Güvenli Yolculuk İçin En İyi Araç Lastik Markaları

En İyi Lastik Markaları

Güvenlik, konfor ve sağlamlık… karayolu ile seyahat ederken önemli unsurlardan başlıca olanlarıdır. Yolculuk yapılacak aracın türü ve rahatlığının yanı sıra güvenlik bakımından en çok dikkatli olunması gereken konu lastiklerdir. Araç lastiklerinin iyi olması özellikle uzun yolculuklarda, coğrafya ve rakım değişimine bağlı hava koşullarının değişimi ile farklılaşan zemin için oldukça önemlidir. Araç kullanıcılarının lastik alırken dikkat etmesi gereken birkaç unsur bulunmaktadır. Lastiğin boyutu, diş derinliği, mevsimine göre olacak kanal çizgileri ve üretim tarihi gibi. Bu unsurlar harici sadece lastiğin görünüşüne bakarak seçim yapmak yolculuk esnasında sorunlara yol açabilmekte. İyi bir lastik aracınızın yola tutunmasını, virajlara girerken yolda gezinmemesini ve en önemlisi de acil bir durum anında fren yaptığınızda kısa sürede durmasını sağlamalıdır.

Bunlardan ziyade yaşamış olduğunuz bölgenin iklimsel koşulları, rakımı gibi durumlarda bu unsurları etkilemekte. Bu yazımıza esas olmak üzere; sürücüler tarafından en çok tercih edilen ve en iyi olarak nitelendirilen araç lastik markalarını araştırdık. Uzun süre kullanılarak yıpranan lastikler, görünüm itibari ile sağlam gibi gözükse de üretim yılından dolayı uzun süre suya ya da güneşe maruz kaldığından güvenli yolculuk için gereken esnekliği ve sertliği sağlamamaktadır.

İşte kullanıcılar tarafından oldukça iyi notlar alan, çokça tercih edilen en iyi araç lastik markaları.


1.Michelin

Araç sürücüleri tarafından çok iyi yorumlar kazanan ve testlerinden her zamanki gibi başarı ile geçen en iyi lastik markası Michelin’dir. Dünya’nın çeşitli kuruluşları ve komiteleri tarafından hemen hemen her yıl en iyi lastik – en iyi lastik üreticisi gibi ödüller almaktadır. Son araştırmalara göre farklı türlerde ADAC testlerinin tümünden geçmeyi başarmıştır. Sadece binek aracınız için değil kamyon, otobüs, suv gibi araç türleri içinde ayrı ayrı üretim yapmaktadır.

Tam adı SCA Compagnie Générale des Établissements Michelin olan lastik üreticisi, Fransa’nın Auvergne bölgesinde faaliyete başlamıştır. İki kardeş tarafından ortak olarak 1888 yılından bugüne kadar kaliteli araç lastikleri üretimi yapmaktadır. Michelin markasının yanı sıra B.F.Goodrich, Taurus, Riken, Strial, Kormoran ve Uniroyal markalarına da sahip olmaktadır. MotoGP Grand Prix motosiklet yarışlarının da lastik tedarikçisi olan markanın, ürünlerinin yüksek fiyatlı olması haricinde olumsuz bir yönü bulunmamaktadır. Araç sürücüleri tarafından en çok tercih edilen modelleri ise Primacy 3 ile Primacy 4 modelleridir.

Aşağıdaki bağlantıdan Michelin marka lastikleri inceleyebilirsiniz.

www.michelin.com.tr

 


2.Bridgestone


En iyi araç lastik markaları listemizin ikinci sırasında bulunan Bridgestone, Run Flat (RFT) özelliği ile kendisini duyurmuş markalardandır. Run Flat diğer adı ile RFT teknolojisi patlak yol alabilen lastik anlamına gelmektedir. Bu özellik sayesinde aracınızın lastiği patlasa da 50 ila 100 km mesafe gidebiliyorsunuz. Islak olmayan yollardaki yol tutuşu ve ıslak zeminlerdeki ayrı performansı ile Michelin, listemizde ikinci sarayı almaktadır.
Kaliteli, sessiz ve ayrı özellikleri ile listemizin ilk sırasında yer alan Mşchelin gibi Bridgestone’da yüksek fiyatlı ürün sunan lastik üreticisidir. 1930 yılında Japonya’da kurulan Bridgestone Dünya’nın 21 ayrı ülkesinde 140’ı aşkın üretim tesis sayısı ile adından sıkça söz ettirmektedir. Belirlenen tarihlerde düzenlenen Forumla1 yarışları içinde de aktif olarak bulunmaktadır.

Aşağıdaki bağlantıdan Bridgestone marka lastikleri inceleyebilirsiniz.

www.bridgestone.com.tr

 


3.Goodyear

Frank Seiberling tarafından 1898 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulmuştur. Otomobil, kamyon, motosikletin yanı sıra ağır yük taşımacılığı ve iş makineleri için de lastik üretimi yapmaktadır.

İşte en iyi lastik üreticilerinden birisi daha Goodyear… Son dönemde oldukça trend olan marka, aşınma konusunda oldukça dayanıklı modeller üretmektedir. Araç çekişi, yol tutuşu ve yakıt tasarrufu gibi önemli özellikleri onu en iyi lastik üreticilerinden yapmaya yetiyor. En iyiler arasında bulunup listemizde bir ve ikinci sıradaki markalara nazaran fiyat performans konusunda oldukça iddialı durumdadır. BMW, Mercedes ve Proche gibi Dünya’nın otomobil devi markaları, araçlarını üretirken Goodyear markasını orijinal olarak araçların üzerinde vermektedir.

Aşağıdaki bağlantıdan Goodyear marka lastikleri inceleyebilirsiniz.

www.goodyear.eu

 


4.Continental

Hem en iyi lastik üreticileri arasında olup hem de makul fiyatlar ile ürün sunan markalardan biri olan Continental, üst segment teknolojiyi kullanarak üretim yapmaktadır. Jaguar, Audi ve Volvo gibi otomobil devi markalar ürettikleri araçların üzerinde Continentali tercih etmektedir. Uluslararası yapılan testlerden oldukça iyi dereceler ile geçen lastik üreticisi, konuyu ele alan yayıncılara da (dergi-gazete) adından söz ettiriyor.

Aşağıdaki bağlantıdan Continental marka lastikleri inceleyebilirsiniz.

www.continental.com.tr

 


5.Pirelli

Giovanni Battista Pirelli tarafından 1872 yılında Milano’da kurulmuştur. 160’dan fazla ülkede hizmet veren marka en iyi lastik üreticilerinden biridir. Lastik teknolojisini oldukça iyi kullanan Pirelli, uzun dayanıklılık süresi ve gayet iyi performansı ile sorunsuz bir kullanım sunmakta. Fiyatları piyasanın üzerinde bulunan Pirelli yazlık ve kışlık modeller ile iyi modeller üretmektedir. Lastikleri üretirken yakıt tüketimi konusuna önem vermektedir. Dezavantaj konusunda ise sert tabanlı lastikler sınıfında olmasından dolayı yalıtım olayı zayıf olan araçlarda biraz ses yapma durumu olabilir.

Aşağıdaki bağlantıdan Pirelli marka lastikleri inceleyebilirsiniz.

www.pirelli.com.tr

 


6.Lassa

1974 yılında Sabancı ve ortakları tarafından kurulan Lassa yerli üretim lastik markasıdır. 50’den fazla ülkede hizmet veren marka, 1988 yılında Japon şirketi Bridgestone ile ortaklığını ilan etmiştir. Ortaklığın sonucu iki markanın birleşimi ile oluşan Brisa isimli marka oluşmuştur. Yarışlar için Türk mühendisler tarafından özel olarak tasarlanan yarış lastikleri Türkiye’nin tüm yarış parkurlarında kullanılmaktadır. Kaliteli ve fiyat performans konusunda makul fiyatlar sunan lastik markasıdır.

Aşağıdaki bağlantıdan Lassa marka lastikleri inceleyebilirsiniz.

www.lassa.com.tr

 


7.Petlas

1976 yılında Petrokimya bünyesinde kurularak üretime başlayan Petlas, üretimine Kırşehir’ de bulunan fabrikasında devam etmektedir. Türkiye’ deki en fazla tercih edilen araç lastiği markasıdır. Uygun fiyatlı ürün sunması onu daha da tercih edilen hale getirmektedir.

Aşağıdaki bağlantıdan Petlas marka lastikleri inceleyebilirsiniz.

www.petlas.com.tr

 


8.Falken

Uygun fiyatlı lastik arayışı içerisinde olan kullanıcılara hitap eden lastik üreticisinin fiyatlarının piyasaya göre düşük olmasının sebebi 2015 yılında Çankırı ilinde üretim tesisi açmasından kaynaklanmaktadır. Üretim tesisi açmasından sonra Türkiye piyasasında adını sıkça duyurmaya başlamıştır. Motosiklet yarışlarında bulunması ve sponsorlukları ile çok sayıda ülkede talep edilen lastik markalarından olmaktadır. Otomobil, suv, 4×4 gibi araç tiplerine göre ayrı üretimler yapmaktadır. Uzun ömürlü olmasından dolayı tercih ediliyor.

Aşağıdaki bağlantıdan Falken marka lastikleri inceleyebilirsiniz.

www.falkenlastik.com.tr

 


9.Hankook

Merkezi Güney Kore’de bulunan lastik üreticisi, 1941 yılında kurulmuştur. Hankook Tire Dünya’nın yedinci, büyük lastik üreticisidir. En çok satılan lastik markalarından biri olan Hankook, yüksek derecede yol tutuşu ve yakıt tasarruf konusunda iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Piyasaya göre oldukça uygun fiyatlı ürünleri ve çeşitli tür araçlar için üretmiş olduğu modeller ile tercih edilen lastik markaları arasında yer almaktadır. Özellikle son yıllardaki geliştirmeler ile öne çıkan lastik üreticisi, Renault, Volswagen, Honda ve Fiat gibi otomobil üreticileri tarafından kullanılmaktadır. Yazlık ve kışlık modelleri fiyat/performans konusunda yeterince iyi diyebiliriz.

Aşağıdaki bağlantıdan Hankook marka lastikleri inceleyebilirsiniz.

www.hankooktire.com.tr

10. sırayı sizler için boş bıraktık. Listede olmasını düşündüğünüz lastik markasını bizlerle paylaşabilirsiniz.

 

 

Son Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir