İzlerken Nefes Almayı Unutturan Gerilim Filmleri

Sinema dünyası, insanlara sunduğu kaliteli filmler, bu filmlerin sayıları ve çeşitliliğinin yanında farklı konuları işleme olayında da kendisini her geçen gün bir üst basamağa taşımakta. Bu hareketliliğin devamı ile izleyicisini her zaman tatmin etmiş ve bugünden sonraki yarın için akıllarda şüphe bırakmadan kendisini ilerletmiştir. Bu filmlerin arasında izlerken insanı koltuğa adeta yapıştıran gerilim filmleri en az diğerleri kadar ilgi çekmiş ve çekmeye devam etmektedir. Gerilim üzerine kurulmuş bu filmler, insanlara bu hissi oradaymış gibi yaşatmaya germeye hatta kasarak adım dahi atamayacak hale getirmektedir. Bu tarz filmler Hollywood’un da en başarılı filmlerinin arasına girmeyi başarmış ve en iyiler listelerine isimlerini yazdırmaktalar.
Gerilim konulu bir filmi izlerken, filmin bazen baş rolü bazen figüranı gibi olduğunuzu hissederek izlersiniz. Adeta gerçekten yaşıyormuşçasına sizi ekrana kilitleyen filmleri izlerken rahatlayacak bir anınız bulunmaz. Dişlerinizi ve kaslarınızı sıkarak izlersiniz.

Bilindik yönetmenler, başarılı senaristler ve ünlü aktörlerin ortak çalışması ile zorluklarla hazırlanan gerilim filmleri, aynı zamanda kendi içinde aksiyonu, macerayı bazen bilim kurguyu çoğu zaman ise korkuyu beraberinde işliyor. IMDb sırasına göre en iyi puan ve yorumu alan ve izlerken kemik sızlatan en iyi gerilim filmlerini sizler için derledik.

Gelmiş Geçmiş En İyi 13 Gerilim Filmi

13. Testere – Saw (2004)

Yönetmeni: James Wan
Oyuncular: Cary Elwes, Leigh Whannell, Danny Glover
IMDb Puanı: 
7.6
Süre: 1 saat 43 dakika

Filmin konusu : Suç konulu filmlerde izlediğiniz katillerden farklı bir katili izleyeceğiniz testere filmi, yakaladığı kurbanlarına hayatlarının ne denli değerli ve yaşanabilir olduğunun kıymetini anlatmak gibi bir takıntısı olan seri katili ve bu katilin izlemeye dayanılmaz işkencelerini konu etmekte. Katil, yakaladığı kurbanlarına ölümcül oyunlar ve dayanılmaz işkenceler ile hayatta kalma ödüllü bir test uygulamaktadır. Buna zorunda kalan kurbanlar ise hayatları için neleri feda edebileceklerini nelerden vazgeçebileceklerini göreceklerdir. Katilin en son kurbanları iki kişi birbirlerini daha önce hiç görmemiştirler.

Gözleri kapalı halde olayların gelişeceği yere getirilen bu ikili gözlerini açtığında her şeyin başlamasına çok kalmamıştır. Gözlerini açtıklarında oda içerisinde yerde kan gölü içerisinde yatan bir ceset görürler. Kendisini intihar eden bu adam nasıl bu hale gelmiş olabilir? Bu ikilinin başına ne geleceğini izlerken nefes almayı unutmayın.

12.Kanlı Elmas – Blood Diamond (2006)

Yönetmeni:Edward Zwick
Oyuncular:Leonardo DiCaprio, Djimon Hounsou, Jennifer Connelly
IMDb Puanı: 
8.0
Süre: 2 saat 23 dakika
Filmin konusu : Başka bir hayattan gelen ve daha önce orduda görev yapmış olan Danny Archer, kendisini değerli ve herkesin peşinde olduğu oldukça kıymetli bir elmasın peşinde bulur. Bu yolculuk esnasında yalnız olmayacaktır yanında eskiden yaşadığı yerden kopartılarak zorla madenlerde çalıştırılan Solomon olacaktır. İkili hayatlarının onlara sunduğu en büyük fırsatın farkındadır.

Danny Archer yeni bir hayata başlama Solomon ise zorla yanlarından kopartılan ailesine kavuşabilme ihtimali üzerine bu yolculuğa çıkacaktır. Çıktığında ses getiren filmlerden olan Son Samuray filminin yönetmeni Edward Zwick’ten heyecan gerilim ve aksiyon dolu bir film.

11.Siyah Kuğu – Black Swan (2010)

Yönetmeni: Darren Aronofsky
Oyuncular: Natalie Portman, Mila Kunis, Vincent Cassel
IMDb Puanı: 
8.0
Süre: 1 saat 48 dakika

Filmin konusu : En büyük hayali Kuğu Gölü Balesi’nde başrol olarak oynamak olan Nina isimli balerin filme ismini vermektedir. Kendisi gibi annesi de balerin olan Nina, annesi tarafından hırs sebebi ile baskı altındadır. Bu baskının neticesinde Nina’nın çevresinde ne arkadaşı, nede sosyal bir yaşantısı vardır.

Bale ekibinin başındaki Thomas, baş oyundaki dansçıyı değiştirmek ister. Bunun için Nina’yı düşünür. Bunu duyan Nina en büyük hayalinin gerçek olacağına daha fazla inanır. Ancak bunun için çok çaba sarf etmesi gerekmektedir. Çünkü oyunda olacak baş dansçının hem iyiyi hem kötüyü temsil etmesi gerekmektedir. Ruhsal anlamda çöküntüde olan Nina, olmayan şeyleri görmektedir. İçindeki diğer kişiliğe karşı savaş açmış durumdadır.

10.Altıncı His – The Sixth Sense (1999)

Yönetmeni: M. Night Shyamalan
Oyuncular: Bruce Willis, Haley Joel Osment, Toni Collette
IMDb Puanı: 
8.2
Süre: 1 saat 47 dakika

Filmin konusu : Uzun yıllar kendi mesleğinden uzak kalmış psikiyatr olan Crowe isimli karakterin geçmiş hayatında yaşamış olduğu korkunç bir anının etkisindedir. Bu karakter geçmişte ağır derece bir saldırıya maruz kalmış ve ölümün ucuna kadar gelmiştir. Filmin canlandığı gerçek zamanda ise küçük bir çocuğa doktorluk yapmaktadır. Zaman geçtikçe bu çocukla yakınlaşacak ve olaylar döngüsü başlayacaktır. Bu küçük çocuğun daha önce kimseye söyleyemediği bir sırrı bulunmaktadır. Doktor Crowe bu sırra şahit olacak ve sır hayatını tam anlamıyla değiştirmeye yetecektir.

9.Zindan Adası – Shutter Island (2010)

Yönetmeni: Martin Scorsese
Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Emily Mortimer, Mark Ruffalo
IMDb Puanı: 8.2
Süre: 2 saat 18 dakika

Filmin konusu : Başrolünde, ünlü oyuncu Leonardo DiCaprio’nun bulunduğu Zindan Adası filmi, tam bit başyapıt derecesinde. İki polis memuru, ortadan kaybolan bir akıl hastası için hastanın tedavi gördüğü hastaneye soruşturma ve araştırma için gidecektir. Bölgeye vardıklarından sonra gizemli olayların gelişecek ve işler karmaşık hale girecektir. Rüya ve gerçek tezatlığının sınırları sonuna kadar zorlanacaktır.

8.İhtiyar Delikanlı – Oldeuboi (2003)

Yönetmeni: Park Chan-wook
Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Emily Mortimer, Mark Ruffalo
IMDb Puanı: 8.4
Süre: 2 saat

Filmin konusu : Oh Dae-Soo isimli bir adam bir gün kaçırılarak 15 yıl süre ile harabe tarzı bir hücrede tutsak edilir. İhtiyar Delikanlı filmi, bu süre zarfında tutsak kalan adamın serbest bırakılmasını konu ediniyor. Serbest kaldıktan sonra intikam planları kuran adama, para, telefon ve lüx kıyafetler verilecektir. İntikam planları kuran adamın karşısındakilerin daha büyük bir planları vardır.

7.Cinnet – The Shining (1980)

Yönetmeni: Stanley Kubrick
Oyuncular: Jack Nicholson, Shelley Duvall, Danny Lloyd
IMDb Puanı: 8.4
Süre: 2 saat 26 dakika

Filmin konusu : Gerilim filmleri listemize devam ederken 1980 yapımı Cinnet isimli film sıralamamızda yedinci sırayı alıyor. Jack Nicholson gibi başarılı oyuncuların başrolünde olduğu film, kış sezonu dolayısı ile kapalı durumdaki otele taşınan aileyi ve devamında onları bekleyen farklı olayları konu almakta. Ailenin farklı ve doğa üzeri sezgileri bulunan küçük oğlu bulunmaktadır. Taşındıkları otel içerisinde geçmişten ve gelecekten ayrı hayaletler olduğunu görür ve ailenin diğer fertlerini buna inandırmaya çalışır. Kar fırtınasından sığınmak için otele yerleşen ailenin babası olan Jack bu hayaletler tarafından yavaş yavaş aklını kaybetmeye başlar.

6.Arka Pencere – Rear Window (1954)

Yönetmeni: Alfred Hitchcock
Oyuncular: James Stewart, Grace Kelly, Wendell Corey
IMDb Puanı: 8.5
Süre: 1 saat 52 dakika

Filmin konusu : Komşusuna ait can sıkıcı hatta korkutucu bir olaya tanık olan bir adamın hikayesini anlatan film, gerilim türü filmler arasında başyapıtlardan biri diyebiliriz. Baş karakter, New York bölgesinde yer alan bir apartman dairesinde yaşamaktadır. Tatil yaptığı zamanda dairesinin arka penceresinden teleskop ile diğer komşularını seyretmektedir. Bir gün komşularından birinin karısını öldürdüğünü düşünür ve olaylar gelişmeye başlar…

5.Parazit (2019)

Yönetmeni: Bong Joon Ho
Oyuncular: Song Kang-ho, Sun-kyun Lee, Cho Yeo-jeong
IMDb Puanı: 8.5
Süre: 2 saat 12 dakika

Filmin konusu : Bir yanda servetin karşılığı bir aile Park’lar diğer yanda ise zenginlikle bağı bile olmayan başka bir aile Kim’ler…

Bu iki aile bir şekilde bir araya gelecektir. Kim ailesi, Park ailesinin yanına yerleşecektir. Fakat bu misafirlik ilerleyen günlerde sorunlara ve sıkıntılı günlerin yaşanmasına sebep olacaktır.

4.Olağan Şüpheliler – The Usual Suspects (1995)

Yönetmeni: Bryan Singer
Oyuncular: Kevin Spacey, Gabriel Byrne, Chazz Palminteri
IMDb Puanı: 8.5
Süre: 1 saat 46 dakika

Filmin konusu : Sinema dünyasının en iyileri arasında olan film konusu ile soygun filmleri arasında da listemizde ikinci sırada yer alıyor. Sürpriz final sahnesi ve başından sona doğru ilerleyen gelişmeleri ile izleyicisini şaşkına döndüren film, San Pedro’da patlamış bir tekne olayını araştırmakta olan polisler, araştırma yaptığı teknede 27 adet ceset ve 90 milyon dolar değerinde uyuşturucu bulur. Olaydan bir şekilde kurtulmuş biri terörist diğeri tetikçi olan iki kişi vardır. Polislere verdikleri olay gününe kadar olan süre boyunca suç çetesinin kim olduğu nasıl bir araya geldikleri bir kamyon ve büyük şebekeden bahsederler

3.Kuzuların Sessizliği – (The Silence Of The Lambs) 1991

Yönetmeni: Jonathan Demme
Oyuncular: Jodie Foster, Anthony Hopkins, Lawrence A. Bonney
IMDb Puanı: 8.6
Süre: 1 saat 58 dakika

Filmin konusu : Kuzuların sessizliği, yazar Thomas Harris’in aynı adlı romanından esinlenerek sinemaya Jonathan Demme tarafından uyarlanmıştır. FBI ajanı Clarice Starling hapisten kaçan bir kurbanlarının derisini yüzen bir seri katili yakalamak için başka bir seri katil Hannibal Lecter’a yakınlaşır ve ondan bilgi almaya çalışır. Anthony Hopkins 16 dakikalık performansıyla Oscar kazanmıştır. 

2.Yedi – Seven (1995)

Yönetmeni: David Fincher
Oyuncular: Morgan Freeman, Brad Pitt, Kevin Spacey
IMDb Puanı: 8.6
Süre: 2 saat 7 dakika

Filmin konusu : Seri bir katilin peşinde olan iki dedektif polisin başından geçenleri anlatan film listemizde zirvenin bir altında yer alıyor. Morgan Freeman, Brad Pitt ve Kevin Spacey gibi başarılı oyunculardan muhteşem bir eser. Yedi filminde, seri katilin kendince 7 büyük günahı işleyen insanları yakalayıp kendisine has yöntemlerle öldürmektedir. Bu 7 günah sıralamada şu şekildedir. Hristiyanlık, Tembellik, Açgözlü olmak, Şehvet, Çok yemek, Kıskançlık, yıkıcı olmak. Gösterime girdiği tarihte oldukça yüksek bir gişe getirisi olan film, oldukça sürükleyici ve akıcı bir gerilim filmi.

1.Dövüş Kulubü – Fight Clup (1999)

Yönetmeni: David Fincher
Oyuncular: Brad Pitt, Edward Norton, Meat Loaf
IMDb Puanı: 8.8
Süre: 2 saat 19 dakika

Filmin konusu : En iyi gerilim filmleri listemizde zirve için yer verdiğimiz film yine listemizin ikinci sırasında bulunan Yedi filminin yönetmeni ve bir başrol oyuncusunu da içerisinde bulunduran filme birçok en iyiler listesinde rastlamanız mümkün. Film sürükleyici hikayesi ile kült filmler arasına girmiş ve izleyicisinden tam not almış filmlerden biridir. Jack isimli karakter sıradan bir hayatı olan sigorta memurudur. Uykusuzluk hastalığı ile uğraşmaktadır. Bu rahatsızlığı ona bunalımlar yaşattığından terapi almaktadır. Grup halinde yapılan bu terapilere giderken Maria isimli bir kız ile tanışacaktır. Maria hayatına girdikte sonra sıradan giden hayatı değişecektir. Maria dan sonra hayatını asıl değiştirecek olan Tyler Durden ile tanışacaktır.  Tyler ise onu hakkında konuşulmaya Dövüş Kulübü ile…

Son Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir