Mide Yanmasına İyi Gelen Yöntemler

Mide Yanmasını Geçirecek Yöntemler

Yazıma başlamadan şunu belirtmek isterim ki ben de mide rahatsızlığı yaşayanlardan biriyim. Yaşamın her anını etkileyen mide rahatsızlıkları ihmal etmeye gelmemekte. Bu yazımda benim gibi mide problemi yaşayan sizlere evde uygulayabileceğiniz ilaçsız-doğal yöntemleri araştırarak sizler için derledim.

Hemen hemen hepimizin başına ara ara veya sıkça gelen mide yanması, günümüzün kalitesini oldukça düşürmekte. Mide rahatsızlığı olsun ya da olmasın günlük hayatta hepimizin başına gelebilmekte. Özellikle beklemiş farklı yağ kullanımı, fazla baharat, acı yemek gibi sebeplerden kaynaklanan mide yanmasının altında başka bir rahatsızlık olabilir.

Eğer sürekli mide yanması ağrısı gibi şikayetleriniz varsa mutlaka uzman bir doktordan yardım almalısınız. Günümüzde ilaç ile tedavi yöntemi bulunan bu rahatsızlıkları teşhis etmek için rahatsızlığın durumuna göre ultrason veya endoskopi yöntemi kullanılmakta.

Çok sıcak, çok soğuk yemek, fazla yemek tüketmek gibi durumlarda da karşılaşılabilen bu sorun insanı oldukça rahatsız etmekte. Öyle ki bu durum doktora ulaşamayacağınız bir yer ya da mesai saatlerinin dışında gelişiyorsa hemen hemen her rahatsızlığın olduğu gibi mide yanmasının da evde tedavi yöntemleri bulunmakta.

Her ne kadar geçici bir çözüm anlık rahatlatma gibi olsa da genel anlamda işe yaradığını söyleyebiliriz. Midede ekşime hissi, çok dolu gibi hissetme ve boğaza kadar geri gelen alev hissi… tüm bunlar mide yanmasının belirtilerinden bazıları. Midenizden ağzınıza geri gelen acı su da bunlardan bir tanesi.

Mide Yanmasının Nedenleri Nelerdir?

Sağlıklı Beslenmeme – yağlı yemek: Öncelikle mide yanması sorunu  ile karşılaşmak istemiyorsanız yedikleriniz konusunda dikkatli olmalısınız  Bunun yanı sıra beslenme öğünlerinizin düzeni de bir hayli önem arz etmekte. Bunun önüne geçmek için sağlıklı beslenme diyetleri uygulayabilir ya da çok yağlı ve kızartma türü besinleri komple bırakabilir veya azaltabilirsiniz.

Stres: Mide yanmasına sebep olan etkenlerden biri de stres. Günlük hayatımızın bir çok noktasına etki eden yaşamınızın kalitesini düşürmeye yeten stres, mide ağrıları ve mide yanması gibi sorunlara da yol açabilmekte. İlaçla tedavi den önce bu sorunu çözmenin doğal yöntemlerini araştırın.

Günlük sigara tüketimi: Sigara kullanımı, birçok iç organı doğrudan etkilediği gibi mideyi de etkisi altına alabilmekte. Sigaranın insan bünyesine verdiği etkiler sonucu birçok rahatsızlıkla karşı karşıya gelmek mümkün. Mide rahatsızlıkları da bunların başında gelmekte. En azından yemekten hemen sonra sigaraya başvurmayın mide sindirim işlemini tamamlamadan midenize bu eziyeti yapmamaya özen gösterin.

Alkol: İçerdiği zararlı maddelerden ötürü her sağlıklı bünyeyi etkileyebileceği gibi doğrudan temas ettiği mideyi de tehlikeli durumlara getirebiliyor.

Çiğ soğan: İçerdiği asitten dolayı mide sorunu yaşayanların korkarak yediği soğanın çiğ hali mideyi isyan ettirmeye yeten cinsten. Eğer mide yanması gibi sorun yaşıyorsanız rahatsızlığınız geçene dek soğan ve benzeri besinlerden özellikle çiğ hallerinden uzak durun.

Çikolata: İçerisinde bulunan yüksek oranlı yağ ve kafeinden dolayı mide rahatsızlığı yaşamanıza sebep olabilir. Bitter çikolata sütlü olan çikolataya göre daha az yağ içerdiğinden seçim konusunda bitter olan tercih edilebilir. Yine çikolata gibi uzak durmanız gereken ürünlerden biri de naneli şeker.


Gazlı içecekler – asitli meyvelerin suları: Özellikle portakal ve domates gibi asit miktarı yüksek olan besinlerin sularını sıkarak içmek mide rahatsızlığınızı daha da yükseltebilir.

Çok sıcak veya çok soğuk besinler: Mide rahatsızlığı yaşıyorsanız mideniz çok hassas olduğundan çok sıcak ve çok soğuk ürünlerle temas ettiğinde zarar görebilir. Mide rahatsızlığı dışında da uzmanlar tarafından tavsiye edilmeyen çok sıcak ve çok soğuk ürünleri en azından azaltmanızda fayda olacaktır.

Mide Yanması ve Mide Ağrıları İhmal Edildiğinde Ne Olur?

Sağlıklı bir vücut ve kaliteli bir yaşam için oldukça önem arz eden mide ihmal etmeye gelmez. Mide yanması ya da ağrı gibi şikayetleriniz var ise mutlaka uzman bir doktora başvurmalısınız.

Mide rahatsızlığı olan bir birey bunu ihmal eder muayene olmaz ise mide yanmaları ve ağrılarının sonucu gastrıt hastalığı, reflü kaynaklı Ülser hatta durum mide kanseri olma yoluna dahi çıkabilir. Bu yüzden rahatsızlığınız var ise vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşundan yardım alınız.

Mide Yanmasının Belirtileri Nelerdir?

Yemekten önce aç olduğunuzda, yemek esnası veya yemekten sonra. Her durumda karşılaşabileceğiniz mide yanması; daha önce yediğiniz bir besinden, yemekte bulunan bir besinden yada yukarıda saydığımız diğer unsurlardan kaynaklanabilir.

  • Midenizde alev alev yanma hissi
  • Boğazınızda oluşan acı yanma
  • Ağzınıza midenizden geri gelen acı su,

Midenin Rahatsızlığı Olmaması İçin Nelerden Uzak Durulmalı?

•  Uzaman doktorlar mide yanmasının oluşmaması için sağlıklı beslenme ve küçük lokmalar halinde yemek yemeyi tavsiye ediyor. Bunları uygulayan insanların şikayetlerinin azalacağını söylemekteler.
•  Yemeğinize önem verin, ayakta ve hızlı değil oturarak yavaş yavaş yemeğinize devam edin.
•  Lokmalarınızı uzun süre çiğneyerek yutun bu işlem midenizin daha kolay sindirim yapmasına yardımcı olacak.
•  Yemeğinizi doyduğunuzda sonlandırın. Keyfine yiyorum sözünü bırakmaya çalışın. Mide doyma hissini yaşadığında yeterli besini aldığı ve yer kalmadığından bu hissi vermektedir. Bunun üzerine zorlayarak yediğiniz yemek sonrası bir rahatsızlık yaşamamanız mümkün değil.
•  Kemerinizi çok sımayın ve dar giyimden uzak durmaya çalışın.
•  Yemekten hemen sonra uykuya yada uyku pozisyonuna geçmeyin. Uzmanlar yemek ile uyku arasında en az 3 saatin olmasını söylemekteler.
•  Eğilme hareketi gibi bir harekette bulunacaksanız midenizi kısarak değil dizlerinizi bükerek eğilmeye çalışın.

Mide Yanmasına İyi Gelecek Yöntemler

•  Yazımın başında dediğim gibi bende mide rahatsızlığı yaşayan biri olduğumdan tavsiye ve araştırmalarım sonucu bir karışım ile çözüm buldum. Bir çok aktarda bulabileceğiniz içerisinde kudret narı ve meyan kökü gibi doğal ürünlerin bulunduğu bir bal mide yanmasına çözüm bulabilirsiniz.  Fakat bu bu bal sadece geçici çözüm sizlere de sürekli yaptığım tavsiye gibi ben de uzman doktora muayene olup sorunumu tam anlamı ile giderdim.

•  Karnabahar: Karnabaharı haşlayıp tüketebilirsiniz. İçerisinde gefernato isimli bir madde bulunan karnabahar midede bulunan asidini azalttığından yanma hissini geçirmeye yardımcı olacaktır. Gefernato isimli madde mide rahatsızlıklarının sonucu oluşan ülser hastalığında kullanılan ilacında ham maddesi olarak biliniyor.

•  Çiğ patates suyu: Patatesi katı meyve sıkacağında sıkarak yada rendeleyerek suyunu çıkarabilirsiniz. Yanma hissi olduğunda çay kaşığı ile tükettiğinizde rahatlatıcı etkisini göreceksiniz.

•  Elma sirkesi: midede oluşan asidi büyük ölçüde yok eden elma sirkesini yemek ve salatalarınızda kullanmaya özen gösterin.

•  Muz: mide dostu meyvelerden olan muz, yanma hissini ortadan kaldırmaya yardımcı oluyor. Yemek öğünleriniz arasında ara öğün olarak yarım veya tam muz yemek mide yanmanıza engel olacaktır.

•  Yoğurt: Hemen her mutfakta bulunan doğal ev yoğurdu, yanma hissi olduğunda kullanılabilecek en hızlı yöntemlerden biri. Özellikle üst tabakada oluşan yoğurt suyu anlık olarak mide yanmasını geçirmekte.

•  Yulaf ezmesi: Tadı tuzu olmayan fakat tam bir lif deposu bu besini tüketmenin bir çok yararı bulunmaktadır. Birkaç yemek kaşığı yulafı süt ile birlikte haşlayarak lapa haline getirebilirsiniz. Sıcaklığı gittikten sonra içine muzda doğrayabilirsiniz. Bu karışım hem sizi tok duruma getirecek hem de midede oluşan yanma sorununa çözüm olacaktır.

•  Zencefil Çayı: Birçok sorunun üstesinden gelmeyi başaran zengin zencefil, mide yanması sorununa da iyi gelecektir. Doğal ağrı kesici ve mide yatıştırıcı olarak bilinen zencefili kaynatarak çayını tüketebilirsiniz. Tadından pek hoşlanmazsanız bal, limon ve tarçın gibi ürünlerle daha güzel hale getirebilirsiniz.

ÖNEMLİ: Yazımın içerisinde sıraladığım tüm bu yöntemler geçici çözümlerdir. Mide yanmanız ve ağrılarınızın altında başka sorunlar gizleniyor olabilir. Mide rahatsızlığı yaşıyorsanız ihmal etmeden mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmalı ve uzman bir hekime muayene olmalısınız.

Son Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir