Bağımlısı Olacağınız En İyi 10 Simülasyon Oyunu

en-iyi-pc-simulasyon-oyunlari

Pc platformunda en iyi simülasyon oyunlarının hangileri olduğunu biliyor musunuz? Çoğu grafik anlamında harika işler yapılmış kimi zaman en popüler oyunlar arasından eskise de bıktırmadan tekrar tekrar oynanabilen simülasyon oyunlarında, kendi hobilerini oyun alanında yaşayarak keyif alabilir veya hiç bilmediğiniz bir meslek dalında simüle edilmiş oyunu oynayarak eşsiz bir deneyim kazabilirsiniz. Çoğu insanın çocukluk hayalidir uçak pilotu olmak Microsoft’un uçak simülatörü ile bu benzersiz deneyimi en iyi grafikler ile deneyimleyebilir, kimi zaman ise bir otobüs şoförü olarak uzak şehirlere yolcu taşıyabilir, kimi zaman ise bir şehrin yöneticiliğini üstlenip vatandaşların ihtiyaçlarını en gerçekçi kurgular ile karşılayabilirsiniz.

Günümüze kadar firmalar tarafından tanıtımı yapılarak oyun severlerin beğenisine sunulan simülasyon oyunlarından en sevilenlerini bu yazımızda listeledik. Bazıları görsellik olarak tatmin etmese de bağımlı olacak şekilde oyun severleri ekran başına kilitleyebiliyor.

En İyi Simülasyon Oyunları Hangileri

Bugün piyasada adını bile duymadığınız pek çok simülasyon oyunu bulunmaktadır. Simülasyon oyunlarında hobilerinizden daha fazla keyif alabilmeniz için saatlerce vakit geçirebilir veya hiç bir fikriniz olmayan meslek gruplarından oluşturulmuş simülasyon oyunlarını deneyimleyebilirsiniz. Bu yazımızda masa üstü bilgisayar platformunda global olarak en sevilen simülasyon oyunlarından bazılarına yer verdik.

 

1 – Cities: Skylines

Paradox Interactive firması tarafından geliştirilen oyun 10 Mart 2015 yılında oyun severlerin beğenisine sunulmuştur.  Oyunun oynaması kolay anlaşılır ve şık grafik tasarımları ile oyun severler tarafından zorlanmadan oynanabilir. Simülasyon oyunları denildiğinde ilk akla gelen oyunların başında gelen Cities Skylines ‘da kurduğunuz şehrin tüm yönetimini elinize alarak vatandaşların tüm ihtiyaçlarına karşılık verebiliyorsunuz. Oyun o kadar sürükleyici ki muhteşem tasarımlar ile tasarladığınız şehir, nüfusun hızlı artışı ile sizi epey zorlayacaktır. Konsolda da bulunan oyunun Steam fiyatı 49,00 TL olarak görülmektedir.

Geliştirici: Paradox Interactive

Platform: PC, PS, Xbox, Nintendo

Çıkış Tarihi: 10 Mart 2015

Tür: Şehir Kurma, İnşaat ve Yönetim Simülasyonu

Steam Fiyatı: 49,00 TL

 

2 – Microsoft Flight Simulator

Asobo Studio tarafından geliştirilen uçuş simülatörü bilinen en iyi grafik altyapısına sahip simülasyon oyunudur. Microsoft uçuş simülasyon oyunu alanında 1982’den beri geliştirmeye devam etmektedir. Taki günümüzde en son sürümü yayınlanan bu oyun bir çok farklı tür oyun severleri bile heyecanlandıran bir çalışma  olmuştur. 2020 yılında yayınlanan son sürüm Flight Simulator okadar gerçekci grafikleri içermektedir ki simülasyon oyunlarını pek sevmeyen bütün herkes tarafından oldukça başarılı bulunmuştur.

Geliştirici: Asobo Studio

Platform: PC, Xbox,

Çıkış Tarihi: 18 Mart 2020

Tür: Uçuş Simülasyonu

Steam Fiyatı: 349,00 TL

 

3 – F1 2021

Yarış oyunları içerisinde en heyecan verici simülasyon oyunu denenebilir. F1 2021 oyunu Formula 1 yarışlarının resmi temaslı oldukça sürükleyici bir oyundur. Bir önceki versiyonları oynayacan oyun severler her versiyonunu sabırsızlıkla beklemektedir. Oyun grafikleri açısından oldukça başarılıdır. Kariyer modu ile birçok detaya sahip olduğunuzu bilerek gelecek yarışa odaklanmanız gerekecektir.

Platform: PC, Xbox, PS

Çıkış Tarihi: 16 Temmuz 2021

Tür: Yarış, Spor Simülasyonu

Steam Fiyatı: 419,99 TL

 

4 – Football Manager 2022

Futbol severler için bir bir klasik haline gelmiş olan Football Manager serileri, her yeni bir sezon da heyecan ile beklenmektedir. Yönetimini aldığınız tuttuğunu takım veya hiç bir bilgi sahibi olmadığınız bir ligden aldığınız takımı taktikleriniz ile yeni oyun şekli oluşturabilir yönetimin isteklerine cevap verebilir taraftarlarınızı aldığınız başarılı sonuçlar ile memnun edebilirsiniz. Futbol severleri ekran başına kilitleyen FM serileri oldukça popüler futbol oyun simülatörlerindendir.

Geliştirici: Spots Interactive

Platform: Android, İOS, PC, Xbox, PS

Çıkış Tarihi: 8 Kasım 2021

Tür: Futbol, Yönetim Simülasyonu

Steam Fiyatı: 499,00 TL

 

5 – Euro Truck Simulator 2

Simülasyon oyunları içerisinde en bilinen ve en çok oynanan oyunlardan bir tanesidir. Kamyon şoförü olarak aldığını yükleri istenilen noktalara ulaştırırken zamanla yarışacaksınız. Birbirinden farklı araçlar birbirinden farklı yol haritaları ile sizlere eğlenceli zamanlar geçirecek olan bu oyunun oldukça fazla seveni bulunmaktadır. Oyun da araçlardan, tankerlere küçük büyük birbirinden faklı kargolara kadar birçok çeşit bulunmaktadır. Bazı yüklerin nakliyesini alabilmeniz için kamyonunuzun donanımını ona göre ayarlamanız ve istenilen özellikleri karşılamanız gerekecektir.

Geliştirici: SCS Software

Platform: PC

Çıkış Tarihi: 19 Ekim 2012

Tür: Araç Simülasyonu

Steam Fiyatı: 39,00 TL

 

6 – Farming Simulator 22

Simülasyon severler için çiftlik simülasyon oyunlar her zaman popülerliğini korumuştur. Farming Simulator benzeri birçok çiftlik simülasyon oyunu bulunmaktadır. Bunların içerisinde en popüler ve gerçekçi olanı olan bu oyun başarılı grafikleri ile çiftlik simülatör oyunları arasında göze çarpmaktadır. Oyunda ekilen ekinlerin hasat etmeniz, hayvanlar bakmanız, çiftliğinizi iyi bir şekilde idare etmeniz gerekmektedir. Bütün bunları yaparken araçlarını güçlendirmeniz de gerekecektir.

Geliştirici: Giants Software

Platform: PC, PS4, XBOX, PS5

Çıkış Tarihi: 21 Kasım 2021

Tür: Çiftlik Simülasyonu

Steam Fiyatı: 269,00 TL

 

7 – Bus Simulator 22

Simülasyon oyunu severlerin listesinde muhakkak olmazsa olmaz oyunlardan olan otobüs simülasyon oyunu uzun yıllardır oyun severlerin bildiği bir simülasyon oyun serisidir. Otobüs simülasyon oyunu rakip simülasyon oyunları olsun farklı simülasyon oyunları olsun kendisini oyun severlere akıcılığı sayesinde sevdirmiştir. Oyunun bu yeni versiyonun da otobüslerin gerçekçiliği geliştirilerek oyun severlerin oyundan daha fazla keyif alması amaçlanmıştır.

Geliştirici: Stillalive Studios

Platform: PC, PS4, XBOX, PS5

Çıkış Tarihi: 21 Kasım 2021

Tür: Çiftlik Simülasyonu

Steam Fiyatı: 269,00 TL

 

8 – Forza Horizon 5

Forza Horizon yarış simülasyon oyunları arasında en iyi grafik ve en kaliteli oyunlardan bir tanesidir. Oyunun en son versiyonu olan Forza Horizon 5 Meksika’dan ilham alınmış bir harita üzerinde oynanmaktadır. Küçük şehirlerden harabe mekanlardan ve  yemyeşil ormanlarda keşif temalı bir yarış ortamı sizleri bekliyor. Oyunda birbirinden farklı araç modelleri ve birbirinden farklı etkinliklerin olduğunu bir önce ki versiyonlarını oynayanlar aşinadır. Oyunda toz ve tropik olaylarda dikkat etmekte fayda var. Yarış arabası simülasyonu sevmeseniz bile Forza Horizon 5 keyif alabileceğiniz ve eğlenebileceğiniz bir oyundur.

Geliştirici: Playground Games

Platform: PC, XBOX,

Çıkış Tarihi: 21 Kasım 2021

Tür: Yarış Simülasyonu

Steam Fiyatı: 299,00 TL

 

9 – Anno 2205

Şehir kurma yönetme ve geliştirme oyunları arasında en beğenilen simülasyonlardan bir diğeri ise Anno 2205 oyunudur. Bu simülasyon oyunun diğerlerinden biraz farklı olarak gelecekte geçmesi ve grafiklerinin gelecek temalı olarak işlenmiş olmasıdır. Oyunda dünyada kurduğunuz şehri geliştirerek gelecekte vatandaşlarınız için daha iyi bir yaşam alanı oluşturabilmeniz amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda dünyada ki şehrinizi geliştirerek Ay’a yeni bir şehir kurmaya başlamanız ve Ay’ın kaynaklarını kullanarak şehrinizi geliştirmeniz amaçlanmaktadır.

Geliştirici: Ubisoft Blue Byte, Related Desings

Platform: PC,

Çıkış Tarihi: 3 Kasım 2015

Tür: Şehir Kurma Simülasyonu

Steam Fiyatı: 179,00 TL

 

10 – Train Simulator Classic

Simülasyon oyunlar listemizde olmazsa olmaz denenebilecek türlerden biri olan tren simülasyon oyunlarının beğeneni azımsanmayacak kadar fazladır.  Tren simülasyon oyunları arasında en bilinen ve beğenilen serilerden olan Train Simulator Classic birbirinden fazla tren seçeneği ile ister yolcu taşımacılığı isterseniz de yük taşımacılığı yaparak eğlenceli vakit geçirmenizi sağlayacak bir simülasyon oyunudur.

Geliştirici: Dovetail Games

Platform: PC

Çıkış Tarihi: 12 Haziran 2009

Tür: Tren Simülasyonu

Steam Fiyatı: 36,00 TL

 

Birbirinden Farklı Diğer Simülasyon Oyunlarından Bazıları

Farm Manager – 2021: Çiftlik Simülasyonu

Gas Station Simulator – 2021: Akaryakıt İstasyonu Simülasyonu

PC Building Simulator – 2019: Bilgisayar Tamir Simülasyonu

Car Mechanic Simulator – 2021: Araba Tamirhanesi Simülasyonu

The Sims 4 – 2015 : Şehir Kurma Simulasyonu

X-Plane 11 – 2017: Uçuş Simulasyonu

American Truck Simulator – 2016: Araç Simulasyonu

 

Son Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir