Tüm Zamanların En Çok İzlenen 20 YouTube Videosu

YouTube ilk olarak 2005 yılında kurulmasından bu yana bu kadar kitleleri etkileyebileceği ve bu kadar çok ilgi görüleceği kimse tarafından bilinmezdi. Kuruluşundan sonra YouTube ye ilk video Me At the Zoo isimli 23 Nisan 2005 tarihinde yüklenen bu ilk video sitenin fitili ateşledi. İlk zamanlarda internet hızlarının yavaş video boyutlarının çok büyük olduğu günlerden şimdiki fiber internetlere ülkemizde ortalama internet hızı 26 mb (Kaynak: Speedtest) olarak düşünürsek bu kadar hızlı büyümesi normal karşılanabilir. Günümüzde dünyada en çok ziyaret edilen listelerde ilk sıraları zorlaması da cabası (ilk sırada tabi ki Google var)

Günümüzde artık YouTube eğlenceden siyasete ticaretten eğitime kadar birçok şahıs veya firma aktif olarak günlük yaşamlarının arasına girmeyi başarmıştır. Şarkıcılar yeni çıkardıkları şarkıları artık bu site üzerinden dünyaya duyurmakta, mesleğinizle ilgili aklınıza takılan veya yeni öğrenmek istediğiniz konular hakkında yerli ve yabancı birbirinden farklı içerikli eğitici videolar bulmak artık çok zor değil. YouTube sayesinde şöhreti yakalayanlar, bu site sayesinde farklı din, dil ve ırk hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler artık aklınıza takılan her şeyi bu devasa video platformunda bulmak hiç de zor değil.

YouTube nin açıkladığı bilgilere göre, 2005 yılından itibaren siteye milyardan fazla kullanıcı kullanıcı oluştururken ve neredeyse her gün bir milyar saatten fazla video izlendiği açıklandı. YouTube nin içeriğine bakıldığından abone sayısı fazla olan kategori ise genelde oyun kanallar olurken, en çok izlenen videolar ise ağırlıkla müzik videoları olarak göze çarpmaktadır.

YouTube de gelmiş geçmiş en çok izlenme sayısına ulaşan videolar listesi;

 

20 – Major Lazer and DJ Snake ft. MO – Lean On (3.189.877.583 İzlenme)

Lean On video klibinin yönetmeni Tim Erem’dir. Klip Hindistanda çekildi ve 2015 Kasım ayında çıktığında Spotify’da tüm zamanların en çok dinlenen şarkısı seçilmiştir.

 

19 – Enrique Iglesias ft. Descemer Bueno and Gente De Zona – Bailando (3.190.732.837 İzlenme)

Ünlü İspanyol şarkıcı Enrique Iglesias 2014 yılında Sex and Love isimli albümünden Bailando klibi en çok izlenen klibi başarısına ulaştı. Şarkının orjinali İspanyolca olarak kayıt edildi ve Reina de Carazones dizisi için de kullanılmıştır. Şarkının ispanyol versiyonu 2,5 milyondan fazla izlenerek ilgi gördü.

 

18 – Passenge – Let Her Go (3.210.099.543 İzlenme)

Şarkı İngiliz şarkıcı ve söz yazarı Mike Rosenberg tarafından oluşturuldu. Şarkı 2012 yılında Passengerin dördüncü albümünün ikinci single olarak piyasada yer buldu. Şarkı çoğu ülkede beğenilerek dinlendi ve albüm listelerinde zamanında zirveye oynadı. İngilterede bir yoldan ve Amerika da ise dört milyondan fazla kopya satma başarısı gösterdi. Ayrıca şarkı zamanında Hollanda da trend topic olmuştur.

 

17 – Katy Perry ft. Juicy J – Dark Horse (3.254.467.494 İzlenme)

Ünlü şarkıcı Katy Perry şarkıyı 2013 yılında Juicy J ile beraber seslendirerek Trap ve hip-hop tarzında çoğu dinleyicinin dikkatlerini üzerine çekmeye başardı. Şarkı 2014 yılında 13 milyondan fazla  satarak yılın en çok satan ikinci albümü olma başarası gösterdi. Şarkının müziği kadar klibi de bir okadar ilgi gördü Katy Perry Mısır temalı albümde Mısır Kraliçesi Kleopatrayı kendine has versiyonu ile göstermektedir.

 

16 – Alan Walker – Faded  (3.262.943.818 İzlenme)

Norveçli Dj Alan Walker şarkıyı 2015 yılının aralık ayında piyasa sürmesi ile çoğu ülkelerde top 10 da kendine yer buldu. Kuzey ülkelerinde Norveç, Finlandiya ve İsveç gibi ülkelerde haftalarca zirvede yerini korudu.

 

15 – Ed Sheeran – Thinking Out Loud (3.433.371.939 İzlenme)

İngiliz söz ve şarkı yazarı Ed Sheeran tarafından hazırlanan şarkı 2014 yılında piyasaya sürüldü. Piyasaya çıkarçıkmaz haftalarca İngilterede top 40 da yerini sağlama aldı. 2015 yılında ise popülerliğini sürdüren şarkı bir yıldan fazladır top 40 da kalan tek şarkı olarak İngiltere de bu alanda tarihe geçti. Aynı yıl Spotify’da beşyüz milyondan fazla dinlenme başarası gösteren ilk şarkı ünvanına kavuştu. Şarkının videosunda Sheerana zamanın dans yarışmacılarından Brittany Cherry eşlik etti.

 

14– Justin Bieber – Sorry (3.532.989.554 İzlenme)

Bieber, şarkıyı 2015 yılında dördüncü stüdyo albümü olan Purpose de yer verdi. Şarkı çıkar çıkmaz o kadar sevildi ki ana vatanı olan Kanada başta olmak üzere bir çok ülkede listelerde bir numarada kalmayı başardı. Bieber YouTube de genç neslin aranan yüzlerinden olması sebebiyle şarkıları her zaman yeni nesiller için merakla takip edilmektedir. Şarkı 2016 yılında bir çok ülkede toplamda on milyondan fazla satma başarası göstermiştir.

 

13 – OneRepublic – Counting Stars (3.551.027.885 İzlenme)

Şarkı Amerikan Rock grubu OneRepublic2in üçüncü stüdyo albümü olan Native’ den 2013 yılında piyasaya çıkarıldı. Video müzik tarihinde bir grubun şarkısının bir milyardan fazla izlenen ilk grup olma başarısını gösterdi.

 

12 – Katy Perry – Roar (3.560.489.605 İzlenme)

Katy Perry’nin bu video klibini izlemeyen kalmamıştır sanırım. Şarkı 2013 yılında Prism adlı albümün çıkış şarkısı olarak piyasaya sürüldü. Şarkı çıktığı yıl okadar sevildi ki hem video klibi hemde sözleri ile büyük başarılar kazandı. Klip uçak kazasından sonra orman hayatına alışması konu ediliyor. 2015 Yılında bir milyar izlenme başarısı gösteren single bu alanda iki videosu bir milyar izlenme başarısını geçen ilk sanatçı ünvanına sahip oldu.

 

11 – Maroon 5 – Sugar (3.679.498.793 İzlenme)

Sugar şarkısı Maroon 5 tarafından 2015 yılında beşinci stüdyo albümü olan V albümünün çıkış şarkısı olarak piyasaya sürüldü. Video klibin yönetmenliğini ise film yönetmeni olan David Dobkin yapt. Video klipde daha önce belki de denenmemiş bir şey yapan yönetmen, gerçek düğünlere davetsiz olarak katılarak Marron 5 misafirlere ve düğün sahiplerine unutulmaz bir an yaşatmayı konu alıyor. Kim istemez kendi düğününde böyle mükemmel bir anı yaşasın.

 

10 – Psy – Gangnam Style (4.391.388.541 İzlenme)

Gangnam stlye şarkısı Psy nin resmi YouTube kanalında 2012 yılında yayınlandığında kimse bu kadar konuşulabileceğini tahmin dahi edemezdi. Hatta çoğu otoriteler tarafından YouTube tarihinde bu başarının üzerine çıkılamayacağına dair konuşmalar geçti. Şarkı piyasaya sürüldüğü tarihden sadece 5 ay sonra o zamanın en çok izlenen şarkısı olan Justin bieberin şarkısını geçerek aylarca zirvede kalmayı başardı. YouTube tarihinde bir milyar izlenme barajını geçen ilk video olma özelliğini de gösterdi.

 

9 –Masha and the Bear: Recipe for Disaster (4.492.822.843 İzlenme)

Listede bulunan en ilginç videolardan olan Maşha ile Koca Ayı videosu sözlü bir halk hikayesinden esinlenerek Rus animasyon televizyon dizisi olarak piyasaya çıkmıştır. Yapım dört dizi ve 68 bölümden oluşan bir Rus çocuk televizyon dizisidir. Serinin bölümleri Türkçe olarak da piyasa kopyaları bulunmaktadır. Yapımın baş karakteri Maşa nın başı kapalı bir halk kostümü giymesi çoğu Müslüman ülkelerde beğenerek izlendiği ve bu başarısını buradan aldığı düşünülmektedir.

 

8 – Mark Ronson ft. Bruno Mars – UpTown Funk (4.528.934.293 İzlenme)

Şarkı 2014 yılında şarkıcı ve söz yazarı Bruno Mars ile İngiliz Prodüktör Mark Ronson tarafından çıkarılmıştır. Şarkı çıktığı yıl o kadar çok beğenildi ki Amerikada ondört hafta zirvede ve bir çok ülkede trend topic olmuştur. Ayrıca şarkı 2015 yılında en çok satan ikinci albüm olma başarısını da kazanmıştır.

 

7 – Learning Colors – Colorful Eggs on a Farm (4.560.995.629 İzlenme)

Çocuk videolarının listeye girmesi çoğumuzu şaşırtmış olabilir ama ebevenler iyi bilir ki çocuklar bu tür videolara bayılıyor. Colorful Eggs on a Farm video klibi Rus Miroshka TV tarafından çocuklara altı temel rengi eğlenceli şekilde öğretmeyi amaçlamaktadır.

 

6 – ChuChuTV Nursery Rhymes & Kids Songs – Phonics Song with TWO Words (4.564.311.201 İzlenme)

Listenin ilk on numarası içerisinde bir başka eğitici video şarkı olan bu yapım çocuklara harfler ile beraber nesneleri öğretmeyi amaçlamaktadır.

 

5 – Cocomelon – Bath Song (5.236.698.384 İzlenme)

Çocuğu olan veya kardeşi yeğeni her hangi bir küçük yaşta çocuk bakmakda olan herkes tarafından en az bir kere izlenmiştir Ccomelon’un banyo şarkısı. Listemizde beşinci sırada yerini bulan bu eğlenceli şarkı YouTubede 5 milyar barajını aşma başarısı gösterdi.

 

4 – Wiz Khalifa ft. Charlie Puth – See You Again (5.474.574.572 İzlenme)

See You Again şarkısı 2014 yılında ilk çıktığında kısa sürede Gangnam Style YouTube de kurmuş olduğu o muhteşem etkiyi bir anda kırma başarısı gösterdi. Tabi ki bunda en büyük etken zamanında Hızlı ve Öfkeli 7 filminin baş rol oyuncusu Paul Walker’a bir övgü olarak yazılması olarak görülmektedir. Filmin severleri tarafından duygusal olarak bulunan video çıktığı tarihlerde Amerika listelerinde 12 hafta birinciliği kimseye kaptırmadı. Aynı zamanda şarkı Amerkida Spotify de bir günde en çok beğenilerek dinlenen şarkı olma ünvanını da hala korumaktadır.

 

3 – Ed Sheeran – Shape of You (5.682.559.914 İzlenme)

Ed Sheeran’ın 2017 yılında üçüncü stüdyo albümünün bir parçası olarak piyasa çıktı. O yıl nerede bir şarkı duysanız bu şarkı ile karşılaşmanız doğal olacak kadar beğenildi. Şarkı bir çok ülkede o kadar çok sevildi ki kırk dört ülkede 1 numaraya yerleşti. 2017 yılında yıl sonu hitleri listesinde birinciliği kimseye kaptırmadı ve 60. Grammy Ödüllerinde ise en iyi pop solo performansı için aday bile gösterildi. Video o kadar çok beğenildi ki YouTube tarihinde en hızlı bir milyar izlenme sayısına ulaşan yapımlardan biri olma başarısı gösterdi.

 

2 – Luis Fonsi ft. Daddy Yankee – Despacito (7.815.913.110 İzlenme)

Gangnam Style çıktığında bu şarkının onu kimse geçemeyeceğini herkes tarafından konuşulurdu. Ta ki 2017 yılında Porto Rikolu şarkıcı Luis Fonsi ile meşhur rapci Daddy Yankee’nin birlikte söyledikleri İspanyolca “Yavaşca” anlamına gelen Despacito şarkısı çıkana dek. Şarkı ilk çıktığında kırk yedi ülkede liste birincisi ve diğer ülkelerde ise uzunca bir süre top on da yer buldu. Şarkı YouTube tarihinde üç ve dört milyar izleme sayısına ulaşan ilk şarkı oldu.

 

1 – Pinkfong Kids’ Songs & Stories – Baby Shark Dance (10.491.937.767 İzlenme)

Ve geldik listemizin sonuna pek çoğumuzun tahmin edemeyeceği şekilde yine bizleri şaşırtan başarısı ile eğitici çocuk videosu Baby Shark Dance YouTubede tüm zamanların en çok izlenen videosu olma başarısı gösteriyor.

Son Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir