Türkiye’nin En Yaşanılabilir Şehirleri

Türkiye’nin En Yaşanılabilir 10 İli

Türkiye’nin yaşana bilirlik derecesi en iyi olan şehirleri, iş dünyasının dergisi olarak bilinen Forbes tarafından önemli kriterlerin araştırılması sonucu açıklandı.

Yaşana bilirlik seviyesi en yüksek olan şehirler araştırması yapılırken, küresel yaşana bilirlik endekslerine göre yapılmakta. Bu endeks ise şehirlere göre incelenen sağlık, kültür, eğitim, iş yapma olanağı gibi konuların istatistik raporlarına göre oluşturuluyor. Bu puanlamaya etki eden faktörler arasında; kişi başına düşen vergi miktarı, suç oranları, hanelerin tükettiği elektrik miktarı, alışveriş merkezlerini sayıları, ulaşım imkanlarının kullanımı gibi çeşitli diğer konular da bulunmakta.

Liste her yenilendiğinde sürekli değişiklik oluşuyor. İşte Türkiye’nin en yaşanılabilir şehirleri

10-Trabzon

54 puana yakın bir endeks puanı ile ilk ona girmeyi başaran Trabzon Türkiye’deki iller arasında sinemaya duyulan ilgide de 4. sırayı alıyor.

9-Eskişehir

Listemizin dokuzundu sırasında bulunan ve öğrenci şehri olarak bilinen Eskişehir, okur – yazar konusunda Türkiye’de üçüncü sırada.

8-Bursa

3 milyonu aşkın nüfusu ile Türkiye’nin büyük şehirlerinden olan Bursa, yaşana bilirlik seviyesi incelendiğinde listenin sekizinci sırasını almakta.

7-Yalova

Yüzölçümü ile Türkiye’nin en küçük ili olan Yalova, 105 kilometrelik uzunluğu ile denize en uzun kıyısı olan şehirlerinde de biridir.

6-Antalya

Türkiye’nin turizm cennetlerinden olmayı başaran Akdeniz’in incisi Antalya, hava kalitesi en iyi olan ikinci ildir. Ayrıca opera ve baleye konusunda da 3. sıradadır

5-Kocaeli

2 milyona yakın nüfusu ve sanayi-ticaret konusundaki büyümesi ile ülkenin en büyük sanayi ve ticaret şehirlerinden birisidir. Ayrıca SEGE 2011 sıralamasına göre de İstanbul, Ankara ve İzmir’den sonra en gelişmiş şehirdir.

4-Tekirdağ

Türkiye’de iki denize kıyısı olan 6 şehirden biri olan Tekirdağ’ın, hem Karadeniz’e hem de Marmara Denizi’ne kıyısı bulunmaktadır. Tüm kriterler incelendiğinde yapılan araştırma sonucu Türkiye’nin en iyi şehirleri listesinde kendisine dördüncü sırada yer buluyor.

3-İzmir

Araştırma sonucu ülkedeki en çok hane elektriğinin tüketildiği şehir olarak belirlenen İzmir’in genel anlamdaki verileri iyi durumda fakat ortalama derecenin üzerinde seyreden bir suç oranı bulunmakta.

2-Ankara

Türkiye’nin başkenti ve idari anlamda merkezi olan Ankara, her listelemede üst sıraları bırakmıyor. Ekonomi, sağlık ve eğitim gibi önemli kriterlerin altyapısı durumda ülkede 1. sırada yer alıyor. Sanata olan ilgi durumunda ise ikinci sırayı dolduruyor. Zirvede bulunan İstanbul ile arasında çok az fark olan Ankara, 67 puanlık bir genel endeks puanı ile Türkiye’nin en iyi ikinci şehri olarak belirlenmiş durumda.

1-İstanbul

Ülkenin ticaret merkezi olan İstanbul, 15 milyonun üzerinde olan nüfusu ile Türkiye’nin en kalabalık dünyanın ise 13. en kalabalık şehri konumundadır. Dünyanın en kalabalık 15 şehri konulu yazımızı bağlantıdan inceleyebilirsiniz. Nüfus bakımında ülkenin en çok göç alan ili İstanbul, 68,9 puanlık endeks puanı ile Türkiye’nin en yaşanılabilir şehirleri arasında zirvede bulunuyor.

Yazımın başında da bahsettiğim gibi listeler her düzenlendiğinde büyük değişiklikler olmakta. Son yıllara bazla yapılan araştırmalar sonucu hazırlanan verileri sizlerle paylaştık.

 

 

Son Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir