Dünyanızı Değiştirecek En İyi 10 Fantastik Film

Olaylar ilerleyişinin sıra dışı olduğu fakat izleyiciye farklı duygular hissettiren fantastik filmler… Bazen olağan dışı gelişmelerin yaşanmasında hiçbir tuhaflığın olmadığını bile hissettiren başarılı fantastik filmleri sizler için araştırdık

Genel olarak bakarsak evde tek başına kalmış, herhangi bir aktivitesi olmayan, kafasını dağıtmak isteyen yada evde olmayı seven insanlar kendilerine hoş gelen türlerde film izlerler. Pek çok seçeneği olan film türlerinin içerisinde de kuşkusuz fantastik türde filmler başlarda gelmektedir. Genel anlamda soyut varlıklar veya hikâyelerle oluşturulan bu filmleri seyretmekten keyif alan siz okurlarımız için gelmiş geçmiş en iyi fantastik filmlerden başta gelenleri sizler için listeledik. Listeye aldığımız filmleri İMDb puanlamasına göre hazırladık.

İzleyicisini farklı bir dünya yolculuğuna çıkartan ve film süresi boyunca farklı düşünmesine olanak sağlayan bu filmler pek çok kategoriyi içerisinde barındıran zengin içeriklerden oluşuyor. Bu tarz filmleri izlemeyi seven izleyiciler, en iyilerini veya en çok tercih edilenlerin içerisinde olduğu listeleri araştırmakta. Teknolojinin gelişme hızına bağlı olarak son yıllarda çıkan filmler ise daha gerçekçi olarak sinema severlerden iyi tepkiler almayı başarıyor. Kalite kavramı başta olmak üzere, nostajik olan eski filmler, kült, tutkulu, kulaklara yer etmiş en bilindik olanlar, IMDb puanlaması yüksek olan ve genel kitlenin tercih ettiği filmlerin içerisinde olduğu listemizi inceleyiniz. Eğer sizin de listede olmasını düşündüğünüz film varsa yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Fantastik türde filmler ilginizi çekiyorsa bilim kurgu filmleri de kuşkusuz hoşunuza gidiyordur. Önceki yazılarımızdan geniş bir listeye sahip olan en iyi 45 bilim kurgu filmi listemize de göz atmalısınız. İşte izlemekten oldukça keyif alınan en iyi fantastik filmler…

10.Avatar (2009)

Yönetmeni: James Cameron
Oyuncular: Sam Worthington, Zoe Saldana, Sigourney Weaver
IMDb Puanı: 7.8
Süre: 2 saat 42 dakika

Filmin Konusu: Yarısı felçli olan Jake Sully, Pandora isimli dünyadan çok uzaktaki yaşamın olduğu bir gezegendeki topluluğun başında olmaya karar alır. Gezegende yaşayan topluluğun adı NA’vi dir. Nesilleri gün geçtikçe tükenmekte olan bu halkın özel dünya görüşleri ve kendilerine has yaşam biçimleri vardır. Jake bu halkın arasına karışmayı başarır ve yaşadıkları doğa ile özdeşleşir. Bu topluluğu ve hayatlarını incelemek üzere askeri bir şirket Avatar isimli bir programı oluşturmayı başarmıştır. Program insanları Na’vi yapabilen ve Pandora’ya gönderen güçlü bir programdır. Araştırma görevi için gönüllü olarak Na’vi olan Dr Grace ile Jake Sully, orada yaşadıkları harika ve heyecanlı zamanlar adına bu topluluğun yaşadığı gezegeni insanlardan korumak için taraf değiştirir. Gelişen teknolojinin son gözdesi ve yüksek bütçeli oluşturulan film James Cameron gibi yetenekli yönetmenin yaptığı ses getiren filmlerden bir tanesi olmuştur.

9.Life of Pi Pi’nin Yaşamı (2012)

Yönetmeni: Ang Lee
Oyuncular: Suraj Sharma, Irrfan Khan, Adil Hussain
IMDb Puanı: 7.9
Süre: 2 saat 7 dakika

Filmin Konusu: Pasifik okyanusunun tam ortasında Kanada’ya gitmekte olan bir gemi… Bu gemi içerisinde dünya üzerinde yaşayan hemen tüm canlılar bulunmaktadır. Gemi bir olay sonucu okyanusun ortasında batar. Batma sonucu geminin bir sandalıyla kurtulanlar vardır. Sandal içerisinde bir sırtlan, bacağı kırık olan bir zebra, orangutan, ağırlığı 300 kilo olan bir bengal cinsi kaplan ve 16 yaşında adı Pi olan bir çocuk bulunmaktadır. Hayvanat bahçesi işeten Pi’nin ailesi, hayvanları gemi ile Kanada’ya götürürken  batan gemide hayatlarını kaybetmişlerdir.

Dev bir bengal kaplanı ile tek başına bir sandalda kalan Pi, kaplana yem olmamak için onunla yakınlaşmanın bir yolunu arayacaktır. Sıra dışı gelişecek olan bu yolculuk farklı konularla birleşecek ve yolculuk olayların daha da heyecanlanacağı bir adaya ulaşacaktır.

8.Edward Scissorhands – Makas Eller (1990)

Yönetmeni: Tim Burton
Oyuncular: Johnny Depp, Winona Ryder, Dianne Wiest
IMDb Puanı: 7.9
Süre: 1 saat 45 dakika

Filmin konusu: Fantezi ve romantizmi aynı anda işleyen filmlerden biri olan Makas Eller filmi, bir mucidin işini yarım bırakarak öldüğünde Edward isimli karakteri makas halindeki elleri ile baş başa bırakmasını anlatmaktadır. Peg Boggs isimli kadın onu alıp evine götürecektir. Bu hareket ile Edward çekingenliğinden kurtularak yavaş yavaş toplum içine girmeye başlayacaktır. Fakat bu olaylar hep güzel şeylerin değil maalesef üzücü olayların da başlangıcı olacaktır.

7.Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl – Karayıp Korsanları: Siyah inci’nin Laneti (2003)

Yönetmeni: Gore Verbinski
Oyuncular: Johnny Depp, Geoffrey Rush, Orlando Bloom
IMDb Puanı: 8.1
Süre: 2 saat 23 dakika

Filmin konusu: Serinin ilk filmi Karayip Korsanları: Siyah İnci’nin Laneti karayiplerde yaşayan Valinin genç kızı Elizabeth’i kurtarmaya çalışan korsan Jack Sparrow ile sevgilisi demirci Will Turner’ın maceralarını anlatıyor. Walt Disney’in yapımcılığını yaptığı Amerikan Aksiyon fantastik filminde Gore Verbinski’yi yönetmenlik koltuğunda izliyoruz.

6.El laberinto Del Fauno – Pan’ın Labirenti (2006)

Yönetmeni: Guillermo del Toro
Oyuncular: Ivana Baquero, Ariadna Gil, Sergi López
IMDb Puanı: 8.2
Süre: 1 saat 58 dakika

Filmin konusu: 10 yaşındaki Ofelia, hamile olan annesi ile asilerle savaşılırken karargaha taşınmak zorunda kalacaktır. Ancak bu taşınma işini isteksiz olarak kabul eden Ofelia , evin arka bölümündeki bahçesinde sıra dışı bir labirent olduğunu keşfedecektir. Labirentin içinde Pan isimli bir yaratık benzeri canlı yaşamaktadır. Pan, Ofelia’nın hayatını komple değiştirecektir.

5.It’s a Wonderful Life – Şahane Hayat (1946)

Yönetmeni: Frank Capra
Oyuncular: James Stewart, Donna Reed, Lionel Barrymore
IMDb Puanı: 8.6
Süre: 2 saat 10 dakika

Filmin konusu: Fantastik filmler listemizde en eski filmlerden biri ile karşı karşıyayız. George Bailey isimli baş karakter, iflas etmek üzeredir. Ve bu durumdan dolayı bir yılbaşı gecesi nehire atlayarak intihar etmek isteyecektir. Tam nehire atlamak üzere iken yukarıdan dünyaya inen bir melek, onu intihar edeceği durumdan kurtaracaktır. Gönderilen bu melek George Bailey’in isteği üzerine daha önce görmediği farklı bir dünya gösterecektir.

4.Green Mile – Yeşil Yol (1999)

Yönetmeni: Frank Darabont
Oyuncular: Tom Hanks, Michael Clarke Duncan, David Morse
IMDb Puanı: 8.6
Süre: 3 saat 9 dakika

Filmin konusu: Paul Edgecomb yıllarca hapishanede görev yapan bir memurdur. Paul’un görevi idama giden mahkumlara eşlik etmektir. John Coffey idama mahkum edilen bir mahkumdur ve onun özel güçleri bulunmaktadır. Birine dokunarak iyileştirebilen John’u toplum nasıl anlayacak izleyerek göreceğiz.

3.Interstellar – Yıldızlararası (2014)

Yönetmeni: Christopher Nolan
Oyuncular:
 Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain
IMDb Puanı: 8.6
Süre: 2 saat 49 dakika

Filmin Konusu: Yine Christopher Nolan’ dan sürükleyici, enfes bir film. İzlediğinizde daha önce neden izlemedim pişmanlığına neden olan filmin anlatılmak istenildiği yakın tarih geleceğinde dünyadaki yaşam, oluşan ve artarak devam eden kuraklık, iklimin değişmesi gibi sebeplerden dolayı tehlikeli boyuta gelmiş risk altına girmiştir. İnsanlık, yok olma ve dünya hayatının sona ermesi gibi durumlarla karşı karşıyadır. İşler hiç olmaması gereken bu durumdayken yeni ortaya çıkarılan solucan deliği, yeniden hayat ve insanlık adına umut olmaktadır. Boyut değişimi ile bundan önce hiç bir insanın ulaşamadığı ilk defa erişilecek yerlere ulaşmak ve yeni yaşam alanlarının tespit edilmesi görevi ise filmimizdeki baş karakterlerin oluşturduğu astronot ekibe kalmıştır. Çiftçilik yaparak geçimini sürdüren Cooper aynı zamanda, uzay bilimi ve astronotluk görevinde teknik bilgi ve yeteneği yüksek olan bir kaşiftir. Büyün yaşam gayesi iki çocuğuna rahat ve yaşanılabilen bir hayat oluşturabilmektir. Cooper’ında aralarında bulunduğu kaşif görevini üstlenmiş bu ekip, ulaştıkları yerde yaşadıkları 1 saatlik zamanın, dünya gezegeninde 7 yıllık bir zamana eşit olduğu bölgede hem korkusuzca araştırmalarını yapmak hem de olabildiğince hızlı olmak zorundadırlar.

2.The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring – Yüzüklerin Efendisi Yüzük Kardeşliği (2001)

Yönetmeni: Peter Jackson
Oyuncular:
 Elijah Wood, Lan McKellen, Orlando Bloom
IMDb Puanı: 8.8
Süre: 2 saat 58 dakika

Filmin Konusu: Fantastik filmler listesi yapıyorsak Yüzüklerin Efendisi serisinden bir parça olmazsa olmaz. Listemizde sonlara yaklaşırken film tutkunlarının mutlaka izlemesi gereken filmlerden birisi, Yüzüklerin Efendisi Yüzük Kardeşliği. Orta tarih dünyasının kurtulabilmesi için uğraş veren birkaç Hobbit ile komutanın başından geçenler. Toplamda 3 serisi bulunan film en iyi fantastik filmler listesinde ikinci sırada yer alıyor.

1.The Lord of the Rings: The Return of the King – Yüzüklerin Efendisi: Kralin Dönüsü (2003)

Yönetmeni: Peter Jackson
Oyuncular: Elijah Wood, Viggo Mortensen, Ian McKellen
IMDb Puanı: 9.0
Süre: 3 saat 21 dakika

Filmin konusu: Peter Jackson’ın yönettiği bu efsanevi seri John Ronald Reuel Tolkien’in son çağların en çok okunan başyapıtı olan yüzüklerin efendisi roman serisinden sinemaya aktarılmıştır. Seri 3 filmden oluşmakta Yüzüklerin Efendisi I Yüzük Kardeşliği, Yüzüklerin Efendisi II İki Kule ve 11 Oscar alan Yüzüklerin Efendisi III Kralın Dönüşü filmlerinden oluşmaktadır. Tolkien Yüzüklerin Efendisi serisi ile orta çağda geçen fantastik bir evren kurmuştur. Bu kurduğu evren o kadar detaylı ve harikadır ki seriyi okurken kendinizi bu evrene kaptırırsınız. Orta dünyaya kandan savaştan başka birşey getirmeyen yüzüklerin sonuncusu ortaya çıkar ve bu yüzüğü Mordora götürüp yok etmeleri gerekir. Sauron’a karşı yürütülen bu savaşı anlatan seri hem oyunculuk hem senaryo hem de çekim teknikleri açısından tam bir başyapıttır. Bu seriyi izleyin, Tolkien’in tüm romanları okuyun izleyin izlettirin. Tüm zamanların en iyi fantastik eseri ve filmidir.

 

Son Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir