En İyi 5 Aksiyon Kamera Modeli

Son zamanlarda seyahat ve tatillerde, daha güzel ve daha renkli anılar bırakabilmek için fotoğraf veya videoların farklı çekim yöntemleri bulunduğu gibi farklı cihazlar da üretilmekte. Özellikle sosyal medya platformlarında paylaşılan kişisel fotoğraf ve videolara bakıldığında bu videoların hangi cihazlar tarafından çekildiği merak konusu olmakta.

360 derece anlık video kaydı alabilen ya da aynı özellikte fotoğraf çekebilen bu cihazlara aksiyon kamerası adı verilmekte. Bu kameralar ile bulunduğunuz konumu kaydedebileceğiniz gibi ortamın tamamının 360 derece olarak kaydını da yapabilme imkanınız bulunmakta.

Aksiyon kameraları, yüksek çözünürlükte görüntü kaydı yapma özelliği taşırken bu görüntüleri küçük boyutlarda kullanıcıya sunarak fotoğraf severler ve video kayıt ile ilgili işi olan birçok insan için cazibeli hale geliyor. Ayrıca seyahat ve tatilin harici günümüzde iş için çalışma ortamında da tercih edilmeye başlanan bu kameraların farklı marka ve modellerine göre dikkat çekici özellikleri de bulunmakta.

Biz de bu yazımızda hemen her bütçe için uygun maliyette ve iyi kalitedeki en iyi aksiyon kameralarını sizler için araştırdık. İlk 5 tanesini listelediğimiz yazımızdan ayrı ayrı bilgilerini verdiğimiz kameraların teknik özelliklerini inceleyebilir aklınıza takılan sorular ile listemize eklemek istediğiniz kameraları yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Peki Aksiyon Kamerası Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bütün kameralar da olduğu gibi aksiyon kameralarının da alınırken en çok dikkat edilmesi gereken özelliklerinin başlıca olanı çözünürlük ve küçük boyutlarda kayıt üretme oluyor. Bunların yanı sıra gece ve gündüzün ayrı ayrı ışıklarına bağlı olarak çekim yapabilen bu cihazlar için diyafram özelliği de dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında bulunmakta. Kullanım alanınıza göre diyafram özelliğine dikkat etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Başka bir açıdan bakmak gerekirse alacağınız kameranın ağırlığı ve kolay taşınabilirliği de etki eden özellikler arasında olmakta. Bazen araçla gidilemeyen yerlerde de kayıt yapabileceğiniz gibi durumlar düşünüldüğünde haliyle kolay taşınabilir ve hafif olan cihazlar tercih edilmelidir. Kullanacağınız aksiyon kamerası, örneğin paraşütle atlamada, denize dalışta, kar kayağı yaparken ya da aqua eğlence merkezlerinde adrenalin tavan yaptığı anlarınızı kayıt edebilmeniz için sabit olması ve sizi takip ediyor olması gerekir. Bu sebepten dolayı almadan önce aksiyon kamerasının sabitleme özelliğine de dikkat etmek size fayda sağlayacaktır.

Tüm fotoğraf ve video işi ile ilgilenenler titreme pozisyonunda çekim yapılan görüntülerden çok da hoşlanmaz. Kamera titrediği anda kayıt yapılan görüntüler oldukça kalitesizdirler. Dolayısı ile alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer özellik ise titreme engelleyici gibi konulardır. Her bir özelliği farklı farklı bir diğerine rakip olacak aksiyon kameralarını yazımızdan inceleyebilirsiniz. İşte en iyi aksiyon kameraları

En İyi 5 Aksiyon Kamerası


1.GoPro Hero9 Black

Aksiyon kamerası denildiğinde konu ile ilgili olanların aşina oldukları bilindik kamera üreticisi GoPro, geliştirdiği Hero9 Black modeli ile, fotoğraf ve video işine düşük bütçe ayırmayan kullanıcılar için iyi bir seçenek olabilir. 5K kalite ve 30 FPS video kaydı yapabilen kamera, 20 megapiksel kamerası ile kaliteli fotoğraf çekme imkânı sunuyor. Hero9 Black ayrıca, dijital olarak görüntü sabitleme özelliğini de kullanıcılara sunmakta. Kalite seçimini 5K dan 4K ya çektiğinizde ise cihaz, 60 FPS olarak video kaydı alabiliyor.

IP68 sertifikası ile suya ve toza dayanıklı olan cihaz 10 metre derinliğe kadar suyu geçirmeme özelliğini de taşıyor. Bu başlıca temel özellikler ile Hero9 Black, en iyi aksiyon kameraları listemizde ilk sırayı alıyor. Başlığın altına eklediğim tanıtım videosunda da ayrıca GoPro Hero9 Black’i görsel olarak inceleyebilirsiniz.


2.DJI Pocket 2

Listemize ikinci sıradan devam ederken sıralamaya aldığımız bir başka cihaz ise DJI Pocket 2. Ergonomik tasarımı ile kolay taşınabilir olan DJI Pocket 2, 3 eksen gimbal ile sarsıntı ve titreme engelleyici olarak karşımıza çıkıyor. Bu özellikten gelen sonuç ile kaliteli ve titrememiş görüntüleri elde etme fırsatı sunuyor.

4K kalite ile 60 FPS kayıt yapabilen bu cihaz, fotoğraf çekme konusuna da ağırlık vererek tasarlanmış gözüküyor. 64 megapiksel fotoğraf çekme olanağı sunan Pocket 2’ istenildiğinde ağır çekim moduna geçildiğinde 240 FPS video kaydı yapabiliyor.


3.Insta 360 One X2

Insta 360 One X2, şahsen benim de almak için incelediğim aksiyon kameralarından birisi. Karar sonucu aldığımda ise detaylı inceleme için ayrıca bir yazı sizler için paylaşmış olurum diye düşünüyorum. 360 derece açı ile görüntü kaydı alabilen ve fotoğraf çekme yeteneği olan bu kamera, cep kamerası boyutlarında tasarlanmış olarak karşınıza çıkmakta. Kullanıcısına çift lens ile 5.7 K kalitede görüntü sunan insta 360, housing gerektirmeden 33 metre derinliğe kadar suya dayanabilme özelliği de taşımakta.

Dokunmatik ve canlı bir ekrana sahip kontrol paneli bulunan one x2, çekimden sonra elde edilen görüntülerin aktarım ve işlenmesi için iOS ve android olarak ayrı uygulamalar ile kolay erişilebilirlik sunmakta.

Ayrıca Görünmez selfie çubuğu ile elde edilen videolarda drone eksikliği aramayabilirsiniz. Kolay hareketler ile geniş drone açılarını aynı zamanda üçüncü bir şahıs için bakış açıları yakalayabilirsiniz.


4.Kodak Pixpro SP360

Düşük bütçe için yine uygun modellerden biri olan Kodak Pixpro, özellik bakımından temel özellikler ile kullanıcılara sunulan modellerden biri. Full HD kalitede video kayıt alabilen cihaz, fotoğraf bölümünde de 16 megapiksel ile başarılı işler ortaya çıkarmakta. Diyafram açıklığı konusunda f/2,8 lik bir değer sunmakta.

Batarya konusunda kullanıcısını tatmin eden bu cihaz, tek batarya ile 350 adet çekim yapmasının yanı sıra Full HD mod ile 2 saati aşkın süre ile video kaydı yapma olanağı sunuyor. Fiyat performans ile sonuca baktığımızda profesyonel boyutta işleri başarma konusunda iyi olmasa da seyahat ve tatil gibi ender anılarınızı farklı şekilde saklama için işinize yarayabilir.


5.SJCAM SJ6 Legend 4K

Yine düşük bütçeli aksiyon kamerası seçenekleri denildiğinde düşünülmesi ve incelenmesi gereken cihazlardan birisi daha SJCAM SJ6 Legend 4K Adında geçen değer ile 4K kalitede görüntü elde etmeye aracı olan cihaz, 16 megapiksel kamerası ile fotoğraf çekme konusunda da kullanıcıdan gelecek talepler konusunda tatminkâr görünüyor.

Suya karşı da oldukça dayanıklı olan cihaz, üzerinde bulunan kılıfı ile 30 metre derinliğe kadar suya dayanıklı pozisyonda işlem yapmakta. Batarya konusunda 1000 mAh değeri ile 80 ile 120 dakika arası kullanıma olanak sağlıyor.

Listede olmasını düşündüğünüz kaliteli aksiyon kameraları tavsiyelerinizi yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Son Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir