Ankara’da Gezilecek Yerler

Ankara’da Gezilecek Yerler

1923 yılından bugüne kadar Türkiye’nin başkenti ve nüfus bakımından en kalabalık ikinci büyük şehri Ankara, tarih bakımından bir çok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış ve Türk tarihi bakımından da önemli bir yere sahiptir. Gemi Çapası anlamına gelen Ankara adı, batılı dillerde Angora olarak geçmektedir. Tabi ki böylesine tarih ve kültür zenginlikleri bol bir yerde insanlık için görülmesi gereken miraslar da bulunuyor. Bizde bu yazımızda hem bu tarih şehrinin kültürel yerlerini hem de vakit geçirebileceğiniz günümüz yerlerinden oluşan Ankara’da gezilecek yerler listemizi hazırladık.

Her ayrı yerinde sizde farklı etki bırakacak güzelliklere sahip olan şehirde anıtsal yapılar, tarihi mekanlar, eski mimari, büyük akvaryum ve hayvanat bahçesi gibi farklı yerleri sizler için araştırdık. Ülkemizin en önemli simge yapısı Anıtkabir, her biri ayrı güzelliğe sahip müzeler ve kalabalık caddeler…

Ayrıca gezi, iş yada başka bir neden ile Ankara’ya gelmiş ve konaklamak için misafirhane veya otel arıyorsanız  Türkiye’nin tüm illeri için hizmet veren misafirhaneara.com ‘dan Ankara’da bulunan bütün kurum misafirhaneleri, öğretmenevleri ve polis evleri gibi konaklama yerlerine ulaşabilirsiniz.

İşte Ankara’da gezip görülmesi gereken yerler.

1.Anıtkabir

Giriş Ücreti: Ücretsiz
Ziyaret Saatleri: 09:00 – 16:00
Adres:
Yücetepe, Akdeniz Cd. No:31, 06570 Çankaya/Ankara

Ankara’nın Çankaya ilçesinde şehrin merkezi konumunda bulunan Anıtkabir, tabi ki Ankara’da gezilecek yerler listelerinin en başında olmalı. Bulunduğu il için değil tüm Türkiye için önem arz etmektedir. Bu önem, Kurtuluş Savaşının Başkomutanı, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarının içerisinde bulunmasından kaynaklanmaktadır. Çok sayıda yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen Anıtkabir, 750.000 m² büyüklüğünde bir alana kurulmuş insanı adeta büyüleyen bir yapı. Tasarımını önemli ve ünlü mimarlar Emin Onat ve Orhan Arda yapmıştır. Yapımına 1944 yılında başlanılmış ve 1953 yılında tamamlanmıştır.

Ata’mızın ebedi olarak istirahat yeri Anıtkabir, içerisinde bulundurduğu farklı bölümlerle de ziyaretçilerine bilgi temelli gezebileceğiniz yerler sunuyor. Bu alanlarda, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ait şahsi ve kıymetli eşyalar, kullandığı araç koleksiyonlarının yanı sıra okuduğu kitaplardan oluşan büyük bir alanda mevcut.

2.Cumhuriyet Müzesi (II. TBMM)

Giriş Ücreti: Ücretsiz
Ziyaret Saatleri: 09:00 – 17:00
Adres:
Doğanbey, Cumhuriyet Cd. No:7, 06050 Altındağ/Ankara

Ankara’nın Altındağ ilçesine bağlı Ulus semti bölgesinde yer alan Türkiye Büyük Millet Meclisi müzesi restore edilerek ziyaretçilere açılmıştır. Harika mimari yapısı ve içerisinde ziyaretçilere sunulan önemli belgeler ile ziyaret edilmesi gereken önemli yerlerden birisidir. 1924 – 1960 yılları arasında Türki Büyük Millet Meclisi faaliyetleri burada yürütülmekteydi. Bu döneme ait fotoğraflar ve döneme ait Cumhurbaşkanı şahsi eşyalarının yer aldığı Cumhuriyet Müzesi’nde, yine hizmet ettiği döneme ait yıllara ait alınan kanun ve kararlara ait belgeler sergilenmekte.

3.Rahmi M. Koç Müzesi

Giriş Ücreti: 40 ₺ (öğrenci: 20 ₺)
Ziyaret Saatleri
Pazartesi günü kapalı

Hafta İçi Diğer Günler: 10:00 – 17:00
Hafta Sonu: 10:00 – 19:00
Adres: Hacettepe, Kale, Depo Sokak No:1, 06230 Altındağ/Ankara

Ankara’nın Altındağ ilçesinde bulunan Rahmi M. Koç Müzesi, eskiden at pazarı olarak bilinen bölgedeki tarihi kervansaray yapının içerisinde yer almaktadır. Ankara’nın ilk sanayi müzesi olma özelliğine sahiptir. İçerisinde çocuklar için kurulmuş atölyeler, mesleksel bölümler antika değerde arabalar, Türkiye’nin kara, deniz, hava ve demir yolu ulaşımları ile ilgili farklı daha birçok koleksiyon bulunmaktadır. Ayrıca bilim, tıp ve matbaacılık üzerine ayrı koleksiyonlar da bulunmaktadır. Rahmi M. Koç Müzesi haftanın Pazartesi günleri hariç her gün ziyaretçilere açıktır.

 

4.Atatürk Orman Çiftliği

Giriş Ücreti: Ücretsiz
Ziyaret Saatleri: 24 saat
Adres: Yeni Çiftlik caddesi, Cumhurbaşkanlığı Blv No:6/3, 06560 Yenimahalle/Ankara

Ankara’da bulabileceğiniz en yoğun yeşilliğin içerisinde bulunan bölge, Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından 1925 yılında parça parça her biri farklı bireylerden satın alınarak oluşmuştur. 1. Derece sit alanı olarak koruma altında bulunmaktadır. Bölge oldukça geniş bir arazi üzerine kurulu ve içerisinde güzel zaman geçirebileceğiniz hayvanat bahçesi, piknik yapmak için müsait yerler, yürüyüş yolları aynı zamanda Gazi Mustafa Kemal’e ait şahsi eşyaları görebileceğiniz Atatürk Evi Müzesi de bulunmaktadır. Atatürk Orman Çiftliği’nin içerisinde bulunan tesislerde ise doğal süt ve süt ürünleri üretilmekte ve geniş bir pazara satılmaktadır. Ziyaret için gittiğiniz de Ankara’ lılar tarafından bilinen çiftlik dondurmasını mutlaka deneyin.

 

5.Ulucanlar Cezaevi Müzesi

Giriş Ücreti: 9 ₺ (öğrenci 3 ₺)
Ziyaret Saatleri: Pazartesi günü kapalı.
Diğer tüm günler: 10:00 – 17:00
Adres: Hacettepe, Ulucanlar Cd. No:63, 06030 Altındağ/Ankara

Ankara’nın Altındağ ilçesinde Ulucanlar caddesinde yer alan müze 1925 – 2010 yılları arasında cezaevi olarak kullanılmış ve günümüzde müze olarak ziyaretçilere açılmıştır. Bir çok ünlü siyasetçi, yazarlar ve şairler hatta film artistlerinin dahi hapis yattığı geçmiş tarihi karanlık olan cezaevlerinden biri olan Ulucanlar Cezaevi, cezaevi olarak geçtiği yıllara göre hazırlanan bir konsept ile dekore edilmiş ayrıca içerisine o günü yansıtabilmek adına balmumu malzemesinden heykeller de yerleştirilmiştir. Ziyaret için gittiğinizde bölüm bölüm koğuşları, avluyu, zindanları ve hücreleri arka plandaki seslendirmeler ile o dönemdeki insanların ne yaşadığını aynı havayı soluyarak anlamaya çalışabilirsiniz. Müze içerisindeki ayrı bir bölümde hapis yatmış ünlü isimlerin şahsi eşyalarının bir bölümünü de inceleyebilirsiniz. Pazartesi günleri kapalı olan müzeyi, hafta sonu dahil olmak üzere diğer günler 10:00 – 17:00 arası ziyaret edebilirsiniz.

6.Aqua Vega Akvaryum

Giriş Ücreti: 58 ₺ (öğrenci 48 ₺)
Ziyaret Saatleri: Hafta içi 10:00 – 20:00
Hafta sonu: 11:00 – 21:00
Adres: Akşemsettin, Doğukent Bulvarı Nata Vega Outlet, 06480 Mamak/Ankara

Anakara’ da bir çok farklı alışveriş merkezleri bulabilirsiniz. Bunlardan bazıları büyük ve tanınmış avmlerdir. Bu alışveriş merkezlerinden biri olan Ankara’nın Mamak ilçesinde bulunan Nata Vega Outlet içerisinde yer alan Aqua Vega Akvaryum, Türkiye’nin en büyük akvaryumu ünvanına sahipken Avrupa’nın da en büyük ikinci akvaryumu olarak da bilinmektedir. 6000 m² alan üzerine kurulu akvaryumda 200 ayrı tür deniz canlısını bulundurmaktadır. 100 metreye yakın uzunluğundaki akvaryumu, yan kısımlarından ve özel cam ile oluşturulmuş tünellerden gezerek ziyaret edebilirsiniz. Gezi listeniz arasına kesinlikle eklemenizi önereceğimiz yerler arasında olan akvaryum, içerisinde aynı zamanda diğer bir bölümünde de 250 adetten fazla vahşi olarak nitelendirilen egzotik hayvanlara da yer veriyor.

7.Anadolu Medeniyetler Müzesi

Giriş Ücreti: 50 ₺ (18 yaş altı öğrenci ücretsiz)
Ziyaret Saatleri: 08:30 – 17:30
Adres: Kale, Gözcü Sk. No:2, 06240 Ulus/Altındağ/Ankara

Ankara’nın Altındağ ilçesine bağlı Ulus semtinde bulunan Anadolu Medeniyetler Müzesi, çok sayıda değerine baha biçilemez kıymetli eserleri sergiliyor. Müze, barındırdığı koleksiyonlar ile kendisini Türkiye’ nın en önemli müzeleri arasına sokuyor. Avrupa’da yılın müzesi gibi değerli ödülleri de olan müze kaba taş devrinden Urartu dönemine kadar büyük bir tarih aralığını işleyerek ziyaretçilerine sunuyor. Tarih ve arkeoloji merakınız varsa burayı gezmeden Ankara’dan ayrılmayın.

8.Millet Kütüphanesi

Giriş Ücreti: ücretsiz
Ziyaret Saatleri: 24 saat açık
Adres: Beştepe, 06560 Yenimahalle/Ankara

Sadece gezi amaçlı değil araştırma ve hiç bir yerde bulamadığınız evrak bilgi veya belgeye somut ve dijital ortamda ayrı ayrı ulaşabileceğiniz Türkiye’nin en büyük kütüphanesi. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Beştepe yerleşkesinin yanında bulunan 125.000 m² alana kurulu bu dev kütüphanede proje ödeviniz, merak ettiğiniz soruların cevapları ve çok çok sayıda ayrı kitapları inceleyebilirsiniz. Modern ve oldukça büyük dış mimarisini içerisinde de hissedebileceğiniz kütüphanede dinlenme alanları ve kafeterya gibi alanlarda barındırıyor. Kütüphane içerisinde 100 ayrı ülkeden 134 farklı dilde basılmış 4 milyondan fazla basılı 120 milyondan fazla ise dijital yayın bulunuyor. Aynı anda 5000 den fazla kişiye hizmet verebilen kütüphane içindeki kitapların bulunduğu rafların uzunluğu 200 km buluyor.

9.Altın Köşk Müzesi

Giriş Ücreti: ücretsiz
Ziyaret Saatleri: 12:30 – 16:00
Adres: Üniversiteler, İhsan Doğramacı Blv No:39, 06800 Çankaya/Ankara

Ankara’nın Çankaya ilçesi içinde bulunan Altın Köşk, Bilkent semtinde bulunuyor. Yapıldığı tarih olan 1966 yılından bugüne önünden geçen herkesi kendisine baktıran mimarisi ile dikkat çekiyor. Dışı kadar içi de oldukça ihtişamlı olan Altın Köşk, Türkiye’nin mimarlık ve mobilya üzerine ilk müzesi olarak hizmet vermekte. İçerisindeki 1000 in üzerinde motiflerle 30 ayrı yapının birleşmesi ile oluşuyor. 2008 yılında açılan müze, farklı dönemlere ait mobilyalardan oluşan zengin çeşit koleksiyona sahip.

10. MTA Genel Müdürlüğü Şehit Cuma Dağ Tabiat Tarihi Müzesi

Giriş Ücreti: ücretsiz
Ziyaret Saatleri: Pazartesi günü kapalı.
Diğer tüm günler: 09:00 – 17:00
Adres: Çukurambar, Dumlupınar Blv. No:11, 06530 Çankaya/Ankara

Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından verilen emir ile kurulan Maden Tetkik ve Arma Genel Müdürlüğü, kendi içerisinde Tabiat Tarihi Müzesi isminde bir müze barındırıyor. Oldukça ilgi çekici ve bol çeşitliliği ile Türkiye’nin en iyi müzelerinden birisi. Özellikle çocuklu aileler tarafından talep gören müze, içerisinde 7000 e yakın fosil örnekleri ve milyonlarca yıl önce yaşamış fillerin ve nesilleri tükenmiş eski tarihlerde yaşamış canlıların iskelet yapılarını ziyaretçilerine sunuyor.

Son Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir