IMDb Puanına Göre En İyi 10 Romantik Komedi Filmi

En İyi Romantik Komedi Filmleri

Boş zamanlarımızda, özellikle sıkıldığımız zamanlarda ilk aklımıza gelen aslında zaman geçirmeye de birebir olan film izlemektir. Filmler, içerdikleri ile ve işledikleri konularla farklı farklı izleyici kitlelerine hitap ederler. Bu kategoriler de aileniz, arkadaş çevreniz, sevgiliniz yada eşiniz ile farklı seçimler gerektirir. İster arkadaşlarınızla ister sevgiliniz veya eşiniz ile izleyebileceğiniz en iyi romantik komedi filmlerini araştırdık. Bazı sahnelerinde ağlatıp bazı sahnelerinde ise güldürerek duygudan duyguya geçmenizi sağlayacak bu filmlerden keyif alacaksınız.

Bir çok kez başarılı senaristlerin kalemine konu olmuş ve olmaya devam eden komedi dolu aşk filmlerini, eski ve yeni yapımların içerisinde olduğu bir liste ile sizler için derledik. Listemizdeki filmleri IMDb puanlarına göre sıraladık. İşte romantik komedi türünde en iyi filmler.

10.Love Me If You Dare – Cesaretin Var mı Aşka? (2003)

Julien ve Sophie, daha çocuk yaşlarda birbirlerini tanımış aralarında oluşan duyguları, gençlik dönemine geldiklerinde de sürdüren sürdürmeye devam etmektedirler. Aşk denilen duyguyu korkusuzca cesur bir şekilde yaşayan bu çift ayrı nedenlerden dolayı geçmişten kalan ve hala olmaya devam eden sorunlardan dolayı acılar yaşamıştırlar. Birbirlerinin bu acılarını birazda olsa azaltmak için uğraşırlar. İzlediğinizde bazen gözlerinizi dolduracak bazense güldürecek olan bu film listemizin onuncu sırasında yer alıyor.

Yönetmeni: Yann Samuell
Senaryo: Yann Samuell
Oyuncular: Guillaume Canet, Marion Cotillard, Thibault Verhaeghe
IMDb Puanı: 7.6
Süre: 1 saat 33 dakika

9.Love Actually – Aşk Her Yerde (2003)

Londra’da, yılbaşından 2 ay önce yaşanan olayları konu edinen film, aşkın ne kadar büyük olduğunu anlatan bir filmdir. Aşk Her Yerde filminde bütün anlatılmak istenenin aşkın büyüklüğü üzerine olduğunu söyleyebiliriz. Romantik komedi filmlerinden oluşan listeye alınması gereken filmlerden birisi.

Yönetmeni: Richard Curtis
Oyuncular: Hugh Grant, Martine McCutcheon, Liam Neeson
IMDb Puanı: 7.6
Süre: 2 saat 15 dakika

8.500 Days of Summer – Aşkın 500 Günü (2003)

Gösterime girdiğinde izleyicisinden tam not almayı başaran film, romantik komedinin çok alışılmamış türlerinden. Aşk denilen şeyin gerçek olmadığına inan bir kadın ile bu kadına aşık olan bir erkeğin başından geçenleri konu edinmekte. Tom Hansen, Summer Finn ile isimli kız ile tanışacaktı. Onu ilk gördüğünde aşık olan Tom, hayatını bu kız ile geçirmesi gerektiği kararını verir. Ancak kız aşkın gerçek olduğuna ve yaşanan ilişkilere inanmamaktadır. Bunlara rağmen arkadaşlıkları yakınlaşarak farklı bir boyuta geçer ve ilişkileri başlar. Bu ikili arasında gelişecek olan ilişkiyi ve yaşanacak sıra dışı günlere tanıklık edeceksiniz.

Yönetmeni: Marc Webb
Oyuncular: Zooey Deschanel, Joseph Gordon-Levitt, Geoffrey Arend
IMDb Puanı: 7.7
Süre: 1 saat 35 dakika

7.Silver Linings Playbook – Umut Işığım (2012)

Pat Salitano, önceden tarih öğretmeni olan ve hayatında değer verdiği tüm şeyleri sadece bir günde kaybetmiş birisidir. Yaşamış olduğu problemli olaylar ardından zirve noktasına geldiğinde ise mahkeme tarafından rehabilitasyon merkezine girmek zorunda kalır. Çıktığında ise şartlı olarak önceden yaşadığı ailesinin evine yerleşmek zorunda kalır. Bütün gayesi eskideki gibi işine geri dönmek, araları bozulan karısının gönlünü kazanmaktır. Ancak bu durum sanıldığı kadar yolunda ve kolay olmayacaktır. Bir yemekte tanışacağı Tiffany isimli genç yaşlardaki kadınla eski eşine yakınlaşmak amacı ile yakınlaşacaktır.

Yönetmeni: David O. Russell
Oyuncular: Bradley Cooper, Jennifer Lawrence, Robert De Niro
IMDb Puanı: 7.7
Süre: 2 saat 2 dakika

6.About Time – Zamanda Aşk (2013)

Yönetmenliğini ve senaristliğini Richard Curtis’in yaptığı harika bir komedi aşk filmi. Aynı zamanda fantezi konulu da olan filmde, 21 yaşında olan Tim Lake’ nin gizli yeteneğinin oluşundan bahsetmekte. Zamanda yolculuk yapabilme yeteneği olduğunu fark eden Tim, bunu kullanmayı başaracaktır. Üstelik bu yeteneği ailesindeki bütün erkeklerde bulunmaktadır. Bu yeteneğinin büyük bir avantaj olduğunu bilerek geçmişine dönecek ve utandığı unutamadığı olayları değiştirmek isteyecektir. Bir süre sonra Londra’ya taşınır ve Mary isimli genç bir kadına aşık olur. Yeteneğini aşk hayatında da kullanmak ister.

Yönetmeni:
 Richard Curtis
Oyuncular: Domhnall Gleeson, Rachel McAdams, Bill Nighy
IMDb Puanı: 7.8
Süre: 2 saat 3 dakika

5.Marriage Story – Evlilik Hikayesi (2019)

New York’tan başlayarak Los Angeles’a kadar uzanan evli bir çiftin nasıl boşandığını anlatan filmde, Charlie yönetmen eşi Nicole ise oyunculuk yapmaktadır. Evliliklerinde eskisi gibi olmadıklarını anlayan bu çift boşanma kararı alır fakat bu boşanma sandıkları gibi kolay olmayacaktır. Ayrı şehirlerde hayat kurmak istemeleri ve çocuklarının kimde kalacağı konuları işleri zorlaştıracaktır.

Yönetmeni: Noah Baumbach
Oyuncular: Adam Driver, Scarlett Johansson, Julia Greer
IMDb Puanı: 7.9
Süre: 2 saat 17 dakika

4.Annie Hall (1977)

Komedyen olan Alvy Singer ile çok ünlü bir şarkıcı olan Annie Hall arasında gelişen ilişkiyi konu edinen film listemizde beşinci sırada yer alıyor. Alvy Singer, uzun süren zaman boyunca gerçek aşk konusunda hep talihsiz olmuş aradığı kriterdeki kadını sahte ortamlarda bulamayacağı kanısına varmışken Annie Hall ile tanışacak ve ikili arasında garip bir ilişki başlayacaktır.

Yönetmeni: Woody Allen
Oyuncular: Woody Allen, Diane Keaton, Tony Roberts
IMDb Puanı: 8.0
Süre: 1 saat 33 dakika

3.La La Land – Aşıklar Şehri (2016)

Film, Los Angelas trafiğinin en yoğun olduğu anda birbirleri ile karşılaşan Sebastian ve Mia’nın hikayesini konu edinmektedir. Birbirine tutku ile bağlı olan bu çift, sanat aşığı ve hayal sahibidir. Sebastian’ın hayali jazz kulübü açmak Mia’nın ise film platosunun kafesinde çalışmaktayken kendine uyan bir rol kapabilmek için uğraş vermektedir. Bu iki insan arasındaki ilişki gelişmeye başlarken içerisinde bulundukları hayat şartları herşeyi değiştirecektir. Günden güne sahibi oldukları hayallerde uzaklaşmak zorunda kalacaklar.

Yönetmeni: Damien Chazelle
Oyuncular: Ryan Gosling, Emma Stone, Rosemarie DeWitt
IMDb Puanı: 8.0
Süre: 2 saat 8 dakika

2.Groundhog Day – Bugün Aslında Dündü (1993)

Phil Connors, içtenliği ve eğlenceli kişiliği ile ekranlarda olan ve şöhret sahibi biridir. Fakat kameraların önünden çıktıktan sonra kendini beğenen ve egolu bir yapıya dönmekte olan hava durumu spikeridir. Bu kendini beğenmiş spikeri bir gün yapılacak etkinlikler ile ilgili Pensilvanya’ nın bölgesi olan kırsal bir kasabaya gönderilir.

Yönetmeni: Harold Ramis
Oyuncular: Bill Murray, Andie MacDowell, Chris Elliott
IMDb Puanı: 8.1
Süre: 1 saat 41 dakika

1.Amelie (2016)

Amelie, 8.3 IMDb puanı ile listemizde birinci sırada yer alıyor. Gösterime girdiği tarihten günümüze kadar olan süreçte oldukça ses getiren filmler arasına girmeyi başaran film izleyicisini etkilemeyi başarmıştır. Beş ayrı dalda Oscar adayı olan Amelie, bir Fransız komedi filmi. Hayattan keyif alan yaşamayı bilen ve sevgi dolu genç bir kadın Amelie. Annesi ve babası olmayan Amelie, başkalarının hayatlarını dokunmayı ve onları mutlu etmeyi görev bilen ve bunun için çaba sarf eden birisidir. İlerleyen zamanlarda yalnız olduğunun farkına vardığında tüm yaptığı işlerin arasında kendi mutluluğu için de aynı çabayı sarf edecek midir?

Yönetmeni: Jean-Pierre Jeunet
Oyuncular: R Audrey Tautou, Mathieu Kassovitz, Rufus
IMDb Puanı: 8.3
Süre: 2 saat 2 dakika

 

Son Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir