En İyi Ücretsiz 5 Video Sıkıştırma Programı

En-İyi-Ücretsiz-5-Video-Sıkıştırma-Programı

Günümüzde hobi olarak veya iş maksatlı birçok video düzenleme işleri ile uğraşmışızdır.  Profesyonel veya amatör olarak oluşturduğumuz videolar kimi zaman beklediğimizden çok daha fazla boyutta gelebilir. Oluşturduğumuz bir çok video boyutu tahmin ettiğimizden daha fazla büyüklükte olabilir ve iş odalı veya hobi amaçlı kullanmamızı zorlaştırır. Büyük bir keyifle ve sabırla severek oluşturduğumuz bir yaz hatırası videosu veya iş amaçlı ilgi çekici ve bir o kadar da etkileyici videolar istediğimiz platformlara yükleme esnasında ebadının büyüklüğü biraz bizleri kızdırabilir. Videolarımızın kalitesini bozmadan değiştirmeden boyutlarını istediğimiz ölçüde küçültebilmemizi yardımcı olabilecek bir çok ücretli veya ücretsiz program bulunuyor. Video boyutlarını küçültmemizi sağlayan programların haricinde bu işleri bizim yerimize yapacak online sitelerde mevcuttur. Bizler bu yazımızda sürekli kullanabileceğiniz ücretsiz video kalitesinden ödün vermeden istediğimiz ölçüde küçültmemizi sağlayacak en işe yarar programları listeledik.

Video formatları bir çok biçimde oluşturabilir veya elde edebilirsiniz. En yaygın kullanılan video biçimi ise MP4’tür. Videolarınızı indirirken veya bir platforma yüklerken en işinize yarayacak programlar video sıkıştırıcı veya dönüştürücü programlardır. Video boyutlarını sıkıştırmaya yarayan bu programları videolarınızın ayrıntıları kaldır ve görüntü kalitesinde kayıp olmadan istediğiniz dosya formatına veya boyuta dönüştürmenize yardımcı olur. Kullandığınız bu programlar ile videolarını istediğiniz şekilde sıkıştırıp biçimini değiştirdikten sonra kolaylıkla istediğiniz platforma yükleyebilirsiniz.

 

Masaüstü bilgisayarlarınız için en  iyi video sıkıştırma programları

1- Moo0 Video Minimizer

Moo0Video Minimizer

Moo0 Video Minimizer, masaüstü bilgisayarlarınız için video boyutunu istediğiniz kadar küçültmenize yarayacak en basit programlardan sadece birtanesidir. Dosya boyutu olarak da küçük olan program basit kullanışı ile amatör veya profesyonel her kesimden kullanıcıya hitap etmektedir. Program sürükle bırak yöntemiyle çalışıp, oluşturduğunuz videonun boyutunu, çözünürlüğünü, formatını ve kalitesini istediğiniz ayarlarda belirledikten sonra kolayca oluşturmanızı sağlamaktadır.

İşletim Sistemi: Windows

Özellikleri: Dosya Boyutu Küçültme, Ekran Boyutu Küçültme, Genişlik Yükseklik Ayarları, AVI, FLV, MKV, MP4

Artıları: Reklam yok, kolay kullanım

Eksileri: Mac sürüm yok

 

2- Freemake Video Converter

Freemake-Video-Dönüştürücü

Freemake Video Converter, 103 milyondan fazla kullanıcı tarafından kullanılan bilinen en popüler video dönüştürücü yazılımlarından sadece biridir.  Programın yazılımcıları, program video dosyalarını farklı türlerde kodladığını ve bunu iyi yaptığını aynı zamanda sesleri ve görüntüleri dönüştürme ve DVD lerden görüntü kopyaladığını belirtmektedir.

Freemake Video Converter, farklı biçimlerdeki videoları işlemenizde yardımcı olur bu biçimler, AVI, WMV, MPG ve MP4 dosya formatlarıdır. Aynı zamanda oluşturduğunuz videoları DVD ye yazdırabilir veya oluşturulan videolarınızı önceden hazır ayarlı olarak gelen oyun konsolları, akıllı telefonlara ve tabletler için profil oluşturmaktadır. Freemake Video Converteri kullanmak oldukça kolaydır ve herhangi bir araştırma yapmanıza gerek kalmaz. Bu yazılımdan daha kolay bir program bulmakta zorlanabilirsiniz.

İşletim Sistemi: Windows

Özellikleri: Videoları DVD ye yazar, Videolarınızı doğrudan YouTube ye aktarın, Telefon, tablet ve oyun konsolları için önceden ayarlanmış profiller, alt yazı ekleme düzenleme, MP4 veya diğer videoları kesin, birleştirin veya dönüştürün.

Artıları: Reklam yok, kolay kullanım

Eksileri: Mac sürüm yok, web paketinin tüm özellikleri için 3 gün beklemeniz gerekecek.

 

3- VSDC Free Video Converter

VSDC-Free-Video-Converter

VSDC Free Video Converter, video görüntüleriniz veya ses dosyalarınızı dönüştürmeye ve detaylı seçenekler ile yapılandırmanıza yardımcı olur. Program bir çok platformu ve cihaz ayarlarını hazır olarak sizlere sunarak AVI,MLV, SWF, WMV,MPG ve DVD filmleri gibi bir çok türde formatı destekleyerek bunları bilgisayar, DVD, iPod, akıllı telefonlar, ve oyun konsolları gibi platformalar için hazır ayarları kullandırır.

VSDC Free Video Converter bir çok hazır ayara sahiptir. Birçok ses ve video görüntü ayarları yapmanıza imkan sağlayan program, bit hızı ayarları, ölçeklendirme ayarları, çözünürlük ayarları boyut ayarları ve kare hızları gibi detaylı ayarlar yapmanıza olanak sağlar.

İşletim Sistemi: Windows

Özellikleri: VSDC Free Video Converler DVD, AVI, M4V, MP4 gibi popüler dosya formatlarının yansıra daha fazlasını destekleyip işlem yapmanıza imkan sağlar. Dosyaları birleştir, sil ve böl. Tüm formatlar ve cihazlar için hazır ayarlar. Videolarda bulunan sesleri düzenleme.

Artıları: Ücretsizdir. Açık kaynak kodludur. Kalite kaybı olmadan yüksek hızlı dönüştürme yapar.

Eksileri: Mac sürüm yok.

 

4- HandBrake

HandBrake

HandBrake, önceleri Mac cihazları için geliştirilmiş olsa da daha sonra Microsoft tabanlı cihazlar içinde geliştirilmiştir. Bu yazılım genel itibari ile bir DVD’leri kopyalama programı olsada bizleri ilgilendiren ana özelliği en iyi ücretsiz video düzenleme yazılımlarından bir tanesi olmasıdır. Programı kullanırken hazır ayarlardan yararlanarak hızlı video düzenleme işlemi yapabilirsiniz.

HandBrake ile DVD veya Blu-Ray dönüştürme işlemlerini en iyi şekilde yapabilirsiniz. HandBrake DVD filmlerinizi kolayca MPEG-4 formatında kaydetmenizi imkan sağlamaktadır.

İşletim Sistemi: Windows, Mac ve Linux

Özellikleri: Program toplu işleme ve DVD Blu-Ray kopyalama gibi birçok işlemleri yapmanıza yardımcı olur. Toplu dönüştürme seçeneği. Cihazlar için hazır ayarlar. Altyazı desteği gibi özellikleri bulunmaktadır.

Artıları: Topluca dosyalarınızı dönüştürmeye yardımcı olur. Birçok video formatını destekler. Kullanıcı dostu ara yüzüne sahiptir. Bir çok gelişmiş özelliği bulunmaktadır.

Eksileri: Çok gelişmiş özelliği bulunması amatör kullanıcılar için zorlayıcı olabilir.

 

5- FFmpeg

FFmpeg

FFmpeg, düzenlediğiniz videoları veya sesleri kaydetmek, dönüştürme ve istediğiniz platformda yayınlamak için basit bir programdır.  Açık kaynak kodlu ve ücretsiz olması bir çok video dönüştürücüye nazaran kolay ve işlevli kullanışı sayesinde popüler bir video dönüştürme programıdır. Birçok video format biçimini destekler MP4, AVI, MOV ve çok daha fazlasını Windows, Mac ve Linux işletim sistemlerini de desteklemesi tercih sebeplerinden olmaktadır.

İşletim Sistemi: Windows, Mac ve Linux

Özellikleri: FFmpeg ile kolay kırpma, birleştirme ve daha fazlasını yapmanıza imkan sağlar

Artıları: Kullanıcı dostu kullanımı kolaydır. Ücretsizdir, açık kaynak kodludur ve  üç farklı işletim sistemini desteklemektedir (Windows, Mac ve Linux). Ekran görüntüsü almanıza imkan sağlamaktadır.

Eksileri: Videolarınızı dönüştürme esnasından kalite kaybı yaşayabilirsiniz. Yeni başlayan kullanıcılar için biraz öğrenme zorluğu yaşanabilir.

Son Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir