Gelmiş Geçmiş En İyi 45 Bilim Kurgu Filmi

Bilim Kurgu Filmi Nedir?

Post, evren, yapay zeka, uzay, robotlar, makinelere karşı olan insanlar, zaman yolculuğu, farklı boyutlar, insan üstü yetenekler ve sıra dışı varlıklar gibi olayların ana konu edildiği genel olarak ciddi rakamlar harcanarak hazırlanan sinema severlerin ilgi duyduğu film türüdür.

Genel olarak bakarsak evde tek başına kalmış, herhangi bir aktivitesi olmayan, kafasını dağıtmak isteyen yada evde olmayı seven insanlar kendilerine hoş gelen türlerde film izlerler. Pek çok seçeneği olan film türlerinin içerisinde de kuşkusuz bilim kurgu başlarda gelmektedir. Bilim kurgu ya da teknoloji destekli oluşturulan bu filmleri seyretmekten keyif alan siz okurlarımız için gelmiş geçmiş en iyi bilim kurgu filmlerini listeledik. Listeye aldığımız filmleri İMDb puanlamasına göre hazırladık.

İzleyicisini farklı bir dünya yolculuğuna çıkartan ve film süresi boyunca farklı düşünmesine olanak sağlayan bu filmler pek çok kategoriyi içerisinde barındıran zengin içeriklerden oluşuyor. Bu tarz filmleri izlemeyi seven izleyiciler, en iyilerini veya en çok tercih edilenlerin içerisinde olduğu listeleri araştırmakta. Teknolojinin gelişme hızına bağlı olarak son yıllarda çıkan filmler ise daha gerçekçi olarak sinema severlerden iyi tepkiler almayı başarıyor. Kalite kavramı başta olmak üzere, nostajik olan eski filmler, kült, tutkulu, kulaklara yer etmiş en bilindik olanlar, IMDb puanlaması yüksek olan ve genel kitlenin tercih ettiği filmlerin içerisinde olduğu listemizi inceleyiniz. Eğer sizin de listede olmasını düşündüğünüz film varsa yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Tercih edilenler üzerine derlediğimiz listemiz puan sıralamasına göre hazırlanmamıştır.

Dünyanın Gelmiş Geçmiş En İyi Bilim Kurgu Filmleri


45. 2012 (2009)Yönetmeni:
Roland Emmerich
Oyuncular:
John Cusack, Thandiwe Newton, Chiwetel Ejiofor
IMDb Puanı: 5.8
Süre: 2 saat 38 dakika
Filmin Konusu: Kıyamet sonrasını ele alan, dünyanın sonu olacak bir felaketin ardından neler olacağını konu edinen bir kurgu. Yaşanan bir felaket sonrası insanlar ne yapacaklar, dünyanın durumu ne olacak gibi varsayımlar üzerine hareket eden bilim kurgu türündeki film.

44. Lucy (2014)

Yönetmeni: Luc Besson
Oyuncular: Scarlett Johansson, Morgan Freeman, Choi Min-sik
IMDb Puanı: 6.4
Süre: 1 saat 29 dakika

Filmin Konusu: Başrolünde başarılı ve güzel oyuncu Scarlett Johansson’ın bulunduğu film, izleyicisine insan beyninin %100 ü kullanılır ise neler olacağını konu ediniyor. Eğlenmeyi çok seven sıradan güzel bir genç kadın Lucy, gecelik takıldığı Rihard tarafından uyuşturucu sevkiyatı yapan bir çetenin tam da içinde bulur. Operasyon ile vücudunun iç bölümüne sentetik uyuşturucu maddesi yerleştirilir ve kurye görevi ile hedefe götürülmesi istenir. Ancak bu olmaz ve işler karışır. Beklenmeyen bir şekilde vücudunun içerisindeki madde patlar ve kana karışmaya başlar. Kanına karışan bu madde Lucy’e ona farklı yetenekler kazandırmıştır. Bunlardan en önemlisi ise beyin kullanım oranını arttırmaktır. Acıları hissetmeyen, karşısındakinin akılını okuyabilen genç kadını farklı bir macera beklemektedir.

43. Limitless – Limit Yok (2011)

Yönetmeni: Neil Burger
Oyuncular: Bradley Cooper, Anna Friel, Abbie Cornish
IMDb Puanı: 7.4
Süre: 1 saat 45 dakika

Filmin Konusu: Okuyucular tarafından çok satmış bir kitaptan uyarlanan film, hayatı çok iyi olmayan Eddie’nin New York’ta gelişi güzel düzeni olmayan ve bir başarısı da bulunmayan yazarlık yaparak ilerlettiği yaşamını konu edinmektedir. Bir gün sevgilinden ayrılan Eddie’nin hayatı, yolda yürürken tesadüfen karşılaştığı eski dostunun yüzünden bir anda değişecektir. Bu eski dosttan aldığı hapın sayesinde Eddie, hayata hiç bakmadığı gibi bakmaya başlar. Çünkü hap beynini tam anlamıyla kullanmasını sağlamaktadır. Gelişen olaylar sayesinde çekici olur, para ve iyi kullandığı bir zekaya kavuşur. Fakat filmin anlatmak istediği asıl hikaye bu değil Eddie’nin bu harika değişen hayatının sebebi olan hapın yan etkileridir.

42. Star Wars: The Force Awakens – Yıldız Savaşları: Güç Uyanıyor (2015)

Yönetmeni: J. J. Abrams
Oyuncular: Daisy Ridley, John Boyega, Oscar Isaac
IMDb Puanı: 7.8
Süre: 2 saat 18 dakika

Filmin Konusu: Başarılı serisi olan filmin bu bölümünde filme yeni katılan karakterlerin etrafında gelişen onlara verilen gizli ve zor görevin yerine getirilmesi işleniyor. Savaşın hakim olduğu yere barışı getirmek adına her şey, güçlerini birleştirmiş çöl eskiciliği yapan Rey’ i ve problemli bir strotrooper Finn’in ellerine kalmıştır.

41. Moon – Ay (2009)

Yönetmeni: Duncan Jones
Oyuncular: Sam Rockwell, Kevin Spacey (seslendirme), Dominique McElligott
IMDb Puanı: 7.8
Süre: 1 saat 37 dakika

Filmin Konusu: Mesleği astronot olan Sam Bell, keşif için Ay’a gönderilmek üzere üç yıllık bir sözleşmeye imza atar. Bu zor görevi daha da zor hale getiren şey ise macera dolu yolculuk boyunca yalnız olacak olmasıdır. Teknik olumsuzluklardan dolayı uydularla iletişimi kesilen Sam, kurtuluşunun, evine dönüşünün ve ailesi ile geçireceği zamanların hayalini kurar. Neyse ki hayalini kurduğu şeylerin olmasına az kalmıştır. Ancak durum çok ta iyi değildir çünkü bu süre boyunca Sam’in sağlığı iyi değildir. Olmayan şeyleri oluyormuş gibi gören şanssız astronot Sam, hafızasını da kaybetmeye başlar.

40. Transformers (2007)

Yönetmeni: Michael Bay
Oyuncular: Shia LaBeouf, Megan Fox, Josh Duhamel
IMDb Puanı: 7.0
Süre: 2 saat 24 dakika

Filmin Konusu: Dünyadan uzakta olan Cybertron adlı gezegende savaş başlamıştır. Bu gezegen farklı şekillere girebilen robotların oluşturduğu bir gezegendir. Robotları konu alan hemen hemen her filmde olduğu gibi bu filmde de robotlar iyiler ve kötüler olmak üzere iki grup halindedir. İsimleri transformer olan robotlar kendi gezegenlerinde yakıtın bitmesi durumunda yakıt arayışına çıkarlar ve bu arayış içerisindeki yolculuk onları Dünya’ya getirecektir. İstediği zaman araba, uçak ve benzeri gibi taşıtlara dönüşmeyi başarabilen robotlar yakıtı buldukları Dünya’ya hükmetmek için savaşa girerler. Unutulmaz bilim kurgu filmleri arasına giren filmi her yaşa hitap eden ve tekrar tekrar kendisini izlettiren filmlerden de olmuştur.

39. A. I. Artificial Intelligence – Yapay Zeka (2001)

Yönetmeni: Steven Spielberg
Oyuncular: Haley Joel Osment, Jude Law, Frances O’Connor
IMDb Puanı: 7.2
Süre: 2 saat 26 dakika

Filmin Konusu:  Kendi halinde olan David isimli çocuk diğer çocuklardan farklıdır. 11 yaşındaki David’ i diğerlerinden farklı yapan şey ise yapay zeka halinde bir robot oluşudur. Çocukları olmayan bir aileye verilen hediye robot David, kendisinin farkına varması ile olması gerektiği hale dönmek isteyecektir. Ancak bu tehlikeli yolda onu farklı maceralar beklemektedir.

38. The Avengers – Yenilmezler (2012)

Yönetmeni: Joss Whedon
Oyuncular: Robert Downey Jr. Chris Evans, Scarlett Johansson
IMDb Puanı: 8.0
Süre: 2 saat 23 dakika

Filmin Konusu:  Dünyaca ünlü olan barış amacı güden örgütün lider ismi Nick Fury, dünya için tehtit haline gelmiş kurgusal düşmanla karşılaşacaktır. Bu düşman dünyaya zarar vermek ister fakat karşısında yer alan Nick Fury, dünyayı bundan kurtarabilmek için süper kahraman niteliği taşıyan korkusuz bir ekip kurar. Mükemmel kadrosu ile izleyici ile buluşan film bir çizgi romandan esinlenerek oluşturulmuştur.

37. Mad Max: Fury Road (2015)

Yönetmeni: George Miller
Oyuncular: Tom Hardy, Charlize Theron, Nicholas Hoult
IMDb Puanı: 8.1
Süre: 2 saat

Filmin Konusu: Mad Max zorlu geçmişine rağmen hayattaki en iyi şeyin yalnız olmak olduğuna inanmıştır. Kendisini, çöle benzeyen topraklardaki savaştan kaçma eğilimindeki bir grubun arasında bulur. Bu toprakların hakimi olan Joe’dan kaçıyorlardır. Joe, kendisinden çaldıkları ve son derece kıymetli olan bir şeyi çaldıkları için peşlerindedir.

36. I Am Legend – Ben Efsaneyim (2007)

Yönetmeni: Francis Lawrence
Oyuncular: Will Smith, Alice Braga, Charlie Tahan
IMDb Puanı: 7.2
Süre: 1 saat 41 dakika

Filmin Konusu: Başrolünde Will Simith’ in olduğu bir Amerika filmi. Will Simith’in, Robert Neville isimli karakteri canlandırdığı film New York’ta geçmektedir. Şehre korku ile beraber hakim olan bir virüs yayılmıştır. Robert Neville ise bu virüsün yayılmasına hiç bir şekilde engel olamamış bir bilim adamıdır. Yayılmasına engel olamadığı virüsle uğraşırken kendi bedeni ise bağışıklık kazanmış tek kişidir. Üç yıllık bir zaman dilimi boyunca hayatta kalmayı başarmış diğer insanlara ulaşmaya çalışır.

35. The Butterfly Effect – Kelebek Etkisi (2004)

Yönetmeni: Eric BressJ. Mackye Gruber
Oyuncular: Ashton Kutcher, Amy Smart, Melora Walters
IMDb Puanı: 7.6
Süre: 1 saat 53 dakika

Filmin Konusu: Film gösterim tarihinden 2 yıl öncesini 2002 yılında geçer, kötü geçmişine dönerek hafızasını sildirmek isteyen genç bir adamın hayatını anlatan bir filmdir. Evan Treborn isimli bu genç adam, çocuk yaşlarda kötü anılar yaşamıştır. Tacizlerle ve travmalarla geçen çocukluk yıllarından zamanda yolculuk yaparak kurtulmaya çalışır. Tesadüfen zamanda yolculuk yapabildiği yeteneğini fark eden Treborn, geçmişe döner ve hayatını çocukluktan itibaren yeniden kurmaya başlar. Yetenekli ve genç yaşta olan iki yönetmenin, gerilimi de yaşayacağınız güzel bir bilim kurgu filmi.

34. Death Race – Ölüm Yarışı (2008)

Yönetmeni: Paul WS Anderson
Oyuncular: Jason Statham, Joan Allen, Tyrese Gibson
IMDb Puanı: 6.4
Süre: 1 saat 45 dakika

Filmin Konusu: Aksiyon dolu, gerilim içeren ve bilim kurguyu da içinde işlemeyi başaran bir film daha. Jason Statham’ın başrolünü yaptığı farklı lezzette bir film, ölüm yarışı. Tehlikeli suçluların bulunduğu bir hapishane ve bu hapishaneyi yönetenler suçlular üzerinden oldukça iyi kazanç elde edebilecekleri bir yol bulmuşlardır. Mahkumları kazanmaları sonucunda serbest bırakılmak vaadi ile ölümüne yarıştırdıkları bir parkur. Jason Statham’ın canlandırdığı karakter bir gün evine geldiğinde eşinin cansız bedeni ile karşılaşır. Onu öldüren katil herş eyi onun üzerine kalacak şekilde planlamıştır. Yapmadığı halde eşinin katili olarak bu hapishaneye getirilen Jensen Ames, hapishane yöneticileri tarafından hazırlanan oyunun kurbanı olmuş ve hapishane macerası başlamıştır. Gelişen olaylar sonucu bu yarışlara dahil olan Ames, yapılan yarışlar sonucu öldürülemez lakabı ile diğer yarışçıların bir numaralı hedefi olmuştur. Jensen Ames, suçsuz yere geldiği bu hapishanede ya kalıp çürümeyi seçecek ya da tüm mahkumları öldürme sonucu yarışları kazanarak buradan kurtulmayı seçecek. Bu iki seçeneğin de kısmen olmadığı film de Jensen Ames kurtulabilecek mi?

33. Contact – Mesaj (1997)

Yönetmeni: Robert Zemeckis
Oyuncular: Jodie Foster, Matthew McConaughey, Tom Skerritt
IMDb Puanı: 7.5
Süre: 2 saat 30 dakika

Filmin Konusu: Ödüllü bir romandan esinlenerek hazırlanan film, insanoğlu – evren arasındaki ilişkiyi konu edinmektedir. Dr. Eleanor Arroway isimli karakterimiz, çocukluk yıllarından itibaren filmde var olan zamana kadar dünya dışında başka yerlerde yaşamın olduğuna ve insan üstü varlıkların olabileceğine inanmaktadır. Eleanor, bu inanışını çocukken ölen babasının katkıları sonucu bir meslek haline getirir. Bu tutkusunun üzerine araştırma yapan bir ekibin bir parçasıdır. Hiç bir zaman bu yoldan vazgeçmeyen Eleanor, bir şekilde yakaladığı sinyalleri dinleyerek başından geçen olumsuzluklara karşı direnir ve inandığı varlıklardan ilk mesajı alır.

32. Dark City – Gizemli Şehir (1998)

Yönetmeni: Alex Proyas
Oyuncular: Rufus Sewell, Kiefer Sutherland, Jennifer Connelly
IMDb Puanı: 7.6
Süre: 1 saat 40 dakika

Filmin Konusu: Baş karakter John Murdoch, bilmediği bir otel odasında uyanır. Bu otelin neresi olduğu ve buraya nasıl geldiği ya da getirildiğini bilmeyen Murdoch, olayları anlamaya çalışırken korkunç şekilde meydana gelmiş bir cinayetin katil zanlısı sıfatı ile aranmakta olduğunu anlar. Otele nasıl geldiğini bile anlayamayan John, hafızasını kaybetmiştir. Bu sebeple cinayeti gerçekten kendisinin işleyip işlemediğini bile hatırlayamıyordur. Dedektif tarafından aranmakta olan John, bu esrarengiz olayı çözümlemek ve açığa kavuşturmak için aksiyon dolu bir mücadele başlatır. Olaylar bir şekilde farklı bir hal alır ve John, yerin altında yaşayan tuhaf canlıların varlığına şahit olur. Bu garip canlıları bulduğunda ise olayları çözme konusunda sona yaklaştığını bilir. Dünyanın şeklini değiştirecek ve akan zamanı durduracak güçlere sahip olan bu canlılar aynı zamanda insanların beyinlerine hükmedebilmekte ve olayların seyirlerini istedikleri yöne değiştirebilmektedirler. Bu canlıları yok etmekten başka bir yolun olmadığını anlayan John, neler yapacaktır?

31. Gattaca (1997)

Yönetmeni: Andrew Niccol
Oyuncular: Ethan Hawke, Uma Thurman, Jude Law
IMDb Puanı: 7.8
Süre: 1 saat 46 dakika

Filmin Konusu: Bilimin geliştirdiği hatasız insan modellerinin aksine eski yapıda bulunan insanlardan birisi olan ve astronot olma yolunda ilerleyen Vincent, çok iyi bir şirkette geçimini sürdürebilmek için bir iş bulur ancak pozisyonu temizlikçiliktir. Kurduğu bir oyun sayesinde yüksek bir pozisyona çıkan Vincent için her şey yolunda gider gibi gözükür. Fakat şirkette meydana gelen bir ölümün ardından cinayetin nasıl ve kim tarafından işlendiğini bulmak için gelen dedektif Vincent’ in yükselmesini sağlayan bu oyunu ortaya çıkaracaktır.

30. Edge of Tomorrow – Yarının Sınırında (2014)

Yönetmeni: Doug Liman
Oyuncular: Tom Cruise, Emily Blunt, Bill Paxton
IMDb Puanı: 7.9
Süre: 1 saat 53 dakika

Filmin Konusu: Dünya istila eden Mimics isimli uzaylıların oluşturduğu birlik, büyük şehirleri yok etmeye başlar. Sayıları milyonları bulan insanlar ise ölüm tehlikesi ile yüz yüzedir. Dünyanın bütün orduları uzaylıları engellemek ister fakat hiçbirinin gücü ekipmanı ve hızı onları durdurmaya yetmez. Bütün ordular tek şans olarak birleşir ve tek bir güç halinde uzaylı birliğin karşısında olur.

29. X-Men: Days of Future Past – X-Men Geçmiş Günler Gelecek (2014)

Yönetmeni: Bryan Singer
Oyuncular: Patrick Stewart, lan McKellen, Hugh Jackman
IMDb Puanı: 8.0
Süre: 2 saat 12 dakika

Filmin Konusu: Nesillerinin tükenmesi için zaman yolculuğu yapmak zorunda olan mutantlar. Gelecek zamanda oldukları yer hapsedildikleri kamplar. Avlanma sonucu öldürüldüklerinden dolayı nesilleri tükenme tehlikesindedir. Nesillerinin yok olmasını engellemek için iki düşman karakter Magneto ve Xavier güç birleşimi yaparlar. Hugh Jackman’ın baş rolü olduğu filmde Wolverine isimli karakterini oynamaktadır. Kendisini iyileştirme gibi biz özelliği bulunan Wolverine, Kitty Pryde’ninde yardımı ile geçmişe gönderilir ve macera başlar.


28. District 9 – Yasak Bölge 9 (2009)

Yönetmeni:Nell Blomkamp
Oyuncular:Sharlto Copley, David James, Jason Cope
IMDb Puanı: 7.9
Süre: 1 saat 52 dakika

Filmin Konusu: Farklı bir film olan Yasak Bölge 9, izleyicisinden oldukça iyi tepkiler almayı başardı. Film, 1982 yılında geçer ve hayatta kalmış son uzaylı varlıkların dünyada olma süre zarfındaki yaşamlarını konu alıyor. Araştırma ekibi tarafından gözlemlenen uzaylılar, Güney Afrika bölgesine yerleşmiştirler. Bu bölgenin adı District 9 dur. Gözlemi yapan araştırma ekibinin bağlı olduğu şirket ise uzaylıların kullandıkları teknolojiyi keşfedip bu teknolojiyi kullanarak yüksek rakam paralar kazanma hayalindedir.

27.Arrival – Geliş (2016)

Yönetmeni:Denis Villeneuve
Oyuncular:Amy Adams, Jeremy Renner, Forest Whitaker
IMDb Puanı: 7.9
Süre: 1 saat 56 dakika

Filmin Konusu: Dünyaya bir çok uzay gemisi iniş yapmıştır. Gemilerin inişi ile dengeleri bozulan dünyada insanlar, dünyaya neden geldiklerini bilmediklerini uzaylılar ile iletişim kurmak için bir takım yol arayışına girerler. İnsanların bu arayışı sürerken bir şekilde iletişim kurmak için Dr. Louise Banks ile ona yardımcı olması için Donnelly isimli bir fizikçi görevlendirilir. Tüm bu olaylar gelişmeye devam ederken uzaylıların saldırı yapmaları işleri zor bir duruma sokacaktır.

26. Rise of the Planet of the Apes – Maymunlar Cehennemi Başlangıç (2011)

Yönetmeni: Rupert Wyatt
Oyuncular: James Franco, Andy Serkis, Freida Pinto
IMDb Puanı: 7.6
Süre: 1 saat 45 dakika

Filmin Konusu: Maymunlar Cehennemi film serisinin yeni yüzü olan film aksiyon ve bilim kurguyu beraber konu alan harika bir film. Günümüz tarihinde bilim adamları ve mühendislerin beyinlerini geliştirmek istedikleri maymunların insanlar ile aralarındaki üstünlük savaşını işlemektedir. Mitolojik konuların bazılarını işleyen film sinema severlere farklı bir eser sunuyor.

25. Gravity – Yerçekimi (2013)

Yönetmeni:Alfonso Cuaron
Oyuncular:Sandra Bullock, George Clooney, Ed Harris (seslendirme)
IMDb Puanı: 7.7
Süre: 1 saat 31 dakika

Filmin Konusu: Tıp branşında iyi bir mühendis olan Dr. Ryan Stone, emekli olmadan önce ilk deneyimi olan uzay yolculuğuna çıkar. Yolculuk boyu tüm olanlar yolunda giderken bir aksilik yaşanır ve uzay aracı farklı bir cisme çarparak parça parça olur. Deneyimli astronot olan Matt Kowalsky ile Dr. Ryan uzayın derin boşluğunda geri dönecek bir araç olmadan yalnız başlarına kalırlar. Dünya ile hiç bir haberleşme bağları kalmamıştır. Yeterli derecede oksijenleri kalmayan panik ve korku halinde olan Dr. Ryan ve Matt ne yapacaktır?

24.  Children of Men – Son Umut (2006)

Yönetmeni: Alfonso Cuaron
Oyuncular: Julianne Moore, Clive Owen, Chiwetel Ejiofor
IMDb Puanı: 7.9
Süre: 1 saat 49 dakika

Filmin Konusu: İnsanlık, neslin tükenmesi riski ile yüz yüze gelmiştir. 2027 yılından sonra dünyada anlam verilemeyen garip olaylarla karşılaşır. Artık çoğalmak doğum gibi olaylar yoktur. İnsanlar ise bu garip olay karşısında boyun eğenler ve mücadele edenler olmak üzere iki gruba ayrılır. Britanya bu olaylar gelişiminde iç karışıklığa sebebiyet verecek şeylere karşı düzene hakim olan ve dengeleri koruyan bir ülke pozisyonundadır. Bu olaylar gelişmeye devam ederken ülkede yetkili bir isim olan Theo, bir gün kaçırılır. Bilim kurgunun yanında dram ve aksiyonu da hissedeceğiniz bir film.

23. Wolverine – Logan (2017)

Yönetmeni: James Mangold
Oyuncular: Hugh Jackman, Patrick Stewart, Dafne Keen
IMDb Puanı: 8.1
Süre: 2 saat 17 dakika

Filmin Konusu: Yönetmen koltuğunda James Mangold ‘un olduğu film, Alzheimer hastalığına yakalanmış ve unutkanlığı başlamış X adındaki Profesör ile Logan ın başından geçenleri işlemektedir. Logan  ve profesör x Meksika’ ya sınır olan bir bölgede her şeyden uzakta olarak saklanmaktadır. Her şeyden uzaklaşmak isteyen Logan’ın keyfini, onu bulan Laura Kinney adında olan küçük kız kaçırır. Kendi türünden olan bu küçük kızı arkasından gelecek olan kötülüklerden ve tehtitlerden koruması gerekir.

22. Avatar (2009)

Yönetmeni: James Cameron
Oyuncular: Sam Worthington, Zoe Saldana, Sigourney Weaver
IMDb Puanı: 7.8
Süre: 2 saat 42 dakika

Filmin Konusu: Yarısı felçli olan Jake Sully, Pandora isimli dünyadan çok uzaktaki yaşamın olduğu bir gezegendeki topluluğun başında olmaya karar alır. Gezegende yaşayan topluluğun adı NA’vi dir. Nesilleri gün geçtikçe tükenmekte olan bu halkın özel dünya görüşleri ve kendilerine has yaşam biçimleri vardır. Jake bu halkın arasına karışmayı başarır ve yaşadıkları doğa ile özdeşleşir. Bu topluluğu ve hayatlarını incelemek üzere askeri bir şirket Avatar isimli bir programı oluşturmayı başarmıştır. Program insanları Na’vi yapabilen ve Pandora’ya gönderen güçlü bir programdır. Araştırma görevi için gönüllü olarak Na’vi olan Dr Grace ile Jake Sully, orada yaşadıkları harika ve heyecanlı zamanlar adına bu topluluğun yaşadığı gezegeni insanlardan korumak için taraf değiştirir. Gelişen teknolojinin son gözdesi ve yüksek bütçeli oluşturulan film James Cameron gibi yetenekli yönetmenin yaptığı ses getiren filmlerden bir tanesi olmuştur.

21. 2001 A Space Odyssey – Uzay Yolu Macerası (1968)

Yönetmeni: Stanley Kubrick
Oyuncular: Keir Dullea, Gary Lockwood, William Sylvester
IMDb Puanı: 8.3
Süre: 2 saat 29 dakika

Filmin Konusu: Yemek için kavga eden primatların kavgaları bir anda ortalarında beliren siyah taş gibi bir cisim ile bölünür. Bu taş, farklı bir güce sahiptir. Primatların cisim kullanmalarını sağlayacak olan bu taş aynı zamanda yaşam için önemli bir yeri olan akılın ve zekanın kullanılmasının da ilk adımlarını atacaktır. Bu başlangıç ile insanlığın ortaya çıkmasının zamanı gelmiştir. Çıkış yaptığı tarihten bu yana izleyenlerini ortada bırakmadan ya çok sevdiği ya da hiç sevmediği olarak ikiye ayıran film içerdiği bilgilerden dolayı oldukça tartışılmıştır. İMDb puanı 8.3 olan 2001 Uzay Yolu Macerası…

20. Donnie Darko – Karanlık Yolculuk (2001)

Yönetmeni: Richard Kelly
Oyuncular: Jake Gyllenhaal, Jena Malone, Mary McDonnell
IMDb Puanı: 8.0
Süre: 1 saat 53 dakika

Filmin Konusu: Film, 1988 yılında insan, tavşan arası olan bir yaratık odasında kaçırılarak bir gizeme doğru götürülen genç adamın hayatını işlemektedir. Bu söz konusu yaratık genç karakterimize 28 günlük bir süre içerisinde dünyanın sonunun geleceğini söyler. Saniyesine varana kadar süresini söylediği dünyanın sonu haberini duyan  genç hem olduğu durum hem de bu haber karşısında şaşkınlık içerisindedir. Tüm hayatını bir kenara atan genç her şeyi bırakıp bu gizemli tavşanın ardından gider. 2000 li yılların başlarında ses getiren film, Jake Gyllenhaal’ ın film hayatı için önemli bir yer tutmuştur.

19. Blade Runner – Bıçak Sırtı (1982)

Yönetmeni: Ridley Scott
Oyuncular: Harrison Ford, Rutger Hauer, Sean Young
IMDb Puanı: 8.1
Süre: 1 saat 57 dakika

Filmin Konusu: Tyrell isimli firma ve beraberindeki firmalar Replikant adını verdikleri görünüşleri insana benzeyen robotların üretimini yapmaktadırlar. Deckard bir Blade Runner’dır, yani kaçak Replikant’ları (yapay insan/android) avlayan bir polis. Artık kovalamacadan sıkıldığı için ayrılmayı düşündüğü bir sırada, çaldıkları bir uzay gemisiyle dünyaya 5 Replikant’ın geldiğini öğrenir. Milyonlarca insanın yaşadığı dev bir şehirde bu 5 kaçağı bulmak zorundadır. Distopik filmlerin lider isimlerinden olan Blade Runner aynı zamanda film karakterinin yaptığı isin adıdır. Blade Runner olarak filmde olan karakter Rick Deckard, Los Angeles’ a kaçak olarak gelen 5 adet Replicant robotlarını yakalamak görevini almıştır. Fakat iki milyondan fazla insanın yaşadığı bu dev şehirde insanlardan ayırt edilmesi oldukça zor olan bu robotları tespit edip yakalamak çok da kolay olmayacaktır. İzlendiğinde hemen hafızalardan silinmeyecek olan film türü olan bilim kurgu filmlerinin arasında önemli bir yerde bulunmaktadır.

18.  Aliens – Yaratığın Dönüşü (1986)

Yönetmeni: James Cameron
Oyuncular: Sigourney Weaver, Michael Biehn, Carrie Henn
IMDb Puanı: 8.4
Süre: 2 saat 17 dakika

Filmin Konusu: Diğer bir adı ile Yaratık ‘ olarak bilinen ve ilk Yaratık filminden yaklaşık 60 yıl sonrasını konu alan film, Nostromo adındaki yerde yaşayan tek insan olan Ellen Ripley karakterinin uyanması ile başlamaktadır. Uyanışından sonra garip yaratık yumurtalarını bulan Ellen bulunduğu yerin, yaratıkların bir yaşam alanı olduğunu fark eder. İki adet Oscar kazanan film, sinema dünyasının kült yapıtlarından olmayı başarmış ve kalite anlamında izleyicisini ikinci serisinde de yanıltmamıştır.

17. Metropolis (1927)

Yönetmeni: Fritz Lang
Oyuncular: Brigitte Helm, Alfred Abel, Gustav Fröhlich
IMDb Puanı: 8.3
Süre: 2 saat 33 dakika

Filmin Konusu: Gösterime girdiği tarih itibari ile bilim kurgu türü bir film için ön yargılı davranabilirsiniz fakat Metropolis filmi en iyi bilim kurgu filmleri listemizde 17. sırada oluşu bir tesadüf sonucu değil. Geçmiş yıllarda çok daha üst sıralarda olan yapıt niteliğindeki film, yeraltında ve yeryüzünde yaşayan ikiye ayrılan insanların yaşamını konu edinmektedir. Yeraltında yaşayan insanlar makineler ile birlikte yaşarken üst tabakadaki sınıf rahat ve konfor içinde yönetici olarak yaşamaktadır. Çekildiği yıllara nazaran harika ötesi bir şehir tasarımını izleyiciye yansıtan film birçok filme ilham kaynağı olmuş ve bilim kurgu türlerinin arasında en önemlilerden olmaya başarmıştır.

16. Jurassic Park (1993)

Yönetmeni: Steven Spielberg
Oyuncular: Sam Neill, Laura Dern, Jeff Goldblum
IMDb Puanı: 8.2
Süre: 2 saat 7 dakika

Filmin Konusu: Aynı isimli romanın sinemaya uyarlanmış hali. Çok satan kitabın sinemada da ilgilisi oldukça fazla. En iyi filmler arasına girmeyi her defasında başaran bir başyapıt olan film, 2013 yılında vizyona girişinin 20. Yılı olması şerefine 3D olarak da yayımlanmıştır. İzlenme rekorları kıran film, dinozorların yaşadığı dönemi konu almaktadır. Milyarder bir işadamının liderlik ettiği bilim adamları dinozorlara ait fosiller üzerinde ilginç testler yapmaktadır. Fosillerin DNA’larını kullanmayı başaran bilim adamları 60 milyon yıl öncesinde yaşayan dev dinozorları yeniden var ederler. Sadece bu iş için kiralanan bir adada elektrikli tellerle çevrili bir alanda test edilen bu hayvanlara bir hayvanat bahçesi kurulmuştur. Hommond adlı karakter bu hayvanat bahçesine Jurassic Park adını verir. Her şey çok yolunda gidiyorken bir hata sonucu park sistemi bu dev dinozorların serbest bırakılmasına sebep olur. Serbest kalan dinozorlar vahşi hareketler ve davranışları ile maceranın başlangıcı ile fitili yakar.

15. Solyaris – Solaris (1972)

Yönetmeni: Andrei Tarkovsky
Oyuncular: Natalya Bondarchuk, Donatas Banionis, Jüri Järvet
IMDb Puanı: 8.0
Süre: 2 saat 47 dakika

Filmin Konusu: Sularla kaplı bir gezegen Solaris. Dünyadan onu araştırmak için gelen insanların bilinçaltı ile oynayan tuhaf gezegen. Bu garip gezegende neler olup bittiğini öğrenmek amacı ile kurulan üsse filmin kahramanı gönderilir. Ölüm sebepleri açıklanamayan arkadaşlarının yerine gelen baş karakter, gezegeni araştırırken garip bir şekilde kendisinin geçmişi ile de yüzleşecektir. 1961 yılında Polonya’lı yazar tarafından yazılan bilim kurgu konulu roman kitabının sinemada hayat bulmuş hali olan film listemizde 15. sırada yer alıyor.

14. The Martien – Marslı (2015)

Yönetmeni: Ridley Scott
Oyuncular: Matt Damon, Jessica Chastain, Kristen Wiig
IMDb Puanı: 8.0
Süre: 2 saat 24 dakika

Filmin Konusu: Oldukça sevilen bir bilim kurgu kitabı olan The Martian isimli kitap Türkiye’de de Marslı ismi ile yayımlanmıştı. Bir görev için mars gezegenine gönderilen astronot ekibi oldukça şiddetli bir uzay fırtınasına yakalanır. Ekip içlerinden ölen arkadaşları olan Mark Waney’i bırakmak zorunda kalarak ölmemek için geri dönerler. Ancak Mark Watney ölmemiştir. Mars gibi bir gezegende tek başına kendine gelen Mark, hayatta kalmalı, ve dünyadaki arkadaşlarına onu kurtarmaları için hayatta olduğunu bildiren bir sinyal göndermeye çalışır. Üstün zekası ile farklı olaylara izleyicisini şahit edecek olan Marık Watney, Dünaya’ya yaşadığını kanıtlayan bir sinyal göndermeyi başaracaktır. Ölçülemeyen mesafelerce uzakta olan NASA  ve NASA’ ya bağlı bilim insanları bu duruma oldukça şaşırırken arkadaşlarını oradan kurtarmak için kolları sıvamıştır. Fakat bu kurtuluş o kadar kolay olmayacaktır.

13. The Thing – Şey (1982)

Yönetmeni: John Carpenter
Oyuncular:
Kurt Russell, Wilford Brimley, Keith David
IMDb Puanı: 8.2
Süre: 1 saat 49 dakika

Filmin Konusu: Buzul haline gelmiş kuzey kutbunda bir kurdun ardından koşarak ilerleyen Norveç’li bilim adamları Amerikan araştırma merkezine kadar ulaşmıştır. Ancak buraya ulaştıklarında gizemli bir şekilde ölmüştür. Neler olduğunu anlamak için araştırma merkezinden dışarıya çıkan bilim adamları Norveç’e gidip konuyu çözmek ister. Norveç’te bir araştırma merkezine yaklaştıkları sırada buldukları şeyler korkutucu düzeydedir. Ne olduğunu anlayamadıkları bir cesetle karşılaşan bu adamlar araştırma için onu da yanlarında götüreceklerdir. Fakat bu ŞEY inanılmaz derecede korkutucudur.

12. Terminatör – Yok Edici (1984)

Yönetmeni: James Cameron
Oyuncular:
 Arnold Schwarzenegger, Linda Hamilton, Michael Biehn
IMDb Puanı: 8.1
Süre: 1 saat 47 dakika

Filmin Konusu: 1980’li yılları değil, günümüz dönemlerini de değil kendisine uzak olan 2029 yılını konu edinerek hazırlanan sinema dünyasının ün kazanmış filmlerinden birisidir. Adı telaffuz edildiğinde izleyenlerin yıllar sonra da olsa gözünün önüne getirdiği o karakteri başarılı oyuncu Arnold Schwarzenegger canlandırmaktadır. Dünyayı yönetmeye çalışan robotlar karşı olan insanlar güç sınırı olmayan makinelere karşı zor durumdadır. Terminatör, John Connor’ ın doğmasını engellemek için geçmişe gönderilmiştir. Bir serinin başlangıcı olan başarılı film sinema severleri heyecanlandırmış ve oldukça yankı uyandırmıştır.

11. İron Man – Demir Adam (2008)

Yönetmeni: Jon Favreau
Oyuncular:
 Robert Downey Jr. Gwyneth Paltrow, Terrence Howard
IMDb Puanı: 7.9
Süre: 2 saat 6 dakika

Filmin Konusu: Yayımlandığı tarihten itibaren çocuk yaş ve yetişkin kitleye kendisini sevdiren film, mühendis aynı zamanda playboy hayatı olan Tony Stark’ ın hayatını anlatmaktadır. Tony, kendi ülkesinde son sistem füzeler ve çeşitli silah üretimi yapmaktadır. Bir silah tanıtımı için Afganistan’ da iken bazı sebeplerden dolayı yara alır ve tutsak edilir. Tutsak eden grup ondan kendilerinin kullanacağı füze tarzı bir silah geliştirmesini istemektedir. Ancak Tony bu isteği yerine getirmek yerine iyi kullandığı zekası ile sağlam bir zırh yapar. Giyilebilen bu zırh elbise Tony‘e farklı bir görünüş sunar. Fakat işlenen ana konu, Tony bu zırh ile nasıl başa çıkacaktır?

10. Eternal Sunshine of the Spotless Mind – Sil Baştan (2004)

Yönetmeni: Michel Gondry
Oyuncular:
 Jim Carrey, Kate Winslet, Tom Wilkinson
IMDb Puanı: 8.3
Süre: 1 saat 48 dakika

Filmin Konusu: Başarılı oyuncu Jim Carrey’ den, sevgilisinden ayrılmış ve ondan kalan tüm anıları beyninden bir adamın hayat hikayesini anlatan güzel bir film. Yaklaşık 2 yıl beraber yaşadığı sevgilisinden farklı bir haber almıştır. Haberi alan baş karakter Joel Barish, sevgilisinin beraber yaşadıkları tüm anılarını bir deney ile sildirmek istediğini öğrenir. Bu haber üzerine aynı olayı kendi üzerinde denemek isteyen Joel, sinirden deliye dönmüştür ve hafızasındaki her şey silinmeye başlamıştır. 2 yıl boyunca yaşanılan ilişkiyi gözlemler başları iyi giden fakat sonradan kötü gitmeye devam eden ilişkiyi izlerken yaşanılmış olan güzel anılara sıra geldikçe pişman olur ve silinme olayını durdurmak ister

9. Alien – Yaratık (1979)

Yönetmeni: Ridley Scott
Oyuncular:
 Sigourney Weaver, Tom Skerritt, John Hurt
IMDb Puanı: 8.5
Süre: 1 saat 57 dakika

Filmin Konusu: Konu olarak 1968 yılı yapımı Maymunlar Cehennemi filminin konusuna yakın olan fakat içerik olarak başka lezzette bir film. Bilmedikleri farklı bir gezegene inmek durumunda olan astronot hayatta kalma çabalarını konu edinen film, birçok kişi tarafından bilinen Nostromo isimli uzay gemisini de içerisinde barındırıyor. Nostromo, görevi bitirdikten sonra dünyaya dönüş yaptığı esnada farklı bir gezegenden çağrı alır. Yardım için oluşturulan bu çağrıya mürettebat kayıtsız kalamaz ve korkutucu gerilimli bir serüvene başlamış olurlar. 1970 ve 80’li yılların başlarında alışık olmayan türdeki bu film İMDb’ den 8,5 gibi es geçilmeyecek bir puan ile hala bilim kurgu film listelerinde yer almakta.

8. Terminatör 2 (1991)

Yönetmeni: James Cameron
Oyuncular:
 Arnold Schwarzenegger, Linda Hamilton, Edward Furlong
IMDb Puanı: 8.6
Süre: 2 saat 17 dakika

Filmin Konusu: Yönetmenliğini, Titanic, Avatar, Alien gibi sinema kültürünün kültleşmiş filmlerinin de yönetmeni olan James Cameron’ dan harika bir film daha. İlk serisinin ardından Mahşer Günü adlandırması ile gösterime çıkan Terminatör 2, 2009 yılını konu almaktadır. T1000 isimli üretilen robot ile aynı görevi yapacak olan karşıt robot T800 ile karşılaşacaktır. Gelecek zamandaki insanlığın lideri olacak Sarah’ın oğlu olan John Connar’ ı önce hangi robot bulacaktır.

7. 12 Monkeys – 12 Maymun (1995)

Yönetmeni: Terry Gilliam
Oyuncular:
 J Bruce Willis, Madeleine Stowe, Brad Pitt
IMDb Puanı: 8.0
Süre: 2 saat 9 dakika

Filmin Konusu: Ana konusu zamanda yolculuk olan, başrolünde ise Brad Pitt ve Bruce Willis gibi yıldız oyuncuların olduğu Terry Gilliam’ dan 1995 yapımı bir film. Dünya üzerinde insanlığın yok olmasına neden olacak olan bir virüs, beş milyara yakın insanın ölmesine sebep olmuştur. Hayatta kalan azınlığın oluşturduğu insanlar ise yerin altına inşa ettikleri sığınak tarzı yerlerde zor şartlar altında yaşamaya çalışmaktadırlar. Virüsün bitmesine bir çare bulan insanlar, zamanı geriye çevirebilecek bir makine icat ederler. Makinenin doğru çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için birinin test etmesi gerekir. Bu işe James Cole talip olur. Başarı ile çalışan makine James’ i geçmişe doğru 7 yıl geride bir akıl hastanesine götürür.

6. Her – Aşk (2013)

Yönetmeni: Spike Jonze
Oyuncular:
 Joaquin Phoenix, Amy Adams, Scarlett Johansson( seslendirme)
IMDb Puanı: 8.0
Süre: 2 saat 6 dakika

Filmin Konusu:  Listemizin zirvesinden inerken 6. Sırayı alan Aşk isimli film bilim kurgunun yanında, dram ve adından anlaşılacağı üzere romantizmi de işlemekte. Baş karakter Theodore, geçimini çok fazla bulunmayan el yazısı ile hazırlanmış mektupları hazırlayarak sürdürmektedir. Fakat filmin konu olduğu dönemde bu tür işler bilgisayar ortamında da hazırlanmaktadır. Karısı ile hayatlarını ayıran Theodore bir dairede yalnız başına yaşamaya başlayacaktır. Günlerden bir gün karşısına çıkan bir reklam ile hayatı değişecektir. Oldukça etkileyici bir kadın  olan Samantha Theodore ile tanışır. Fakat Samantha gerçek değil sanal bir varlıktır. Boşanma sonrası yalnızlığı ile başbaşa olan ve bunalım süreci yaşayan baş rolümüz git gide bu olay ile birlikte hayatın tadını çıkarmaya başlar. Yapay zekanın geliştirdiği Samantha ile oldukça garip olan ilişki giderek daha da garipleşir.

5. The Matrix – Matrix (1999)

Yönetmeni: Lana Wachowski, Lilly Wachowski
Oyuncular:
 Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss
IMDb Puanı: 8.7
Süre: 2 saat 16 dakika

Filmin Konusu:  Lana Wachowski ve Lilly Wachowski isimli iki başarılı yönetmenden müthiş bir film… Gençliği veya çocukluğu 2000 li yılların başlarına denk gelen kitlenin yıllarca konuştuğu, bir çok gece muhabbetinde anlatıldığı, okullarda taklitlerinin yapıldığı film konusu oldukça farklı. Dünya yaşamı içerisindeki temel kavramlardan ikisi Gerçek ve Gerçeklik. Rüya ve Matrix. Neoi oldukça tehlikeli biri olan Morpheus’ un gerçekleri bildiğini düşünmektedir. Bir gün Neo kendisini farklı bir yaşamın olduğu dünyaya eriştirebilecek biri olan güzel Trinity ile tanışır. Trinity’ nin onu eriştireceği dünyada Neo, Matrix hakkında bilgilere ulaşacaktır.

4. V – V For Vandetta (2005)

Yönetmeni:James McTeigue
Oyuncular:
Hugo Weaving, Natalie Portman, Rupert Graves
IMDb Puanı: 8.2
Süre: 2 saat 12 dakika

Filmin Konusu: Kendisini tekrar tekrar izlettiren filmlerden biri olan film, İngiltere’ de işleniyor. Ülkenin oldukça baskıcı olan toplumsal düzenini konu alıyor. Birçok  farklı yasak ve sonucundaki tehtitlere maruz bırakılan halk, olayların getirmiş olduğu durumun sonucunda şiddet içeren bir hale gelmiştir. Son derece kargaşalı ortamın hakim olduğu bu dönemde ortaya çıkan esrarengiz karakter V filmimizin baş karakteridir. Akşam saatlerinden sonra sokağa çıkmanın yasak olduğu ülkede kendilerine fingerman adı verilen polisler yasağı çiğneyip dışarı çıkan insanlara zarar veriyor hatta işin sonu idam edilmeye bile gidiyordur. Kendine V adını veren karakter geçmiş tarihte bir laboratuvar deneyinde kullanılmış ve gelişen olaylar neticesi çıkan yangında ölüme bırakılmış bir kişidir. Kendisini öldürmeye teşebbüs de bulunmuş laboratuvar personellerinden intikam alma hedefi ile geri dönen V masum halkı kendi içinde örgütler herkesin birlik olmasını sağlar. Sürükleyici ve her anı dolu geçen filme, İMDb den aldığı puanını da değerlendirerek listemizde dördüncü sırayı verdik.

3. Back To The Future – Geleceğe Dönüş (1985)

Yönetmeni:Robert Zemeckis
Oyuncular:
Michael J. Fox, Christopher Lloyd, Lea Thompson
IMDb Puanı: 8.5
Süre: 1 saat 56 dakika

Filmin Konusu:  Bilim kurgu türü filmler için oldukça eski bir yapım olan Geleceğe Dönüş filmi tercih edilen ve önerilen listelerin başlarında gelmektedir. 1985 yılında başarı ile oluşturulmuş film, deli dolu yaşayan bir bilim adamı olan Dr. Brown zaman yolculuğunu yapmayı başaran bir araba geliştirmiştir. Arabayı ilk kullanan genç yaştaki Marty, yapılan küçük bir hesap hatası ile zaman yolculuğunda geleceğe değil tam aksine geçmişe gönderilmiştir. Yaklaşık otuz yıl geriye giden genç karakter, yapacağı bir şey ile hayatını farklı bir noktaya getirecek hatalar başlangıcına neden olur. Marty, bu hatayı düzeltmek adına kendi doğumunu bile değiştirecek girişimlerde bulunur. Geleceğe Dönüş filmi izleyicisi ile buluştuğu dönemde yönetmeni ve oyuncu ekibinin ününe ün katmış ve de sinema kültürüne damga vurmuş bir filmidir. 1980 li yıllarda sinema alanında insanları oldukça heyecanlandırmayı başaran film, günümüz izleyici kitlesini hala etkilemeyi de başarmaya devam etmektedir.

2. Interstellar – Yıldızlararası (2014)

Yönetmeni: Christopher Nolan
Oyuncular:
 Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain
IMDb Puanı: 8.6
Süre: 2 saat 49 dakika

Filmin Konusu:  Yine Christopher Nolan’ dan sürükleyici, enfes bir film. İzlediğinizde daha önce neden izlemedim pişmanlığına neden olan filmin anlatılmak istenildiği yakın tarih geleceğinde dünyadaki yaşam, oluşan ve artarak devam eden kuraklık, iklimin değişmesi gibi sebeplerden dolayı tehlikeli boyuta gelmiş risk altına girmiştir. İnsanlık, yok olma ve dünya hayatının sona ermesi gibi durumlarla karşı karşıyadır. İşler hiç olmaması gereken bu durumdayken yeni ortaya çıkarılan solucan deliği, yeniden hayat ve insanlık adına umut olmaktadır. Boyut değişimi ile bundan önce hiç bir insanın ulaşamadığı ilk defa erişilecek yerlere ulaşmak ve yeni yaşam alanlarının tespit edilmesi görevi ise filmimizdeki baş karakterlerin oluşturduğu astronot ekibe kalmıştır. Çiftçilik yaparak geçimini sürdüren Cooper aynı zamanda, uzay bilimi ve astronotluk görevinde teknik bilgi ve yeteneği yüksek olan bir kaşiftir. Büyün yaşam gayesi iki çocuğuna rahat ve yaşanılabilen bir hayat oluşturabilmektir. Cooper’ında aralarında bulunduğu kaşif görevini üstlenmiş bu ekip, ulaştıkları yerde yaşadıkları 1 saatlik zamanın, dünya gezegeninde 7 yıllık bir zamana eşit olduğu bölgede hem korkusuzca araştırmalarını yapmak hem de olabildiğince hızlı olmak zorundadırlar.

1. Inception – Başlangıç (2010)


Yönetmeni: Christopher Nolan
Oyuncular:
 Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon, LevittElliot Page
IMDb Puanı: 8.8
Süre: 2 saat 28 dakika

Filmin Konusu: Kuşkusuz hemen hemen her türde film öneri listelerinin ilk sıralarında yer alan ve sinema dünyası için başyapıt olarak geçen bu film tabi ki En İyi Bilim Kurgu Filmleri listemizde de ilk sırayı almakta. Baş karakter Dom Cobb’u canlandıran ünlü oyuncu Leonardo Di Caprio yetenekli bir hırsızı canlandırmaktadır. Uzmanlığı, beynin karşısında savunmasız kaldığı rüya görme esnasında, bilinçaltına yerleşen kıymetli olan sır niteliğindeki bilgileri, gizemleri ortaya çıkarmak ve onları çalmak. Baş karakter Cobb’un çok fazla insanda olmayan bu nadir yeteneği, kendisini casusluk için aranan biri haline getirmiştir. Fakat, aynı zamanda bu olağanüstü durum onu dünyaca aranan bir kaçak haline getirmiş ve hayatı boyunca sevdiği şeylere olacaktır. İçerisinde kalmış olduğu bu garip pozisyondan kurtulması için bir şans verilir. Eski hayatını kazanacağı tek ve son bir görev, tabi yapılması imkansız olarak tabir edilen Başlangıcı başarabilirse.

 

Son Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir