Nazi Almanya’sını Anlatan En İyi 10 Film Önerisi

Nazi Almanya’sını Anlatan Filmler

Her ne olursa olsun kazananı olmayan ve insanlığa derin yaralar açarak bırakılan anılara sebep olan belki de dünyanın en kötü olayıdır savaş. Geçmiş tarihin unutulmayanlarından biri de İkinci Dünya Savaşı sürerken yaşanan insanlık dramlarıdır. Dönemin Almanya’sında 1933 tarihinde iktidar olup dünyanın gidişatını değiştiren Adolf Hitler. Nazi Almanya’sı halkı ile birlikte yaşayan birçok Yahudi insana akıl almayan işkenceler ile büyük zararlar verdi. Toplum içinde yaşayan farklı mesleklere sahip kurulu düzeni bulunan insanlar, çalışma ve farklı işler ile ilgili kandırılarak aileleri ile birlikte çocuk kadın yaşlı ayrımı bile yapmadan toplama kamplarına götürüldüler. Kandırılarak götürüldükleri insanlık dışı bu toplama kamplarında yine kandırılarak çeşitli işkencelere maruz kaldılar.
Sinema dünyası; coşkulu, heyecanlı, aksiyon veya bilim kurgunun yanı sıra insanlık için utanç verici olan soykırımın en büyüğünü gerçekleştiren Hitler’i ve bu toplama kamplarındaki hayatları da konu edindi. Avrupa da yaşayan Yahudi’lerin katledilişini anlatmaya çalışan birçok film uyarlandı. Öyle ki bu filmlerden bazıları izleyiciden tam not almayı başardı IMDb puanı 9.0 gibi oran olan Schindler’in Listesi ve hem ağlatan hem güldüren La Vita E Bella gibi önemli eserlerin içerisinde bulunduğu Nazi Almanya’sını konu edinen en iyi filmler listesini sizler için derledik. İzlerken gözlerinizden yaş akıtacak ya da boğazını düğümleyen yutkunurken zorlanacağınız türden bu filmler IMDb puanlarına göre listelendi. İşte Nazi kamplarını en iyi anlatan filmler

10.The Boy in the Striped Pajamas – Çizgili Pijamalı Çocuk (2008)

Yönetmeni: Mark herman
Oyuncular: Asa Butterfield, David Thewlis, Rupert Friend
IMDb Puanı: 7.7
Süre: 1 saat 34 dakika

Filmin konusu: Bir Alman ailenin işgal altında bulunan Polonya’ya gelişi ve sonrasında yaşananları konu edinen film, babasının tayini yüzünden Polonya’ya gelen Bruno isimli bir çocuk ile toplama kampları içerisinde esir bulunan başka bir çocuk ile arkadaş oluşunu anlatmaktadır. Bu iki küçük arkadaş arasındaki tel örgüler filmdeki dramın başlangıcıdır. Fakat bu güzel dostluk Bruno nun annesini yeterince telaşlandıracaktır.

9.Jojo Rabbit – Tavşan Jojo (2019)

Yönetmeni: Taika Waititi
Oyuncular: Roman Griffin Davis, Thomasin McKenzie, Scarlett Johansson
IMDb Puanı: 7.9
Süre: 1 saat 48 dakika

Filmin konusu: Jojo Rabbit isimli film, annesinin kendi evinin içinde bir kızı sakladığını öğrenecek olan bir çocuğun başından geçenleri konu ediniyor. Hitler gençlik kamplarında bulunan Jojo isimli karakter annesinin çatı katında genç ve Yahudi bir kızı sakladığını öğrenir. Ve Jojo hayali olarak Adolf Hitler ile arkadaşlık kurmaktadır. Kafasında kurduğu bu arkadaşlık ile ırkçılık denilen şeye karşı gelmek bununla mücadele etmesi gerekecektir.

8.Au Revoir Les Enfants – Hoşçakalın Çocuklar (1987)

Yönetmeni: Lois Malle
Oyuncular: Gaspard Manesse, Raphael Fejtö, Francine Racette
IMDb Puanı: 8.0
Süre: 1 saat 44 dakika

Filmin konusu: Film, 1943 yılında Fransa’da yatılı bir okulda eğitim gören Julien’in başından geçenleri anlatmakta. Julien, yatılı eğitim gördüğü okuluna yeni gelen Jean’den ilk geldiğinde çok fazla hoşlanmaz fakat gün geçtikçe iyi bir arkadaşlık kurmaya başlar. Julien, Jean’e ait bir sırrı öğrenir. Sır şudur ki; Jean Nazi kuvvetlerinden bir şekilde kaçmış ve saklanmasına yardımcı olunan bir grup çocuktan birisidir. İstemeden de olsa Julien sıkı arkadaşına ait bu bilgi ile ona ihanet edecektir. Filmin son sahnesinde ise filmin konusuna ilham olan hayatı ile yönetmen Lois Malle’nin kendi sesini dinleyeceksiniz.

7.Stalag 17 – Casuslar Kampı (1953)

Yönetmeni: Billy Wilder
Oyuncular: William Holden, Don Taylor, Otto Preminger
IMDb Puanı: 8.0
Süre: 2 saat

Filmin konusu: Luftaffle bölgesi civarında yer alan Nazi toplama kampında farklı milletlerden insanların yanında Amerikan askerleri de esir olarak tutulmaktadır. Bu Amerikan askerleri kaçış için birlikte plan yapmaya başlarlar. Bu hazırlığın başlangıcı olarak aralarından iki asker firar edecektir. Ancak işler düşünüldüğü gibi yolunda gitmeyecek ve kaçış esnasında ateş açılarak hayatlarını kaybederler.

6. Ivanovo Detstvo – İvan’in Çocukluğu (1962)

Yönetmeni: Andrey Tarkovski, Eduard Abalov (kovuldu)
Oyuncular: Nikolay Burlyaev, Valentin Zubkov, Evgeny Zharikov
IMDb Puanı: 8.0
Süre: 1 saat 35 dakika
Filmin konusu: İkinci Dünya Savaşı sürerken Naziler bir köyü yerle bir etmiştir. Bu köy filmin baş karakteri İvan’ın köyüdür. Esir kamplarına yerleştirilen insanların arasında bulunan İvan bir yolunu bulur ve kamptan kaçmayı başarır. Karşı Sovyet subaylarından Yüzbaşı rütbesindeki Kholin ve birkaç diğer subay bu çocuğa sahip çıkacaktır. Ancak İvan’ın asıl niyeti askeriye işlerine ilgi duymaktadır. Çocukluğuna aldırmadan düşman cephelerine sızmayı başarır ve casus olur.

5.Der Untergang – Çöküş (2004)

Yönetmeni: Oliver Hirschbiegel
Oyuncular: Bruno Ganz, Alexandra Maria Lara, Ulrich Matthes
IMDb Puanı: 8.2
Süre: 2 saat 36 dakika

Filmin konusu: Hitler ve Nazi Almanya konularını doğrudan işleyen ilk filmlerden biri olan Çöküş Filmi, Adolf Hitler’in Berlin içerisinde özel bir yerde saklanarak son günlerini geçirdiği zamanı konu ediniyor. Oscar adayı filmin karakterlerinden 22 yaşında bulunan Traudi, 1942 yılında Münih şehrinden başka bir karargah olan Doğu Prusya’da bir yere götürülür. Bu heyecan dolu genç kadın Hitler’in sekreterlik işlerini yürütmeye başlar. Berlin’de hakimiyeti ele geçiren Rus ordusunun karşısında tüm Naziler Hitler döneminin sonunun geldiğinin farkına varır.

4.Piyanist (2002)

Yönetmeni: Roman Polanski
Oyuncular: Adrien Brody, Thomas Kretschmann, Frank Finlay
IMDb Puanı: 8.5
Süre: 2 saat 30 dakika

Filmin konusu: Sinema dünyasının en iyileri listelerinde özellikle dram konuyu iyi derecede işleyen harika bir film. Film, Polonya kökenli ünlü bir piyanistin İkinci Dünya savaşı esnası Nazilerin işgal altında tuttuğu Polonya’daki hayatını konu edinmekte. Yaşam şartlarının oldukça eksilerde olduğu dönemde bir şekilde toplama kamplarına götürülmekten kurtulan ünlü ve iyi bir piyanist, Varşova küçük mahallelerinin birinde hayatta kalma savaşı verir.

 

3.La Vita E Bella – Hayat Güzeldir (1997)

Yönetmeni: Roberto Benigni
Oyuncular: Roberto Benigni, Nicoletta Braschi, Giorgio Cantarini
IMDb Puanı: 8.6
Süre: 2 saat 56 dakika

Filmin konusu: Filmin konu edindiği zamanlar, İkinci, Dünya Savaşı başlangıcından iki yıl öncesi. Yaşamaktan keyif alan Guido isimli karakter, oldukça güzel olan Dora isimli, öğretmene aşık olur. Dönemin tüm zorluklarına rağmen evlenir ve sonucunda bir çocuk sahibi olurlar. Tam her şey yoluna girdi derken İkinci Dünya Savaşı başlar. Guido ve ailesi Yahudi oldukları için toplama kamplarına götürülürler. Guido, oğluna korkmaması için hayat şartlarının yok denecek kadar az ve olanında berbat derecelerde olduğu bu esir kamplarına gidiş yolculuğundan kampın içerisindeki yaşama kadar her şeyin bir oyun olduğunu söyler. Babasının tüm oyunlarını başarı ile geçerse oyuncak bir tankın hediye edileceği ile yaşamaya devam eder.

 

2.Nuit et brouillard– Gece ve Sis (1956)

Yönetmeni: Alain Resnais
Oyuncular: Michel Buket (ses), Reinhard Heydrich (arşiv görüntüleri), Heinrich Himmler (arşiv görüntüleri)
IMDb Puanı: 8.6
Süre: 32 dakika

Filmin konusu: İkinci Dünya Savaşının bitmesinin üzerinden 10 yıl geçmiştir. İkinci Dünya Savaşı komitesi Alain Resnais isimli yönetmenden savaş ile ilgili bir belgesel çekmesini istemiştir. Orianenbourg, Auschwitz, Dachau gibi kamplarda yaşanılanları, o günleri yaşayan insanların anlattıkları ve o günlere ait görüntülerin birleştirilmesi ile ortaya çıkan belgeseli listemizde ikinci sıraya alıyoruz.

 

1.Shindlerin Listesi (1956)

Yönetmeni: Steven Spielberg
Oyuncular: Liam Neeseoni, Raiph Fiennes, Ben Kingsley
IMDb Puanı: 9.0
Süre: 3 saat 15 dakika

Filmin Konusu: Tam 12 dalda Oscar’a aday gösterilip 7 dalda ödül alan film tam bir baş yapıt. Tüm zamanların en iyi filmleri arasında olan ve savaş filmleri listelerinin vazgeçilmesi olan film, her zaman olduğu gibi kendisini ilk defa keşif eden izleyicisinden tam not almayı başarıyor. Oscar Schindler adlı Alman uyruklu bir iş adamının ikinci dünya savaşı sıralarında Polonya sınırlarında urup işletmekte olduğu fabrikada Yahudi işçileri çalıştırarak 1100 Yahudi insanın hayatını kurtarılmasını konu ediniyor. Gerçek bir hayat hikayesinden düzenlenen film, ünlü yönetmen Steven Spielberg’in en güçlü eserleri arasında yer alıyor.

Son Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir