Hayranlıkla İzleyeceğiniz En İyi 10 Hacker Filmi

En İyi Hacker Filmleri

Bilgisayar ve de özellikle internet ile haşır neşir olmak, ilgi duymak veya zaman geçirmek… Bunların daha da ötesine giden insanlar hayatlarına farklı şekilde yön vermekteler. Nasıl mı?

İnternet dünyası artık hayatımızın bir parçası haline gelmiş, hobi ya da zaman geçirmek için uğraş verilen bir envanter değil temel ihtiyaçlardan biri haline gelmiştir. Gelişen dünya ve gelişen teknoloji ile birlikte bu ihtiyaç artık insanlık için olmazsa olmazlardan biri haline gelmiştir. Öyle ki bugün toplumun hemen her kesiminden insanlar günlük ihtiyaçlarını internet üzerinden sağlamakta. Günlük bankacılık işlemleri, fatura ödemeleri, ceza veya borç sorgu işlemleri veya sanal alışveriş.

Biz de bu yazımızda, internet dünyasının bu güzel ve kolay erişilebilirliğinin yanı sıra aslında günlük hayatta basitçe telaffuz edilen hacker kelimesine odaklanacağız. Hacker, yani bilgisayar korsanı. İnternet dünyasının içinde kendilerine yer buldukları ve her geçen gün bu dünyayı daha fantastik hale getiren insanlar toplum adına zararlı ve yararlı işler yapanlar olmak üzere iki kısma ayrılmaktadırlar. Adı üstünde bu bilgisayar korsanları, kurum veya kuruluşlara gelişigüzel saldırı yapabilmekte, özel şirketler ya da bankaların sistemlerine saldırı gerçekleştirmekte ve şahıslara ait sosyal medya ve banka hesaplarını ele geçirme gibi faaliyetler gerçekleştirmekte.

Her yaşta insanın adını duyduğunda araştırma içine girdiği bu terim yine her yaşta insan tarafından ilgi çekebiliyor ve de bağımlısı haline getirebiliyor. Bu ilgi duyma işi tabi ki sinema dünyasının da gözünden kaçmıyor. Hacker konulu filmler

Aklımıza gelen her türde konuyu beyazperdeye taşımaktan geri adım atmayan yapımcılar Hacker ve siber güvenlik konusu üzerine elde edilen hikayeleri de filmlerine işlemekte. Yok artık tabirini sıkça kullanmanıza sebep olacak filmler çoğu zaman kurgusal olarak işlense de günümüz teknolojisinde mümkün olabilecek işleri anlatmayı işliyor. Öyle ki bu filmlerden bazıları gerçek hayattan uyarlanmış filmler de olabiliyor.

Hayatımızı kolaylaştırmaya yarayan, günlük hayatta kullandığımız eşyaların akıllı hale gelmesi aslında en çok dikkat edilmesi gereken konulardan birini de öne çıkarıyor. Güvenlik!  Günlük hayatta dikkat edilmesi gereken bir unsur olan güvenlik internet dünyasında ise siber güvenlik olarak adlandırılıyor. Erişim, ödeme ya da araştırma her konu da en çok dikkat edilen konu olan siber güvenlik konusuna ilgi duyan insanlar bu işe ilgi ile başlayıp bunu meslek haline getirebiliyor ve bu işten ciddi paralar kazanacak seviyeye ulaşabiliyor. Siber güvenlik konusunu eğlenceli şekilde işleyen en iyi hacker filmlerini sizler için derledik. Birçok izleyici yorumlarını ve film özetlerini listemizi hazırlamak için araştırdık.

İşte en iyi hacker filmleri listesi…

 

10.Takedown (2000)

En İyi Hacker Filmleri

 IMDb Puanı: 6.2
Süre: 1 saat 32 dakika
Yönetmeni:
 Joe Chappelle
Oyuncular: Skeet Ulrich, Russell Wong, Angela Featherstone

Filmin Konusu: 
Listemize eski tarihli bir hacker filmi ile başlıyoruz. Takedown… Öyle ki eski olduğu kadar en sevilen hacker filmleri listesinde de kendisine yer bulan film, sanal korsanlığı gayet iyi şekilde işlemeyi başaran 2000 yılı yapımı iyi bir film.  Bugün olduğu gibi gösterime girdiği tarihte de en çok izlenen hacker filmlerinden biri olan Takedown, beyaz şapkalı hacker olarak bilinen tarafta çalışmalar yapan Mitnick’in dünyaca ünlü şirketlerin özel ağlarına gizli bir şekilde sızma ve işlemler yapmasını konu edinmektedir.

Gerçek bir hayat hikayesinden alıntı olarak elde edilen bu film, bilinen bir repliğinde sahibi durumunda. “Sanal dünyanın kayıp çocuğu.”

 

9.Kod Adı Kılıçbalığı – Swordfish (2001)

En İyi Hacker Filmleri

IMDb Puanı: 6.5
Süre: 1 saat 39 dakika
Yönetmeni:
 Dominic Sena
Oyuncular: John Travolta, Hugh Jackman, Halle Berry

Filmin Konusu: 
Önce sız, sonra hack et, son olarak çal. Usta oyuncu John Travolta, gizli bir ajan olarak çalışmaktadır. Çok büyük miktardaki para nasıl ceplenir işinin anlatıldığı film tam bir bilgisayar korsanı anlatımı. Amerika Birleşik Devletleri, ulusal boyutta uyuşturucu ile mücadele konusunda adına KILIÇBALIĞI verdiği operasyonu 1986 senesinde iptal etmek zorunda kalır. Bu operasyonun iptal edilmesi ile yaklaşık 400 milyon $ gibi müthiş bir para kimse tarafından kullanılamayacak bir şekilde ortada kalır. Aradan 15 yıl geçmiştir ve bu 400 milyon $ tabi aynı rakamda kalmamıştır. Tam 10 milyar $ tutarındaki bu telaffuzu bile güç olan rakamdaki para birilerini heyecanlandırmaktadır.

Bir hacker en fazla ne yapabilir sorusuna az da olsa cevap bulabileceğiniz film listemizde dokuzuncu sırayı alıyor.

 

8.Kartal Göz – Eagle Eye (2008)

En İyi Hacker Filmleri

IMDb Puanı: 6.6
Süre: 1 saat 58 dakika
Yönetmeni:
 D.J. Caruso
Oyuncular: Shia LaBeouf, Michelle Monaghan, Rosario Dawson

Filmin Konusu: 
Gösterime girdiği 2008 yılında izleyenlerine şaşkınlık veren Eagle Eye, hacker – sinema ikilisinin ortaya koyduğu iyi işlerden bir tanesi. Baş karakterimiz kaynağı gizli olan bir kaynaktan gelen her talimata uymak ve emirleri yerine getirmek zorunda kalacaktır. Karakterimizin hayatı oldukça monoton ilerlerken bir telefon ile hayatına ve tabi filme tahmin dışı bir renk gelir. İnsanlığın ihtiyaç duyduğu tüm internet ağlarına hatta trafik düzenini sağlayan ışıklandırmalarını bile ele geçirebilen bu gizli kaynak, sebebi bilinmeyen bir şekilde birçok şeyden haberdar olabiliyor. Kameraların izlenmesi, cep telefonlarının dinlenmesi, sinyal sistemleri … Peki olaylar nereye kadar gidebilir?

 

7.Şifreciler – Sneakers (1992)

En İyi Hacker Filmleri

IMDb Puanı: 7.1
Süre: 2 saat 6 dakika
Yönetmeni:
 Phil Alden Robinson
Oyuncular: Robert Redford, Dan Aykroyd, Sidney Poitier

Filmin Konusu: 
Hacker denildiğinde son yıllar ve teknoloji devri akıllara gelse de aslında görünmeyen tarafta işler çok daha eskiye gitmektedir. Sneakars filmi de aslında bu tezimizi güçlendiriyor. Hacker konusunu ele alan film, 1992 yılında gösterime girdiğinde iyi bir izlenme oranına sahip olmuş. Günümüzde de izlenme için tercih edilenler arasında olan Şifreciler filminde, güvenlik sistemleri ile ilgilenen uzman bir grubun hayatı anlatılmakta. Dönemin hükümet yetkilileri tarafından bu uzman gruba şantaj yapılmaktadır. Onlardan gizemli bir kutuyu bulmaları istenmektedir.

 

6.Savaş Oyunlar – War Games (1983)

En İyi Hacker Filmleri

IMDb Puanı: 7.1
Süre: 1 saat 54 dakika
Yönetmeni:
 John Badham
Oyuncular: Matthew Broderick, Ally Sheedy, John Wood

Filmin Konusu:
Bilgisayar korsanı temasını işleyen, gelmiş geçmiş en iyi filmlerden olmayı başarmış 1983 yapımı olan film, gösterime girdiği tarihe rağmen hacker konusunu işleyen ve işleyecek olan filmlere müthiş katkılar sağlamıştır. David, sevgilisini etkilemek için bir işe girişir. Bir oyun sistemini hacklemek isterken, Amerika Birleşik Devletleri’nin Savunma Bakanlığını hackler. Bu ii basit gibi gözükse de aslında öyle değildir ve nükleer savaş durumunda kullanımına ihtiyaç duyulacak sistem artık David’dedir. Olan bitenin tam olarak farkında olamayan David, daha fazla ne yapabilir?

 

5.Zor Ölüm 4 – Live Free or Die Hard (2007)

En İyi Hacker Filmleri

IMDb Puanı: 7.1
Süre: 2 saat 8 dakika
Yönetmeni:
 Len Wiseman
Oyuncular: Bruce Willis, Justin Long, Timothy Olyphant

Filmin Konusu: 
Sinema dünyasının usta isimlerinden Bruce Willis’den eşsiz bir eser. Zor ölüm serisinin dördüncüsü ile listemize beşinci sıradan devam ediyoruz. Çalıştığı dönemde başarılı olan eski bir polis olan McClane, alok ve karışık hayatının düzene girmemesi gibi olumsuzluklardan dolayı işini yapamaz hale gelir. Bu nedenden dolayı McClane, yine devlet adına çalışmalar yapan bir siber güvenlik şirketinde çalışmaya başlar. Burada korsanların takibi işinde çalışan McClane’ın üzerine bir suç kalacaktır. Devlet merkez bankasının sistemini ele geçiren hacker grubu yüklü miktarda parayı kendi hesaplarına geçirecektir. Bu olay üzerine McClane bu hackerların peşine düşecektir.

 

4.Snowden (2016)

En İyi Hacker Filmleri

IMDb Puanı: 7.3
Süre: 2 saat 14 dakika
Yönetmeni: Oliver Stone
Oyuncular: Joseph Gordon-Levitt, Shailene Woodley, Melissa Leo

Filmin Konusu: Amerika Birleşik Devletleri, güvenlik gerekçesi ile insanlara ait, cep telefonları, e-posta adresleri, sosyal medya hesapları, kredi kartı ekstreleri, şahsi kullandıkları bilgisayarların kameraları dahil olmak üzere tüm kişisel envanter ve bilgilerini takip etmektedir. Bu erişimlerin gizlice yapılmasına rağmen bir şekilde bunu öğrenen Edward Snowden, bu olayı gizli bırakmayarak 2013 yılının haziran ayı tarihi ile bütün dünyaya duyuracaktır. Bu hareketi onu Amerika tarihinin şahit olduğu en büyük vatan haini gibi gösterse de birçok insan tarafından halk kahramanı yapacaktır.

Listemize bir hacker, casus, hain, kahraman… adına herkesin farklı isim verdiği ve gösterime girdiğinden oldukça ses getiren filmlerden biri olan Snowden listemizin dördüncü sırasında kendisine yer buluyor.

 

3.Ben Kimim – Who Am I (2014)

En İyi Hacker Filmleri

IMDb Puanı: 7.5
Süre: 1 saat 42 dakika
Yönetmeni:
 Baran bo Odar
Oyuncular: Tom Schilling, Elyas M’Barek, Wotan Wilke Möhring

Filmin Konusu: 
Eğer hacker konulu ya da onları onlatan bir film listesi hazırlıyorsanız içinde mutlaka Who Am I olmalıdır. Her zaman kendisine en iyiler listesinde yer bulan film, Berlin’de yaşayan hacker grubunun hayatını konu edinmektedir. Benjamin isimli karakter, adı CLAY olan bu grubun içindedir. Hedefi ise çok başkadır. Grubun içinde yaptığı çalışmalarla öne çıkmayı ve kendisini göstermeyi başaran Benjamin, dünyanın en iyi bilgisayar korsanlarından biri olan Max isimli hackerın dikkatini çekmeye çalışmaktadır.

Her sahnesi heyecan verici olan film zirveye yaklaşırken üçüncü sırada yer alıyor.

 

2.Citizenfour (2014)

En İyi Hacker Filmleri

IMDb Puanı: 8.0
Süre: 1 saat 54 dakika
Yönetmeni:
 Laura Poitras
Oyuncular: Edward Snowden, Glenn Greenwald, William Binney

Filmin Konusu: 
Aslında film yerine belgesel denilmesi daha doğru olacak bu yapım film tadında olduğu için listemize aldık. Film tadının yanı sıra kalitesi ve izlenme oranıyla da ikinci sıraya yerleştirdik. Yine gelmiş geçmiş izlenmesi gereken en iyi hacker filmlerinden biri olan Citizenfour, biyografi türünü yansıtarak NSA ve CIA içinde çalışmış adından çokça bahsedilen Edward Snowden’ın hayatını konu edinmektedir. Yine listemizde dördüncü sırada bulunan Snowden filmi tadında çekilen film, ikinci sırada yer alıyor.

 

1.The Matrix (1999)

En İyi Hacker Filmleri

IMDb Puanı: 8.7
Süre: 2 saat 16 dakika
Yönetmeni:
 Lana Wachowski – Lilly Wachowski
Oyuncular: Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss

Filmin Konusu: 
En iyi hacker filmleri listemizin zirvesine tabi ki kültlerden biri koymalıyız. Bir hacker hikayesini konu edinen Matrix, gösterime girdiği tarihten sonra uzun yıllar konuşulan ender yapımlardan birisi. Matrix serisi ile sinema asla eskisi gibi olmayacaktır. Sinema tekniği, anlatımı her şeyi ile bir baş yapıt olan filmde, Thomas Anderson bir bilgisayar şirketinde çalışan yazılımcıdır. Geceleri ise Neo lakaplı bir hackerdır. Trinity ve Morpheus ile tanışan Neo dünyanın aslında beyninde yaşanan bir simülasyon olduğu gerçek hayatın cihazlara bağlı yaşadığını öğrenir ve büyük macera başlar. Siz hala kült olan Matrix filmini izlemediniz mi?

Ayrıca en iyi hacker filmleri listesinde film olmadığı için sıralamaya alamadığım müthiş bir hacker dizisi olan Mr. Robot’ uda  tavsiyem olarak eklemek istedim.  2015 – 2019 yılları arasında tam 4 sezonda toplam 45 bölümlük bu dizide Elliot Alderson isimli genç karakterimiz, kişilik bozukluğu, depresyon, uyuşturucu bağımlılığı gibi olumsuzluklarla karşı karşıya olan iyi bir seiber güvenlik uzmanıdır. Başına türlü olaylar gelen Elliot’ın inanılmaz hayat hikayesini konu edinen dizi mutlaka izlenmesi gereken diziler listesinde de yakın zamanda kendisine yer edinecektir.

 

Son Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir