Her WordPress Sitede Olması Gereken 10 Eklenti

Bu yazımda WordPress ile kurulan web sitelerde olması gereken eklentilerden bahsedeceğim. Öncelikle WordPress için olmazsa olmaz temel olan güvenlik, SEO, optimizasyon ve diğer konular hakkında olması gereken WordPress eklentileri bu yazımda bulabileceksiniz.

Olması Gereken 10 WordPress Eklentisi

1. All in One SEO Pack

All in One SEO Pack

Benim de başlangıçtan beri kullandığım All in One SEO Pack eklentisini gönül rahatlığıyla sizede önerebilirim. Meta etiketleri sizin için otomatik olarak oluşturmaktadır. Ayarlardan web site başlığı,açıklamasıanahtar kelimeleri, kategori başlıkları gibi kısımları doldurarak web sitenizi SEO uyumlu hale getirebilir ve sayfa içinde de eklenti kısmında başlığı açıklaması ve anahtar kelimeleri manuel olarak doldurabilirsiniz.

2. Akismet

Bildiğiniz üzere WordPress sitelerinin başlıca düşmanı spam yorumlardır. Konu yorum kısımlarına yazılan spam yorumları silmek bir süre sonra çok yorucu olmaktadır. Bu gereksiz spam yorumlar hostu yorar ve bandwidth harcamaktadır. Bunlardan korunmanın en etkili yöntemi hala Akismet olarak duruyor. Diğer çoğu spam eklentilerine kullanan biri olarak en etkilisi hala Akismetdir. Captcha gibi yöntemlerle spam yorumları engelleyebilirsiniz fakat buda ziyaretçi düşmanıdır. Yanlız eklenti artık parayla sunulmakta olup buda WordPress kullanıcıların bugüne kadar alıştığı ücretsiz mantığa ters düşmektedir.

3.Google XML Sitemaps

Sadece WordPress sitelerinin değil tüm sitelerin olmazsa olmazı site haritaları çok önemli bir yer tutmaktadır. Yıllardan beri düzenli olarak güncellenen ve en sık kullanılan site haritası eklentisi olan Google XML Sitemaps WordPress kullanıcıları gayet tatmin etmektedir. Sizin dilediğiniz aralıklarla kendini güncelleyip, otomatik olarak arama motorlarına pingleyen yapısıyla daha uzun süre kullanılacak bir eklenti olarak kalacaktır.

4.Contact Form 7

Contact Form 7

Üzerinde çok da durmayacağım bir eklentiyi size tanıtacağım. Güvenilir ve esnek yapısıyla Contact Form 7 iletişim formu WordPress’in en çok kullanılan iletişim formu unvanını yıllardan beri sürdürmektedir. Görsel olarak istediğiniz gibi değiştirebileceğiniz ve dilediğiniz şekilde ayarlanabilen box yapısıyla en iyi iletişim forumlarından biridir.

5. W3 Total Cache

w3 total cache wordpress eklentisi

Wp Super Cache kullanmış biri olarak, W3 Total Cache çok daha iyi bir eklenti olduğunu size söyleyebilirim. Web sitenizi yormayan bu eklenti sitenizi gayet hızlandırıyor. Hiç bir ayar yapmadan sadece eklentiyi etkinleştirseniz dahi sitenizi önbelleklenmiş hızlı açıldığını göreceksiniz. Page cache, Minify CSS/JS , Browser cache, Database & object cache, content delivery network gibi muhteşem özellikleriyle istediğiniz tüm önbellekleme araçlarını bir arada bulabiliyorsunuz.

6. WP PAGENAVI

Bu eklenti bence WordPress ile default olarak gelmesi gerekiyor. Bu eklentiyi kullanmayan WordPress site sahibi çok azdır diye düşünüyorum. Blog kısmında sayda değiştirmek için kullanılan bu yapıyı istediğiniz gibi stilize edebilirsiniz.

7.WordPress Related Posts

Benzer Yazılar eklentisi olan WordPress Related Postsbenzer yazı eklentisi arayanlar için biçilmez kaftan. İster sadece link ister thumbnail şeklinde sıralayabileceğiniz benzer yazıları etiketlere ve kategoriye göre filtrelemektedir.

8. WP-Optimize

Adı üstende WordPress web sitenizi optimize aracı olan WP-Optimize özellikle çok hitli WordPress sitelerde kullanılması gereken bir eklenti. PhpMyAdmin’e girmeden database optimize eden bu araç gereksiz  Post revisions taslakları  ve spam yorumların hepsini bir tıkla silmektedir. Şiddetle bu eklentiyi kullanmanızı öneririm.

9. Tweet, Like, Google +1 and Share

WordPress sitemizi daha sosyal yapmak için sosyal paylaşım butonlarını konularda bulundurmak tüm web siteleri için artık şart oldu. Diğer paylaştığım tüm eklentiler gibi bu eklentiyide kullanmaktayım. Nedenine gelirsek en çok kullanılan 3 sosyal ağı çok başarılı bir şekilde sunmaktadır. Detaylı ayarları ile paylaşma butonlarının, şeklini, boyutunu ve yazısını dilediğimiz şekilde kullanabilmekteyiz. Bu en iyi sosyal eklenti mi orası tartışılır fakat bence çok kullanışlı ve yararlı bir eklenti olarak görmekteyim. Eklenti sürekli güncellenmekte ve javascriptler sorun çıkarmamaktadır.

10. Responsive Slider

Eğer bir slider ihtiyacanız bulunmaktaysa Responsive Slider tam ihtiyacanızı görecek cinsten bir eklentidir. Sürekli güncellenen yapısı ve mobil uyumuyla ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir resim slayt eklentisi diyebilirim.

DEMO

Yazdığım eklentilerin tümünü kullanmaktayım. Şuana kadar herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Karşılaştığım sorunların kaynağı benden kaynaklanmaktadır. WP-Optimize hariç tüm eklentiler sürekli güncellenmektedir. Bu eklentileri rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Son Yazılar

Bir Yanıt

  1. Kesinlikle Bu, bu konuda şimdiye kadar karşılaştığım en basit ve en iyi çözümler olabilir. Bu çok faydalı blog yazısı için teşekkür ederim. Ek olarak, kişisel bir tonu olan makaleler yazmaktan zevk alıyorum. Okuyucunun daha önemli ve bana daha fazla inanmaya meyilli hissettirdiğini hissediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir