En Az Arıza Yapan 10 Araç Markası

Otomotiv, dünya üzerinde geniş ürün yelpazesine sahip bir sektör haline gelmiş ve her geçen gün sektör içindeki firmalar, müşterilerine farklı modeller sunarak kendilerini geliştirme yolunda ilerlemektedir. Tüketici olan bizler ise araç sahibi olmadan önce alacağımız aracın güvenlik yönü, konforu, yol tutuşu gibi özelliklerinin yanında önemli bir detay olan arıza yapma olasılığına da dikkat etmek zorundayız. Gerek zaman probleminden gerekse ekonomik şartlardan dolayı hiç birimiz oto servislerine yada tamirhanelere gitmekten tabi ki pek hoşlanmayız.

Araç satın alırken de en az arıza yapan araçlar dikkat edilmesi gereken bir detay. Araç arıza onarımına yüksek bedelli ücretler vermek istemeyenler en az arıza yapan marka modellere yöneliyorlar.  Fakat bu durum karar vermeyi zor bir durum haline getiriyor. Marka ve modeline göre bir çok arabanın yedek parça ücretleri düşük olsa da arıza çıkarma olasılığı fazla oranlarda oluyor. Bu değerlendirmemizin yanı sıra bazı araçların ise arıza çıkarma sıklığı çok az olsa da bu arızalarda yüksek maliyetler oluşabiliyor. Bu nedenden dolayı karar vermenize bir nebze yardımcı olabilmek adına dünyanın en az arıza yapan araçlarını markalarına göre sıraladığımız bir liste hazırladık.

 

En Az Arıza Yapan Araçlar

10. Mini

mini-cooper-logo

Mini markası BMW grubuna bağlı bir firmadır. 1959 yıllarında üretime başlayan firma zamanın kült ve Retro tasarıma sahip bir araç firmasıdır. Özellikle bayanların çok tercih ettiği marka yüksek fiyatları ile öne çıkmakta ama kaliteden hiç ödün vermeden az arıza ile yıllarca kullanılabilmektedir. Özellikle Cooper serisi kullananlardan kolaylıkla arıza ile ilgili bir şey duymanız çok nadir olacaktır.

9. Nissan

Japonya’nın en köklü araç markasından biri olan Nissan 1910 yılında kurulmuştur. Ülkemizde de en çok SUV model olan Nissan Qashqai ile öne çıkmaktadır. Spor modelleri ile otomobil tutkunlarının kalbini geçmişten günümüze kadar kazanmayı başaran Japon firma ürettiği araçların arıza çıkarma olasılığını minimalize ederek listemizde olmayı başarıyor.

8. Acura 

Yine listemizde bir Japon markası olan ACURA Honda bünyesinde üretilen bir markadır. Ne yazık ki ülkemizde pek göremediğimiz bir marka olan ACURA lüks otomobil markasıdır ve tamamen HONDA teknolojisi ile üretilmektedir.  2004 yılında Acura TL modeli Amerika’da en çok satılan lüks otomobil olmuştur.

7. Subaru

logo-subaru

Listemize yine bir Japon markası ile devam ediyoruz. 1953 yılında kurulan firma ülkemizde de çok tanınmaktadır. Ülkemizde geniş pazar payı olmasa da özellikle subaru forester ve subaru impreza modelleri ile çok tanınmaktadır. Subarı Toyota markası ile kardeş firmadır. Toyota Subaru hisselerinin %16.5 elinde tutmaktadır. Çevrenizden duyduğunuz üzere yine bir Japon klasiği araç çok az arıza yapmaktadır.

6. Honda

Soichiro Honda tarafından 1948 yılında Japonya’da kurulmuştur. Dünyanın en çok motor üreten firması olan Honda Japon otomotiv sektörünün gelişmesine büyük katkıları olmuştur. Ülkemizde Gebze Şekerpınar’da 1995 yılında firma temelini atmıştır. Ne yazık ki ülkemizden çekilme kararı almışlardır. Her yaş grubu araç tutkununa hitap eden otomobil üretici firma, hem akılda kalıcı birkaç modeli ile pazarda kendisine iyi bir yer bulmuş olup hem de en az arıza çıkartan araçlar arasına girmeyi başarmış.

5. Buick

Buick-logo

Buick bir Amerikan lüks otomobil markasıdır. David Dunbar Buick tarafından eski sanayi şehri Detroit’de 1899 yılında kurulmuştur. Günümüzde General Motors’a bağlı bir firma olan Buick ana pazarı %80 ile Çin’dir.

4. Infiniti

infiniti-logo

Ülkemizde satışı olan ve görebileceğimiz lüks otomobil firması olan Infiniti Nissan’a bağlı bir firmadır. Nissan Türkiye, bir dönem Infiniti markasının I30 ve QX4 modellerini satışa sundu. Tasarım kalite ve çizgi olarak bir dünya markası olma yolunda emin adımlarla yürümektedir ve araçları çok az arıza vermektedir.

3. Toyota

Yapılan araştırmalar sonucunda üçüncü sırayı yine bir Japon otomobil  devi olan Toyota alıyor. Toyota’nın ürettiği motorların en az arıza çıkaranlar arasında olduğu ortaya çıktı. Toyota 2016 yılının analiz sonuçlarına göre dünyanın en büyük otomobil üreticileri arasına girmeyi başarırken geniş marka model seçeneği ile araç pazarının önde gelen markalarından olmaya devam ediyor.

2. Mazda

Dünyanın en az arıza çıkaran araç üreticisi olarak bilinen Japon otomobil firması Mazda, genel olarak yapılan araştırma ve anketler sonucunda ilk sıralarda kalmayı başarıyor. Mazda’nın ürettiği araçlar gerek araç bakımı gerekse arıza onarım giderleri bakımından en düşük maliyetleri çıkaran otomobiller arasında da yer alıyor.

1. Lexus

Lexus-logo

Senelerdir liderliği bırakmayan Japon otomotiv üreticileri bu sene de şaşırtmıyor. Japonya’nın ürettiği ve dünyada en çok bilinen ve en kaliteli lüks araç markası olan Lexus ülkemizde de satılmaktadır. Lexus bir Toyota markasıdır ve 1989 yılında Eiji Toyoda tarafından kurulmuştur. 2006 yılından bu yan 16 yıldır her sene Amerika’da en dayanıklı ve sağlam otomobil üreticisi seçilmektedir. Uzunca senede Lexus liderliği bırakacak gibi gözükmüyor.

2022 Yılının En Az Arıza Yapan 28 Araç Markası Tüm Liste

1. Lexus

2. Mazda

3. Toyota

4. Infiniti

5. Buick

6. Honda

7. Subaru

8. Acura

9. Nissan

10. Mini

11. Hyundai

12. Chrysler

13. Porsche

14. Chevrolet

15. Audi

16. Cadillac

17. BMW

18. Ford

19. Kia

20. Volvo

21. Ram

22. GMC

23. Mercedes-Benz

24. Volkswagen

25. Genesis

26. Jeep

27. Tesla

28. Lincoln

2022 Yılının En Az Arıza Yapan SUV Modelleri 

1. Lexus GX

2. Kia Niro EV

3. Toyota Prius Prime

4. Toyota Prius

5. Cadillac XT5

6. Mazda MX-5 Miata

7. Honda Insight

8. Toyota Highlander

9. Subaru Crosstrek

10. Mazda CX-9

Kaynak 

1. Usa Today

Son Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir