En İyi Kovboy (Western) Konulu 10 Film

En İyi Kovboy Filmleri

Pazar günlerinin vazgeçilmezi… Bütün aileyi kahvaltı masasında bir araya getiren, meşhur pazar kahvaltısını tamamlayan, kovboy filmleri. Sizi belki de eskiye götürecek en iyi western filmleri sizler için listeledik. Listemizi IMDb puanlarına göre ve izleyici yorumlarına göre sıralamaya çalıştık. Ana konusu suç olan kovboy konulu filmlerin en iyi örneklerini listemizde bulacağınıza şüpheniz olmasın.

Bazen nefes nefese kalarak izleyeceğiniz sahneleri olan bazen ise yok artık dedirtecek şaşkınlık veren olaylara tanıklık edeceksiniz. Hemen her türde veya karışık film listeleri hazırlamamızın yanında, özellikle aksiyon sever izleyici kitlesi nostaji yaşamak için kovboy konulu filmleri de araştırmakta. Her yaştan izleyici kitlesini kendisine çekmeyi başaran kovboy filmleri, işledikleri farklı konularla birleştiğinde ortaya mükemmel işlerin çıkabildiğini gösteren yapımlar oluyor.

Gösterime girdikleri günden bugüne, izleyici tarafından gayet olumlu tepkiler alan çoğu kült olmuş filmler. Öyle ki ilk gösterime girmesi merakla beklenen bu filmler izlenirken, filmin baş kahramanının yerine koyarız kendimizi. O bir maceraya atıldığında heyecanlanır, onun başına kötü bir olay geldiğinde üzülürüz.

Bilindiği üzere sinema dünyası içerisinde zengin çeşidi ile birçok kategori barındırmakta. Aileniz veya arkadaş grubunuz ile izleyebileceğiniz bu başarılı filmleri izlemediyseniz haydi ekran başına…Ayrıca en iyi aksiyon filmlerini seçme olarak listelediğimiz gelmiş geçmiş en iyi 35 aksiyon filmi konulu yazımızı da incelemenizi önermekteyim. Hazırladığımız liste, filmlerin IMDb puanlarına göre hazırlanmıştır. Listemizden film önerilerini alıp unutulmaz film arşivleriniz arasına beğendiklerinizi ekleyebilir ve listede olması gerektiğini düşündüğünüz filmleri bizlerle paylaşabilirsiniz. İşte en iyi kovboy filmleri

10.Kanlı Teklif – The Proposition (2005)


IMDb Puanı: 7.3
Süre: 1 saat 44 dakika
Yönetmeni:
 John Hillcoat
Oyuncular: Ray Winstone, Guy Pearce, Emily Watson

Filmin Konusu:
Kanlı Teklif filmi, Outback isimli kasabada geçmektedir. Charlie Burns isimli karakter, Kasabanın hukuk işlerinden sorumlu olan Stanley’den bir görev alacaktır. İdam cezasına çarptırılan Mikey’i idamdan kurtarması için Arthur’u öldürmesini isteyecektir. İntikam ve suç dolu layların yaşanacağı günler gelip geçerken Stanley, eşini azılılardan korumalıdır. 2005 yılında gösterime giren ve güzel tepkiler alan film, en kovboy filmleri listemizde onuncu sıra ile bize başlangıcı yaptırıyor.

9.Vahşi Belde – The Wild Bunch (1969)


IMDb Puanı: 7.9
Süre: 2 saat 25 dakika
Yönetmeni:
 Sam Peckinpah
Oyuncular: William Holden, Ernest Borgnine, Robert Ryan

Filmin Konusu:
 Değişen dünya içerisinde hayatlarını devam ettirmeye çalışan yaşlı insanlardan oluşan bir haydut çetesi. Teksas ile Meksika arasında yaşamaktadırlar. Gerçekten bir lider olan çete lideri Pike Bishop, işlere son vermeden önce son olarak büyük bir soygun yapma niyetindedir. Değerli ve yüklü miktarda şeylerin bulunduğu bir yeri soymayı planlamaktadır. Bu soygun planına çete üyelerini de dahil eder. Çete üyeleri ayrı suçlarda uzmanlaşmış farklı insanlardır. Her şey yolunda gitmekte ve soygun zamanı gelmiştir. Yolunda gibi gözüken işler bir anda bozulacak ve kanlı hesaplaşmalar başlayacaktır. İliklerinize kadar hissedebileceğiniz film listemizde dokuzuncu sırada yer alıyor.

8.Bir Avuç Dolar – Per Un Pugno Di Dollari (1964)


IMDb Puanı: 7.9
Süre: 1 saat 39 dakika
Yönetmeni:
 Sergio Leone
Oyuncular: Clint Eastwood, Gian Maria Volontè, Marianne Koch

Filmin Konusu:
 Western türü filmlerden oluşan bir liste hazırlayacaksak listenin içinde olması gerekenlerden bir film daha. Kovboy filmlilerinin tanıdık yönetmenlerinden Sergio Leone ve usta oyunculardan oluşan film, isimsiz bir karakteri anlatmakta. Bu isimsiz karakterin adı filmin hiçbir anında açıklanmamaktadır. Sarışın olarak betimlenen karakter bir gezgindir. Birbiri ile rekabet halindeki iki aileyi kendi menfaatleri için kullanmaya başlar. Bu menfaatler sonucu işler kanlı şekilde ilerlemeye dönüşecektir. İsimsiz sarışın, bu kanlı oyunun içerisinde hayatta kalmayı başaracak mıdır?

7.İhtiyarlara Yer Yok – No Country for Old Men (2007)


IMDb Puanı: 8.2
Süre: 2 saat 2 dakika
Yönetmeni:
 Ethan Coen – Joel Coen
Oyuncular: Tommy Lee Jones, Javier Bardem, Josh Brolin

Filmin Konusu:
 Listemizin yedinci sırasına aldığımız film, dört Oscar sahibi ve kaliteli yapımlardan birisi. Kült olan film başyapıt filmlerden sayılmaktadır. Bir olay içinde kendini bulan Llewelyn Moss isimli karakter, olayın yaşandığı yerde bir adet çanta bulur. Bu çanta onun başını tahmin edemeyeceği şekilde bir belaya sokar. Çantayı bulması ile artık peşinde olan bir kiralık katil olacaktır. Uyuşturucu meselesinden kaynaklanan ve büyük bir problem haline dönüşen olayların tam ortasına düşen Llewelyn Moss, aynı zamanda Vietnam Savaşı gazisdir. Peşine düşen katilin adı Anton Chigurh’dır ve işini yarım bırakan bir katil değildir. Bu işi bitirmekte kararlı olan kiralık katil, Moss’un peşinden ayrılmayacaktır. Bu hayat kumarı oynanan oyunun içine bir çok masum insan ve beraberinde suçlu insanlarda girecektir. Nefes nefese izleyeceğiniz harika bir film.

6.Kahramanın Sonu – The Man Who Shot Liberty Valance (1962)


IMDb Puanı: 8.2
Süre: 2 saat 3 dakika
Yönetmeni:
 John Ford
Oyuncular: James Stewart, John Wayne, Vera Miles

Filmin Konusu:
 Ranse Stoddard, eski bir senatördür. Shinbone isimli kasabada eskiden görev yapmış olan senatör, eski bir arkadaşının cenaze töreni için eski görev yeri olan kasabaya geri döner. Eşi ile birlikte tren yolu ile kabaya gelen Stoddard ile eşi trenden iner inmez etrafı, kasaba halkından insanlar ve gazeteciler ile dolar. Gazetecilerden bir tanesi ona bir soru soracaktır ve bu soru ile filmde geçmişe dönecek olayları tam manasıyla anlamaya başlayacaksınız. Soru şudur; Liberty Valance’ı öldürmeyi nasıl başardınız? Liberty Valance, azılı ve durdurulamayan bir suçludur. Bu soru ile eskiler gözünde canlanacak olan senatör, kasabaya ilk geldiği günden Valance’ı öldürdüğü ana kadar ki olan zamanlarını hatırlayacaktır. Senatör ile birlikte geçmişe dönerek filmi anlayabileceğiniz harika yapımlardan olan film listemizde altıncı sırayı alıyor.

5.Affedilmeyen – Unforgiven (1992)


IMDb Puanı: 8.2
Süre: 2 saat 10 dakika
Yönetmeni:
 Clint Eastwood
Oyuncular: Clint Eastwood, Gene Hackman, Morgan Freeman

Filmin Konusu:
 Sadist bir eğitimci, tavizi olmayan, diktatör bir şerif. Tüm işleri avucuna almış olan şerif, sorumlusu olduğu kasabanın yaşanamayacak bir hale gelmesindeki en büyük etkendir. Adaletsiz yönetimi arttırdığı günleri birinde eskiden silahlı ve azılı bir soyguncu olan Will Munny isimli karakter, sessizliğini bozacak ve işlere çomağını sokacaktır. İntikam zamanı gelmektedir. Bu işi Will, Will’in ortağı ve bir genç bitirecektir. Peki olaylar bu haddeye nasıl gelecektir.? Başrol oyuncusu olan filmin aynı zamanda yönetmen koltuğunda da oturan isim Clint Eastwood, bu film ile yönetmenlik adına Oscar kazanmıştır.

4.Bir Kaç Dolar İçin – Per qualche dollaro in più (1965)


IMDb Puanı: 8.2
Süre: 2 saat 12 dakika
Yönetmeni:
 Sergio Leone
Oyuncular: Clint Eastwood, Lee Van Cleef, Gian Maria Volontè

Filmin Konusu:
 Kovboy filmi denildiğinde gözlerde canlanan usta oyuncu Clint Eastwood ve yönetmen koltuğunun usta isimlerinden Sergio Leone tarafından ortaya çıkarılmış mükemmel işlerden birisi. Hayatlarını ödül avcılığı yaparak kazanan Mortimer ve Monco isimli ikili, kelle alma konusunda ustalaşmıştır. Kelle başına koyulan paraları almak için suçluları yakalayan ikiliye bir görev gelecektir. Görev, hapishaneden kaçmış olan Indio’dur. Indio için konulan ödül ise tam 10.000 $ dır. Fakat işin içinde iş vardır. Ödül avcısı ikiliden biri olan Mortimer, bu sefer işi para için değil intikam almak için yapacaktır. Peki bu intikamın sebebi ne olacaktır? Harika bir senaryo usta oyuncular ve yönetmeni ile birleştiğinde daha da harika oluyor. İşte buna örnek filmlerden biri Birkaç Dolar İçin…

3.Batıda Kan Var – C’era una volta il West (1968)


IMDb Puanı: 8.5
Süre: 2 saat 45 dakika
Yönetmeni:
 Sergio Leone
Oyuncular: Henry Fonda, Charles Bronson, Claudia Cardinale

Filmin Konusu:
 Kanuna karşı işler yaparak yaşamakta ve acıma duygusunu yitirmiş olan Frank ve ona benzeyen adamları… Bu grubun yaşamış olduğu bölgede bir demiryolu projesi mevcuttur. Bu proje ile alakalı bir cinayet işlerler. Öldürmüş oldukları Bret McBain isimli karakterin eşi, bölgeye gelerek bu bölgede kalmaya karar verecektir. Bu kararı sonrasında bir kanun kaçağı alan Cheyenne ile Frank ile eskiden kalma bir hesabı olan Harmonica isimli karakterler ile bu gruba karşı gelmeye başlayacaktır. Sertleşen işler ne denli büyüyecektir? Sonucu neye varacaktır.? Soruların cevaplarını bulurken heyecanlanacağınız Batıda Kan Var, listemizde üçüncü sırada yer alıyor.

2.Zincirsiz – Unforgiven (1992)


IMDb Puanı: 8.5
Süre: 2 saat 10 dakika
Yönetmeni:
 Clint Eastwood
Oyuncular: Clint Eastwood, Gene Hackman, Morgan Freeman

Filmin Konusu:
 Listede zirveye yaklaşırken mutlaka izlenmesi gereken filmlr arasına girmiş kült bir yapım ile devam ediyoruz. Baş karakterimiz Django, bir köledir. Bir gün yolu, ödül avcılığı yapan Dr. King Schultz ile kesişir. Tabi müthiş bir filmin başlangıcı da bu şekilde gerçekleşmektedir. Eskiden köleliğini yaptığı efendisini ölü ya da diri ele geçirmeye karar veren Shultz ile anlaşır. Görevlerini tamamlayan ikili ayrılmayacaktır. Bu ikili güneyde en çok aranan azılıların peşine düşecektir. Django, köle ticareti zamanından eşini kaybetmiştir ve izini bulamamıştır. Bir şekilde bir iz bulur ve peşine düşer. Bu süre devam ederke Django işinde ustalaşmıştır. İşlerin sonunda adı duyulmuş bir çiftliğe ulaşırlar peki burada onları ne beklemektedir?
Sinema dünyasının usta yönetmeni Quentin Tarantino’dan Oscar’lık bir film. Yıldızlar geçidi gibi olan oyuncu kadrosu ile tanıklık edeceğiniz bir oyunculuk şöleni sunuyor.

1.İyi, Kötü ve Çirkin – Il buono, il brutto, il cattivo (1966)


IMDb Puanı: 8.8
Süre: 2 saat 41 dakika
Yönetmeni:
 Sergio Leone
Oyuncular: Clint Eastwood, Eli Wallach, Lee Van Cleef

Filmin Konusu:
 Listemizin zirvesini, zirve kelimesine layık olan kovboy filmi denildiğinde hemen herkesin en azından adını duyduğu harika bir başyapıt. Hedefleri tek ve ortak olan 3 silah arkadaşı, kader bakımından yolları bir şekilde kesişir. Bu 3 silah arkadaşının isimleri filme de adını vermiş. Birisi iyi, birisi kötü diğer ise çirkin olan bu ekip, zaman zaman komedi derecesi sahneleri de mevcut olan filmde İyi ile Çirkin ortak olarak çalışır ve iyi paralar kazanmaktadır. Fakat Çirkin aranan bir kanun kaçağıdır. İyi ödül almak için Çirkin’i teslim edecek ve ödülünü alacaktır. Ödülün sonucunda Çirkin tam asılmak üzereyken onu bekleyen sürpriz bir durum oluşacaktır. Her şey yoluna girip ilerlerken şimdi ortaya Kötü isminde olan üçüncü ortak da girecektir. Peki bu işler nereye varacaktır?

Clint Eastwood’a  oyunculuk kariyerinde şöhret kapısı açacak olan film en iyi kovboy filmi olarak listemizde birinci sıranın sahibi oluyor.

Son Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir