En İyi 15 Romantik Aşk Filmi

En İyi Romantik Aşk Filmleri

Hepimizin başına gelmiş ya da gelecek olan aşk, bize bütün dünyayı değişmiş hale getiren, en kötü şeyi bile güzel gösteren, her şeye olumlu baktıran dünyanın en güzel duygularından biri. Fakat bu duygu, her şeyi toz pembe hale getirirken acıyı ve hüznü de beraberinde yaşatabiliyor. Bu birbirine zıt iki duygunun tüm insanların hayatında olduğunun bilincinde olan senaristler içerisinde dramın da olduğu romantizm konulu müthiş filmler yapmış ve yapmaya devam etmekte.

Bilindiği üzere sinema dünyası içerisinde zengin çeşidi ile bir çok kategori barındırıyor. Sevgiliniz veya eşiniz ile baş başa bir film izlemek istediğinizde izlenecek filmin türü genellikle romantik aşk filmleri ya da romantik komedi oluyor.

Senaristler, gerçek hayatta başımıza geldiği gibi filmlerde de bu zıt iki duyguyu işleyerek izleyicilere güçlü duygu geçişleri yaşatıyor. Öyle ki bu filmlerin bir çoğu kült ve unutulmazlar arasına girmekte. Bizde kült ve unutulmaz olan en iyi romantik aşk filmlerinden bir liste derledik. Hazırladığımız liste sıralaması filmlerin IMDb puanlarına göre hazırlanmıştır. Listemizden film önerilerini alıp unutulmaz film arşivleriniz arasına beğendiklerinizi ekleyebilirsiniz.

15.The Notebook – Not Defteri (2004)

Listemizin on beşinci sırasında yer alan Not Defteri, Duke adı ile bilinen yaşlı bir adamın, yaşlı bakımevinde not defterinde yazılı olanları okuması ile başlar. Okuduğu hikâye, 1940 yıllarında geçmektedir. Carolina’da bulunan bir adaya ailesi ile birlikte tatil yapmaya gelen 17 yaşındaki Allie ile Noah isimli genç ile tanışmıştır. Farklı dünyaların insanları olsalar da bu aralarındaki yakınlaşmayı durdurmaz ve bunun tadını çıkararak yaşamaktadırlar. Fakat bu her şey bu kadar güzel giderken meydana gelen İkinci Dünya Savaşı bu birlikteliğe bir ayrılık getirecektir.

Yönetmeni: Nick Cassavetes
Oyuncular: Gena Rowlands, James Garner, Rachel McAdams
IMDb Puanı: 7.8
Süre: 2 saat 3 dakika

14.About Time – Zamanda Aşk (2013)

Yönetmenliğini ve senaristliğini Richard Curtis’in yaptığı harika bir komedi aşk filmi. Aynı zamanda fantezi konulu da olan filmde, 21 yaşında olan Tim Lake’nin gizli yeteneğinin oluşundan bahsetmekte. Zamanda yolculuk yapabilme yeteneği olduğunu fark eden Tim, bunu kullanmayı başaracaktır. Üstelik bu yeteneği ailesindeki bütün erkeklerde bulunmaktadır. Bu yeteneğinin büyük bir avantaj olduğunu bilerek geçmişine dönecek ve utandığı unutamadığı olayları değiştirmek isteyecektir. Bir süre sonra Londra’ya taşınır ve Mary isimli genç bir kadına aşık olur. Yeteneğini aşk hayatında da kullanmak ister.

Yönetmeni: Richard Curtis
Oyuncular: Domhnall Gleeson, Rachel McAdams, Bill Nighy
IMDb Puanı: 7.8
Süre: 2 saat 3 dakika

13.Titanic (1997)

Film denildiğinde akla gelen ilklerden biri olan Titanic filmi, yönetmeni James Cameron’un başarılı yönetmenliği gibi başarılı bir eser olmuştur. Sinema dünyasının kült filmleri arasına girmiş baş yapıt. Her soruna karşı dayanıklı şekilde üretilmiş çevresindekiler tarafından Düşler Gemisi olarak adlandırılan Titanic isimli gemi Avrupa gezisinden demir almış Amerika’ya doğru ilerlemektedir. Başarılı oyuncu Leonardo DiCaprio, filmin baş karakterlerinden Jack’i canlandırmaktadır. Jack, parasız olmasına rağmen geminin kalkışına dakikalar kala kumarda kazandığı biletler ile gemiye binmeyi başarmıştır. Aynı gemide Rose adlı güzel ve genç bir kız da vardır. Bir şekilde tanışacak olan bu ikili arasında meydana gelecek yakınlaşma her şeyin başlangıcı olacaktır. Zengin bir hayat yaşayan Rose, Jacke’e öylesine aşık olmuştur ki ait oldukları dünya farklılığını hiç düşünmemektedir. Kaçamak şekilde aralarında oluşan harika duyguları yaşamaktalarken Titanic görünmeyen bir buz dağına çarpacak ve filme asıl konu olacak olaylar sıralaması başlayacaktır.

Yönetmeni: James Cameron
Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Kate Winslet, Billy Zane
IMDb Puanı: 7.9
Süre: 3 saat 14 dakika

12.Edward Scissorhands – Makas Eller (1990)

Fantezi ve romantizmi aynı anda işleyen filmlerden biri olan Makas Eller filmi, bir mucidin işini yarım bırakarak öldüğünde Edward isimli karakteri makas halindeki elleri ile baş başa bırakmasını anlatmaktadır. Peg Boggs isimli kadın onu alıp evine götürecektir. Bu hareket ile Edward çekingenliğinden kurtularak yavaş yavaş toplum içine girmeye başlayacaktır. Fakat bu olaylar hep güzel şeylerin değil maalesef üzücü olayların da başlangıcı olacaktır.

Yönetmeni: Tim Burton
Oyuncular: Johnny Depp, Winona Ryder, Dianne Wiest
IMDb Puanı: 7.9
Süre: 1 saat 45 dakika

11.In the Mood for Love – Aşk Zamanı (2000)

Evli bir kadın ile evli bir adamın arasında gelişen olayları konu edinen film, Hong Kong’ta 1960 yıllarında geçmektedir. Bir gazetenin yazı işlerinden sorumlu müdürü Chau, karısı ile yaşadıkları apartmanda komşusu olan Li ile karşılaşırlar. Gelişecek olan olaylarla birlikte yakınlaşmaya başlayan ikili garip bir gerçekle yüzleşecektir. Bu gerçek ise eşlerinin de bir birliktelik yaşıyor olmasıdır.

Yönetmeni: Kar-Wai Wong
Oyuncular: Tony Chiu-Wai Leung, Maggie Cheung, Siu Ping-Lam
IMDb Puanı: 8.0
Süre: 1 saat 38 dakika

10.Yeopgijeogin Geunyeo – Hırçın Sevgilim (2001)

Kyun-woo isimli karakter bir akşam evine dönmekteyken bindiği metroda güzel bir kızla tanışır. Fakat kız ayakta bile duramayacak kadar sarhoştur. Dengesini kaybeden kızı Kyun raylara düşmekten kurtarır ve metroya binmesine yardımcı olur. Çiftin arasında zorunlu olarak oluşan yakınlaşma diğer yolcular tarafından sevgili oldukları kanısını meydana getirir.  Fakat bu yanlış anlaşılma değişecek olan bir çok şeyin başlangıcı olacaktır.

Yönetmeni: Jae-young Kwak
Oyuncular: Tae-Hyun Cha, Jun Ji-hyun, In-mun Kim
IMDb Puanı: 8.0
Süre: 2 saat 17 dakika

9.Las La Land – Aşıklar Şehri (2016)

Film, Los Angelas trafiğinin en yoğun olduğu anda birbirleri ile karşılaşan Sebastian ve Mia’nın hikayesini konu edinmektedir. Birbirine tutku ile bağlı olan bu çift, sanat aşığı ve hayal sahibidir. Sebastian’ın hayali jazz kulübü açmak Mia’nın ise film platosunun kafesinde çalışmaktayken kendine uyan bir rol kapabilmek için uğraş vermektedir. Bu iki insan arasındaki ilişki gelişmeye başlarken içerisinde bulundukları hayat şartları her şeyi değiştirecektir. Günden güne sahibi oldukları hayallerde uzaklaşmak zorunda kalacaklar.

Yönetmeni: Damien Chazelle
Oyuncular: Ryan Gosling, Emma Stone, Rosemarie DeWitt
IMDb Puanı: 8.0
Süre: 2 saat 8 dakika

8.Her – Aşk (2013)

Aşk ve romantik filmler listesinde olması gereken Aşk isimli film, adının içerdiği duyguyu işlerken buna bilim kurgu ve dramı da katmakta. Baş karakter Theodore, geçimini çok fazla bulunmayan el yazısı ile hazırlanmış mektupları hazırlayarak sürdürmektedir. Fakat filmin konu olduğu dönemde bu tür işler bilgisayar ortamında da hazırlanmaktadır. Karısı ile hayatlarını ayıran Theodore bir dairede yalnız başına yaşamaya başlayacaktır. Günlerden bir gün karşısına çıkan bir reklam ile hayatı değişecektir. Oldukça etkileyici bir kadın  olan Samantha Theodore ile tanışır. Fakat Samantha gerçek değil sanal bir varlıktır. Boşanma sonrası yalnızlığı ile baş başa olan ve bunalım süreci yaşayan baş rolümüz git gide bu olay ile birlikte hayatın tadını çıkarmaya başlar. Yapay zekanın geliştirdiği Samantha ile oldukça garip olan ilişki giderek daha da garipleşir.

Yönetmeni: Spike Jonze
Oyuncular:
 Joaquin Phoenix, Amy Adams, Scarlett Johansson (seslendirme)
IMDb Puanı: 8.0
Süre: 2 saat 6 dakika

7.The Perks of Being a Wallflower – Saksı Olmanın Faydaları (2012)

Charlie isimli karakterimiz, arkadaş çevresi tarafından küçük görülen ve önemsenmeyen biridir. Problemli bir insan olan genç adam okulda ve sınıfında alay konusu olmaktadır. Yaşayacağı bazı olaylar sonrasında daha da içine kapanacak olan Charlie, Liseye başlar. Yeni okulunda iki kardeş onunla bir şekilde arkadaş olur. İbu İki kardeş içine kapanmış olan Charlie’yi hayata kazandırmak ve ona hayattan keyif almayı öğretecektir.

Yönetmeni: Stephen Chbosky
Oyuncular:
 Logan Lerman, Emma Watson, Ezra Miller
IMDb Puanı: 8.0
Süre: 1 saat 43 dakika

6.Before Sunrise – Gün Doğmadan (1995)

Bir şekilde yolları birleşen bir erkek ile kadın arasındaki gelişen olayları konu edinen film de Gün Batmadan filmindeki Jesse ve Celine isimli karakterlerin ilk tanışmalarını ve sonrasında yaşananları izleyiciye aktarmaya çalışıyor. İki çift birbirlerine farklı hisler hissetmekte fakat bunları asla dile getirememektedir. Devam filmi olan Gün Batmadan isimli film de Gün Doğmadan filmi gibi başarılı filmler arasına giriyor. Bildikleri tek şey ise beraber geçirecekleri ilk ve tek gecenin olmasıdır.

Yönetmeni: Richard Linklater
Oyuncular:
 Ethan Hawke, Julie Delpy, Andrea Eckert
IMDb Puanı: 8.1
Süre: 1 saat 41 dakika

5.Before Sunset – Gün Batmadan (2004)

Gün Batmadan filmi, daha önce karşılaşıp 9 yıl sonra yeniden bir araya gelmiş Jesse ve Celine isimli iki karakterin başından geçenleri konu ediniyor. Viyana’ya gitmek için hareket halinde olan bir trende karşılaşan çiftin birbirleri ile konuşacak şeyleri çok fazladır.

Yönetmeni: Richard Linklater
Oyuncular:
 Ethan Hawke, Julie Delpy, Vernon Dobtcheff
IMDb Puanı: 8.1
Süre: 1 saat 20 dakika

4.Amelie (2016)

Amelie, 8.3 IMDb puanı ile listemizde dördüncü sırada yer alıyor. Gösterime girdiği tarihten günümüze kadar olan süreçte oldukça ses getiren filmler arasına girmeyi başaran film izleyicisini etkilemeyi başarmıştır. Beş ayrı dalda Oscar adayı olan Amelie, bir Fransız komedi filmi. Hayattan keyif alan yaşamayı bilen ve sevgi dolu genç bir kadın Amelie. Annesi ve babası olmayan Amelie, başkalarının hayatlarını dokunmayı ve onları mutlu etmeyi görev bilen ve bunun için çaba sarf eden birisidir. İlerleyen zamanlarda yalnız olduğunun farkına vardığında tüm yaptığı işlerin arasında kendi mutluluğu için de aynı çabayı sarf edecek midir?

Yönetmeni: Jean-Pierre Jeunet
Oyuncular: R Audrey Tautou, Mathieu Kassovitz, Rufus
IMDb Puanı: 8.3
Süre: 2 saat 2 dakika

3.Eternal Sunshine of the Spotless Mind – Sil Baştan (2004)

Listemizin üçüncü sırasında yer alan Sil Baştan, başarılı oyuncu Jim Carrey tarafından canlandırılan karakter, sevgilisinden ayrılmış ve ondan kalan tüm anıları beyninden bir adamın hayat hikayesini anlatan güzel bir aşk filmi. Yaklaşık 2 yıl beraber yaşadığı sevgilisinden farklı bir haber almıştır. Haberi alan baş karakter Joel Barish, sevgilisinin beraber yaşadıkları tüm anılarını bir deney ile sildirmek istediğini öğrenir. Bu haber üzerine aynı olayı kendi üzerinde denemek isteyen Joel, sinirden deliye dönmüştür ve hafızasındaki her şey silinmeye başlamıştır. 2 yıl boyunca yaşanılan ilişkiyi gözlemler başları iyi giden fakat sonradan kötü gitmeye devam eden ilişkiyi izlerken yaşanılmış olan güzel anılara sıra geldikçe pişman olur ve silinme olayını durdurmak ister.

Yönetmeni: Michel Gondry
Oyuncular:
 Jim Carrey, Kate Winslet, Tom Wilkinson
IMDb Puanı: 8.3
Süre: 1 saat 48 dakika

2.American Beauty – Amerikan Güzeli (1999)

Amerikalı bir ailenin yaşamış olduğu problemleri konu alan film, listemizde ikinci sırada yer alıyor. Lester isimli karakter kızı ve eşi ile arası bozuk olan aile babasıdır. İşini gücünü bırakıp bütün zamanını farklı geçirmeye başlayan Lester, kendsini genç gibi görmeye başlar. Bu olanlar kızı ile güzel arkadaşı Angela ile arasında farklı bir ilişki olmasına sebep olur. Aralarında gelişenler zaten kötü olan aile bağlarını daha da kötüleştirecektir. Beş Oscar sahibi film, IMDb puanı ile listemizde ikinci sırada yer alıyor.
Yönetmeni: Sam Mendes
Oyuncular:
 Kevin Spacey, Annette Bening, Thora Birch
IMDb Puanı: 8.4
Süre: 2 saat 2 dakika

1.Casablanca (1942)

Listemizin zirvesinde unutulmaz aşk filmlerinden Kazablanka. Kült filmler arasında da olan film, romantik aşk filmleri içeren bir liste hazırlıyorsanız eklemeniz gereken filmlerden birisidir. İkinci Dünya Savaşı esnasında Kazablanka şehri, Hitler yönetiminden kaçmakta olan avrupalıları konu edinmekte. Rick Blaine isimli karakter, şehirde oldukça ünlü olan bir barın işletmeciliğini yapmaktadır. Bir gün işlettiği bara şehirden kaçma konusunda yardım istemek için eski eşi ile direnişçi olan kocası gelirler. 1942 yılında gösterime girmiş olmasına rağmen hala unutulmazlar arasında olan efsane bir film. İyi seyirler.

Yönetmeni: Michael Curtiz
Oyuncular:
 Humphrey Bogart, Ingrid Bergman, Paul Henreid
IMDb Puanı: 8.5
Süre: 1 saat 42 dakika

Son Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir