Torrent Nedir? Torrent ile Film Dizi Oyun Nasıl İndirilir?

Torrent ile sizlere nasıl film dizi oyun ve uygulama indireceğinizi çok detaylı bir şekilde anlatacağım. Eskiden rapidshare megaupload hotfile gibi dosya paylaşım sitelerinden indirilirdi. Torrent yaygınlaştıktan sonra dosya paylaşım sitelerinin ne kadar eziyetli olduğunu kullanıcılar farkına vardı.  Torrent çıktıktan sonra dosya paylaşım siteleri kullanıcılara eziyet geliyor. Yüksek boyuttaki 1080p kalitede dizi ve filmleri indirmek torrent ile çok basit bir şekilde indirebilirsiniz. İnternetinizin kopması indirmenize etki etmemekte ve hız sorunu yaşamadan rahatlıkla indirebilirsiniz. Yarıda kalma link ölme gibi sorunlar torrent ile birlikte tarihe karışmıştır.

Torrent Nedir ?

İngilizce sel anlamına gelen torrent, basit bir anlatımla sizde olan bir oyun film vb. dosyaların başkaları tarafından indirilmesi mantığıyla çalışmaktadır. Paylaştığınız dosya indirildikçe başkaları tarafından da torrent programı sayesinde upload edilerek paylaşan sayısı artmaktadır.

Seeders ve leechers paylaşanlar ve indirenler sayısı tüm torrent sitelerinde gösterilmektedir. Seeders leechers’dan fazla ise dosya hızlı bir şekilde indirilmektedir.

Torrent Nasıl İndirilir?

Torrent dosyası indirmek için torrent programına ihtiyaç vardır. En popüler torrent programı μTorrent (uTorrent) dir. 2.7 MB boyutundaki bu program Windows Linux ve Mac işletim sisteminde çalışmaktadır.

uTorrent programını indirip kurduktan sonra Torrent websitelerinden filmin oyunun veya dizinin torrent dosyasını indirip uTorrent ile açmanız gerekmektedir.

Nasıl İndirilir?

En Popüler Torrent Sitelerinden biri olan http://piratebay.org/ sitesi üzerinden indirmek istediğiniz dosyayı aratınız.

İndirmek istediğiniz filmi yazarak resimde gösterdiğim gibi magnet linkini tıklayarak utorrent programını açıp direk indirmeye başlayabiliriz. The piratebay girmek için DNS ayarlarınız kurulu olması gerekmektedir. Bu devirde dns ayarlı olamayın pc kalmamıştır herhalde :).

Get this torrent dedikten sonra

Browser seçeciğiniz uygulama ile ilgili bildirimde bulunacaktır. Utorrent adlı uygulamayı seç dedikten sonra utorrent açılacaktır.

Utorrent açıldıktan sonra dosyayı ve boyutunu resimde gösterdiğim gibi görebileceksiniz. Tamama tıkladıktan sonra indirmeye başlayacaktır. Üstteki fotoğrafta Seeders ve Leechers rakamları gözükmektedir. Seeders leechers’dan ne kadar fazla ise o kadar hızlı indirmeye başlayacaktır. Zamanla hız artacak ve dalgalanma yaşanabilmektedir. Yukarıdaki oranlarda internet paketinizin en üst hızından indirebileceksiniz.

Torrent indirirken bir yandan da upload (yükelemeye) etmeye için internetinizi diğer kullananlar için yavaşlaması gayet normaldir.

İndirme bittikten sonra upload etmeyi durdurmayı unutmayınız yoksa internetinizde yavaşlama sorunları yaşabilirsiniz. Servis sağlayacımız sağolsun 1mbps upload hızı verdiği için sıkıntılar yaşanmaktadır.

Torrent Arama Motoru

Torrentz arama motoru ile aramak istediğiniz dosyayı aratarak onlarca torrent sitesinin linklerini kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Torrent indirme işlemini çok basitleştiren bu site kapatıldıktan sonra tekrar açılarak torrent kullanıcılarını sevinmiştir.

Torrentde paylaşılan dosyaların ne kadar fazla olduğunu sitedeki rakamlardan da anlaşılmaktadır. 61 milyon torrent 253 milyar torrent websitesi linki bulunmaktadır.

Uyarı : Bu yazımızda sadece torrent ile nasıl indirileceği tarif edilmiştir. Lütfen lisanslı içerikli satın alarak kullanınız. Webtalist ailesi olarak yasadışı indirmelerden kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir. Torrent sitelerinde milyonlarca ücretsiz içerik bulunmaktadır. 

Son Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir