Telefonla Konuşurken Gelen Aramayı Görme

Gelişen ve gelişmekte olan teknolojinin, en çok ihtiyaç duyulanı ve de insanlar tarafından en çok kullanılanı iletişim…

Yaşamımızın her alanında ihtiyaç duyduğumuz cep telefonlarına acil durumlarda da ihtiyaç duymaktayız. Hemen hemen hepimizin kullanmakta olduğu ve artık temel ihtiyaç haline gelmiş olan cep telefonlarının marka ve modeline göre birçok özelliği bulunmakta. Özellikle acil durumlarda aradığımız kişi ile direk iletişim kurmamız için ilk akla gelen cep telefonları. Bazı durumlarda aranılan karşı kişi, bir başka telefon görüşmesi gerçekleştirdiğinde gelen ikinci bir çağrıyı görememekte. Hayati veya iş ile ilgili v.b. durumlarda aranılan kişinin meşgule düşmemesi yani çağrınızı telefonla görüşürken dahi görmesi gerekebiliyor.

Peki Telefonla Görüşürken Gelen İkinci Aramayı Nasıl Görürüz?

Öncelikle çok yoğun cep telefonu trafiği yaşadığınız bir işte çalışıyorsanız sizi arayacak olanlar tarafından her an ulaşılabilir almanız oldukça önemli. Çağrı geldiğinde bir başkası ile telefonla görüşüyor olabilir, telefonunuz çekmiyor olabilir ya da telefonunuz kapalı olabilir. Tüm bu durumlarda bile gelen çağrıyı görmenin mümkün olduğunu biliyor muydunuz? Evet mobil telefonlarda bu özelliği istediğiniz an açıp istediğiniz an ise kapamanın yolları bulunmakta.

Telefonla Konuşurken Gelen Aramayı Görme Özelliği Nasıl Açılır?

Gündelik hayatınızı, sürekli telefon görüşmesi yaparak geçiriyorsanız telefonunuza o an gelen aramayı görebilmeyi arayanın kim olduğunu görebilmek oldukça olumlu sonuçlara dönüşebilmekte. Böylece gelen aramanın kimden geldiğini göreceğini gibi arayan kişiye tekrar dönüş yapmış olacaksınız. Bunun için telefonunuzda tanımlı ayarları aktif hale getirmek yeterli olacaktır.

Özellik aktif edildiğinde telefonla görüşürken diğer aramayı yapan kişi meşgul sesi dinlemek yerine “aradığınız kişi bir başkası ile görüşüyor” gibi bir bant kaydı dinletecek telefonla görüşen kişiye ise aralıklı sinyal sesleri ile aramanın geldiğini görüşmeyi kesmeyecek şekilde bilgilendirme yapacaktır.

Özelliği açma ve kapama işlemlerinin nasıl yapıldığını Android ve iOS cihazlar için ayrı ayrı anlatmaya çalışacağım.

Android Cihazlarda Çağrı Bekletme Özelliği Nasıl Aktif Edilir?

Telefonunuzun Rehber uygulamasına giriş yapın ve sağ üst bölümde yer alan üst üste 3 nokta (daha fazla) seçeneğini tıklayın. Sonrasında açılan pencerede Ayarlar seçeneğini seçin. Daha sonra Diğer Ayarlar sekmesini tıkladığınızda karşınıza gelen bölümde bulunan Arama Bekletme seçeneğini aktif hale getirdiğinizde telefonla görüşürken gelen ikinci bir çağrıyı görebileceksiniz.

iOS Cihazlarda Çağrı Bekletme Özelliği Nasıl Aktif Edilir?

Android cihazlardaki işlem adımlarına benzer nitelikte olan işlem adımları şu şekildedir; Telefonunuzun Ayarlar bölümüne giriş yapın. Ayarlar sekmesi içerisinde Telefon sekmesini tıklayın. Ayarla sayfası içerisinden Arama Bekletme üzerine tıkladığınızda özelliğin aktif olduğunu göreceksiniz.
İşlemleri sırası ile uyguladığınız taktirde telefonla görüşürken gelen ikinci bir çağrıyı görebileceksiniz.

İsteğe bağlı olarak aktif edilen bu yöntemleri tekrar kullanarak dilediğiniz zaman eski haline getirebilirsiniz.

Çağrı bekletme işlemini bir başka yöntem ile de aktif etmeniz mümkün. Peki Nasıl?

Telefonunuza arma ekranına, vereceğimiz kodu tuşlayarak da çağrı bekletme özelliğini aktif edebileceksiniz. Yeterince basit olan bu yöntemi uygulamak için yapmanız gereken telefonunuzun arama ekranına *43# kodunu tuşlayarak arama butonuna tıkladığınızda telefonunuza tanımlı olan çağrı bekletme özelliğinin aktif edildiğini göreceksiniz.

Bu özelliği kod kullanarak eski haline getirmeyi ayni kapatmayı isterseniz de yine telefonunuzun arama ekranına #43# kodunuz tuşlayarak yine arama butonuna tıklayabilirsiniz.

Telefonunuzdaki bu özelliğin açık veya kapalı olduğunu görmeniz için ise telefonunuzun arama ekranına *#43# kodunu tuşlayıp ardından arama tuşuna basmanız sonucunda size gelecek olan bildirim ile özelliğin açık/kapalı durumda olduğunu göreceksiniz.

Peki Telefon Kapalı Durumdayken Gelmiş Olan Arama Nasıl Görünür?

Telefonlar dediğimiz üzere yaşamımızın bir parçası haline geldiğinden her an ulaşılabilir olmak birçok gidişatı değiştirmekte. Bir başkası ile telefonda görüşürken gelen ikinci aramanın gözükmesi için gerekli olanları yukarıda sıraladıktan sonra, peki telefon kapalı iken bizi arayanların kim olduğunu görebilir miyiz? diye sorduğunuzu duyar gibiyim…

Yazımızın ana başlık konusu gibi önemli sorulardan biri olan bu işleminde mümkün olduğunu ifade etmek isterim. Fakat bu işlemi uygulamanın yolları ilk konumuzdan biraz farklı. Şöyle ki telefonunuzu kapalı durumdayken sizi biri arar ise bunu görmeniz için GSM operatörleri, abonelerine farklı yollar sunmakta.

Her GSM operatörü için ayrı ayrı işlem adımlarını aşağıya açıklıyorum.

Türk Telekom: Telefonunuzun kısa mesaj bölümüne giriş yapınız 5555’e numaraya ACIK yazarak arayanı bil servisine ücret karşılığı abone olabilirsiniz. Böylece telefonunuz kapalı veya ulaşılamaz çekmeyen durumunda olduğunda size ulaşmak isteyenleri görebileceksiniz.

Vodafone: Telefonunuzun kısa mesaj bölümüne giriş yapınız 8000’e numaraya ARAYANKIM yazarak arayan kim servisine ücret karşılığı abone olabilirsiniz. Böylece telefonunuz kapalı veya ulaşılamaz çekmeyen durumunda olduğunda size ulaşmak isteyenleri görebileceksiniz.

Turkcell: Telefonunuzun kısa mesaj bölümüne giriş yapınız 2200’e numaraya KIM yazarak kim aramış servisine ücret karşılığı abone olabilirsiniz. Böylece telefonunuz kapalı veya ulaşılamaz çekmeyen durumunda olduğunda size ulaşmak isteyenleri görebileceksiniz.

 

Son Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir