Dünyanın En İyi ve En Kötü Şehirleri

Dünyanın En Yaşanılabilir İlk 10 Şehri

Tüm insanlar, yaşamlarını sürdürdükleri şehirlerin ekonomik, sosyal, sağlık ve eğitim gibi faktörlerinin iyi seviyelerde olmasını ister. Dünya üzerinde, bu seviyeleri çok çok üstte olan şehirlerin bulunduğu gibi hayat sürdürme konusunda oldukça zor olan seviyesi en diplerde olan şehirler de bulunmakta.

Dünya ülkelerinin beş yıllık ekonomilerini, risk raporlarını, sektör raporları gibi dalları ayrı ayrı araştırıp analiz hizmeti yapan, The Economist Group’a bağlı Economist Intelligence Unit tarafından yapılan dünyanın ekonomik ve yaşam konusundaki şehirlerini araştırarak sizler için derledik. Yapılan bu araştırmada rahat olan şehirler listesinin zirvesini, aynı listede bir şehri daha bulunan Avusturya alırken, diğer listenin zirvesini ise İran almakta.

Yaşana bilirlik seviyesi en yüksek olan şehirler araştırması yapılırken, küresel yaşana bilirlik endekslerine göre yapılmakta. Bu endeks ise şehirlere göre incelenen sağlık, kültür, eğitim, iş yapma olanağı gibi konuların istatistik raporlarına göre oluşturuluyor. Bu puanlamaya etki eden faktörler arasında; kişi başına düşen vergi miktarı, suç oranları, hanelerin tükettiği elektrik miktarı, alışveriş merkezlerini sayıları, ulaşım imkânlarının kullanımı gibi çeşitli diğer konular da bulunmakta. Bunların yanında etkili olan faktörlerden biri de nüfus yoğunluğu. Nüfusun da yaşana bilirlik açsından önemli olduğunu düşünürsek yayımladığımız en yaşanabilir ve yaşanması güç olan ülkeler ile ilgili iki listemizi incelerken yine nüfus ile ilgili olarak Dünyanın en kalabalık 15 şehri konulu yazımıza da göz atabilirsiniz.

Dünyanın en yaşanabilir şehirlerinin yanında daha önce derlediğimiz Türkiye’nin en yaşanabilir şehirleri konulu yazımızı da inceleyebilirsiniz. İşte dünyanın yaşana bilirlik seviyesi en yüksek olan şehirleri

1.Viyana – Avusturya

2.Kopenhag – Danimarka

3.Zürih – İsviçre

4.Vancouver – Kanada

5.Calgary – Kanada

6.Cenevre – İsviçre

7.Frankfurt – Almanya

8.Toronto – Kanada

9.Amsterdam – Hollanda

10.Osaka – Japonya

11- Melbourne –Avustralya olarak devam eden liste ise her yıl, etkilenen faktörlerden dolayı büyük değişiklikler gösterebilmekte.

Auckland – Yeni Zelanda 2021 yılında listenin başındaydı. Fakat tüm dünyayı etkisi altına alan covid salgını nedeni ile uygulanan kısıtlamalar ve aşı gibi olumsuzluklardan dolayı ilk ondan geriye düştü.

Dünyanın Yaşanması Zor Şehirleri

En iyi ve yaşanılması en rahat şehirlerin tersine yaşantının en zor olduğu dünyanın yaşana bilirlik derecesi en az olan şehirleri ise şu şekilde;

1. Tahran – İran

2.Douala – Kamerun

3.Harare – Zimbabve

4.Dakka – Bangladeş

5.Port Moresby – Papua Yeni Gine

6.Karaçi – Pakistan

7.Cezayir

8.Trablus -Libya

9.Lagos – Nijerya

Son Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir