Gerçek Hayattan Uyarlanan En İyi 15 Film

Gerçek Hayattan Uyarlanan Filmler

Hepimizin başına gelmiş ya da gelecek olan aşk ya da vazgeçilmezlerden olan sadakat… bu iki güzel duygu başta olmak üzere insanların başından geçen duygu yüklü olaylar ve tabi bu olayları da beyaz perdeye taşımayı es geçmeyen sinema dünyası. Hemen her türde veya karışık film listeleri hazırlamamızın yanında izleyici kitlesi gerçek hayattan uyarlanan en iyi filmleri de araştırmakta. En kötü şeyi bile güzel gösteren, her şeye olumlu baktırmayı tercih eden filmlerin yanı sıra insanların başına gelmiş ender olayları işleyen filmler de bulunmakta. Üstelik bu filmler izleyici tarafından olumlu tepkiler almakta. Öyle ki ilk gösterime girmesi merakla beklenen bu filmler izlenirken, filmin baş kahramanının yerine koyarız kendimizi. O bir maceraya atıldığında heyecanlanır, onun başına kötü bir olay geldiğinde üzülürüz.

Aslında bir bakıma biyografik olan bu filmler bizlere çeşitli duygular yaşatabiliyor. Hava koşullarının kötü olması sonucu dışarı çıkamadığımız ve evde yapılacak bir etkinlik bulamadığımızda yapılabilecek en iyi etkinliklerden biridir film izlemek. Bu yazımızda listeleyeceğimiz filmlerimizin ana konusu ise gerçek hayattan uyarlanan en iyi filmler olacak. Mutlaka izlemeniz gereken filmler arasına da girebilecek bu filmleri listeliyoruz.

Bilindiği üzere sinema dünyası içerisinde zengin çeşidi ile birçok kategori barındırmakta. Eşiniz, sevgiliniz veya arkadaş grubunuz ile izleyebileceğiniz gerçek hayatta yaşanmış hikâyelerden elde edilmiş filmleri sizler için araştırdık. Senaristler, gerçek hayatta insanların başına gelen bu konuları işlerken izleyicilere güçlü duygu geçişleri yaşatıyor. Hazırladığımız liste, filmlerin IMDb puanlarına göre hazırlanmıştır. Listemizden film önerilerini alıp unutulmaz film arşivleriniz arasına beğendiklerinizi ekleyebilirsiniz.

15.Snowden (2016)

Gerçek Hayattan Uyarlanan Filmler

Yönetmeni: Oliver Stone
Oyuncular: Joseph Gordon-Levitt, Shailene Woodley, Melissa Leo
IMDb Puanı: 7.3
Süre: 2 saat 14 dakika

Amerika Birleşik Devletleri, güvenlik gerekçesi ile insanlara ait, cep telefonları, e-posta adresleri, sosyal medya hesapları, kredi kartı ekstreleri, şahsi kullandıkları bilgisayarların kameraları dahil olmak üzere tüm kişisel envanter ve bilgilerini takip etmektedir. Bu erişimlerin gizlice yapılmasına rağmen bir şekilde bunu öğrenen Edward Snowden, bu olayı gizli bırakmayarak 2013 yılının Haziran ayı tarihi ile bütün dünyaya duyuracaktır. Bu hareketi onu Amerika tarihinin şahit olduğu en büyük vatan haini gibi gösterse de birçok insan tarafından halk kahramanı yapacaktır.

Listemize bir hacker, casus, hain, kahraman… adına herkesin farklı terim taktığı ve gösterime girdiğinden oldukça ses getiren filmlerden biri olan Snowden ile başlıyoruz.

14.Kıyamet Günü – The Impossible (2012)

Gerçek Hayattan Uyarlanan Filmler

Yönetmeni: J.A. Bayona
Oyuncular: Naomi Watts, Ewan McGregor, Tom Holland
IMDb Puanı: 7.5
Süre: 1 saat 54 dakika

26 Aralık 2004 tarihinde Tayland’ da yaşanan tsunami felaketinde yaşanan gerçek bir hayat hikayesinin anlatıldığı Kıyamet Günü filmi ile devam ediyoruz. Son 40 yılın en büyük felaketi olarak adlandırılan bu felakette 230 bin kişi hayatını kaybetmiştir. Sağlam yerin kalmadığı adeta can pazarının yaşandığı anlarda elbette ki birçok hayatın birçok farklı konusu bulunmaktadır.

3 çocuğu ile kış tatili için Tayland’a giden Henry & Maria çiftinin, tsunami felaketinde başlarından nelerin geçtiğini ve nasıl hayatta kalabildiklerini anlatan The Impossible, Listemizde on dördüncü sırayı alıyor.

13.Kazanma Sanatı – Moneyball (2011)

Gerçek Hayattan Uyarlanan Filmler

Yönetmeni: Bennett Miller
Oyuncular: Brad Pitt, Robin Wright, Jonah Hill
IMDb Puanı: 7.6
Süre: 2 saat 13 dakika

Listemize bir Brad Pitt filmi ile devam ediyoruz. Başrollerinde başarılı oyuncunun bulunduğu Kazanma Sanatı filmi, listemizdeki diğer filmler gibi gerçek bir hayat hikayesinden yola çıkarak senaryolaşmıştır. Oakland A adında bir bezbol takımının başında bulunan koçun, maddi imkansızlıklar ve diğer zorluklarla takımı nasıl idare ettiğini anlatmaktadır. Bu zorluklar içinde bulunan takım büyük rakiplere meydan okumaktadır. Başarıdan başarıya koçacak olan bu takımın koçunu ilk başlarda kimse benimsemese de iş ciddiye bindiğinde herkesi hayranı yapacaktır.

12.Rüzgârı Dizginleyen Çocuk – The Boy Who Harnessed the Wind (2019)

Gerçek Hayattan Uyarlanan Filmler

Yönetmeni: Chiwetel Ejiofor
Oyuncular: Chiwetel Ejiofor, Maxwell Simba, Felix Lemburo
IMDb Puanı: 7.6
Süre: 1 saat 53 dakika

Başrollerinde bulunan usta oyunculardan Chiwetel Ejiofor, aynı zamanda listemizde on ikinci sırada bulunan filmin yönetmen koltuğunda oturan isim. 13 yaşlarında maddi imkansızlıklar içinde yaşamakta olan bir çocuk bu zorluklardan dolayı okuldan atılmaktadır. Hayatına devam edebilmesi için çalışmak zorunda olan çocuk, Malawi’de geç saatlerde kütüphaneye gider ve kitap okumaktadır. Film içinde olaylar sırası ile gelişirken çocuk, babasına ait olan eski bir bisikleti, rüzgâr jeneratörüne dönüştürür. Hayatını değiştirecek olan icat ona daha nasıl kapılar açacaktır.

11.Kaptan Philips (2013)

Gerçek Hayattan Uyarlanan Filmler

Yönetmeni: Paul Greengrass
Oyuncular: Tom Hanks, Barkhad Abdi, Barkhad Abdirahman
IMDb Puanı: 7.8
Süre: 2 saat 14 dakika

Başarılı ve ünlü oyuncu Tom Hakns’ın başrollerinde bulunduğu kült filmlerden biri olan Kaptan Philips… 2009 tarihinde yola çıkan Amerika merkezli kargo gemisi, Somali açıklarında korsanların saldırısına uğrar. Geçmişe tarihe dek Amerikan gemileri hiçbir korsan saldırısına uğramazken bu gemi uğramıştır. Tecrübeli kaptan Philips, kendi ve gemi personelinin canını koruma için esir olacaktır. Yaşanmış bu hikayeyi konu alan filmi izlemediyseniz mutlaka listenize eklemelisiniz.

10.İrlandalı – The Irishman (2019)

Gerçek Hayattan Uyarlanan Filmler

Yönetmeni: Martin Scorsese
Oyuncular: Robert De Niro, Al Pacino, Joe Pesci
IMDb Puanı: 7.8
Süre: 3 saat 29 dakika

Frank Sheeran, İkinci Dünya Savaşı sırasında görevli olan bir mafya tetikçisidir. Uzun yıllar boyunca suç örgütü içinde çalışan Frank’in başından geçen farklı olaylara şahit olacağınız film listemizde onuncu sırayı alıyor.

2019 yapımı olmasına rağmen çok konuşulan filmin, başrollerine baktığımızda Robert De Niro ve Al Pacino gibi usta isimler bizi karşılıyor. Uzun soluklu film Suç ve Dramı tam 3 buçuk saat süre ile işlemekte.

9.Ekim Düşüşü – October Sky (2019)

Gerçek Hayattan Uyarlanan Filmler

Yönetmeni: Martin Scorsese
Oyuncular: Robert De Niro, Al Pacino, Joe Pesci
IMDb Puanı: 7.8
Süre: 3 saat 2dakika

1950 yıllarda yaşanan olay Batı Virginia’ da bulunan Coalwood isimli kasabada geçmektedir. Kasabanın erkek çocukları, babaları gibi madenci olmaktadır. Bu madende kontrolör olarak çalışmakta olan Hickam’ın Jim ve Hower adında iki oğlu vardır. Onlarında kendisi gibi maden kontrolörü olmalarını istemektedir. Ancak Jim, futbol üzerine iyi bir burs kazanmış diğer oğlu Hower’ın hayalleri ise bambaşkadır. October Sky listemize dokuzuncu sırada yerini alıyor.

8.Titanik (1997)

Gerçek Hayattan Uyarlanan Filmler

Yönetmeni: James Cameron
Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Kate Winslet, Billy Zane
IMDb Puanı: 7.9
Süre: 3 saat 14 dakika

Film denildiğinde akla gelen ilklerden biri olan Titanic filmi, yönetmeni James Cameron’un başarılı yönetmenliği gibi başarılı bir eser olmuştur. Sinema dünyasının kült filmleri arasına girmiş baş yapıt. Her soruna karşı dayanıklı şekilde üretilmiş çevresindekiler tarafından Düşler Gemisi olarak adlandırılan Titanic isimli gemi Avrupa gezisinden demir almış Amerika’ya doğru ilerlemektedir. Başarılı oyuncu Leonardo DiCaprio, filmin baş karakterlerinden Jack’i canlandırmaktadır. Jack, parasız olmasına rağmen geminin kalkışına dakikalar kala kumarda kazandığı biletler ile gemiye binmeyi başarmıştır. Aynı gemide Rose adlı güzel ve genç bir kız da vardır. Bir şekilde tanışacak olan bu ikili arasında meydana gelecek yakınlaşma her şeyin başlangıcı olacaktır. Zengin bir hayat yaşayan Rose, Jacke’e öylesine aşık olmuştur ki ait oldukları dünya farklılığını hiç düşünmemektedir. Kaçamak şekilde aralarında oluşan harika duyguları yaşamaktalarken Titanic görünmeyen bir buz dağına çarpacak ve filme asıl konu olacak olaylar sıralaması başlayacaktır.

7.Muamma – Enigma (1997)

Gerçek Hayattan Uyarlanan Filmler

Yönetmeni: Morten Tyldum
Oyuncular: Benedict Cumberbatch, Keira Knightley, Matthew Goode
IMDb Puanı: 8.0
Süre: 1 saat 54 dakika

İkinci Dünya Savaşı devam ederken Almanya iyi derece de zafer kazanmış durumdadır. Bu galibiyeti sağlayan en büyük detaylardan biri ise Almanların iyi bir haberleşme ağına sahip olmalarıdır. İngilizlerin, Almanların sahip olmuş olduğu bu haberleşme ağını ortadan kaldırması gerekmektedir. Olaylar bu şekilde gelişirken tamda bu esnada matematik bilimi ile uğraşan Alan Turing ortaya çıkacaktır. Ve olayların seyri değişecektir. Soğuk savaş esnasında yaşanan gerçek olaylardan biri olan Enigma listemizde yerini alıyor.

6.Umudunu Kaybetme – The Pursuit of Happyness (2006)

Gerçek Hayattan Uyarlanan Filmler

Yönetmeni: Gabriele Muccino
Oyuncular: Will Smith, Thandiwe Newton, Jaden Smith
IMDb Puanı: 8.0
Süre: 1 saat 57 dakika

Will Simith’den eşi görülmemiş bir oyunculuk şöleni. Usta oyuncunun birçok filmi bu övgüyü hakkederken listemizde altıncı sırayı alan Umudunu Kaybetme, dram ve biyografiyi en iyi şekilde işlemeyi başarmış filmlerden birisi. Chris Gardner, işyerinde sorunlar yaşamakta olan ve maddi zorluklar içinde yaşamakta olan bir adamdır. Çok iyi bir baba aynı zamanda iyi bir de eştir. Fakat bu zorluk içinde yaşamak istemeyen eşi onları terk eder. Bu sıkıntılar yetmezmiş gibi kiracı oldukları evin sahibi de onları evde çıkartır. Bu sıkıntıların hiçbirine aldırış etmeyen bu mükemmel baba oğlu için çok zorluklara göğüs gerer. Bu dik duruş onun hayatını bir gün değiştirecektir.

5.Hachi: Bir Köpeğin Hikâyesi – Hachi: A Dog’s Tale (2009)

Gerçek Hayattan Uyarlanan Filmler

Yönetmeni: Lasse Hallström
Oyuncular: Richard Gere, Joan Allen, Cary-Hiroyuki Tagawa
IMDb Puanı: 8.1
Süre: 1 saat 33 dakika

Profesör Parker Wilson, bir tren istasyonunda Japon ırkı Akita cins bir köpek bulur ve onu evine alır. Eve köpeği getirdiği için karısının tepkileri ile karşılaşan Parker, köpek ile arasında güçlü bir bağ oluşturur. İlk başlardaki olumsuzluklara rağmen kendisini tüm ev halkına sevdiren Hachi, profesörü her gün tren istasyonuna kadar götürür, dönüş saatinde ise bıraktığı yerde onu bekliyor olur. İzlerken gözlerinizi dolduracak eşsiz filmin kahramanı Hachi, sahibini uzun yıllar tren istasyonunda bekleyecektir. Öyle ki istasyona bu köpeğin heykeli dikilmiştir.

4.Vahşi Doğaya – Into The Wild (2007)

Gerçek Hayattan Uyarlanan Filmler

Yönetmeni: Sean Penn
Oyuncular: Emile Hirsch, Vince Vaughn, Catherine Keener
IMDb Puanı: 8.1
Süre: 2 saat 28 dakika

Üniversiteden mezun olan bir genç, ne yaşamakta olduğu şehirden, ne de zenginlikten memnun değildir. Bir gün ailesi ile bir konuşma yapar ve sahip olduğu her ne varsa her şeyi geride bırakarak Alaska’da bir yere yerleşecektir. Vahşi Doğa ile tanışacaktır. Her şeyin tadını burada alan genç üzücü bir son ile ölüm ile tanışacaktır. Farklı hikâyesi ile Into The Wild, listemizde dördüncü sırayı kendisine yer ediniyor.

3.Zafere Hücum – Rush (2013)

Gerçek Hayattan Uyarlanan Filmler

Yönetmeni: Ron Howard
Oyuncular: Daniel Brühl, Chris Hemsworth, Olivia Wilde
IMDb Puanı: 8.1
Süre: 2 saat 3 dakika

Eğer aksiyon ve yarış filmi seviyorsanız bu filmi izlemelisiniz. İki ezeli rakibin hayat hikâyelerini konu edinen film, Formula 1 yarışlarının en şaşalı dönemlerinde geçmektedir. O döneme damga vuran iki rakibin arasında gelişen olaylar zincirinin anlatılmak istendiği film, izlerken yarış heyecanını size yaşattıracak olan harika bir yapım.

2.The Wolf of Wall Street– Para Avcısı (2013)

Gerçek Hayattan Uyarlanan Filmler

Yönetmeni: The Wolf of Wall Street
Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Jonah Hill, Margot Robbie
IMDb Puanı: 8.2
Süre: 3 saat

Jordan Belfort, ne zengin bir ailede doğmuştur ne de zengin arkadaşları vardır. 24 yaşındaki genç ve hırslı bir adam olan Jordan Belfort, hayali olan Wall Street’de işlem yapmak için şirket kurar ve değersiz hisseleri insanlara satarak inanılmaz paralar kazanır. Çok kurnaz ve ikna kabiliyeti çok yüksek olan Jordan Belfort aslında tam bir üçkağıtçının tekidir. Sadece bu özelliği ile değil kadınlar, kumar, uyuşturucu ve çılgın partiler yaşayan adamın hikayesini anlatmaktadır.

1.Piyanist (2002)

Gerçek Hayattan Uyarlanan Filmler

Yönetmeni: Roman Polanski
Oyuncular: Adrien Brody, Thomas Kretschmann, Frank Finlay
IMDb Puanı: 8.5
Süre: 2 saat 30 dakika

Gerçek hayattan uyarlanarak beyaz perdeye taşınan en iyi filmler listemizin zirvesine gelmiş bulunmaktayız. Zirveyi yine kültlerden ve asla unutulmayan filmlerden birine bırakıyoruz. Sinema dünyasının en iyileri listelerinde özellikle dramı en iyi derecede işleyen harika bir film. Polonya kökenli ünlü bir piyanistin, İkinci Dünya savaşı esnası Nazilerin işgal altında tuttuğu Polonya’daki hayatını konu edinmekte. Yaşam şartlarının oldukça eksilerde olduğu dönemde bir şekilde toplama kamplarına götürülmekten kurtulan ünlü ve iyi bir piyanist, Varşova küçük mahallelerinin birinde hayatta kalma savaşı verecektir.

Son Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir