Akıllara Durgunluk Veren 20 Distopik Film

En İyi Distopik Filmler

Beyin sınırlarını dibine kadar zorlayacak olan uçuk filmler… Sıra dışı olayları, adeta gerçekmiş gibi başarı ile işlemeyi başaran, sinema dünyasının en sevilenlerinden olan en iyi distopik filmler.

Peki distopik film ne demektir?

Distopik filmler ya da distopya… İçeriğinde distopi bulunan televizyon veya sinema yapımlarına bu isim verilmektedir. Biraz daha açacak olursak Distopya, tanım olarak Ütopya’ nın tam tersi anlamdır. Genel olarak fakirlik, diktatörlük, şiddet ve şiddet eğilimi, açlık – sefalet, hastalık ya da dünya kirliliği gibi konular işlenmektedir.

Evren, yapay zeka, uzay, robotlar, makinelere karşı olan insanlar, zaman yolculuğu, farklı boyutlar, insan üstü yetenekler ve sıra dışı varlıklar gibi olayların ana konu edildiği genel olarak ciddi rakamlar harcanarak hazırlanan sinema severlerin ilgi duyduğu film türü olan bu filmler, genel olarak bakıldığında evde tek başına kalmış, herhangi bir aktivitesi olmayan, insanların ilgi odağı oluyor.

Distopya filmler, genel olarak bakıldığında çağdaş toplumun ilerleyişini görmeksizin sıra dışı ve gizemli olayları baz alarak ilerler. Konu olarak uzak duran bu filmler birçok izleyici kitlesi tarafından ütopya ve distopya filmleri ası ile aranmakta.

Bilim kurgu ya da teknoloji destekli oluşturulan distopik bilim kurgu filmlerin kült olanlarını, bunları seyretmekten keyif alan siz okurlarımız için listeledik. Listeye aldığımız filmleri İMDb puanlamasına göre hazırladık. Gelmiş geçmiş en iyi 45 bilim kurgu filmi listesinden de örnekleri içinde barındıran bu mükemmel yapımları incelemelisiniz.

İzleyicisini farklı bir dünya yolculuğuna çıkartan ve film süresi boyunca farklı düşünmesine olanak sağlayan bu filmler pek çok kategoriyi içerisinde barındıran zengin içeriklerden oluşuyor. Bu tarz filmleri izlemeyi seven izleyiciler, en iyilerini veya en çok izlenenleri içerisinde olduğu listeleri araştırmakta. Teknolojinin gelişme hızına bağlı olarak son yıllarda çıkan filmler ise daha gerçekçi olarak sinema severlerden iyi tepkiler almayı başarıyor. Kalite kavramı başta olmak üzere, nostajik olan eski filmler, kült, tutkulu, kulaklara yer etmiş en bilindik olanlar… Eğer sizin de listede olmasını düşündüğünüz film varsa yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

En çok izlenenler üzerine derlediğimiz listeyi, IMDb puan sıralamasına göre hazırladık.

20.Uyumsuz – Divergent (2014)

En İyi Distopik Filmler

Yönetmeni: Neil Burger
Oyuncular: Shailene Woodley, Theo James, Kate Winslet
IMDb Puanı: 6.6
Süre: 2 saat 19 dakika

Filmin Konusu: Distopik dünyanın distopik hikayesi gereği insanlar, her biri farklı bir durumu temsilen 5 farklı grupta yaşamaktadır. Her insan 16 yaşına geldiğinde bu gruplardan birine dahil olur ve hayatlarının sonuna kadar bu şekilde yaşamaktadır. Karakterimiz Tris Prior ise bu kurala uyma yaşı geldiğinde kendisi ile ilgili önemli bir özelliği olduğunu fark eder. Özeliği uyumsuz olmasıdır. Bu yüzden hiçbir gruba dahil olmamalıdır. İşin daha kötü kısmı ise uyumsuzların her grup lideri tarafından ortadan kaldırılıyor olmasıdır. Bu sebep ile Tris kaçmak ve hayatını kurtarmak zorundadır. Hayatını kurtarması için çıkacağı yolculukta onu neler bekliyor?

19.Labirent: Ölümcül Kaçış – The Maze Runner (2014)

En İyi Distopik Filmler

Yönetmeni: Wes Ball
Oyuncular: Dylan O’Brien, Kaya Scodelario, Will Poulter
IMDb Puanı: 6.8
Süre: 1 saat 53 dakika

Filmin Konusu: Reklam sonrası denk gelindiğinde dahi kendisine çeken akıcı hikayesi ile Labirent: Ölümcül Kaçış filmi, gerilim ve gizem dolu mükemmel bir distopik yapım. Ana karakterlerden biri olan Thomas, uyutulmuş ve bir asansöre konulmuştur. Uyandığında asansör çıkabileceği en son noktaya gelmiş ve kapıları açılmıştır. Kapılar açıldığında karşısında kendi yaşıtları olan bir grup genç insanı görür. Devasa büyüklükteki çok yüksek duvarlarla çevrili mükemmel korunaklı bir yere gelmiştir. Karşısındaki bu gençlerin tamamının da bu şekilde buraya geldiklerini ve bir deney icabı burada yaşamakta olduklarını öğrenecektir. Thomas dahil olmak üzere oradakilerin hiçbiri buraya nasıl ve ne için getirildiklerini bilmemektedirler. Tek çıkış olan labirente giden bir yol vardır. Bu yolun başındaki kapı her sabah açılır ve güneş batmak üzereyken kapanır. Her 30 günde yeni bir gencin asansör ile katılacağı bu labirentten çıkış var mıdır ve kimler kurtulabilir?

18.Güncelleme – Upgrade (2018)

En İyi Distopik Filmler

Yönetmeni: Leigh Whannell
Oyuncular: Logan Marshall, GreenMelanie Vallejo, Steve Danielsen
IMDb Puanı: 7.5
Süre: 1 saat 40 dakika

Filmin Konusu: Filmde, Grey Trace isimli karakterimiz, yanında eşi olduğu bir anda acımasızca gerçekleştirilen bir saldırıya maruz kalır.  Bu saldırıda karısını kaybedecek kendisi de yarı felç kalacaktır. Filmin süre geçen zamanında bir milyarderin kendisine bit teklif getirmesi ile işlerin gidişatı değişecektir. Bu milyarder bir mucittir ve Grey’i eski sağlığına kavuşturmak istemektedir. Farklı bir yöntem ile iyileşecek olan Grey Trace, tedavi yönteminde yapılan bir işlem sonrasında insanüstü yeteneklerden birine sahip olacaktır. Şimdi karısını öldürenlerden intikam alma zamanıdır.

17.Gizemli Şehir – Dark City (2014)

En İyi Distopik Filmler

Yönetmeni: Alex Proyas
Oyuncular: Rufus Sewell, Kiefer Sutherland, Jennifer Connelly
IMDb Puanı: 7.6
Süre: 1 saat 40 dakika

Filmin Konusu: Baş karakter John Murdoch, bilmediği bir otel odasında uyanır. Bu otelin neresi olduğu ve buraya nasıl geldiği ya da getirildiğini bilmeyen Murdoch, olayları anlamaya çalışırken korkunç şekilde meydana gelmiş bir cinayetin katil zanlısı sıfatı ile aranmakta olduğunu anlar. Otele nasıl geldiğini bile anlayamayan John, hafızasını kaybetmiştir. Bu sebeple cinayeti gerçekten kendisinin işleyip işlemediğini bile hatırlayamıyordur. Dedektif tarafından aranmakta olan John, bu esrarengiz olayı çözümlemek ve açığa kavuşturmak için aksiyon dolu bir mücadele başlatır. Olaylar bir şekilde farklı bir hal alır ve John, yerin altında yaşayan tuhaf canlıların varlığına şahit olur. Bu garip canlıları bulduğunda ise olayları çözme konusunda sona yaklaştığını bilir. Dünyanın şeklini değiştirecek ve akan zamanı durduracak güçlere sahip olan bu canlılar aynı zamanda insanların beyinlerine hükmedebilmekte ve olayların seyirlerini istedikleri yöne değiştirebilmektedirler. Bu canlıları yok etmekten başka bir yolun olmadığını anlayan John, neler yapacaktır?

16.Maymunlar Cehennemi Başlangıç – Rise of the Planet of the Apes (2011)

En İyi Distopik Filmler

Yönetmeni: Rupert Wyatt
Oyuncular: James Franco, Andy Serkis, Freida Pinto
IMDb Puanı: 7.6
Süre: 1 saat 45 dakika

Filmin Konusu: Maymunlar Cehennemi film serisinin yeni yüzü olan film aksiyon ve bilim kurguyu beraber konu alan harika bir film. Günümüz tarihinde bilim adamları ve mühendislerin beyinlerini geliştirmek istedikleri maymunların insanlar ile aralarındaki üstünlük savaşını işlemektedir. Mitolojik konuların bazılarını işleyen film sinema severlere farklı bir eser sunuyor.

15.Gattaca (1997)

En İyi Distopik Filmler

Yönetmeni: Andrew Niccol
Oyuncular: Ethan Hawke, Uma Thurman, Jude Law
IMDb Puanı: 7.8
Süre: 1 saat 46 dakika

Filmin Konusu: Bilimin geliştirdiği hatasız insan modellerinin aksine eski yapıda bulunan insanlardan birisi olan ve astronot olma yolunda ilerleyen Vincent, çok iyi bir şirkette geçimini sürdürebilmek için bir iş bulur ancak pozisyonu temizlikçiliktir. Kurduğu bir oyun sayesinde yüksek bir pozisyona çıkan Vincent için her şey yolunda gider gibi gözükür. Fakat şirkette meydana gelen bir ölümün ardından cinayetin nasıl ve kim tarafından işlendiğini bulmak için gelen dedektif Vincent’ in yükselmesini sağlayan bu oyunu ortaya çıkaracaktır.

14.Son Umut – Children of Men (2006)

En İyi Distopik Filmler

Yönetmeni: Alfonso Cuaron
Oyuncular: Julianne Moore, Clive Owen, Chiwetel Ejiofor
IMDb Puanı: 7.9
Süre: 1 saat 49 dakika

Filmin Konusu: İnsanlık, neslin tükenmesi riski ile yüz yüze gelmiştir. 2027 yılından sonra dünyada anlam verilemeyen garip olaylarla karşılaşır. Artık çoğalmak doğum gibi olaylar yoktur. İnsanlar ise bu garip olay karşısında boyun eğenler ve mücadele edenler olmak üzere iki gruba ayrılır. Britanya bu olaylar gelişiminde iç karışıklığa sebebiyet verecek şeylere karşı düzene hakim olan ve dengeleri koruyan bir ülke pozisyonundadır. Bu olaylar gelişmeye devam ederken ülkede yetkili bir isim olan Theo, bir gün kaçırılır. Bilim kurgunun yanında dram ve aksiyonu da hissedeceğiniz tam bir distopya filmi.

13.Yasak Bölge 9 – District 9 (2009)

En İyi Distopik Filmler

Yönetmeni:Nell Blomkamp
Oyuncular:Sharlto Copley, David James, Jason Cope
IMDb Puanı: 7.9
Süre: 1 saat 52 dakika

Filmin Konusu: Farklı bir film olan Yasak Bölge 9, izleyicisinden oldukça iyi tepkiler almayı başardı. Film, 1982 yılında geçer ve hayatta kalmış son uzaylı varlıkların dünyada olma süre zarfındaki yaşamlarını konu alıyor. Araştırma ekibi tarafından gözlemlenen uzaylılar, Güney Afrika bölgesine yerleşmiştirler. Bu bölgenin adı District 9 dur. Gözlemi yapan araştırma ekibinin bağlı olduğu şirket ise uzaylıların kullandıkları teknolojiyi keşfedip bu teknolojiyi kullanarak yüksek rakam paralar kazanma hayalindedir.

12.Ölüm Takibi: 2049 – Blade Runner: 2049 (2017)

En İyi Distopik Filmler

Yönetmeni: Denis Villeneuve
Oyuncular: Harrison Ford, Ryan Gosling, Ana de Armas
IMDb Puanı: 8.0
Süre: 2 saat 44 dakika

Filmin Konusu: Bıçak Sırtı: Ölüm takibi filminin 2049 ismi ile yenilenmiş hali. İlk film olan Ölüm Takibi filminde yaşanılanların üzerinden geçen 30 yıl sonra yaşananlar konu edilmektedir. Los Angeles’ da polis olarak görev yapmakta olan karakter, toplumun tüm kesimini karıştırmaya yetecek önemli ve uzun zamandır saklanmakta olan bir sırrı gün yüzüne çıkartacaktır. Yaşanacak çok büyük bir felaketin önüne geçebilmesi için birini bulmak zorundadır. Peki karakterimiz, Rick Deckard isimli eski bir ödül avcısını bulduğunda ona ne soracaktır?

11.12 Maymun – 12 Monkeys (2015)

En İyi Distopik Filmler

Yönetmeni: Terry Gilliam
Oyuncular:
 J Bruce Willis, Madeleine Stowe, Brad Pitt
IMDb Puanı: 8.0
Süre: 2 saat 9 dakika

Filmin Konusu: Ana konusu zamanda yolculuk olan, başrolünde ise Brad Pitt ve Bruce Willis gibi yıldız oyuncuların olduğu Terry Gilliam’ dan 1995 yapımı bir film. Dünya üzerinde insanlığın yok olmasına neden olacak olan bir virüs, beş milyara yakın insanın ölmesine sebep olmuştur. Hayatta kalan azınlığın oluşturduğu insanlar ise yerin altına inşa ettikleri sığınak tarzı yerlerde zor şartlar altında yaşamaya çalışmaktadırlar. Virüsün bitmesine bir çare bulan insanlar, zamanı geriye çevirebilecek bir makine icat ederler. Makinenin doğru çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için birinin test etmesi gerekir. Bu işe James Cole talip olur. Başarı ile çalışan makine James’ i geçmişe doğru 7 yıl geride bir akıl hastanesine götürür.

10.X-Men: Logan (2017)

En İyi Distopik Filmler

Yönetmeni: James Mangold
Oyuncular: Hugh Jackman, Patrick Stewart, Dafne Keen
IMDb Puanı: 8.1
Süre: 2 saat 17 dakika

Filmin Konusu: Herkes bir gün yaşlanır buna X-Men’in efsanevi karakteri Wolwerine yani Logan’da dahil. Wolwerin’in son filmi olan Logan yakın bir gelecekte yorulmuş ve yaşlanmış Wolwerine Professor X ile Meksika sınırında saklanmaktadır. Bu gizlenme karanlık bir organizasyon tarafından takip edilen genç bir mutant geldiğinde sona erer. Logan bu genç kızı bu kötü ekipten korumalı ve son bir kez daha savaşmalıdır. Karizmatik aktör Hugh Jackman’ı son kez bu rolde görmek insanı hüzünlendiriyor.

9.Mad Max: Fury Road (2015)

En İyi Distopik Filmler

Yönetmeni: George Miller
Oyuncular: Tom Hardy, Charlize Theron, Nicholas Hoult
IMDb Puanı: 8.1
Süre: 2 saat

Filmin Konusu: Mad Max zorlu geçmişine rağmen hayattaki en iyi şeyin yalnız olmak olduğuna inanmıştır. Kendisini, çöle benzeyen topraklardaki savaştan kaçma eğilimindeki bir grubun arasında bulur. Bu toprakların hakimi olan Joe’dan kaçıyorlardır. Joe, kendisinden çaldıkları ve son derece kıymetli olan bir şeyi çaldıkları için peşlerindedir.

8.Ölüm Takibi – Blade Runner (1982)

En İyi Distopik Filmler

Yönetmeni: Ridley Scott
Oyuncular: Harrison Ford, Rutger Hauer, Sean Young
IMDb Puanı: 8.1
Süre: 1 saat 57 dakika

Filmin Konusu: Tyrell isimli firma ve beraberindeki firmalar Replikant adını verdikleri görünüşleri insana benzeyen robotların üretimini yapmaktadırlar. Deckard bir Blade Runner’dır, yani kaçak Replikant’ları (yapay insan/android) avlayan bir polis. Artık kovalamacadan sıkıldığı için ayrılmayı düşündüğü bir sırada, çaldıkları bir uzay gemisiyle dünyaya 5 Replikant’ın geldiğini öğrenir. Milyonlarca insanın yaşadığı dev bir şehirde bu 5 kaçağı bulmak zorundadır. Distopik filmlerin lider isimlerinden olan Blade Runner aynı zamanda film karakterinin yaptığı isin adıdır. Blade Runner olarak filmde olan karakter Rick Deckard, Los Angeles’ a kaçak olarak gelen 5 adet Replicant robotlarını yakalamak görevini almıştır. Fakat iki milyondan fazla insanın yaşadığı bu dev şehirde insanlardan ayırt edilmesi oldukça zor olan bu robotları tespit edip yakalamak çok da kolay olmayacaktır. İzlendiğinde hemen hafızalardan silinmeyecek olan film türü olan distopya filmlerinin arasında önemli bir yerde bulunmaktadır.

7.Truman Show – (1998)

En İyi Distopik Filmler

Yönetmeni: Peter Weir
Oyuncular: Jim Carrey, Ed Harris, Laura Linney
IMDb Puanı: 8.2
Süre: 1 saat 43 dakika

Filmin Konusu: Sinema dünyasının yaratıcılık üzerine en iyi senaryolarından birisine sahip olan Truman Show, en iyi distopik filmler konulu listenin sekizinci sırasında yer alıyor. Senaryoda dünyanın en güzel yerlerinden birinde herkesin yaşamak istediği şekilde yaşamakta olan bir halk konu ediliyor. Burada yaşayan tüm insanlar her gün mutlu bir hayat sürmekte. Truman Show filminin ana karakteri Truman da bu insanlardan biridir. Harika bir eşi ve mükemmel bir hayatı vardır. Günlerden bir gün ölü olduğunu sandığı babasını yolda görecektir. Ve her şey bununla birlikte başlayacaktır.

6.V For Vfndetta (2005)

En İyi Distopik Filmler

Yönetmeni: James McTeigue
Oyuncular:
Hugo Weaving, Natalie Portman, Rupert Graves
IMDb Puanı: 8.2
Süre: 2 saat 12 dakika

Filmin Konusu: Kendisini tekrar tekrar izlettiren filmlerden biri olan film, İngiltere’ de işleniyor. Ülkenin oldukça baskıcı olan toplumsal düzenini konu alıyor. Birçok farklı yasak ve sonucundaki tehtitdere maruz bırakılan halk, olayların getirmiş olduğu durumun sonucunda şiddet içeren bir hale gelmiştir. Son derece kargaşalı ortamın hakim olduğu bu dönemde ortaya çıkan esrarengiz karakter V filmimizin baş karakteridir. Akşam saatlerinden sonra sokağa çıkmanın yasak olduğu ülkede kendilerine fingerman adı verilen polisler yasağı çiğneyip dışarı çıkan insanlara zarar veriyor hatta işin sonu idam edilmeye bile gidiyordur. Kendine V adını veren karakter geçmiş tarihte bir laboratuvar deneyinde kullanılmış ve gelişen olaylar neticesi çıkan yangında ölüme bırakılmış bir kişidir. Kendisini öldürmeye teşebbüs de bulunmuş laboratuvar personellerinden intikam alma hedefi ile geri dönen V masum halkı kendi içinde örgütler herkesin birlik olmasını sağlar. Sürükleyici ve her anı dolu geçen filme, İMDb den aldığı puanını da değerlendirerek listemizde altıncı sırayı verdik.

5.Otomatik Portakal – A Clockwork Orange (1971)

En İyi Distopik Filmler

Yönetmeni: Wes Ball
Oyuncular: Malcolm McDowell, Patrick Magee, Michael Bates
IMDb Puanı: 8.3
Süre: 2 saat 16 dakika

Filmin Konusu: Otomatik Portakal filmi, düşündüren ismine nazaran en iyi yapımlardan biri olarak bilinmekte. Şiddet eğiliminde olan bir çete, etrafındaki insanlara korku vermektedir. Üstelik bu çeteyi oluşturanların tümü genç yaştadır. Alex, bu dehşet saçan çetenin lideri konumundadır. Bir olayda işler yolunda gitmeyecek ve göz altına alınacaktır. Bu sürecin sonunda hapse girmeyecek fakat ceza olarak şiddet üzerine oluşturulan bir deneyde denek olarak kullanılacaktır. Peki işlerin sonu nereye gidecektir. Bu eşsiz film listemizde beşinci sırada yer alıyor.

4.Metropolis – The Maze Runner (1927)

En İyi Distopik Filmler

Yönetmeni: Fritz Lang
Oyuncular: Brigitte Helm, Alfred Abel, Gustav Fröhlich
IMDb Puanı: 8.3
Süre: 2 saat 33 dakika

Filmin Konusu: Gösterime girdiği tarih itibari ile distopik türü bir film için ön yargılı davranabilirsiniz fakat Metropolis filmi en iyi distopik filmler listemizde dördüncü sırada oluşu bir tesadüf sonucu değil. Geçmiş yıllarda çok daha üst sıralarda olan yapıt niteliğindeki film, yeraltında ve yeryüzünde yaşayan ikiye ayrılan insanların yaşamını konu edinmektedir. Yeraltında yaşayan insanlar makineler ile birlikte yaşarken üst tabakadaki sınıf rahat ve konfor içinde yönetici olarak yaşamaktadır. Çekildiği yıllara nazaran harika ötesi bir şehir tasarımını izleyiciye yansıtan film birçok filme ilham kaynağı olmuş ve distopik türü filmlerin arasında en önemlilerden olmaya başarmıştır.

3.Yaratığın Dönüşü – Aliens (1986)

En İyi Distopik Filmler

Yönetmeni: James Cameron
Oyuncular: Sigourney Weaver, Michael Biehn, Carrie Henn
IMDb Puanı: 8.4
Süre: 2 saat 17 dakika

Filmin Konusu: Diğer bir adı ile Yaratık olarak bilinen ve ilk Yaratık filminden yaklaşık 60 yıl sonrasını konu alan film, Nostromo adındaki yerde yaşayan tek insan olan Ellen Ripley karakterinin uyanması ile başlamaktadır. Uyanışından sonra garip yaratık yumurtalarını bulan Ellen bulunduğu yerin, yaratıkların bir yaşam alanı olduğunu fark eder. İki adet Oscar kazanan film, sinema dünyasının kült yapıtlarından olmayı başarmış ve kalite anlamında izleyicisini ikinci serisinde de yanıltmamıştır.

2.Yaratık – Alien (1979)

En İyi Distopik Filmler

Yönetmeni: Ridley Scott
Oyuncular:
 Sigourney Weaver, Tom Skerritt, John Hurt
IMDb Puanı: 8.5
Süre: 1 saat 57 dakika

Filmin Konusu: Konu olarak 1968 yılı yapımı Maymunlar Cehennemi filminin konusuna yakın olan fakat içerik olarak başka lezzette bir film. Bilmedikleri farklı bir gezegene inmek durumunda olan astronot hayatta kalma çabalarını konu edinen film, birçok kişi tarafından bilinen Nostromo isimli uzay gemisini de içerisinde barındırıyor. Nostromo, görevi bitirdikten sonra dünyaya dönüş yaptığı esnada farklı bir gezegenden çağrı alır. Yardım için oluşturulan bu çağrıya mürettebat kayıtsız kalamaz ve korkutucu gerilimli bir serüvene başlamış olurlar. 1970 ve 80’li yılların başlarında alışık olmayan türdeki bu film İMDb’ den 8,5 gibi es geçilmeyecek bir puan ile hala distopik filmler listelerinde yer almaktadır.

1.Matrix (1999)

En İyi Distopik Filmler

Yönetmeni: Lana Wachowski, Lilly Wachowski
Oyuncular:
 Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss
IMDb Puanı: 8.7
Süre: 2 saat 16 dakika

Filmin Konusu: En iyi distopik filmler listemizin zirvesini, yine kült olan filmlerden Matrix yerini alıyor. Lana Wachowski ve Lilly Wachowski isimli iki başarılı yönetmenden müthiş bir film… Gençliği veya çocukluğu 2000 li yılların başlarına denk gelen kitlenin yıllarca konuştuğu, birçok gece muhabbetinde anlatıldığı, okullarda taklitlerinin yapıldığı ve konusu oldukça farklı olan inanılmaz bir yapım. Dünya yaşamı içerisindeki temel kavramlardan ikisi Gerçek ve Gerçeklik. Rüya ve Matrix. Neoi oldukça tehlikeli biri olan Morpheus’ un gerçekleri bildiğini düşünmektedir. Bir gün Neo kendisini farklı bir yaşamın olduğu dünyaya eriştirebilecek biri olan güzel Trinity ile tanışır. Trinity’ nin onu eriştireceği dünyada Neo, Matrix hakkında bilgilere ulaşacaktır.

 

Son Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir