Dünyanın En Çok Hasılat Yapan 10 Filmi

Bilimkurgu, aksiyon, macera, animasyon… Hemen her türün bulunabileceği fakat sıralarının kolay kolay değişmeyeceği, sinema dünyasının en çok kazandıran filmleri. Gişelerde büyük başarılar elde eden dünyanın en çok hasılat yapan filmleri listesine bir göz atalım !..

Beyazperde, insanlara sunduğu kaliteli filmlerin sayısı ile olduğu gibi tür ve konu bakımında zengin çeşitliliği ile de izleyicisini her zaman tatmin etmiştir. Bu filmlerin arasında hemen her türde olabilecek en iyi filmler hepimizin araştırdığı ve merak ettiği listelerden biri olmuştur. En çok izlenme oranına sahip gişe rekoru kırmış filmler, elbette kuşkusuz en iyi filmler olmuştur. Sinema filmlerinin çıktığı ilk tarihlerde izleyicinin ilgisini çekmeyi başaran filmler günümüzde de hala insanları büyülemeye devam ediyor. Bu Tarz filmler, Hollywood’un en iyi filmleri olmuş ve olmaya devam etmekte. Peki insanların ilk gösterime gireceği tarihi iple çektiği en çok hasılat yapan filmlerhangileridir? 

Bilindik yönetmenler, başarılı senaristler ve ünlü aktörlerin ortak çalışması ile müthiş zorluklarla hazırlanan en iyi filmler aynı zamanda kendi içinde aksiyonu, gerilimi, macerayı ve de bilim kurgu gibi her türü işlemekte. Bazen bir komedi filmi tadında kahkaha attıran, macera severleri kendisine çeken, ama genel olarak bakıldığında nefessiz izlettiren sahneler ile izleyicisine her duyguyu yaşatan bu filmleri sizler için araştırdık. Bugüne kadar gösterime girmiş tüm zamanların en çok hasılat yapan filmleri 

10.Karlar Ülkesi 2 – Frozen II (2019) 

Dünyanın En Çok Hasılat Yapan Filmleri

Yönetmeni: Chris Buck – Jennifer Lee
Seslendirme: Kristen Bell, Idina Menzel, Josh Gad
IMDb Puanı: 6.8
Süre: 1 saat 43 dakika
Hasılat: 1.450 milyar $ 

Kısa ve animasyon ile ilgili filmleri ile bilinen Amerika merkezli Disney Animation tarafından yapılan müzikal ve fantezi türü Karlar Ülkesi filmi. 2013 yılında gösterime giren filmin ilk serisi, oldukça iyi tepkiler almış aslında en çok hasılat yapan filmler listesinde de şu an on altıncı sırada yer almakta. Boynuz kulağı geçer misali filmin ikinci serisi ilkinden daha fazla beğeni toplayarak, en çok hasılat yapan filmler listesinde ilk ona girmeyi başarmış durumda. 

Karlar ülkesi 2 filminin ilk sahnesinden son gösterime girene kadar olan süreçteki maliyeti 150 milyon $. Genel olarak bakıldığında çocuk kitlesine hitap eden film, senaryo ve kalitesi ile yetişkinlerinde ilgisini çekmişe benziyor ki yapım maliyetinin yaklaşık 10 katını kazanmış. Tam 1.450 milyar dolarlık gişe başarısına ulaşan film, Elsa isimli karakterin hayatını konu edinmekte. Keyifle izlenecek olan animasyon filminde Elsa’nın geçmişi ile yüzleşmesine tanıklık edeceksiniz. 

9.Hızlı ve Öfkeli 7 – Fast & Furious 7 (2017) 

Dünyanın En Çok Hasılat Yapan Filmleri

Yönetmeni: James Wan
Oyuncular: Vin Diesel, Paul Walker, Dwayne Johnson
IMDb Puanı: 7.1
Süre: 1 saat 43 dakika
Hasılat: 1.516 milyar $ 

Hollywood Film Ödülleri gecesinde, en iyi film müziği ödülünü almaya hak kazanan, uzun soluklu aksiyon filmlerinden biri olan Hızlı ve Öfkeli filminin yedinci serisi ile karşınızdayız. Filmin çekimleri devem ederken, Brian O’Conner karakterini oynayan başarılı oyuncu Paul Walker, bir bağış gecesi için trafikteyken kaza sonucu hayatını kaybetmiştir. Bu üzücü durum sonrası Hızlı ve Öfkeli filminin yedinci serisinin çekimlerinin iptal edilmesi düşünülse de geçici olarak durmak zorunda kaldı. Bi bölümünde hayatta olan Paul Walker bazı sahnelerde oynamıştı. Bu durumu bozmadan Paul Walker’in kardeşine özel bir teknoloji kullanılarak yüzünü aktarmayı başardılar.  

2015 yılında izleyici ile buluşan filmin yedinci serisi, bu çalışmaların karşılığını vererek 1.516 milyar dolarlık gişe getirisi ile en çok hasılat yapan filmler listesinde dokuzuncu sıranın sahibi oluyor. Filmin içindeki bazı sahnelerde hayatını kaybetmiş olan Paul Walker için veda sahneleri gibi kısımlar da düzenlenmiş. 

8.Yenilmezler – The Avengers (2012) 

Dünyanın En Çok Hasılat Yapan Filmleri

Yönetmeni: Joss Whedon
Oyuncular: Robert Downey, Jr.Chris Evans, Scarlett Johansson
IMDb Puanı: 8.0
Süre: 2 saat 23 dakika
Hasılat: 1.519 milyar $ 

En çok hasılat yapan filmler listesinde sekizinci sırayı alan Avengers filminin başka bir serisi de ilk serisi gibi ilk 10’a girmeyi başarıyor. Toplam yapımı için harcanan bütçesi 220 milyon doları bulan film, Marvel evreninin ekranların tanıdık süper kahramanlarının beraber olduğu filmlerden bir tanesi. Gösterime girdiği tarihten itibaren iyi tepkiler alan filmin hasılatı 1.519 milyar dolar. 

7.Aslan Kral – The Lion King (1994) 

Dünyanın En Çok Hasılat Yapan Filmleri

Yönetmeni: Roger Allers – Rob Minkoff
Seslendirme:Matthew Broderick, Jeremy Irons, James Earl Jones
IMDb Puanı: 8.5
Süre: 1 saat 28 dakika
Hasılat: 1.658 milyar $ 

Film piyasasına giriş yaptığı dönemde tabiri caizse gişe rekorları kıran Aslan Kral’ın en büyük özelliği kuşkusuz her yaşa hitap etmesi. Disney Plus filmlerinin en iyileri ile ilgili liste hazırlarken The Lion King filminin Disney de olduğunu görmek platforma olan bağımızı güçlendiriyor. Simba, başına gelen üzüntülü durum sonrasında başında liderlik etmesi gereken sürüden kaçacak ve diğer iki karakter ile ayrı yaşayacaktır. Bu yaşamı konu edinerek özenle hazırlanan filmin hemen her sahnesinde komedi ve heyecan bulunuyor. Komedi ve heyecanın yanı sıra duygusal anların da yaşandığı The Lion King, animasyon sevenler için özel bir yapım. IMDb puanın 8.5 olması ise aslında bu tezimizi güçlendiriyor. Film içinde geçen özel müzikler ve mükemmel senaryosu ile döneme damga vuran filmlerden biri olarak yerini alıyor. Filmin gişe getiri ise 1.658 milyar dolar ile onu listenin yedinci sırasına koyuyor. 

6.Jurassic World (2015) 

Dünyanın En Çok Hasılat Yapan Filmleri

Yönetmeni: Colin Trevorrow
Oyuncular: Chris Pratt, Bryce Dallas, HowardTy Simpkins
IMDb Puanı: 6.9
Süre: 2 saat 40 dakika
Hasılat: 1.670 milyar $ 

Tür olarak macera ve bilimkurguyu beraber işleyen kaliteli yapımlardan biri olan Jurassic World, 2015 yılında gösterime girdiğinde dinozorlar dünyasını izleyiciye keyifli şekilde aktarmış oldu. İzleyiciden tam not almayı başaran film bu notun karşılığını seriyi devam ettirerek getirdi. Kullanıcı yorumlarının genel ortalaması çok çok iyi olan filmin yapımı için harcanan bütçe 150 milyon dolar. Chris Pratt, Bryce Dallas gibi başarılı oyuncuların yer aldığı bu serüvenin gişe getirisi ise 1.672 milyar dolar. 

5.Avengers – Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı (2015) 

Dünyanın En Çok Hasılat Yapan Filmleri

Yönetmeni: Colin Trevorrow
Oyuncular: Chris Pratt, Bryce Dallas Howard, Ty Simpkins
IMDb Puanı: 6.9
Süre: 2 saat 4 dakika
Hasılat: 2.048 milyar $ 

En çok hasılat yapan filmler listemizin ortasına geldiğimizde, her yaş izleyici kitlesine hitap etmeyi başaran Jurassic World filmi bizleri karşılıyor. Yapımını Marvel Studios’un yaptığı film, 316 milyon $ bütçe ile hazırlanırken gişe getirisi olan 2.048 milyar $ ile listeninbeşinci sırasını alıyor. 

4.Star Wars – Yıldız Savaşları: Güç Uyanıyor (2015) 

Dünyanın En Çok Hasılat Yapan Filmleri

Yönetmeni: J.J. Abrams
Oyuncular: Daisy Ridley, John Boyega, Oscar Isaac
IMDb Puanı: 7.8
Süre: 2 saat 18 dakika
Hasılat: 2.068 milyar $ 

Uzay filmleri veya mutlaka izlenmesi gereken filmler listesi yapıyorsanız Star Wars serisinden bir film yazmamanız mümkün değil. Gelmiş geçmiş en iyi filmler listesine adını yazdıran Star Wars serisi, Daisy Ridley, John Boyega, Oscar Isaac gibi başarılı oyuncularla Güç Uyanıyor bölümünü izleyicisi ile buluşturdu. 306 milyon dolarlık bütçe ile yapımı tamamlanan film 2.068 milyar $ gişe kazancı ile adını dördüncü sırasına yazdırıyor. 

3.Titanik (1997) 

Dünyanın En Çok Hasılat Yapan Filmleri

Yönetmeni:James Cameron
Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Kate Winslet, Billy Zane
IMDb Puanı: 7.9
Süre: 3 saat 14 dakika
Hasılat: 2.194 milyar $ 

Yine tüm zamanların izlenmesi gereken en iyi filmleri arasında gösterilen Titanik, bu tezi, uzun süreli olarak en çok hasılat yapan filmler listesinin liderliğini yapması ile kanıtlıyor. Süre geçen zamandan dolayı yeni yapımların ortaya çıkması ile lider koltuğunu bırakarak üçüncü sıraya geriledi.

Film denildiğinde akla gelen ilklerden biri olan Titanic filmi, yönetmeni James Cameron’un başarılı yönetmenliği gibi başarılı bir eser olmuştur. Sinema dünyasının kült filmleri arasına girmiş baş yapıt. Her soruna karşı dayanıklı şekilde üretilmiş çevresindekiler tarafından Düşler Gemisi olarak adlandırılan Titanic isimli gemi Avrupa gezisinden demir almış Amerika’ya doğru ilerlemektedir. Başarılı oyuncu Leonardo DiCaprio, filmin baş karakterlerinden Jack’i canlandırmaktadır. Jack, parasız olmasına rağmen geminin kalkışına dakikalar kala kumarda kazandığı biletler ile gemiye binmeyi başarmıştır. Aynı gemide Rose adlı güzel ve genç bir kız da vardır. Bir şekilde tanışacak olan bu ikili arasında meydana gelecek yakınlaşma her şeyin başlangıcı olacaktır. Zengin bir hayat yaşayan Rose, Jacke’e öylesine aşık olmuştur ki ait oldukları dünya farklılığını hiç düşünmemektedir. Kaçamak şekilde aralarında oluşan harika duyguları yaşamaktalarken Titanic görünmeyen bir buz dağına çarpacak ve filme asıl konu olacak olaylar sıralaması başlayacaktır. 

2.Avengers: Endgame – Yenilmezler: (2019) 

Dünyanın En Çok Hasılat Yapan Filmleri

Yönetmeni:Anthony Russo – Joe Russo
Oyuncular: Robert DowneyJr., Chris Evans, Mark Ruffalo
IMDb Puanı: 8.1
Süre: 3 saat 1 dakika
Hasılat: 2.194 milyar $ 

En çok hasılat yapan filmlerin lideri ile uzun süreli bir yarış yapan film yine Avengers serisinden. Çok konuşulan ve Marvel dünyasını sevenlerin dikkatlerini üzerine çekmeyi başaran film, 356 milyon $ gibi bir rakam ile hazırlanıyor ve gişeden bunun çok fazlası olan 2.798 milyar $ lık bir getiriye sahip oluyor.

Thanos tarafından kötü bir yıkım sonucu ile harabeye dönmüş olan evrende, hiçbir umut yokmuş gibi görünmekte. Fakat oluşan bu yıkımı fırsata döndürmenin bir yolu vardır. Yenilmezler ekibi tekrar toplanacak, evrenin yeniden kurulması için karar alınacak ve kaybedilen her şey geri alınacak. Bu düşünce ile gelişen olaylar zincirini izlemenizi tavsiye ederiz.  

1.Avatar (2019) 

 

Yönetmeni:James Cameron
Oyuncular: Sam Worthington, Zoe Saldana, Sigourney Weaver
IMDb Puanı: 7.8
Süre: 2 saat 42 dakika
Hasılat: 2.847 milyar $ 

Dünyanın en çok izlenen filmi Avatar. En çok hasılat yapan filmler listesinin de zirve sahibi oluyor. 237 milyon $ bütçe ile hazırlanan film 2.847 milyar $ gişe getirisi ile ilk sırada yer alıyor.

Yarısı felçli olan Jake Sully, Pandora isimli dünyadan çok uzaktaki yaşamın olduğu bir gezegendeki topluluğun başında olmaya karar alır. Gezegende yaşayan topluluğun adı NA’vi dir. Nesilleri gün geçtikçe tükenmekte olan bu halkın özel dünya görüşleri ve kendilerine has yaşam biçimleri vardır. Jake bu halkın arasına karışmayı başarır ve yaşadıkları doğa ile özdeşleşir. Bu topluluğu ve hayatlarını incelemek üzere askeri bir şirket Avatar isimli bir programı oluşturmayı başarmıştır. Program insanları Na’vi yapabilen ve Pandora’ya gönderen güçlü bir programdır. Araştırma görevi için gönüllü olarak Na’vi olan Dr Grace ile Jake Sully, orada yaşadıkları harika ve heyecanlı zamanlar adına bu topluluğun yaşadığı gezegeni insanlardan korumak için taraf değiştirir. Gelişen teknolojinin son gözdesi ve yüksek bütçeli oluşturulan film James Cameron gibi yetenekli yönetmenin yaptığı ses getiren filmlerden bir tanesi olmuştur. 

Son Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir