En İyi 5 Drone Modeli Hobi Amaçlı veya Profesyoneller İçin

Büyüyen ve gelişen teknoloji… Evet artık günümüzde özellikle teknoloji ile ilgili makalelerin başında okumaya ve görmeye aşina olduğumuz bu klasik cümle ile başlıyoruz yazımıza. Teknolojinin sürekli olarak geliştirilmesi ile hemen her sektör kendini daha ileri taşımak için çalışmakta. İlgili konunun teknik mühendisleri ve tasarımcıları tarafından gerekli donanım ve yazılımların geliştirildiğini ve sonucunda ise bizleri şaşırtan gelişmeleri duymaktayız.

Bu sektörler arasında iş amaçlı, ama özellikle hobi amaçlı yapılan fotoğrafçılık ve videografi de bulunmakta. Öyle ki, farklı açılarla çekilen görüntüler olduğu gibi bu görüntüleri elde etmek için kullanılan cihazların da önemi bulunmakta. Cihaz çeşitliliği bakımından listeye her geçen gün yeni modeller eklenen sektör anlaşılan daha çok uçuk noktalara ilerleyecek.

Bir önceki yazımızda bahsettiğimiz en iyi aksiyon kameraları konulu yazımızda incelediğimiz farklı özelliklere sahip aksiyon kameraları gibi sektörde, kendisine oldukça iyi yer edinen dronelar… Havacılık ve fotoğrafçılık sektöründe harika bir atılım olarak nitelendirilen dronelar artık günlük hayatımız da birçok yerde karşılaşılması mümkün olan cihazlar oldular. Tanıtım, konferans ya da özel günler için olmazsa olmazlardan biri haline gelen bu cihazlar yazımızın başında bahsettiğimiz teknolojiye ayak uydurduğundan sürekli olarak yenilenmekte.

İlk piyasaya çıktığından itibaren beklentilerin üzerinde işler başaran dronelar, ortaya çıkarmış oldukları işler itibari ile toplumda kendisine olan ilgililerin sayısını arttırmaya devam etmekte. Sadede tanıtımlar ve düğün gibi özel günlerde değil artık tarım sektöründe ilaçlama, kısa mesafe kurye, veya emniyet denetimlerinde de kullanılan bu uçan kameraları sizler için derledik.

Drone Almadan Önce Hangi Özelliklere Dikkat Edilmeli?

Her cihazı almadan önce toplumun geneli cihazla ilgili araştırmalar yapar. Biz de bu yazımızda bahse konu ettiğimiz drone modellerinin alınabilecek olan en iyilerinden bir liste hazırladık. Görüntü kalitesinden uçuş süresine farklı özellikleri ile özetlemeye çalıştığımız en iyi drone modelleri

En İyi 5 Drone Modeli

1. Autel Evo 2 Pro 6K

2014 senesinin başlarında insansız hava aracı üretme konusunda oldukça iyi bir konum elde eden Autel robotics, geçtiğimiz yıl üretmiş olduğu Autel evo 2 isimli drone modeli ile en iyi drone modelleri listemizde ilk sırayı alıyor.

Drone kullanımına ilk başlayan veya bu işi profesyonel olarak yapanlar. Her ikisi içinde tüm taleplere cevap vermeyi başaran bir cihaz. Ulaştığı en yüksek hız 72 km/saat. Dahili olarak hafızası 8 gb. 6K kalite ile yüksek çözünürlükte görüntüler elde ederken bu görüntülerin boyutları çözünürlüğe göre düşük üretilmekte.

Video konusunda ise kalitesini daha da arttıran evo 2 adındaki pro kelimesinin hakkını veriyor. 8K video elde etmeyi başaran bu teknoloji harikası, düşük oranda ışıklı ortamda dahi taleplere fazlası ile cevap veriyor. Katlandığı zaman çantasında veya elde rahatlıkla taşınabilen uçan kamera, batarya konusunda da olukça iyi denilebilir. Şarj olabilen 7100 mah sağlam bataryaları ile kesintisiz 40 – 50 dakika arası uçuş deneyimi sunuyor.

Nesne tanımı ile tanıtma işlemi sonrası takip modu ile harici müdahale gerekmeden sizi veya tanıttığınız nesneyi otomatik olarak takip edebiliyor ve farklı farklı açılardan görüntü kaydı yapabiliyor.

Etrafını çevreleyen 12 adet sensör ile karşılaşabilecek ağaç, elektrik direği, kuş gibi hemen her nesneyi önceden tespit edebilmekte aynı zamanda hızını ayarlayarak karşılaşılacak küçük kazaların da önüne geçmekte. 5 – 7 km arası menzil ile uçuş imkânı sunan Autel Evo 2 Pro 6K, drone incelemeleri arasında düşünülmesi gerekenlerden biri haline geliyor.

 • Ağırlık : 750 gr
 • Menzil : 7000 metre
 • Kamera : 6 K
 • Hız : 70 km/s

2. DJI Mavic 2 Pro

Standartların üzerinde bir kalitede fotoğraf ve video üretmek isteyenler için oldukça cazip bir model olan Mavic 2 Pro, kullanıcıları için özel olarak tasarlanmıştır. Oldukça kuvvetli rüzgarlara bile maruz kalsa konumunda sabit kalmayı başaran özel teknolojisi, onu rakipleri arasında belirgin özelliği ile ön plana çıkartıyor. Şarj edilebilen bataryaları tam dolu olduğunda tek batarya ile 30 dakikadan fazla uçuş imkânı sağlıyor.

Düşük seviyede ses çıkaran pervanelere sahip olan bu cihaz, sosyal medya içeriği üreten kullanıcılar için mutlaka düşünülmesi gereken modellerden birisi. Yaklaşık olarak 1 kg ağırlığa sahip bu drone, farklı mod özellikleri ile keşfedilmeyi bekliyor. 20 megapiksel kamerası ile kaliteli içerikler ürettiğiniz gibi farklı mod seçenekleri ile alışılmışın dışında kayıtlar elde edebilirsiniz.

 • Ağırlık : 907 gr
 • Menzil : 8000 metre
 • Kamera : 6 K
 • Hız : 70 km/s

3. DJI Air 2S

Havacılık ve hava fotoğrafçılığı konusunda taleplere fazlası ile karşılık veren kamerası ile gece çekiminde bile oldukça üst düzey görüntüler elde etmeyi sağlıyor.

Tam dolu batarya ile yarı saatten fazla uçabilen drone 10 km mesafe gibi uzun menzillere ulaşan ender modellerden birisi. 4K kamera özelliği ile gayet iyi çözünürlükte görüntüler elde eden bu drone, takip modu gibi farklı özellikleri ile kendisini daha da cazibeli hale getiriyor.

10 kilometre menzilde dahi kullanıcı paneline full hd kalitede görüntü aktarımı yapabilmekte. Etrafında bulunan sensörlerin yardımı ile kendisini kullanıcısının görmediği engellerden korumayı başarıyor.

 • Ağırlık : 595 gr
 • Menzil : 10000 metre
 • Kamera : 4K
 • Hız : 72 km/s

4.DJI Mini 2


Listemizin dördüncü sırasına gelirken incelemeye aldığımız drone, DJI tarafından geliştirilen Mini 2 modeli. Talebin arttığı bu günlerde tercih edilen modellerden biri olan mini 2 modeli, 250 gr kadar düşük bir ağırlığa sahip. İnsan elinin avuç içine sığabilecek boyutlarda tasarlanan drone, drone ile ilgili işleri yakından takip eden profesyonel kullanıcılar için üretilmiştir. Şarj edilebilir tek batarya ile yarım saatin üzerinde uçuş deneyimi sunuyor. Maksimum yükseklik olarak 4000 metre irtifaya ulaşabilmektedir. Kullanıcı yorumlarına göre kumanda kontrol panelinin, standartların üzerinde hassasiyet gösterdiği belirtilmekte. Piyasada bulunan denk cihazlara nazaran yüksek kalitede 4K görüntü elde etme imkânı bulunan cihaz alınabilecek en iyi drone modelleri listemizde dördüncü sırayı alıyor.

 • Ağırlık : 249 gr
 • Menzil : 8000 – 10000 metre
 • Kamera : 4 K
 • Hız : 57,6 km/s

5.Aden Fx 67 Pro

Listemizin beşinci ve son sırasına aldığımız Aden Fx 67 model drone, fotoğraf ve video çekimde kalitesi 4K olan modellerden birisi. Sabitleme teknolojisi kullanılarak üretilen drone, olası hava koşullarına bağlı sallanma ve titreme durumunda kendisini dengeleyerek, bozuk çekimlerin önüne geçmekte. Kamerasını incelemeye devam ederken eklemek istediğim nadir özelliklerden birisi de 6 katman olarak tasarlanan lens ile yüksek irtifada bile yüksek çözünürlükte görüntüler elde edebiliyor olması. Dış kasa bakımından sağlam malzemelerden yapılmış olması oluşabilecek kazalardan en az hasarı almasını sağlıyor.

Liste başındaki ürünlerde de bahsettiğimiz takip et özelliği ise onu ön plana çıkaran özelliklerinden birisi. Ayrıca Tab fly ismi ile adlandırılan mod ile Aden Fx 67, uçuş öncesi panelden çizilen uçuş rotasının tam üzerinden komuta ihtiyaç kalmadan uçuşunu gerçekleştirebiliyor. 1000 kv güce sahip motoru, yüksek irtifada dengede kalmasına yardımcı oluyor. Listemiz için yapmış olduğum araştırmalardaki kullanıcı yorumlarına göre motor kuvveti ve bataryasının dayanıklı olması en çok tercih edilme sebebi olarak gösteriliyor.

 • Ağırlık : 750 gr
 • Menzil : 1500 metre
 • Kamera : 4 K
 • Hız : 57,6 km/s

Son Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir