Gelmiş Geçmiş En İyi 35 Aksiyon Filmi

En İyi Aksiyon Filmleri

Birbirinden harika aksiyona doyacağınız gelmiş geçmiş en iyi 35 aksiyon filmini sizler için liste haline getirdik. Listemizi IMDb puanlarına göre tüm zamanların en iyi aksiyon filmlerini sizler için sıraladık.

Canınız sıkıldığından bazen kaçmanız uzaklaşmanız gerekmektedir. Sadece patlayan havaya uçan şeyleri izlemek istersiniz. Ekranın başından bir saniye bile kalkamayacak ve kafanızı tamamen boşaltacaksınız. Aksiyonun en yüksek dozuyla ne stresiniz kalacak ne de kafanızda en ufak dert.

Tom Cruise, Matt Damon,Leonardo DiCaprio ve Tom Hardy gibi Holywood starlarından uzak doğu aksiyon dövüş filmlerine kadar birbirinden güzel aksiyon filmlerin keyfini çıkarın. Ana konusu aksiyon olan fantastik, komedi, savaş, gerilim, araba yarışı, biyografik tarzı aksiyon filmlerinin en iyi örneklerini listemizde bulacaksınız.

35. Bıçağın İki Yüzü – Blade – (1998)


IMDb Puanı: 7.1/10 234.728
Yönetmen: Stephen Norrington
Oyuncular: Wesley Snipes, Stephen Dorff, Kris Kristofferson
Tür: Aksiyon, Bilim-Kurgu, Korku

Blade Konusu

Wesley Snipes dedik mi ilk akla gelen Blade filmidir. Ülkemizde eskilerin çok iyi bildiği film olan Blade annesi Blade’e hamileyken öldürülür. Hem insan geni hem vampir geni taşıyan Blade gündüz gezen olarak bilinir. Kendini vampirleri öldürmeye adamış bir vampir olan Blade, vampirler için büyük bir tehlikedir. En iyi vampir aksiyon filmlerinin başında gelen Blade filmi aynı isimli çizgi romandan Stephen Norrington tarafından sinemaya aktarılmıştır.

34. John Wick – (2014)


IMDb Puanı: 7.4/10 498.036
Yönetmen: Chad Stahelski, David Leitch
Oyuncular: Keanu Reeves, Michael Nyqvist, Alfie Allen
Tür: Aksiyon, Gerilim, Suç

John Wick Konusu

Aksiyon filmleri listesi kimse John Wick’siz düşünemez. John Wick serisinin aksiyon dolu ilk filmi 1 saat 41 dakika sürmektedir. Bir tetikçi organizasyonun en başarılısı tetikçisi olan John Wick karısı öldükten sonra emekliye ayrılır ve bu işleri yapmamaya yemin eder. Karısından tek yadigar kalan köpeği ile emekli hayatı yaşar. John Wick evde yokken 3 gangster onun evine girer ve köpeğini öldürür. Gangsterlerden birisi mafya babası Viggo Tasarov’un oğlu Josef Tasarov’dur ve babası John Wick’i iyi tanımaktadır. John Wick hedefini ne olursa olsun öldüren duygusuz çok yetenekli bir tetikçidir. Acaba Tasarovlar John Wick’in gazabından kurtulabilecek mi?

33. RoboCop (1987)


IMDb Puanı: 7.5/10 222.091
Yönetmen: Paul Verhoeven
Oyuncular: Peter Weller, Nancy Allen, Dan O’Herlihy
Tür: Aksiyon, Bilim-Kurgu, Suç

RoboCop Konusu

Unutlmayan aksiyon filmlerin başında gelen küçüklüğümüzün efsane filmlerinden aksiyon bilim kurgu filmi RoboCop Paul Verhoeven tarafından yönetilmiştir. Çete savaşı sırasında öldürülen başarılı bir polis memuru Alex Murphy’nin bedeni Detroit’i yöneten bir şirket tarafından robot haline getirilmiştir. Şirket kaybettiği prestiji bu robot ile geri kazanmak ister. Detroit halkı tarafından çok sevilen bu robot suç lordu Boddicker’in en büyük düşmanı olacaktır.

32. Yarının Sınırında – Edge of Tomorrow (2014)


IMDb Puanı: 7.9/10 569.654
Yönetmen: Doug Liman
Oyuncular: Tom Cruise, Emily Blunt, Bill Paxton
Tür: Aksiyon, Bilim-Kurgu, Savaş

Yarının Sınırında Konusu

Senaryosu Hiroshi Sakurazaka’nın All You Need Is Kill adlı romanından beyazperdeye Doug Liman tarafından aktarılan Amerikan yapımı yarının sınırında başrollerini Tom Cruise ve Emily Blunt paylaşmaktadır. Uzayın bilinmeyen bir gezegeninden gelen bir ırk dünyaya saldırdığı bir gelecekte geçen filmde savaş tecrübesi olmayan bir memur olan Bill Cage savaşta ölür. Savaşta ölen Bill Cage kendini bir döngüde bulur ve tekrar sabah aynı şekilde uyanır. Böylece dünya dışı bu ırkı öldürmeye çalışacaktır.

31. Star Trek (2009)


IMDb Puanı: 7.9/10 565.552
Yönetmen: J.J. Abrams
Oyuncular: Chris Pine, Zachary Quinto, Simon Pegg
Tür: Aksiyon, Bilim-Kurgu, Macera

Star Trek Konusu

Efsane Star Trek serisinin 11. filmi olan Star Trek (2009) Amerikan yapımı bilim kurgu filmdir. Güç ve cesaret, Atılgan ve ekibi gençlik yılları ile karşımıza çıkmaktadır. Star Trek serisi bugüne kadar 1 milyar doların üzerinde bir hasılat gerçekleştirmiştir. Seriyi sevenler için kaçırılmayacak bir aksiyon filmi sizi bekliyor.

30. Dunkirk (2017)


IMDb Puanı: 7.9/10 504.087
Yönetmen: Christopher Nolan
Oyuncular: Fionn Whitehead, Barry Keoghan, Mark Rylance
Tür: Aksiyon, Dram, Savaş

Dunkirk Konusu

Dunkirk kirk, İkinci Dünya Savaşı’nda Almanlardan kaçan İngiliz ve Fransız birliklerinin Kuzey Fransa’da yer alan Dunkirk sahil bölgesinde 400 bin askerle sıkışıp kalmasını ve bu bölgeden kurtarılmasını konu ediniyor. Gerçek hikaye olan Dunkirk’i efsane yönetmen Christopher Nolan yazıp yönetmiştir. Gerek çekim tekniği gerekse kullanılan ekstralarla film çok beğenilmiştir. Aksiyon savaş filmi severler üstüne Christopher Nolan sizi muhteşem bir film beklemektedir.

29. Baskın 2 – The Raid 2 (2014)


IMDb Puanı: 8.0/10 108.535
Yönetmen: Gareth Evans
Oyuncular: Iko Uwais, Yayan Ruhian, Arifin Putra
Tür: Aksiyon, Gerilim, Suç

Baskın 2 Konusu

Rama ilk filmde baskından kurtulmuş ve tek istediği şey ailesini tamamen güven altına alabilmek için tekrar kanlı bir savaş içinden çıkması gerekmektedir. Polisin dahi giremediği Jakarta’nın şiddet ve suç dolu sokaklarında tek başına ailesini kurtarmaya çalışan Rama bu sefer başarabilecek mi hep beraber göreceğiz.

28. Son Ültimatom – The Bourne Ultimatum (2007)


IMDb Puanı: 8.0/10 589.465
Yönetmen: Paul Greengrass
Oyuncular: Matt Damon, Edgar Ramírez, Joan Allen
Tür: Aksiyon, Gerilim, Gizem

Son Ültimatom Konusu

Matt Domon’ın başrollerini üstlendiği The Bourne’ın 3. ve son filmi olan Son Ültimatom Robert Ludlum’un aynı isimli kitabından uyarlanıp sinemaya aktarılmıştır. Ajan aksiyon filmlerini sevenler için tam bir başyapıttır. Jason Bourne Amerika’nın kirli oyunlarına alet ettiği üstün yetenekli ajanlarından biridir. Kirli oyunlar arasından çıkmaya çalışan bir ajanın aksiyon dolu hikayesini anlatmaktadır. İzleyin pişman olmayacaksınız.

27. Ip Man – Yip Man (2015)


IMDb Puanı: 8.0/10 202.253
Yönetmen: Wilson Yip
Oyuncular: Donnie Yen, Simon Yam, Siu-Wong Fan
Tür: Aksiyon, Biyografi, Dram

Ip Man Konusu 

Bruce Lee’nin ustası WingChun dövüş tekniğinin ustası Yip Man’in yarı-biyografik hikayesini anlatan film 1930’lu yıllarda Çin’in Foshan bölgesinde geçmektedir. Ip Man profesyonel bir dövüşçü olmasa da yerel dövüşlerde kazandığı başarılarla çok ünlenmiştir. Filmde Ip Man’in aksiyon dolu hayat hikayesini izleyeceğiz.

26. X-Men: Geçmiş Günler Gelecek – X-Men: Days of Future Past (2014)


IMDb Puanı: 8.0/10 639.470
Yönetmen: Bryan Singer
Oyuncular: Patrick Stewart, Ian McKellen, Hugh Jackman
Tür: Aksiyon, Bilim-Kurgu, Macera

X-Men: Geçmiş Günler Gelecek  Konusu 

Marvel çizgi romanı X-Men’den uyarlanan serinin 7. filmidir. Yakın gelecekte Sentinel’ler Mutant ve insan ırkını dünyayı yok olmanın eşiğine getirmiştir. Prof. X ve Magneto Sentinellerin yapıldığı 1973 yılına giderek hiç yapılmamasını sağlamaya çalışacaktır. Geçmişi değiştirerek gelecekte olanların yaşanmasını engellemeye çalışıldığı hikayede hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.

25. Marslı – The Martian (2015)


IMDb Puanı: 8.0/10 716.679
Yönetmen: Ridley Scott
Oyuncular: Matt Damon, Jessica Chastain, Kristen Wiig
Tür: Aksiyon, Bilim-Kurgu, Dram

Marslı Konusu 

Andy Weir’in çok satan Marslı romanı ünlü İngiliz yönetmen Ridley Scott tarafından beyaz perdeye aktarılmıştır. 2035 yılında Ares III mürettebatı Mars yüzeyine bir göreve gönderilir. Görev sırasında Mark Watney (Matt Damon) adlı astronot bir kaza sonucu öldüğü sanılarak ekibi tarafından terk edilir. Elindeki sınırlı imkanlarıyla zekasını ve yaşam mücadelesini kullanarak dünyaya yaşadığına dair mesaj yollayarak kurtulmaya çalışır. Mark Watney’in Mars da yaşam mücadelisini anlattığı filmi soluksuz izleyeceksiniz.

24. Karayip Korsanları: Siyah İnci’nin Laneti – Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl (2003)


IMDb Puanı: 8.0/10 985.474
Yönetmen: Gore Verbinski
Oyuncular: Johnny Depp, Geoffrey Rush, Orlando Bloom
Tür: Aksiyon, Fantastik, Macera

Karayip Korsanları: Siyah İnci’nin Laneti Konusu 

Serinin ilk filmi Karayip Korsanları: Siyah İnci’nin Laneti karayiplerde yaşayan Valinin genç kızı Elizabeth’i kurtarmaya çalışan korsan Jack Sparrow ile sevgilisi demirci Will Turner’ın maceralarını anlatıyor. Walt Disney’in yapımcılığını yaptığı Amerikan Aksiyon fantastik filminde Gore Verbinski’yi yönetmenlik koltuğunda izliyoruz.

23. Diriliş – The Revenant- (2015)


IMDb Puanı: 8.0/10 660.093
Yönetmen: Alejandro G. Iñárritu
Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Tom Hardy, Will Poulter
Tür: Aksiyon, Biyografi, Macera

Diriliş Konusu 

Michael Punke‘nin aynı adlı romanından Alejandro G. Iñárritu tarafından beyaz perdeye aktarılan aksiyon biyografi filmi Hugh Glass’ın hayat hikayesinden esinlenilmiştir. Yüzyılın en iyi hayatta kalma sinema eseri olan Diriliş 1823 Amerika’sında kürk avcısı olan Hugh Glass bir ayı tarafından saldırıya uğrar ve yaralanır. Yoldaşlarından John Fitzgerald yarı kızıldereli olan oğlunu öldürür kendini de soyar ve ölüme terk eder. İntikamını almak isteyen Hugh Glass’ın yaşam mücadelesine inanamayacaksınız.

22. Deadpool – (2016)


IMDb Puanı: 8.0/10 860.400
Yönetmen: Tim Miller
Oyuncular: Ryan Reynolds, Morena Baccarin, T.J. Miller
Tür: Aksiyon, Komedi, Macera

Deadpool Konusu 

Marvel’in çizgi roman karakteri Deadpool Tim Miller yönetmenlik koltuğunda sinemalarda gösterime girmiştir. Amerikan yapımı Deadpool çok komik bir aksiyon filmidir. Deadpool’u özetlersek zeki, çevik, küfürbazdır. Eski bir paralı asker olan Wade Wilson vücunun her organında kanser olduğu ve ölümünün kaçınılmaz olduğunu öğrenir. Gizli bir organizasyon onunla iletişime geçere kanseri yeneceğini vadeder ve Wilson’da kabul eder. Tabi bu programda Wilson vücuduna enjekte ettikleri sıvı ile işkenceye tabi olur. Bu tedavi yöntemi ile çok çirkin görünen ve vücud formunun değiştirebilen bir süper insan olmuştur.

Çok çirkin gözüken vücudunu örtmek amacıyla kendine has bir kıyafet ve karakter geliştiren Wilson Deadpool ismiyle bir karakter oluşturur. Diğer süper kahramanların aksine esprili küfürbaz bir karakter olan Deadpool mizahıyla izleyiciye süper komik bir aksiyon filmi sunmaktadır.

21. Galaksinin Koruyucuları – Guardians of the Galaxy (2013)


IMDb Puanı: 8.0/10 998.857
Yönetmen: James Gunn
Oyuncular: Chris Pratt, Vin Diesel, Bradley Cooper
Tür: Aksiyon, Komedi, Macera

Galaksinin Koruyucuları Konusu 

Marvel’in “Guardians Of The Galaxy” adlı çizgi romanından aynı isimle sinemaya uyarlanan filmin yönetmenliğini James Gunn yapmaktadır. Ünlüler geçiti olan film Star-Lord takma isimli bir hırsız Peter Quill esrarengiz bir küreyi çalınca evrendeki en güçlü kötü adam Ronan ile başı belaya girer ve tüm evren tehlike altındadır. Kötü adamdan kurtulmak isteyen Quill birbirleri ile alakası olmayan bir ekiple ile yolları kesişir. Tüm evrenden binlerce farklı yaratığa şahit olacağınız aksiyon filmini keyifle izleyeceksiniz.

20. Casino Royale (2006)


IMDb Puanı: 8.0/10  948.859
Yönetmen: Martin Campbell
Oyuncular: Daniel Craig, Eva Green, Judi Dench
Tür: Aksiyon, Gerilim, Macera

Casino Royale Konusu 

Ian Fleming’in 1953’te yayınlanan aynı adlı romanından sinemaya aktarılmıştır. James Bond film serisinin 21. olan Casino Royale’de 007 James Bond ajanını Daniel Craig oynamaktadır. 007 James Bond’un bu seferki görevi dünyadaki teröristlere finansman sağlayan Le Chiffre’yi Casino Royale’de oyanancak çok yüksek miktardaki poker oyununda yenmesi gerekmektedir. Aksiyon gerilim ve maceranın çok üst düzeyde olduğu bu filmde diğer James Bond filmleri gibi ajanlık hikayelerine doyacaksınız.

19. Zafere Hücum– Rush (2013)


IMDb Puanı: 8.1/10 409.729
Yönetmen: Ron Howard
Oyuncular: Daniel Brühl, Chris Hemsworth, Olivia Wilde
Tür: Aksiyon, Bilim-Kurgu, Dram

Zafere Hücum- Rush Konusu 

Zafere Hücum iki efsane formula 1 yarışçısı İngiliz James Hunt ve Avusturyalı Niki Lauda arasındaki 1976 yılındaki rekabeti anlatan biyografik aksiyon filmidir. Akıl Oyunları filminin yönetmenliğini yapan Ron Howard tarafından sinemaya aktarılmıştır. Bu aksiyon dolu gerçek rekabeti zevkle izleyeceksiniz.

18. Kill Bill: Vol.1 (2003)


IMDb Puanı: 8.1/10  948.859
Yönetmen: Quentin Tarantino
Oyuncular: Uma Thurman, David Carradine, Daryl Hannah
Tür: Aksiyon, Suç, Gerilim

Kill Bill: Vol. 1 Konusu 

Quentin Tarantino’nun efsane serisinin ilk filmi olan Kill Bill Vol. 1 kendisi yazıp yönetmiştir. Uzak doğu dövüş sanatlarından etkilenen yönetmen Tarantino’nun en önemli eserlerinden biridir. Bill tarafından yönetilen kadın ölüm ekibi çeşitli suikastlarda yer almıştır. “Kara mamba” lakaplı gelin ekipten çıkmış ve evlenmiştir. Evlenmiş fakat Bill ve intikam ekibi tarafından düğün gününde yapılanların intikamını almak isteyecektir. Quentin Tarantino filmin senaryosunu tam altı yılda bitirmiştir.

17. Logan – (2017)


IMDb Puanı: 8.1/10 602.682
Yönetmen: James Mangold
Oyuncular: Hugh Jackman, Patrick Stewart, Dafne Keen
Tür: Aksiyon, Bilim-Kurgu, Dram

Logan Konusu 

Herkes bir gün yaşlanır buna X-Men’in efsanevi karakteri Wolwerine yani Logan’da dahil. Wolwerin’in son filmi olan Logan yakın bir gelecekte yorulmuş ve yaşlanmış Wolwerine Professor X ile Meksika sınırında saklanmaktadır. Bu gizlenme karanlık bir organizasyon tarafından takip edilen genç bir mutant geldiğinde sona erer. Logan bu genç kızı bu kötü ekipten korumalı ve son bir kez daha savaşmalıdır. Karizmatik aktör Hugh Jackman’ı son kez bu rolde görmek insanı hüzünlendiriyor.

16. Savaş Vadisi – Hacksaw Ridge (2016)


IMDb Puanı: 8.1/10  396.401
Yönetmen: Mel Gibson
Oyuncular: Andrew Garfield, Sam Worthington, Luke Bracey
Tür: Aksiyon, Biyografi, Tarih

Savaş Vadisi Konusu 

İkinci Dünya Savaşında Amerikan dindar bir Hıristiyan doktor olan Desmond Doss savaşta insan öldürmeyi reddetmektedir. Bunun yerine yaralıları iyileştiren görevde yer almaktadır. Gerçek olaylardan esinlenmiş silah kullanmadan 75 kişinin hayatını kurtaran ilk onur madalyalı vicdan-ı retçinin hayat hikayesini anlatmaktadır. Ünlü aktör Mel Gibson’ın yönettiği bu Amerikan aksiyn savaş filmi 1 saat 59 dakika sürmektedir. Savaşı çok farklı açıdan konu alan bu filmi ilgiyle izleyeceksiniz.

15. Mad Max: Fury Road – (2015)


IMDb Puanı: 8.1/10 823.156
Yönetmen: George Miller
Oyuncular: Tom Hardy, Charlize Theron, Nicholas Hoult
Tür: Aksiyon, Bilim-Kurgu, Macera

Mad Max: Fury Road Konusu 

Ölümsüz Joe’nın zalimce yönettiği kurak çöllerde geçen filmde Mad Max hayatta kalmanın en iyi yolu tek başına geçirmek olduğuna inanır. Ölümsüz Joe’nun eşlerinin Furiosa tarafından kaçırıldığını ve Mad Max’inde araçlarının önünde bağlı olarak bu aksiyon dolu maceraya eşlik etmek zorunda kalır. Post-apokaliptik türünün yaratıcısı olan George Miller serinin son filminin de yönetmen koltuğunda oturmaktadır.

14. Asfaltın Kralları – Ford v Ferrari (2019)


IMDb Puanı: 8.2/10 161.460
Yönetmen: James Mangold
Oyuncular: Matthew McConaughey, Charlie Hunnam, Michelle Dockery
Tür: Aksiyon, Biyografi, Dram

Ford v Ferrari Konusu 

Uzun yıllardır pistleri forse eden Ferrari’yi durdurmak için 1966 Le Mans Dünya Şampiyonası’nda Ford ekibi tarafından yeni bir araç yapmalarını ister. Otomotiv girişimcisi Carroll Shelby (Matt Damon) ve İngiliz şoförü Ken Miles’ın (Christian Bale) başını çektiği ekip bu yarışlarda Ferrari’yi geçebilecek mi hep beraber göreceğiz.

13. The Gentlemen– (2019)


IMDb Puanı: 8.1/10 49.156
Yönetmen: Guy Ritchie
Oyuncular: Matthew McConaughey, Charlie Hunnam, Michelle Dockery
Tür: Aksiyon, Cinayet, Komedi

The Gentlemen Konusu 

Ünlü İngiliz yönetmen Guy Ritchie tarafından yazılıp yönetilen film 2020 yılında sinemada vizyona girmiştir. Kurduğu suç imparatorluğunu bırakmak isteyen Mickey Pearson’ın Amerika’ya dönmek istemektedir. Yeni temiz bir hayat kurmak isteyen Mickey işlerini ünlü milyarder Matthew’e bırakmak ister. Çok sevdiği arazileri Coach ve ekibinden korumak zorunda kalan Mickey bir yandan da yıllardır kirli işlerini gün yüzüne çıkarmak isteyen Fletcher ile uğraşmak zorundadır. Mickey bu entrikaların içinden sıyrılıp temiz bir hayata başlayabilecek mi?

12. Zor Ölüm – Die Hard (1988)


IMDb Puanı: 8.2/10 750.355
Yönetmen: John McTiernan
Oyuncular: Bruce Willis, Alan Rickman, Bonnie Bedelia
Tür: Aksiyon, Gerilim

Zor Ölüm Konusu

NYPD’de göreven yapan dedektif John McClane eşi ile arasını düzeltmek için Los Angeles’ta bir Nakatomi Plaza bir yılbaşı partisine katılır. Alman teröristlerin binayı kuşattığı sırada üstünü değişen McClane rehine alınmayan tek kişidir. McClane rehineleri ve ailesini kurtarabilecek tek kişidir. Aksiyon filmlerinin atası olan Zor Ölüm’ü John McTiernan yönetmiştir.

11. V for Vendetta – (2005)


IMDb Puanı: 8.2/10 955.678
Yönetmen: James McTeigue
Oyuncular: Hugo Weaving, Natalie Portman, Rupert Graves
Tür: Aksiyon, Dram, Bilimkurgu

V for Vendetta Konusu 

David Lloyd , Alan Moore tarafından yazılan çizgi roman serisi V for Vendetta‘nın sinemaya uyarlanmıştır. Bu film sadece bir başyapıt değil konuşmalar senaryosu bir edebi eserdir. İngiltere’nin en büyük vatan haini kabul edilen Guy Fawkes maskesini baş rolümüz deki V karakteri takmaktadır. Filmde İngiltere’deki faşist yönetimin Müslüman, Yahudi, Pakistanlı azınlıkların hepsini yok edecek kamplarda eziyet gören ve yapay bir hormonun test edildiği tıbbi deneyin deneklerinden biri olan V tek hücreli bir odada uzun zaman kalmıştır. Bir şekilde kurtulan V’nin bu faşist dikta yönetimini devirmek için yaptığı baş kaldırışı özgürlüğü temsil etmektedir. Benimde izlediğim tam bir başkaldırı başyapıtı olan filmde “hatırla, hatırla, 5 Kasım gününü hatırla, patlamayı, ihaneti ve komployu, bu ihaneti unutmak için hiçbir neden bulamıyorum…” sözleriyle 5 Kasım’da ünlü başkaldırısı yapacaktır.

“Bu maskenin altında etten daha fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var. Ve fikirlere kurşun işlemez.” 

10. İhtiyar Delikanlı – Oldboy (2003)


IMDb Puanı: 8.4/10 482,515
Yönetmen: Chan-wook Park
Oyuncular: Min-sik Choi, Ji-tae Yu, Hye-jeong Kang
Tür: Aksiyon, Dram, Gizem

İhtiyar Delikanlı – (Oldboy) Konusu

Güney Kore yapımı olan film aynı isimli bir manga serisinden filme aktarılmıştır. Uzak doğu filmlerinin en iyisi olan İhtiyar Delikanlı, mutlu bir hayat süren Oh Dae-su adlı bir iş adamı bir gün evinin önünde ani bir baskınla kaçırılır. Sabah uyandığında özel yapılmış bir hücrede uyanır. Karısının öldürüldüğünü öğrenen adam 15 yıllık bir esaretin sonunda bırakılır. Bütün bunların intikamını almak isteyen adam, geçmişte yapılan ufak bir hatanın nelere mal olduğunu, öğrendiği yeni gerçeklerle olaylar çok değişik bir yol alır. Filmde bolca kan vahşet intikam ateşi izleyeceksiniz. Çok öğretici olan bu filmi izlemenizi tavsiye ediyorum.

9. 1917- (2019)

IMDb Puanı: 8.5/10 1.124.472
Yönetmen: Sam Mendes
Oyuncular: Dean-Charles Chapman, George MacKay, Daniel Mays
Tür: Aksiyon, Dram, Savaş

1917 (2019) Konusu

İngiliz yönetmen Sam Mendes’in hem yazıp hep yönetip hem de oynadığı film 1. Dünya Savaşı sırasında iki askerin binlerce askerin hayatını etkileyecek bir mesajı iletmelerini konu almaktadır. Britanyalı iki asker Onbaşı Schofield ve Onbaşı Blake bu imkansız göreve atanmışlardır. Kendi yakınlarının da hayatını kurtarabilecek bu görev onlar için çok büyük anlam ifade etmektedir.

8. Terminatör 2: Kıyamet Günü – Terminator 2: Judgment Day (1991) 


IMDb Puanı: 8.5/10 950.698
Yönetmen: James Cameron
Oyuncular: Arnold Schwarzenegger, Linda Hamilton, Edward Furlong
Tür: Aksiyon, Bilim-Kurgu

Terminatör 2: Kıyamet Günü Konusu

Terminatör serisinin en iyi filmi olan Terminatör 2 Kıyamet Günü James Cameron tarafından yazılıp yönetilmiştir. Terminatör ilk filminden 10 sene sonra geçen filmde Sarah Connor ve onun 10 yaşındaki çocuğu John’un maceralarını ele almaktadır. Gelecekten Skynet tarafından gelen makinelere karşı John’u korumak için ellerinden geleni yapacaklardır.

7. Gladyatör – Gladiator (2000)

IMDb Puanı: 8.5/10 620.692
Yönetmen: Ridley Scott
Oyuncular: Russell Crowe, Joaquin Phoenix, Connie Nielsen
Tür: Aksiyon, Macera, Dram

Gladyatör Konusu

Russell Crowe’un oynadığı en iyi filmlerden biri olan Gladyatör’ün yönetmenliğini ünlü İngiliz yönetmen Ridley Scott yapmaktadır. Yeni Zelandalı ünlü oyuncu Russell Crowe (Maximus) Roma döneminde başarılı bir generaldir. Marcus Aurelius’un başında olduğu Roma İmparatorluğunda Aurelius’un oğlu yerine Maximus’u el üstünde tutması üzerine Aurelius’un oğlu Commodus Maximus ve ailesinin ölüm emrini verir. Ölümden kurtulan ailesi ölen Maximus’un tek amacı ailesini öldüren Commodus’dan intikamını almaktır. Maximus artık intikamını arayan arenada dövüşen bir gladyatörtür. Dönemin hiyerarşisini ve pis siyasetini çok iyi işleyen film 5 Oscar kazanmıştır. Russell Crowe muhteşem performansıyla En iyi oyuncu Oscar’ını kazanmıştır.

6. Köstebek – (The Departed) 2006

IMDb Puanı: 8.5/10 1.124.472
Yönetmen: Martin Scorsese
Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Matt Damon, Jack Nicholson
Tür: Suç, Dram, Gerilim

Köstebek Konusu

Yönetmen koltuğunda Martin Scorsese olurda mafya olmaz mı? Ünlü yönetmen Martin Scorsese’nin başyapıtlarından olan The Departed filmi 2.5 saat sürmektedir. Yıldızlar geçidi olan filmde Leonardo DiCaprio, Matt Damon, Jack Nicholson baş rollerde yer almaktadır.  Mafya ile polis teşkilatı arasında geçen savaşı anlatan köstebek, mafya içinde polis, polis içinde mafya ortalık köstebek dolu. Soluksuz izleyeceğiniz filmde gözlerinizi kıyamayacaksınız.

5. Léon – (1994)

IMDb Puanı: 8.6/10 930,553
Yönetmen: Luc Besson
Oyuncular: Jean Reno, Gary Oldman, Natalie Portman
Tür: Aksiyon, Suç, Dram

Léon Konusu

Mathilda’nın ailesini görevine ihanet eden bir D.E.A ajanı tarafından öldürülmüştür. Ailesi öldürülürken profesyonel bir katil olan Leon’un evine saklanır. Mathilda ailesinin intikamını alabilecek mi?

4. Avengers: Endgame – 2019

IMDb Puanı: 8.7/10 464.494
Yönetmen: Anthony Russo, Joe Russo
Oyuncular: Robert Downey Jr., Chris Evans, Mark Ruffalo
Tür: Aksiyon, Macera, Bilim Kurgu

Avengers Endgame Konusu

Avengers serisinin son filmi olan Avengers Endgame tüm zamanların en iyi hasılatını yapan film olmuştur. Bir önceki filmde Thanos hayalindeki mükemmel dünya fikrini gerçekleştirmiş; tüm dünya nüfusunu yarıya indirmiştir. Doktor Strange, Gamora, Drax, Mantis, Örümcek Adam, Black Panther, Bucky Barnes, Groot, Scarlet Witch, Vision, Star Lord, Maria Hill, The Wasp ve Nick Fury gibi süper kahramanlar ölmüştür. Geriye kalanlar birlik olup Thanos’u yenebilecek mi göreceğiz.

3. Matrix – (1999)

IMDb Puanı: 8.7/10 1.582.624
Yönetmen: Wachowski Kardeşler
Oyuncular: Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss
Tür: Aksiyon, Bilim Kurgu

Matrix Konusu

Matrix serisi ile sinema asla eskisi gibi olmayacaktır. Sinema tekniği, anlatımı herşeyiyle bir baş yapıt olan filmin 4. çekimleri başlanmıştır.  Thomas Anderson bir bilgisayar şirketinde çalışan yazılımcıdır. Geceleri ise Neo lakaplı bir hackerdır. Trinity ve Morpheus ile tanışan Neo dünyanın aslında beyninde yaşanan bir simülasyon olduğu gerçek hayatın cihazlara bağlı yaşadığını öğrenir ve büyük macera başlar. Siz hala Matrix’i izlemeyen nadir kişilerden misiniz?

2. Başlangıç – Inception (2010)

IMDb Puanı: 8.8/10 1.929.015
Yönetmen: Christopher Nolan
Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page
Tür: Aksiyon, Macera, Bilimkurgu

Başlangıç Konusu

Dom Cobb işini mükemmel yapan bir hırsızdır. Cobb’un mesleği insanların rüyaların girip en savunmasız anında gizli bilgileri çalmaktır. Tabi bu yeteneği onun başını belaya sokmuştur. Bir kurumsal şirket casusu Cobb’ub tüm ailesinin yaşamını yitirmesine yol açabilir. Dom’a ailesi karşılığında son bir iş yapma seçeneği verilir. Verilen görev bir girişimcinin sırrını çalmalı ve aklına yeni bir fikri eklemesi gerekmektedir. Hayal dünyasını zorlayan bu dünyayı Christopher Nolan tarafından yazıp yönetmiştir. Kesinlikle izlenmesi gereken bir başyapıttır.

 

1. Kara Şövalye – The Dark Knight (2008)


IMDb Puanı: 9.0/10 2.180.396
Yönetmen: Christopher Nolan
Oyuncular: Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart, Morgan Freeman
Tür: Aksiyon, Dram, Suç

Kara Şövalye – (The Dark Knight) Konusu

Geldik listemizin zirvesindeki en iyi aksiyon filmine. Christopher Nolan yönetip kardeşi Jonathan Nolan’ın senaryosunu yazdığı Kara Şövalye DC Comics’in kurgusal karakteri Batman’den esinlenilmiştir. Gotham için büyük bir tehlike olan Joker tekrar ortaya çıkmış ve Gotham sokaklarına kaos getirmiştir. Batman yeniden kurtarıcılığa soyunurken acaba kötüler kendi olduğu için mi ortaya çıkıyor diye derin düşüncelere dalmıştır. Joker Batman’siz Batman Joker’siz olmaz mı? Tez antitez hep bu döngü sürecek mi? Derin felsefenin de yattığı bu harika aksiyon filminin şiddetle izlemenizi tavsiye ederim. Heath Ledger (Joker) efsane performansı ile bu filmin başarısının en büyük katkı sağlamıştır ve bu onun ömründeki son filmi olmuştur.

Son Yazılar

Bir Yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir