Sıcak Havaların Kurtarıcısı En İyi 9 Klima Modeli

Yaz mevsiminin gelişi ile yükselen sıcaklıklar, buna maruz kalan insanları rahatsız etmeye birebir. Yoğun sıcaklardan bunalan insanlar kendilerini günü birlik deniz – havuz – piknik alanları gibi yerlere atmakta. Serinlemek için güzel aktiviteler olsa da adı üstünde günübirlik yapıldığından insanın en çok rahat etmesi gerektiği uyku anı yani geceleri mecbur sıcağa maruz kalmaktalar. Tam da bu yüzden sürekli olarak bu serinliği sağlamak isteyenler klima araştırması yapmaktalar.

Yaz aylarının ortasına ilerledikçe yükselen hava sıcaklıkları geçtiğimiz her gün daha da yükseliyor. Bunaltıcı sıcağın yanı sıra oluşan nem ise işi daha da içinden çıkılmaz hale getiriyor. Sizlerde serinlemek için vantilatör tarzı cihazlar ve cam açma ile serinlemeden daha fazlasını arıyorsanız yazımızı incelemelisiniz. Pek çok insanın yaz mevsimlerinde araştırma yaptığı klima modellerinden alınabilecek en makul olanları sizler için araştırdık.

Elektronik cihaz üreticisi birçok firma klima üretme konusunda da oldukça başarılı. Alınabilecek en iyi klima modellerini incelerken son yılların en çok tercih edilen modellerini, öne çıkan özellikleri ile birlikte yazıyoruz. Kapasitesi ve çalışma sesi gibi özelliklerini paylaşacağımız klima modellerine göz atmalısınız. İşte yükselen sıcaklara temelli çözüm arayanlara alınabilecek en iyi klima modelleri

Klima Almadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Klima kullanımı yapacağınız yerin alanının ne kadar olduğu ilk düşünülmesi gereken durum olarak karşımıza çıkıyor. Sebebi ise her klima aynı güç ile performans veremeyeceği için farklı güç hacmine sahip. Bu güç oranına ısı ve soğukluk için gereken ısı  miktarı yanı BTU (British Thermal Unit) denilmekte.  Yazımızın ilerleyen kısımlarında BTU hesabını nasıl yapacağınızı sizlerle paylaşacağım. BTU hesabı için klima satışı yapan firmaların teknik servislerinden de yardım alabilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken ikinci özellik ise kullanılacak klimanın hangi amaç ile kullanım sağlayacağı. İşyeri, konut veya çoklu toplanılacak alanlar için ayrı ayrı tip ve modelde klimalar bulunmakta. Klima kullanımı yapacağınız bölgenin sıcaklık ve nem durumu. Bu da klimanın uzun veya kısa süreli çalışacağı bölgede olmasının önceden düşünülmesi alacağınız marka ve model konusunda size oldukça yardımcı olacaktır. Örnek vermek gerekir ise çok sık ve uzun süreli kullanım sağlamanız gereken sıcak olan bir bölgede kullanılacaksa ekonomik model klimalar tercih edilmelidir. Fakat seyrek gün ve saatlerde bir kullanım sağlayacaksanız A sınıfı bir klima modeli almanız sizi ilerleyen yıllarda daha avantaj sahibi yapacaktır.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise tabiî ki alınacak cihazın fiyatı. Yazımızın başında da bahsettiğim gibi bir çok klima üreticisi marka bulunduğu gibi bu markaların da ayrı ayrı çok sayıda modeli bulunmakta. Kaç BTU olduğu, enerji sınıfı, fonksiyonlarının fazla olması gibi maddeler hali ile her klimayı kendi içerisinde farklı fiyatlamaya yetiyor.

Klima BTU Hesabı Nasıl Yapılır?

Klima almadan önce dikkat edilmesi hususlardan birinin BTU olduğunu söylemiştik. Peki alacağımız klimanın, kullanılacak mekana göre kaç BTU olması gerektiğinin nasıl hesaplarız? Sorunun cevabı basit bir formüle dayanıyor. Kullanılacak alanın m² sini 2.2 ye bölerek 1000 ile çarpımının sonucunda buluruz. Örneğin 25 m² büyüklüğünde bir salon için hesap yapmak gerekirse 25/2.2×1000 = 11363 gibi bir sonuç çıkmakta standart BTU üretilen klimalar içerisinde bu salon için tavsiye edilen model 12000 BTU kuvvetinde bir klimadır.

En İyi Klima Modelleri

Mitsubishi Electric

Klima denildiğinde özellikle en iyi klima ne diye sorulduğunda ilk akla gelen cevap Mitsubishi’dir. Piyasa ve kullanıcılar tarafından kabul edilen en iyi klima üreticisi Mitsubishi, 1921 yılında gemiler için elektrikli motorlar geliştirmeye başlayarak piyasaya girmiştir. Piyasaya girişinden kısa bir süre sonra ev ekipmanları kategorisinde genişlemeye başladı. Kendisini her geçen gün yeni çıkan teknolojiler ile donatan Japon marka, sektörde ustalaşarak büyümeyi başardı.

Bu yazıda inceleyeceğimiz alınabilecek en iyi klimalar isimli listemizin ilk sırasına aldığımız bu Mitsubishi hem şahıs hem de kurumsal firmalar tarafından tercih ediliyor. Tercih edilmesinin sebeplerine bakacak olursak, kaliteli olması, düşük oranlarda enerji tüketimi, ergonomik tasarımı ve modern inverter teknolojisi gibi özellikleri ön plana çıkıyor. Sessiz çalışarak minimum seviyede gürültü çıkarırken, hızlı soğutma özelliğini de unutmayalım.

İsteğe bağlı Wi-fi özelliği eklenebilen klima, uzaktan ve doğrudan olmak üzere 2 farklı kullanım biçimini de kullanıcısına sunmakta. Doğrudan diye tabir ettiğimiz yöntem ile ev içerisinden kumanda ile müdahale ederken uzaktan denilen yöntem ile dünyanın herhangi bir yerinden akıllı telefon yardımı ile klimanızı kontrol edebilirsiniz.

Bu özelliklerin yanı sıra eklemek istediğim diğer özellikler ise şu şekilde; buzlanmasını önleyici bir sistemin içerisinde var olması, kişiye özel kullanım ile zamanlayıcı program, kendi kendini temizleme…

Baymak Elegant Seri

Klima üreticileri arasında adından sıkça bahsettiren firma, kombi de olduğu gibi klima konusunda da oldukça başarılı işler ortaya çıkarmakta. Son zamanlarda ki yüksek satış oranları da bu tezimizi haklı çıkarıyor.  Yazımın ilk sırasında yer verdiğimiz Baymak markası, Elegant Plus ismini verdiği klima serisini kullanan tüketicilerden oldukça iyi tepkiler alıyor. En çok tercih edilmesinin başlıca sebepleri arsında, düşük oranda enerji harcayarak çalışıyor olması ve sessiz çalışması bulunuyor.

Klimalar soğutma işlevinde olduğu gibi ısıtma konusunda da işe yarıyor. Baymak, klima ile ısınma fonksiyonunda A+ soğutma durumunda ise A++ özelliği ile üretim yapıyor. Klimanın seçim konusunda öne çıkaran bir diğer özellik ise çıkan havanın 4 ayrı yöne eşit şekilde dağıtılabilmesi. Dış temizliği kadar iç temizliğinde önemli olduğu klima içinin temizlenme zahmeti ise kendini temizleme fonksiyonu ile ortadan kaldırılmış.

Ayrıca cihaz içerisinde enerjiden çok daha tasarruf edilebilecek eco isimli ekonomik mod Baymak klimayı öne çıkaran bir başka neden. Son olarak, bilindiği üzere klimalar kendi içlerinde yer alan bir depoya basılan özel gaz sayesinde soğutma işlemini gerçekleştirmekte. Bu modelin içerisindeki gazın ise çevreye zararlı olmayan R32 isimli gaz olduğunu eklemeliyiz.

Airfel LTXN35U

Airfel’in ürettiği LTXN35U model klimanın önemli özelliklerinden ilk söylenmesi gereken A sınıflı inverter model klimalara nazaran ayrıca bir tasarruf edebilme özelliği olmalı. Üstelik bu ayrı tasarruf diğer klimalara göre %20 oranında daha fazla tasarruf sağlamakta. Yoğun ve uzun zamanlı klima kullanımı yapacak kullanıcıların elektrik faturasının yüksek gelmesini engellemek adına düşünülebilecek bir özellik.

2000 BTU ile soğutma işlemini, 13000 BTU ile de ısıtma işini gerçekleştirmekte. Genel olarak klimalara bakıldığında ısıtma kuvveti, soğutma kuvvetinden daha az görülür. Ancak Airfel bu modelde bu işi tersine çevirmeyi başarmış ve ısıtmada kullanılan kuvveti soğutmanın da önüne geçirmiş durumda.

Ayrıca inverter teknolojisinin yanı sıra kumanda üzerinden yapılacak komut ile turbo özelliği devreye sokulabilir standardın üzerinde bir hız ile soğutma ve ısıtma işlemi gerçekleştirebilir.

Daikin Shira Plus

Listemizde üçüncü sırada yer verdiğimiz Daikin, oldukça şık tasarımı, büyük oranda verimlilik sunabilen klima modellerinden birisidir. Daikin’in en son ürettiği klima modellerinden olan Shira Plus, özellik bakımından dikkat çekici klimalardan birisi. İyi seviyede havayı temizleme özelliğine uygun şekilde üretilen klima, listemizin başında Baymak klimalarda kullanılan çevreci gaz olarak bilinen R32 gaz ile çalışmakta. Ayrı bir özelliği aktif edildiğinde tasarruf konusunu daha da üst seviyelere çıkarmak için klimanın bulunduğu alana girdiğinizde sizi algılayarak çalışmaya başlıyor.

Farklı bir özellik ile de 3D – 3 boyut hava üfleme fonksiyonu ile diğer büyük odalara dahi hava yaymayı başarıyor. Ayrıca çalışırken çıkardığı sesin minimum seviyelerde olduğunu belirtmek istiyorum. Akıllı görme teknolojisi kullanılan bu model hava üflediği alan içerisinde bulunan insanların üzerine üflemeyerek aslında bir klimadan istenilen tüm özellikleri taşımakta.

LG S3 Artcool

Çok hızlı soğutma özelliğine sahip LG klima, üflediği havayı 4 ayrı yöne eşit miktarda salarak bulunduğu odanın tamamını soğutabilmektedir. Bu işlemi iyi seviyede yaparken çoklu filtresi sayesinde ortamda bulunan en küçük toz parçacıklarını yakalayabiliyor ve alanın havasını temizleyebiliyor.
1 saatlik süre içerisinde bulunduğu ortamın %90 üzerinde havasını temizlemeyi başaran LG, milyon adetten daha fazla iyon ile klima içerisinde geçen tüm kötü kokular ve zararlı havayı temizleyebiliyor.

Demirdöküm Kion 18

Klima denildiğinde akla ilk gelen markalardan biri kuşkusuz Demirdöküm. Piyasada bulunan bir çok klimadan iyi olan Demirdöküm klimalar, sağlamlık ve uzun yıllar çalışma konusunda oldukça iyi. Bazı mekânlarda karşılaştığımız eski modelli klimalara baktığımızda markasının Demirdöküm olduğunu ve iyi derece soğuttuğunu görebiliriz.
Üretimine 1950 li yıllarda başlamış ve aynı zamanda yerli firma olan Demirdöküm, eski üretim yapan marka olmasına rağmen teknolojinin gelişimine ayak uyduran ve onu takip eden bir markadır. Çevreci gaz olduğunu vurguladığımız R32 gaz ile çalışan Demirdöküm, listemize 18000 BTU kuvvet ile ısıtma ve soğutma görevi gören bu model ile listemize yerleşiyor.
Enerji sınıfı A++ olan bu klimanın öne çıkan özelliği ise çok rahat şekilde çıkarılıp takılabilen filtresinin olması. Bu özellik ile filtreleri çok daha kolay yerinden çıkarılıp temizlenip tekrar yerine kolaylıkla takılabiliyor.

Bosch 5000 Rac

Elektronik beyaz eşya konusunda sekörün liderlerinden biri olan Bosch, klima konusundaki iddialı üretimi ile listemize giriyor. Kalitesinin ve sağlamlığının tüm kullanıcılar tarafından bilinen bir gerçek olduğunu belirterek devam ettiğim incelemede ilk özellik olarak sağlam ve uzun ömürlü olmasını ekliyorum. Bir diğer özellik ise I-Feel isimli teknoloji ile ortamdaki haca sıcaklığını otomatik olarak düzenlemesidir.

Kumandası üzerinde bulunan sensör sayesinde ortamın hava sıcaklığını algılayabiliyor ve istenilen oda sıcaklığının ayarlanması için kendisi müdahalede bulunuyor. Isıtma kuvveti 10000 BTU, soğutma da ise 12000 BTU ile çalışıyor. Soğutma konusunda taleplere cevap veren cihaz ısınma konusunda da oldukça başarılı.

Samsung Premium Plus

Listemize yine elektronik ve teknolojik cihaz piyasasının liderlerinden Samsung ile devam ediyoruz. Samsung üretmiş olduğu diğer ürünlerin yanı sıra klima konusunda da oldukça iyi konumda. Soğutma konusunda yüksek oranlı performans gösteren Samsung klimaları, Premium Plus modeli ile daha da geliştirilmiş görünüyor. Kolay kullanımı olan bu model oldukça sessiz şekilde çalışıyor. Bu özelliği onu tercih edilme sebeplerinde öne çıkarırken bu sebepler arasına büyük alanlarda bile etkili soğutma özelliği ekleniyor.

Digital inverter teknolojisi ile bulunduğu alanı %45 lere kadar çok daha hızlı sürede soğutmayı başarıyor. Üfleme mesafesi bakımından en uzağa hava üfleyen cihazlar arasında gösterilen bu model, havayı yaklaşık 15 metre kadar uzağa üfleyebiliyor.

Eklemek istediğim diğer özellikler ise sırası ile şu şekilde; yapay zeka ile tasarlanan Samsung klima, klimanızı sizin yerinize kontrol etme yeteneğine sahip. Otomatik olarak gerektiğinde kendini temizleme fonksiyonuna geçirebiliyor ve size daha uzun süre klimanızı kullanım hakkı sunuyor. Tüm bu özelliklerin yanında da enerji tasarrufu ile düşük oranda enerji tükettiğini de belirtmek istiyorum.

Arçelik Ultra Hijyen Plus Silver

Listemizde son olarak yer vermek istediğimiz Arçelik, teknolojik ev aletlerinin üretimi konusunda oldukça başarılı konumda. Klima üretimi konusunda da adından sıkça söz ettiren Arçelik, Ultra Hijyen Plus modeli ile şık tasarımı ve harika görüntüsü ile kullanıcılara sunuluyor.

Ionizer filtreler ile klimadan kaynaklanacak problemlerin önüne geçilmesi istenilmiş. Hızlı soğutma ve hızlı ısıtma işlevinin gayet iyi çalıştığı model, ortam sıcaklığını kısa süre içerisinde değiştirebiliyor.

Wi-fi ile yönlendirilebilen bu cihaz, akıllı klimalar arasına yerleşiyor aynı zamanda kullanıcısına gayet güzel bir kolaylık sağlıyor. 18000 BTU ile çalışan klima, eco modu sayesinde yüksek BTU dan kaynaklanacak fazla enerji tüketiminin önüne geçebilmektedir. Isıtma sınıfı A+ soğutma ise A++ olarak üretimi gerçekleştirilen klimanın kullanıcıyı rahatsız edecek düzeyde bir sesi de bulunmamakta. Gösterge üzerinde kolay erişilebilirlik sayesinde anlık olarak harcadığı enerjiyi ve birçok fonksiyonu görebilmektesiniz.


Yaz aylarında her birimizin düşündüğü klimalardan alınabilecek en makul olanları sizler için araştırdık. Sizin de listede olmasını düşündüğünüz ve kullanıp memnun kaldığınız modelleri bizlerle paylaşabilirsiniz.

Son Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir