jeong Kang
Tür: Aksiyon, Dram, Gizem

İhtiyar Delikanlı – (Oldboy) Konusu

Güney Kore yapımı olan film aynı isimli bir manga serisinden filme aktarılmıştır. Uzak doğu filmlerinin en iyisi olan İhtiyar Delikanlı, mutlu bir hayat süren Oh Dae-su adlı bir iş adamı bir gün evinin önünde ani bir baskınla kaçırılır. Sabah uyandığında özel yapılmış bir hücrede uyanır. Karısının öldürüldüğünü öğrenen adam 15 yıllık bir esaretin sonunda bırakılır. Bütün bunların intikamını almak isteyen adam, geçmişte yapılan ufak bir hatanın nelere mal olduğunu, öğrendiği yeni gerçeklerle olaylar çok değişik bir yol alır. Filmde bolca kan vahşet intikam ateşi izleyeceksiniz. Çok öğretici olan bu filmi izlemenizi tavsiye ediyorum.

29. WALL·E – 2008 


IMDb Puanı: 8.4/10 911,083
Yönetmen: Andrew Stanton
Oyuncular: Ben Burtt, Elissa Knight, Jeff Garlin
Tür: Animasyon, Macera, Aile

WALL·E Konusu

Normalde animasyon filmlerinin en iyi filmler listesine eklemeyi uygun bulmuyorum. Onlar bana göre ayrı değerlendirmelidirler. Fakat WALL·E’yi herkesin izlemesi gerekmektedir. Uzak bir gelecekte insanoğlu dünyayı yaşanmaz hale getirince dünyayı temizleme görevi Vol.i adlı bir robota verilir. İnsanoğlunun tüketim çılgınlığı doğayı acımasızca katledişini ve bunun sonuçlarını öğretmek amaçlı muhteşem bir filmdir. 7’den 70’e herkesin izlemesi gereken ders çıkarılacak bir filmdir.

28. Zincirsiz –  (Django Unchained) 2012 

IMDb Puanı: 8.5/10 1,216,312
Yönetmen: Quentin Tarantino
Oyuncular: Jamie Foxx, Christoph Waltz, Leonardo DiCaprio
Tür: Drama, Western

Django özgürlüğüne kavuşan Afro-Amerikan birisidir. Çoğu insan özgürlüğe kavuşmasından memnun değil ve onu avlamak için uğraşıyor. Güneydeki en çok aranan suçlularla başa çıkmak için ödül avcısına katılmaya karar verir ve macera başlar.

27. Amerikan Güzeli – (American Beauty) 1999

IMDb Puanı: 8.4/10 995,438
Yönetmen: Sam Mendes
Oyuncular: Kevin Spacey, Annette Bening, Thora Birch
Tür: Dram

Amerikan Güzeli – (American Beauty) Konusu

Sam Mendes’in yönettiği 2 saat 2 dakika süren Amerikan yapımı filmde sıradan orta sınıf bir ailenin çöküşünü aile kavramını yitirişini anlatıyor. Modern toplumda eski gücünü kaybeden erkeğin karısına ve kızına söz geçirememesi alınan kararlarda pasif kalması onu yeni bir hayata yelken açmasını sağlar. Karısından ve kızından hiç saygı göremeyen aile babası Lester Burnham (Kevin Spacey) yıllardır çalıştığı sıkıcı işini bırakır ve yeni bir hayata yelken açmaya başlar. Spor yapar gençliğinde gibi yaşamaya başlayan Lester kızının fettan arkadaşıyla arasında bir cinsel çekim başlar.

26. Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde – (Spider-Man: Into the Spider-Verse) 2018

IMDb Puanı: 8.5/10 222,378
Yönetmen: Bob Persichetti, Peter Ramsey
Oyuncular: Shameik Moore, Jake Johnson, Hailee Steinfeld
Tür: Animasyon, Aksiyon, Macera

Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde – (Spider-Man: Into the Spider-Verse)

Örümcek adam üçlemesinden herhangi bir film yokken bir animasyon filminin listeye girmesi sizleri de merakta bırakıyor değil mi? Bu evrende sadece bir örümcek adam yok. Paralel evrende birçok örümcek adamı bir arada göreceksiniz. Hepsinin farklı bir hikayesi ve amacı bulunmaktadır. Fazla spoiler vermeden bu süper animasyon filmi biran önce izlemenizi tavsiye ediyorum.

25. Akıl Defteri – (Memento) 2000

IMDb Puanı: 8.5/10 1,034,574
Yönetmen: Christopher Nolan
Oyuncular: Guy Pearce, Carrie-Anne Moss, Joe Pantoliano
Tür: Gizem, Gerilim

Akıl Defteri – (Memento) Konusu

Bende işin içinde Nolan kardeşler olup kötü film olmaz diye düşünenlerdenim. Nolan kardeşlerin yazdığı filmde  Leonard Shelby adlı adamın tek amacının karısına tecevüz edip öldüren kişiyi bulmaktır. Buraya kadar klasik bir senaryo gibi olsa da Leonard kısa süreli hafıza kayıpları yaşayan milyonda bir görülen bir hastalığa sahiptir. Hayatının kazadan önceki anlarını hatırlasada bazen 5 dakika önce ne yediğini ne yaptığını hatırlayamamaktadır. Çok uzun zaman önce izlediğim beyin yakan filmlerden biri olan Akıl Defteri hala ilk günkü gibi aklımdadır.

24. Prestij – (Prestige) 2006

IMDb Puanı: 8.5/10 1.073.885
Yönetmen: Christopher Nolan
Oyuncular: Christian Bale, Hugh Jackman, Scarlett Johansson
Tür: Bilim kurgu, Gizem, Dram

Prestij – (Prestige) 2006 Konusu

En sevdiğim filmlerin başında gelen bence Nolan kardeşlerin en iyi filmi olan Prestij 2 saat 10 dakika sürmektedir. Christopher Priest Prestij romanını ilk önce Sam Mendes çekmek istemiş fakat romanın yazarı Christopher Priest filmi çekmesi için Christopher Nolan’da çok ısrarcı olmuş ve başarmıştır. İyi ki ısrarcı olmuştur ki böyle harika bir film ortaya çıkmıştır. 19. yüzyılda geçen filmde Londra’da  yaşayan Robert Angier eşi Julia McCullough ve Alfred Borden arkadaştır ve aynı sihirbazın yanında asistanlarıdır. Sihirbazlık gösterisinde Julia ölünce Robert, onun ölümünden Alfred’i suçlar ve birbirlerine düşman olurlar. Daha sonra Robert ve Alfred iki ünlü sihirbaz olur ve birbirleri ile amansız yarışmaktadır. Birbirlerinin gösterilerine sabote etmeye çalışırlar. Robert Alfred’in en ünlü sihirbazlık hilesini çözemeyince bunda o bir takıntı haline gelmiştir. Filmde Nikola Tesla ve Edison’da geçmektedir. Bir sahnede Tesla lambaları kablosuz olarak yakmakta ve insanın tüylerini diken diken yapmaktadır. Bu muhteşem başyapıtı izlemediyseniz daha neyi bekliyorsunuz ?? 🙂

“Şu anda sırrı arıyorsunuz ama bulamazsınız. Çünkü dikkatli bakmıyorsunuz. Siz sırrı çözmek değil kandırılmak istiyorsunuz.”

23. Gladyatör – (Gladiator) 2000

IMDb Puanı: 8.5/10 620.692
Yönetmen: Ridley Scott
Oyuncular: Russell Crowe, Joaquin Phoenix, Connie Nielsen
Tür: Aksiyon, Macera, Dram

Gladyatör – (Gladiator) 2000 Konusu

Russell Crowe’un oynadığı en iyi filmlerden biri olan Gladyatör’ün yönetmenliğini ünlü İngiliz yönetmen Ridley Scott yapmaktadır. Yeni Zelandalı ünlü oyuncu Russell Crowe (Maximus) Roma döneminde başarılı bir generaldir. Marcus Aurelius’un başında olduğu Roma İmparatorluğunda Aurelius’un oğlu yerine Maximus’u el üstünde tutması üzerine Aurelius’un oğlu Commodus Maximus ve ailesinin ölüm emrini verir. Ölümden kurtulan ailesi ölen Maximus’un tek amacı ailesini öldüren Commodus’dan intikamını almaktır. Maximus artık intikamını arayan arenada dövüşen bir gladyatörtür. Dönemin hiyerarşisini ve pis siyasetini çok iyi işleyen film 5 Oscar kazanmıştır. Russell Crowe muhteşem performansıyla En iyi oyuncu Oscar’ını kazanmıştır.

22. Whiplash – 2014

IMDb Puanı: 8.5/10 620.692
Yönetmen: Damien Chazelle
Oyuncular: Miles Teller, J.K. Simmons, Melissa Benoist
Tür: Dram, Müzik

Whiplash – 2014 Konusu

Prestijli müzik okulu Shaffer’da eğitim gören 19 yaşındaki Andrew Neiman (Miles Teller) her genç müzisyen gibi efsane olmak istemektedir. Okulun en önemli orkestrasının şefi ise Terrence Fletcher (JK Simmons) adında oldukça sert aksi geçimsiz katı kurallara sahip bir müzisyendir. Bir gün Neiman’ın yeteneğini Fletcher fark eder ve kendi orkestrasına alır. Ünlü bir müzisyen alanın en iyisi olmak zannedilen kadar basit midir? Bir insanın sınırlarını nasıl zorlanır, müzisyen hariç herhangi bir alanda en iyi olabilmek için her şeyden vazgeçen insanlar ancak başarılı olabileceğini gerilim dolu bu filmde şahit oluyorsunuz.

21. Geleceğe Dönüş – (Back to the Future) 1985 ve Serisi

IMDb Puanı: 8.5/10 941.022
Yönetmen: Robert Zemeckis
Oyuncular: Michael J. Fox, Christopher Lloyd, Lea Thompson
Tür: Macera, Komedi, Bilim Kurgu

Geleceğe Dönüş – (Back to the Future) Konusu

Çocukluğumuzda hepimizin gözlerini ayıramadan izlediği en sevilen kült filmlerden olan Geleceğe Dönüş serisini Robert Zemeckis yönetmiştir. En çatlak en sevimli bilim adamı karakteri olan Dr. Emmett Brown (Christopher Lloyd) zamanda yolculuğu mümkün kılan bir araç keşfetmiştir. Bu keşfi ilk kullanan Marty McFly (Michael J. Fox) geleceğe gitmek yerine 30 yıl geriye gitmiştir. 30 yıl önce anne ve babasının tanışmasını engelleyecek bir hata yapar ve sonuç olarak kendisinin doğmayacağı hatayı düzeltmek için elinden geleni yapacaktır. Bu filmi her gördüğümde o hayran bakışlarla izlediğim küçüklük anılarım aklıma gelmiştir. Bu kadar sevilen bir serinin başrol oyuncuları nazar değercesine ne yazık ki bir daha hiç bir ciddi yapımda yer almamıştır. 3 filmden oluşan bu seri hayal gücünü zorlayan filmlerin başlarında gelmektedir.

20. Köstebek – (The Departed) 2006

IMDb Puanı: 8.5/10 1.080.472
Yönetmen: Martin Scorsese
Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Matt Damon, Jack Nicholson
Tür: Suç, Dram, Gerilim

Köstebek – (The Departed) 2006 Konusu

Yönetmen koltuğunda Martin Scorsese olurda mafya olmaz mı? Ünlü yönetmen Martin Scorsese’nin başyapıtlarından olan The Departed filmi 2.5 saat sürmektedir. Yıldızlar geçidi olan filmde Leonardo DiCaprio, Matt Damon, Jack Nicholson baş rollerde yer almaktadır.  Mafya ile polis teşkilatı arasında geçen savaşı anlatan köstebek, mafya içinde polis, polis içinde mafya ortalık köstebek dolu. Soluksuz izleyeceğiniz filmde gözlerinizi kıyamayacaksınız.

19. Can Dostum – (Intouchables) 2011

IMDb Puanı: 8.5/10 680.424
Yönetmen: Olivier Nakache, Éric Toledano
Oyuncular: François Cluzet, Omar Sy, Anne Le Ny
Tür: Biyografi, Komedi, Dram

Can Dostum – (Intouchables) 2011 Konusu

1 saat 52 dakika süren Can Dostum filmi Fransız filmlerin en iyisi diyebiliriz. Sonradan Amerikan yapımı da vizyona girse de bunun kadar başarı gösteremedi. Olivier Nakache, Éric Toledano’nun beraber yazıp yönettiği film zengin elit felçli bir iş adamı olan iş adamının ve ona bakıcılık yapan zencinin hikayesini anlatmaktadır. Normal şartlarda yan yana gelmeyecek bu iki insanın aşırı komik hikayesi gülerken gözlerini yaşartacak.

18. Geçmişin Gölgesinde – (American History X) 1998

IMDb Puanı: 8.5/10 955.078
Yönetmen: Tony Kaye
Oyuncular: Edward Norton, Edward Furlong, Beverly D’Angelo
Tür: Dram

Geçmişin Gölgesinde – (American History X) 1998 Konusu

Hapisten yeni çıkan bir Nazi sempatizanı olan Derek Vinyard, kardeşinin ayak izlerini takip etmesini ve nefret dünyasına girmesini engellemelidir. Hapiste olduğu süre boyunca her şeyden çok ders aldığı ve kardeşinin de aynı hataları yapmasını engellemesi gerekmektedir.

17. Yıldızlararası – (Interstellar) 2014

IMDb Puanı: 8.6/10 1.306.562
Yönetmen: Christopher Nolan
Oyuncular: Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain
Tür: Macera, Bilim Kurgu, Dram

Sevgi insanlara her şeyi yaptırabilir. Dünyanın sonu gelmiş, gıda sorunu bir çok sorun gün yüzüne çıkmıştır. Dünyanın geleceğini ve kızının geleceğini kurtarmak için bir çiftçi olan Cooper yeni bir gezegen bulmak için uzaya gönderilir. Her şeyi geride bırakacak belki de hiç geri dönmeyecek olan Cooper kızını geride bırakması çok zordur. Zaman izafi bir şeydir ve kadar deliklerde de bildiğimiz zaman işler mi? Gerek senaryo gerek sinema teknikleri ile tam bir başyapıt olan filmi mutlaka izlemelisiniz.

16.Yeşil Yol – (The Green Mile) 1999

IMDb Puanı: 8.6/10 1.021.382
Yönetmen: Frank Darabont
Oyuncular: Tom Hanks, Michael Clarke Duncan, David Morse
Tür: Fantastik, Suç, Dram

Paul Edgecomb yıllarca hapishanede görev yapan bir memurdur. Paul’un görevi idama giden mahkumlara eşlik etmektir. John Coffey idama mahkum edilen bir mahkumdur ve onun özel güçleri bulunmaktadır. Birine dokunarak iyileştirebilen John’u toplum nasıl anlayacak izleyerek göreceğiz.

15. Léon – 1994 

IMDb Puanı: 8.6/10 930,553
Yönetmen: Luc Besson
Oyuncular: Jean Reno, Gary Oldman, Natalie Portman
Tür: Aksiyon, Suç, Dram

Mathildanın ailesini görevine ihanet eden bir D.E.A ajanı tarafından öldürülmüştür. Ailesi öldürülürken profesyonel bir katil olan Leon’un evine saklanır. Mathilda ailesinin intikamını alabilecek mi?

14. Olağan Şüpheliler – (The Usual Suspects) 1995

IMDb Puanı: 8.6/10 910,993
Yönetmen: Bryan Singer
Oyuncular: Kevin Spacey, Gabriel Byrne, Chazz Palminteri
Tür: Savaş, Gizem, Gerilim

San Pedro Bay’deki Port of Los Angeles’ta demirlemiş bir gemide meydana gelen büyük yangın içinde ölüler ve büyük bir para bulunur. Ciddi bir hata yapan beş gangster ölümcül bir kadere doğru ilerlemektedir ve karar vermek için az zamanları kalmıştır. Son adımlarını seçmek hiç bu kadar zor olmamıştır.

13. Er Ryan’ı Kurtarmak – (Saving Private Ryan) 1998

IMDb Puanı: 8.6/10 1,116,721
Yönetmen: Steven Spielberg
Oyuncular: Tom Hanks, Matt Damon, Tom Sizemore
Tür: Savaş, Dram

Bir anne dört çocuğunun üçünü savaşta kaybetmiştir. Ordu II. Dünya Savaşı’nın ortasında Normandiya’ya indi ve asker Ryan (çocuklarının sonuncusu) ortadan kayboldu. Amerikan hükümeti tarafından çocuğun bulunması için emir verildi. Böylece bir grup Amerikan askeri onu kurtarmaya çalışacak.

12.Kuzuların Sessizliği – (The Silence of the Lambs) 1991

IMDb Puanı: 8.6/10 1,139,735
Yönetmen: Jonathan Demme
Oyuncular: Jodie Foster, Anthony Hopkins, Lawrence A. Bonney
Tür: Suç, Dram, Gerilim

Kuzuların sessizliği yazar Thomas Harris’in aynı adlı romanından sinemaya Jonathan Demme tarafından aktarılmıştır. FBI ajanı Clarice Starling hapisten kaçan bir kurbanlarının derisini yüzen bir seri katili yakalamak için başka bir seri katil  Hannibal Lecter’a yakınlaşır ve ondan bilgi almaya çalışır. Anthony Hopkins 16 dakikalık performansıyla Oscar kazanmıştır. Usta aktörün en iyi filmini sizde izlemelisiniz.

11. Yedi – (Se7en) 1995 

IMDb Puanı: 8.6/10 1,293,903
Yönetmen: David Fincher
Oyuncular: Morgan Freeman, Brad Pitt, Kevin Spacey
Tür: Suç, Dram, Gizem

Seri katil Hristiyanlığın 7 ölümcül günahı işleyen kişileri kendi yöntemleriyle öldürmektedir. Bu seri katilin peşindeki iki dedektifin seri katili bulmaya çalışmasını anlatmaktadır. Koyu ve gri tonların hakim olduğu filmde dedektifler gizemi çözebilecek mi izleyip göreceğiz.

10. Avengers: Endgame – 2019

IMDb Puanı: 8.7/10 464.494
Yönetmen: Anthony Russo, Joe Russo
Oyuncular: Robert Downey Jr., Chris Evans, Mark Ruffalo
Tür: Aksiyon, Macera, Bilim Kurgu

Avengers serisinin son filmi olan Avengers Endgame tüm zamanların en iyi hasılatını yapan film olmuştur. Bir önceki filmde Thanos tüm dünya nüfüsunu yarıya indirmiş Doktor Strange, Gamora, Drax, Mantis, Örümcek Adam, Black Panther, Bucky Barnes, Groot, Scarlet Witch, Vision, Star Lord, Maria Hill, The Wasp ve Nick Fury gibi süper kahramanlar ölmüştü. Geriye kalanlar Thanos’u yenebilecek mi göreceğiz.

9. Matrix – 1999 ve Serisi

IMDb Puanı: 8.7/10 910.349
Yönetmen: Wachowski Kardeşler
Oyuncular: Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss
Tür: Aksiyon, Bilim Kurgu

Matrix serisi ile sinema asla eskisi gibi olmayacaktır. Sinema tekniği, anlatımı herşeyiyle bir baş yapıt olan filmin 4. çekimleri başlanmıştır.  Thomas Anderson bir bilgisayar şirketinde çalışan yazılımcıdır. Geceleri ise Neo lakaplı bir hackerdır. Trinity ve Morpheus ile tanışan Neo dünyanın aslında beyninde yaşanan bir simülasyon olduğu gerçek hayatın cihazlara bağlı yaşadığını öğrenir ve büyük macera başlar. Siz hala Matrix’i izlemeyen nadir kişilerden misiniz?

8. Sıkı Dostlar – (Goodfellas) 1990


IMDb Puanı: 8.7/10 910.349
Yönetmen: Martin Scorsese
Oyuncular: Robert De Niro, Ray Liotta, Joe Pesci
Tür: Biyografi, Suç, Dram

Robert De Niro’nun en sevdiğim filmi olan sıkı dostlar ünlü yönetmen Martin Scorsese tarafından çekilmiştir. Amerika’da yaşayan İtalyan mafya dünyası ilişkilerini en güzel şekilde anlatan gerçek bir hikayedir. Henry Hill adlı bir çocuk Brooklyn’de yaşamaktadır. Küçüklüğünden beri tek arzusu bir gangster olmaktır. İtalyan bir aile tarafından hayalleri gerçek olan bu çocuk mafya alemin en iyisi olmak için her türlü suçu işlemektedir. Henry Hill’in hayatını aşırı realistik anlatan yönetmen bu kadar suçun olduğu yerde entrika ve iş çevirmek olmaz mı ne dersiniz.

7. Başlangıç – (Inception) 2010

IMDb Puanı: 8.8/10 1.848.015
Yönetmen: Christopher Nolan
Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page
Tür: Aksiyon, Macera, Bilimkurgu

Dom Cobb mükemmel bir hırsızdır. Onun işi insanların rüyaların girip en savunmasız anında bilgileri çalmaktır. Tabi bu ünü onun başını belaya sokmuştur. Bir kurumsal şirket casusu onun tüm ailesine mal olabilir. Dom’a ailesi karşılığında son bir şans verilir. Verilen görev bir girişimcinin sırrını çalmalı ve aklına yeni bir fikri eklemesi gerekmektedir. Hayal dünyasını zorlayan bu dünyayı Christopher Nolan yazıp yönetmiştir. Kesinlikle izlenmesi gereken bir başyapıttır.

6. Forrest Gump – 1994


IMDb Puanı: 8.8/10 1.619.232
Yönetmen: Robert Zemeckis
Oyuncular: Tom Hanks, Robin Wright, Gary Sinise
Tür: Dram, Romantik

Winston Groom’un  aynı adlı romanından esinlenip Robert Zemeckis tarafından beyaz perdeye aktarılmıştır. Amerika Birleşik Devletlerinin modern tarihi boyunca birçok macera yaşayan güneyli bir çocuğun hayatını anlatıyor. Mizah ve garip durumlarla dolu olan Forrest, hızlı koşmaktan daha fazlasını yapmalıdır.

5. Dövüş Kulübü – (Fight Club)  1999 


IMDb Puanı: 8.8/10 1.685.407
Yönetmen: David Fincher
Oyuncular: Brad Pitt, Edward Norton, Meat Loaf
Tür: Dram

Dövüş Kulübü – (Fight Club) Konusu

Chuck Palahniuk tarafından aynı isimli romanından sinemaya usta yönetmen David Fincher tarafından aktarılmıştır. Jack, hayatın sıradanlığına kapılmış bir sigorta memurudur ve bir gün hayallerindeki adam olan Tyler Durden ile tanışmıştır. Tyler Durden Jack’in hayatındaki monotonluğu kırmak için akşamları kavga edilen gizli bir mekan olan Dövüş Kulubüne getirmiştir. Böylece katıldığı örgütle ikisinin gizemli maceraları başlamış olur. Dövüş Kulübü anlattığı felsefe ile günümüz bütün dayatmalarına kapitalizme ve birçok şeye ince ince gönderme yapan efsane bir filmdir. Bu efsane filmi mutlaka ama mutlaka izlemelisiniz .

Dövüş Kulübü’nün ilk kuralıDövüş Kulübü hakkında konuşmamaktır. Dövüş Kulübü’nün ikinci kuralıDövüş Kulübü hakkında KONUŞMAMAKTIR! Dövüş kulübünün üçüncü kuralı biri “pes” diye bağırır, sakatlanır ya da bayılırsa dövüş sona erer. Dördüncü kural, bir dövüşte yalnızca iki kişi dövüşür.”

4. Yüzüklerin Efendisi: Kralin Dönüsü – (The Lord of the Rings: The Return of the King) 2003 ve Serisi 


IMDb Puanı: 8.9/10 1.500.699
Yönetmen: Peter Jackson
Oyuncular: Elijah Wood, Viggo Mortensen, Ian McKellen
Tür: Macera, Dram, Fantezi

Yüzüklerin Efendisi (The Lord of the Rings) Konusu

Peter Jackson’ın yönettiği bu efsanevi seri John Ronald Reuel Tolkien’in son çağların en çok okunan başyapıtı olan yüzüklerin efendisi roman serisinden sinemaya aktarılmıştır. Seri 3 filmden oluşmakta Yüzüklerin Efendisi I Yüzük Kardeşliği, Yüzüklerin Efendisi II İki Kule ve 11 Oscar alan Yüzüklerin Efendisi III Kralın Dönüşü filmlerinden oluşmaktadır. Tolkien Yüzüklerin Efendisi serisi ile orta çağda geçen fantastik bir evren kurmuştur. Bu kurduğu evren o kadar detaylı ve harikadır ki seriyi okurken kendinizi bu evrene kaptırırsınız. Orta dünyaya kandan savaştan başka birşey getirmeyen yüzüklerin sonuncusu ortaya çıkar ve bu yüzüğü Mordora götürüp yok etmeleri gerekir. Sauron’a karşı yürütülen bu savaşı anlatan seri hem oyunculuk hem senaryo hem de çekim teknikleri açısından tam bir başyapıttır. Bu seriyi izleyin, Tolkien’in tüm romanları okuyun izleyin izlettirin. Tüm zamanların en iyi fantastik eseri ve filmidir.

3. Kara Şövalye – (The Dark Knight) 2008


IMDb Puanı: 9.0/10 2.074.396
Yönetmen: Christopher Nolan
Oyuncular: Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart, Morgan Freeman
Tür: Aksiyon, Dram, Suç

Kara Şövalye – (The Dark Knight) Konusu

Nolan kardeşlerin en başarılı yapımı olan Kara Şövalye 2 saat 32 dakika sürmektedir. Gotham için büyük bir tehlike olan Joker tekrar ortaya çıkmış ve Gotham sokaklarına kaos getirmiştir. Batman yeniden kurtarıcılığa soyunurken acaba kötüler kendi olduğu için mi ortaya çıkıyor diye derin düşüncelere dalmıştır. Joker Batman’siz Batman Joker’siz olmaz mı? Tez antitez hep bu döngü sürecek mi? Derin felsefenin de yattığı bu harika aksiyon filminin şiddetle izlemenizi tavsiye ederim. Heath Ledger (Joker) efsane performansı ile bu filmin başarısının en büyük katkı sağlamıştır ve bu onun ömründeki son filmi olmuştur.

2. Baba – (The Godfather) 1972 ve Serisi 


IMDb Puanı: 9.2/10 1.447.338
Yönetmen: Christopher Nolan
Oyuncular: Marlon Brando, Al Pacino, James Caan
Tür: Dram, Suç

Baba – (The Godfather) Konusu

The Godfather bir yana diğer tüm mafya filmleri bir yana. Sinema tarihinin dönüm noktalarındandır bu film. Efsane, harika, kült ne derseniz deyin muhteşem bir film serisi ile karşı karşıyasınız. 3 filmden oluşan Baba filmi, Amerika’da yaşayan bir İtalyan Mafya ailesinin hikayesini anlatmaktadır. 2 saat 55 dakika süren Baba filmi Ailenin başı Don Vito Corleone karakterini efsanevi oyunculuğuyla Marlon Brando oynamaktadır. Bu aile sıradan mafya aileleri gibi gangster değiller veya para karşılığı bu işleri yapan mafyalardan değildir. Ailesini Amerika’daki İtalyanları korumak en üstte tutmak ve işlerini dostane ilişkilerle yürüten Baba gibi Babadır. The Godfather filmi Mario Puzo’nun aynı isimli kitabından sinemaya aktarılmıştır. Marlon Brando ve Al Pacino’nun muhteşem oyunculukları ile filmi efsaneler arasına sokmuştur.

1. Esaretin Bedeli – (The Shawshank Redemption) 1994 


IMDb Puanı: 9.3/10 2.108.071
Oyuncular: Tim Robbins, Morgan Freeman, Bob Gunton, William Sadler
Tür: Dram

Esaretin Bedeli – (The Shawshank Redemption) Konusu

Gelelim en iyi 50 film listesinin zirvesindeki film olan Esaretin Bedeline. Stephen King’in efsane kitabından uyarlanan film Andy Dufresne isimli bankacının kızını ve çocuğunu öldürme suçundan haksız yere hapse düşmesinin hikayesini anlatmaktadır. Haksız yere hapse düşen bir adamın hayata tutunuşunu hapis hayatını ve tekrar özgürlüğüne kavuşmanın hayalini çok harika bir şekilde sinemaya uyarlamışlar. Tim Robbins ve Morgan Freeman’ın efsane oyunculukları ile özgürlüğün ne kadar değerli hayatın ne kadar güzel olduğunu bu başyapıt kadar başka bir filmde görmeniz imkansızdır. Özgürlüğün ne denli önemli olduğu, hayata tutunanların umudunu kaybetmeyenlerin ve bir amaç uğruna yaşamanın hayatı buram buram hissetmenin hislerini bu filmde size çok güzel aktarıyor. Muhteşem güzel duygular içinde bu filmi seyredecek ve ömrünüz boyu unutamayacağınız hisler bırakacaktır.

Son Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir