Dünyanın En İyi Korunan 10 Yeri

Dünya’yı gezmek, yeni yerler keşfetmek, farklı kültürler tatmak… bu eylemler hepimizin hayalinde olan lezzetlerdir.
Hepimiz geçimimizi kazanmak üzere çalıştığımız işlerin stresinden kurtulmak, yorulmuş beynimize deyim yerinde ise format atmak için tatile ihtiyaç duyarız. Dünya’nın farklı ülkelerine seyahatler, önceden planlanan rotalar, erken rezervasyonlar ile görmediğimiz yerleri görmek yeni ziyaretler yapmak mümkün. Fakat Dünya üzerinde, yüksek ücretler ödeyerek ya da çok nüfuzlu bir kimse dahi olsanız adım dahi atamayacağınız yerler bulunmaktadır. Bir çok gezgin ve çılgın sosyal medya fenomenleri bir çoğumuzun gidemediği yerlere gitmiş ve buralara dair görüntüler elde etmiştir. Fakat bu listemizde onların da giremeyeceği yerleri inceledik.

Kime ve Hangi Amaca Hizmet Ediyorlar?

Altın depoları, mağaralar, gizli evrakların tutulduğu kasalar veya hapishaneler.  Devletlere ait altınların saklandığı rezerv bankalar, çok büyük çaptaki saldırılara bile karşı koyacak ar-ge merkezleri ya da kaçması mümkün olmayan hapishaneler. Her ne sebeple olursa olsun ulaşmanızın mümkün olmadığı, Dünya’nın en güvenlikli yerleri pozisyonuna gelen yerler neden bu kadar önemli?

Bu Kadar Korunmalarının Sebebi Ne?

Bu yerlerden bazıları Dünya’nın en zenginlerine hizmet etse de çoğunluğu devletlerin gizli kalması gereken işleri ile alakalı olduğundan girişleri tamamen yasaklanmıştır. Hatta sadece giriş çıkışı yasak olmakla kalmayan yerlerin yanına bile yaklaşamayacak olanları da vardır. Çok iyi korunmalarından dolayı konumları ve içlerinde nelerin olduğu merak edilen bu yerleri sizler için listeledik işte Dünya’nın en iyi korunan yerleri.

1. Fort Knox

Bulunduğu yer: Amerika Birleşik Devletleri – Kentucky
Kim tarafından korunuyor:
Amerika Birleşik Devletleri Ordusu

Dünyanın en iyi korunan yerleri listemizin başında gelen Fort Knox, bulunduğu Ülke Amerika Birleşik Devletleri’nin altın rezervinin yarısını aşkın kısmına ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri ordusuna bağlı askeri üs olan üst güvenlikli bu yeri Birinci Dünya Savaşı sonrasında yapılmış ve günümüze kadar çok sayıda askeri birliği içerisinde barındırmıştır. Birleşik Devletler külçe deposunun bitişiğindeki bu mükemmel korunaklı yer yaklaşık olarak 110.000 dönüm üzerine kuruludur. Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı’na hizmet vermektedir.

Yaklaşık 5000 ton ağırlığındaki altınlar 22 ton ağırlığında özel ve çelik bir kapının arkasında muhafaza ediliyor. Bu kapı açılma ve kilitlenme işlemi on personelin girdiği bir şifre yolu ile tamamlanıyor. Bu personellerin hiç birisi tek başına tam şifreyi bilmiyor. Özel bir beton malzeme ve granit ile kaplama olan duvarları ayrıca çözümü oldukça karmaşık yüksek alarm sistemi bulunmakta. Hem bir askeri üssü hem de bu dev altın bankasını içerisinde tutan Fort Knox’un diğer adına Kale deniliyor.

2. İron Mountain

Kim tarafından korunuyor: İron Mountain Yüksek Güvenlik Ekibi

Eğer yüksek değere sahip kıymetli bir şeye sahipseniz bu şey ne olursa olsun onu İron Mountain’de saklayabilirsiniz. Tek girişe sahip olan ve ayrı bölümlerle silahlı özel görevliler tarafından korunur. Dünya’daki en önemli ve sır gibi saklanan mahzenlerle dolu bu yerin içerisinde 2 milyon metrekareye yakın bi alana yayılmış kasalar bulunmaktadır. Fiziki ortamda ve dijital evraklarınızı veya eşyalarınızı saklama ve koruma konusunda Dünya’nın en büyük şirketidir. Şirket Bonded ve Reisswolf gibi arşiv – saklama işi yapan şirketler arasında da en iyisidir.

Dijital dönüşüm, fiziki veri saklama, sanat eserleri saklama, bilgi yönetimi, bulut sistem hizmetleri ve güvenli imha gibi hizmetleri bulunan şirketin müşterileri coco-cola gibi büyük şirketlerdir. Şirket içerisindeki kasalarda Edison’un ampul patentinden herkes tarafından tanınan ünlü isimlerin şahsi evrak veya arşivleri saklanmaktadır.

3. Federal Rezerv Bankası

Bulunduğu yer: Amerika Birleşik Devletleri – Washington
Kim tarafından korunuyor: Amerika Birleşik Devletleri

23 Aralık 191 tarihinde kurulan Amerika Birleşik Devletleri’nin merkez bankasıdır. Kısaltılmış adı FED olan bu bankaya bağlı kasa binası Dünya üzerinde bulunan altınların dörtte birine ev sahipliği yapıyor. Son teknoloji ile geliştirilmiş güvenlik sistemleri ile korunan binanın kasa girişinde dış çerçevesi yüz kırk ton içi ise doksan tonluk bir silindir kapı bulunmaktadır. Külçe altınların tutulduğu özel kasalar şehir merkezi cadde seviyesinin yaklaşık 80 metre alt kısmında yer almaktadır.

4. ADX Florence

Bulunduğu yer: Amerika Birleşik Devletleri – Florence
Kim tarafından korunuyor:
ABD Federal Cezaevleri Yönetimi

Dünyanın en güvenlikli hapishanesi. Listemizin ilk sırasında bulunan bu hapishaneye izinsiz girmek veya çıkmak neredeyse imkansız. En ağır ceza almış ve uluslararası risk taşıyan mahkumların tutulduğu hapishane, etrafında 8 metreye yakın yükseklikte keskin teller, tam 1400 tane uzaktan komuta merkezli çalışan çelik kapı, harekete ve ısıya duyarlı lazerler, basınç ayarlı zemin ve son teknoloji kameralar ile korunmakta. Üstelik bunlar güvenlik önlemlerinin sadece bir kaçı. Giriş kapısının ağırlığı 22 ton  Dünya’nın azılı suçlularının tutulduğu bu hapishanede yaklaşık 400 mahkum kalmakta. Bu mahkumların kaçma ihtimalleri yok sayılmakta. İçeriyi bir şekilde gören veya girmeyi başarmış olan insanlar burayı cehennemin temizlenmiş hali olarak betimliyor. Günün sadece 1 saatini ayaklarındaki kelepçe ile serbest gibi geçiren mahkumlar geriye kalan 23 saat boyunca yine yüksek güvenlikli kendi hücrelerinde gözetim altında tutuluyor.

5. 51. Bölge

 

Bulunduğu yer: Amerika Birleşik Devletleri – Nevada
Kim tarafından korunuyor:
Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri

Uzaylılar gerçekten var mı yok mu? Sorularının cevaplarını bulmak için araştırma yaptığınızda araştırma sonucu varacağınız sonuç olan 51. Bölge. Hava araçları, uzay bilimi ve teknolojik silahları inceleme-analiz etme ve ar-ge merkezi olarak bilinse de içeride tam anlamı ile neler olduğu ve ne tür işlemlerin yapıldığı bilinmemekte. 51. Bölge öyle korunaklı bir yer ki tam olarak konumu bilinmemekte. Newada’da olduğu düşünülen bu gizemli yerin Kaliforniya’da da olduğu düşünülmektedir. En son teknoloji ile geliştirilmiş güvenlik önlemlerinin yanı sıra üssün bütün çevresine konumlandırılmış sensörler de bulunmaktadır. Bu sensörler öylesine güçlüdür ki insan yapısı ile hayvan yapısını dahi otomatik olarak ayırt edebilir.

Tam güvenlik ile korunan bu üssün sınırlarına bir sivil yaklaştığında, çeşitli yöntemler ile önce uyarılmaktadır. Uyarı üzerine ayrılmayan kişilere yüksek bedelli para cezaları kesiliyor. 51. Bölgenin güvenliğinden sorumlu personelin sınırına dahi yaklaşmaya çalışan sivilleri öldürme yetkileri bulunmaktadır. Bu gizemli yerde hala neler olup bittiği bilinmemektedir.

6. Svalbard Küresel Tohum Deposu

Bulunduğu yer: Norveç – Svalbard / Jan Mayen
Kim tarafından korunuyor:
Norveç Hükümeti

Dünya’nın en iyi korunan yerleri arasında bir tohum deposu olur mu? sorusunu sormakta haklı olabilirsiniz fakat bu tohum deposunu diğerlerinden ayıran özellik, yaşanacak bir felaket sonrası insanlığın kendi varlığını koruyabilmesi için gerekli olacak tüm bitkilerin tohumlarını ve genetik olan kodlarını içerisinde tutması. Bu kıymetli veriler bir nükleer saldırı ya da çok büyük depremlere dayanabilecek şekilde hem betonarme hem de çelik bir yapı içerisinde saklanmaktadır. Yapı bütün hali ile bir dağın 120 metre derinliğine kurulmuş. Son derece güvenlikli ve sağlam olan bu yapının yapımına 1983 yılında başlanmış ve 2008 yılında açılmıştır. Issız konumda ve etrafında yapı olmaması onu kendi güvenlik önlemleri ile birlikte daha güvenlikli bir yer yapıyor.

Çok iyi derecede izole edilmiş tohum deposunda, hareket sensörleri, hava basıncını ayarlayacak ayrı bir sistem bulunmaktadır. Deponun içi tamamı ile dolu hale getirildiğinde bünyesinde yaklaşık iki buçuk milyar tohum ve veri örneği bulunduracak. Dünya’nın bir diğer ucunda ve buzul coğrafyanın tam ortasında bulunan yapı, en sağlam piramitden bile daha fazla dayanıklı şekilde yapılmıştır. Güvenliği kadar içerideki sıcaklığı da korumak amacı ile iyi bir sisteme sahiptir.

7. Cheyenne Dağı

Bulunduğu yer: Amerika Birleşik Devletleri – Colorado
Kim tarafından korunuyor:
ABD hava Kuvvetleri – Peterson ve Schriever Garnizonları

Kuzey Amerika hava sahasını korumak amacı ile Colorado eyaletinde kurulan sığınağın yapımı 1966 yılında tamamlanmıştır. Hala içerisinde yaklaşık 300 personelin görev yaptığı bilinen kompleks Amerika Birleşik Devletleri’ne karşı tehtidleri önceden belirleme görevinde kullanılıyor. Dağın 600 metre kadar içerisine konumlandırılmış bu yer her gün kendisine gelen istihbarat raporlarını inceliyor.

Genişlikleri 13 genişlikleri ise 10 metre kadar olan birbirleri ile bağlantılı toplam 6 adet tünel ile oluşan yapının 2 adet girişi bulunmaktadır. Bu girişlerin ikisinde de 25 tonluk dev kapılar mevcut durumdadır. Olası bir nükleer saldırı sonucu içeride bulunan bilgisayarların ve verilerin korunması amacı ile özel üretilen bu kapıların kalınlığı 1 metredir. Bir tehdit halinde hızlı bir biçimde kapanan bu kapıların tam kapanma süresi 45 saniyedir. Ayrı ayrı daha bir çok güvenlik sistemini içerisinde bulundurmaktadır. Bu dev yapıya yapılacak elektromanyetik bir saldırı yapıldığında bu silahları tamamen etkisiz hale getirebilecek özel yazılımlar da mevcuttur. Hala Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri tarafından kullanılmaktadır.

8. 39. Oda

Bulunduğu yer: Kuzey Kore – Pyongyang
Kim tarafından korunuyor:
Kuzey Kore Ordusu
Kuzey Kore, oldukça esrarengiz bir yapıda bir devletken bu devleti daha esrarengiz yapan yerin adı 39. Oda. Resmi adı Kore İşçi Partisi’nin Komite Bürosu olan 39. Oda’nın 1970 yılında yapıldığı söylenmekte. Adının korku filmlerini andırdığı bu yerde, söylentiler haricinde gerçekten içeride neler yapıldığı bilinmemekte. Değil içeriye girmesi yanına yaklaşması dahi zor olan bu yere bir şekilde girebilen biri ölüm cezası ile cezalandırılır. Bu cezayı sadece kendisi değil ailesi de alır.


9. Vatikan Gizli Arşivleri

Bulunduğu yer: Vatikan – Cortile del Belvedere
Kim tarafından korunuyor:
Vatikan

Vatikanda bulunan ve çok iyi korunan bu yer listemizde dokuzuncu sırayı alıyor. Arşiv içerisinde görevli veya başka bir işlem için içeriye girebilen az sayıdaki insanlar bile üst onay olmadıkça içeride yer alan hiç bir evrağı belgeyi göremez.İçerisinde ender bilgilerin ve sırların tutulduğu söylenen Vatikan Gizli Arşivleri’nin kontrolü Papa’dır. Arşivin bulunduğu bölümde yüksek güvenlik önlemlerinin yanında iklim kontrolünün yapıldığı bir sistem ve ayrı olan yeraltı sığınağı da bulunmaktadır. Hiç bir şekilde giriş yapamayacağınız bu arşiv içerisindeki belgelerin ne olduğu bilinmemektedir. Kiliseye ait belgelerin, hükümete ait gizli evrakların, bir çok yazışma, hesap çizelgeleri gibi daha bir çok çeşitli belgeyi içerisinde barındırmaktadır.

10. Bahnhof Pionen Veri Merkezi

Bulunduğu yer: İsveç
Kim tarafından korunuyor:
Bahnhof Şirketi

Bir nükleer sığınağın içerisinde olan gizemli veri merkezi. İsveç’te bulunan bu veri merkezi Bahnhof isimli bir internet sağlayıcı şirket tarafından veri merkezi haline getirilmiştir. Yüksek güvenlik önlemlerinin alındığı bu veri merkezi dağın iç kısmında yer almakta ve kalın yapılı bir kapı ile korunmaktadır. İçeriye ulaşım sadece tünel üzerinden sağlanıyor. Bir hidrojen bombası atıldığında bile kolay kolay etkilenmeyecek düzeyde kurulan veri merkezi Dünya’nın en iyi korunan yerlerinden birisidir.

Yer yüzü seviyesinin yaklaşık 100 metre altında bulunuyor olması diğer bir amaç ile nükleer saldırılara karşı sığınak hizmeti vermeyi de sağlamaktadır.

Son Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir