Tüm Zamanların En Çok Satan 30 Kitabı

Tüm-Zamanların-En-Çok-Satan-30-Kitabı

Dünyada şimdiye kadar birbirinden eşsiz dünya klasiği ve ünlü eserler bulunmaktadır. Belki listede şimdiye kadar duymadığınız kitapları, belki de okumaktan keyif aldığınız eserleri bulacaksınız. Liste oluşturulurken siyasi görüş içerikli kitaplar ile dini temalı eserler ele alınmamıştır. Listemizde günümüze kadar en çok satış rakamlarına ulaşmış kitaplar listelenmiştir.

 

30 – Gazap Kuşları – 30 Milyon

gazap-kuşları

Avustralyalı yazar Collen McCullough tarafından ele alınış olan bu paşk romanı türü kitap 1977 yılında ilk basımını yapmıştır. İngilizce olarak çıkan eser şimdiye kadar 30 milyon adet satış rakamına ulaşmıştır.

 

29 – Yüzyıllık Yalnızlık – 30 Milyon

yüzyıllık-yalnızlık

Kolombiyalı yazar Gabriel Garcia Marquez tarafından ele alınış olan bu roman 1974 yılında ilk basımını yapmıştır. İspanyolca olarak çıkan eser şimdiye kadar 30 milyon adet satış rakamına ulaşmıştır. Yazar çocukluk yıllarından esinlenerek fantastik bir kurgu ile ele aldığı bu eser çocukluk yıllarını sanatsal olarak güzel bir roman oluşturmuştur.

 

28 – Rüzgar Gibi Geçti – 30 Milyon

rüzgar-gibi-geçti

Amerikalı yazar Margaret Mitchell tarafından ele alınış olan bu tarihi roman 1936 yılında ilk basımını yapmıştır. İngilizce olarak çıkan eser şimdiye kadar 30 milyon adet satış rakamına ulaşmıştır. Kitap Amerika İç Savaşı yılllarında, savaşın zorluklarına göğüs geren insanların aşk, guru ve hayat şartlarını anlatmaktadır. Bu eser yirminci yüzyılda En Popüler Pulitzer Ödülüne layık görülmüştür.

 

27 – Bülbülü Öldürmek – 30 Milyon

bülbülü-öldürmek

Amerikalı yazar Harper Lee tarafından ele alınış olan bu roman 1960 yılında ilk basımını yapmıştır. İngilizce olarak çıkan eser şimdiye kadar 30 milyon adet satış rakamına ulaşmıştır. Eserin konusu yazarın kendisinin daha on yaşındayken başından geçen bir hadiseden sonra ki gözlemlerine dayanarak yazmıştır. Yaşadığı kasabanın etrafında yaşanan bu olay yazarın ailesinin ve komşuları üzerindeki etkilerini anlatarak kurgulanmıştır.

 

26 – Pinokyo – 35 Milyon

pinokyo

İtalyan yazar Carlo Collodi tarafından ele alınış olan bu çocuk romanı 1883 yılında ilk basımını yapmıştır. İtalyanca olarak çıkan eser şimdiye kadar 35 milyon adet satış rakamına ulaşmıştır. Eser şimdiye kadar dünya çocuk edebiyatının başyapıtlarından bir tanesidir. Kitap şuana kadar 260 dan fazla dile çevrilerek bu alanda en çok dile çevrimi yapılan kitaplar arasındadır. Eser dünya çapında o kadar çok ilgi gördü ki birçok kez filmi yapıldı, sahnelendi, animasyonu yapıldı. 1939 Yılında Walt Disneyin Pinokyo’yu film kahramı yapmasından sonra kitabın popüleritesi bir hayli arttı.

 

25 – Savaş ve Barış – 36 Milyon

savaş-ve-barış

Rus yazar Lev Tolstoy tarafından ele alınış olan bu roman 1869 yılında ilk basımını yapmıştır. Rusça olarak çıkan eser şimdiye kadar 36 milyon adet satış rakamına ulaşmıştır. Tolstoyun bu eseri dünya edebiyatının en önemli başyapıtlarından  ve önemli eserlerin biri olarak bilinir.

 

24 – Melekler ve Şeytanlar – 39 Milyon

melekler-ve-şeytanlar

Amerikalı yazar Don Brown tarafından ele alınış olan bu roman 2000 yılında ilk basımını yapmıştır. İngilizce olarak çıkan eser şimdiye kadar 39 milyon adet satış rakamına ulaşmıştır. Eserin konusu İlluminati adında bir örgüt ile Katolik kilisesi arasında geçen olaylar anlatılmaktadır.

 

23 – Sofie’nin Dünyası – 40 Milyon

Sofie'nin-Dünyası

Norveçli yazar Jostien Gaarder tarafından ele alınış olan bu roman 1991 yılında ilk basımını yapmıştır. Norveççe olarak çıkan eser şimdiye kadar 40 milyon adet satış rakamına ulaşmıştır. Eserin konusu eserin baş kahramanı olan Sofie bir gün posta kutusunda bulduğu “Kimsi Sen?” yazılı notun sonrasında yaşanan olayları tasfir etmektedir.

 

22 – Martı Jonathan Livingston – 40 Milyon

Martı-Jonathan-Livingston

Amerikalı yazar Richard Bach tarafından ele alınış olan bu roman 1970 yılında ilk basımını yapmıştır. İngilizce olarak çıkan eser şimdiye kadar 40 milyon adet satış rakamına ulaşmıştır. Eserin konusu martının hayatını ele alan yazar bizlere hayattan ders verme niteliği taşıyan güzel bir eserdir.

 

21 – Harry Potter ve Ölüm Yadigarları – 44 Milyon

Harry-Potter-ve-Ölüm-Yadigarları

İngiltereli yazar J. K. Rowling tarafından ele alınış olan bu roman 1970 yılında ilk basımını yapmıştır. İngilizce olarak çıkan eser şimdiye kadar 44 milyon adet satış rakamına ulaşmıştır. Eser Harry Potter serisinin yedinci kitabıdır. Film serisi de yapılan bu eser tüm dünyada çok büyük ilgi görmüş ve gişe rekorları kırmıştır.

 

20 – Zencefil Adam – 45 Milyon

Zencefil-Adam

Amerikalı yazar J. P. Donleavy tarafından ele alınış olan bu roman 1955yılında ilk basımını yapmıştır. İngilizce olarak çıkan eser şimdiye kadar 45 milyon adet satış rakamına ulaşmıştır. Eserin konusu 2.Dünya Savaşı sonrası İrlandadan bahsetmektedir.

 

19 – Charlotte’un Sevgi Ağı – 45 Milyon

Charlotte'un-Sevgi-Ağı

Amerikalı yazar E. B. White tarafından ele alınış olan bu çocuk romanı 1952 yılında ilk basımını yapmıştır. İngilizce olarak çıkan eser şimdiye kadar 45 milyon adet satış rakamına ulaşmıştır. Eser bir domuz ile örümceğin arkadaşlığını konu almaktadır.

 

18 – Watership Tepesi – 50 Milyon

Watership-Tepesi

İngiliz yazar Richard Adams tarafından ele alınış olan bu roman 1972 yılında ilk basımını yapmıştır. İngilizce olarak çıkan eser şimdiye kadar 50 milyon adet satış rakamına ulaşmıştır. Kitap hakkında, The New York Times “”Olağanüstü… Büyülü bir şekilde yazılmış ve unutulmayacak bir eser.” şeklinde tanımlamıştır. Eserin adının geçtiği Watership tepesi roman yayınlandığı tarihinden itibaren ziyaretçi akınına uğramıştır.

 

17 – Kartal – 50 Milyon

Kartal-(roman)

İngiliz yazar Jack Higgins tarafından ele alınış olan bu roman 1975 yılında ilk basımını yapmıştır. İngilizce olarak çıkan eser şimdiye kadar 50 milyon adet satış rakamına ulaşmıştır. Eser 2.Dünya Savaşını konu edinmektedir.

 

16 – Gülün Adı – 50 Milyon

Gülün-Adı

İtalyan yazar Umberto Eco tarafından ele alınış olan bu roman 1980 yılında ilk basımını yapmıştır. İtalyanca olarak çıkan eser şimdiye kadar 50 milyon adet satış rakamına ulaşmıştır. Eser Orta Çağ zamanlarında geçmektedir. 1372 Yılı İtalyasında bir manastır rahibinin zehirlenerek öldürülmesinden sonra başlayan cinayet soruşturması ele alınmıştır.

 

15 – Siyah İnci – 50 Milyon

Siyah-inci

İngiliz yazar Anna Sewell tarafından ele alınış olan bu roman 1877 yılında ilk basımını yapmıştır. İtalyanca olarak çıkan eser şimdiye kadar 50 milyon adet satış rakamına ulaşmıştır. Yazar bu eseri hayatının son zamanlarında hasta hasta yazmıştır. Yazarın ilk ve son romanı olan Siyah İnci, çıktığı tarihten itibaren en çok satanlar listesine girmeyi başarmıştır.

 

14 – Yeşilin Kızı Anne – 50 Milyon

yeşilin-kızı-anne

Amerikalı yazar Lucy Maud Montgomery tarafından ele alınış olan bu roman 1908 yılında ilk basımını yapmıştır. İngilizce olarak çıkan eser şimdiye kadar 50 milyon adet satış rakamına ulaşmıştır. Eser her yaşa hitabından dolayı yirminci yüzyılın ortalarından bu zamana kadar çocuk edebiyatı romanı olarak bilinmektedir.

 

13 – Heidi – 50 Milyon

heidi

İsviçreli yazar Lucy Maud Montgomery tarafından ele alınış olan bu çocuk kitabı 1880 yılında ilk basımını yapmıştır. Almanca olarak çıkan eser şimdiye kadar 50 milyon adet satış rakamına ulaşmıştır. Kitabın konusu Köyde dedesi ile beraber yaşayan bir çocğun şehre götürülerek uyum sağlayamayışını konu almaktadır. Günümze kadar bir çok animasyon ve çizgi diziside çekilen eserin dünya da en çok bilinen çocuk kitaplarından bir tanesidir.

 

12 – Lolita – 50 Milyon

Lolita-

Rusyalı yazar Vladimir Nabokov tarafından ele alınış olan bu roman 1955 yılında ilk basımını yapmıştır. İngilizce olarak çıkan eser şimdiye kadar 50 milyon adet satış rakamına ulaşmıştır. Kitabın az bilinen diğer bir adı Beyaz Irktan Dul Bir Erkeğin İtirafları’dır. Eserin konusu ise Humbert adında ki karakterin ergenlik zamanlarında genç kızlara karşı duyduğu ilgiyi konu edinmiştir.

 

11 – Simyacı – 65 Milyon

simyacı

Brezilyalı yazar Paulo Coelho tarafından ele alınış olan bu roman 1988 yılında ilk basımını yapmıştır. Portekizce olarak çıkan eser şimdiye kadar 65 milyon adet satış rakamına ulaşmıştır. Paulo Coelho tarafından zamanında yayınlanan ilk baskısından günümüze kadar dünyada en çok konuşulan romanlardan bir tanesi olma özelliği göstermiştir.

 

10 – Çavdar Tarlasında Çocuklar – 65 Milyon

Çavdar-Tarlasında-Çocuklar

Amerikalı yazar J. D. Salinger tarafından ele alınış olan bu roman 1951 yılında ilk basımını yapmıştır. İngilzce olarak çıkan eser şimdiye kadar 65 milyon adet satış rakamına ulaşmıştır. Yazar romanda kaygı, yabancılaşma ve toplumdaki yapaylıkları konu edinmiştir.

 

9 – Da Vinci Şifresi – 80 Milyon

Da-Vinci-Şifresi

Amerikalı yazar Dan Brown tarafından ele alınış olan bu roman 2003 yılında ilk basımını yapmıştır. İngilzce olarak çıkan eser şimdiye kadar 80 milyon adet satış rakamına ulaşmıştır. Dan Brown’ın meşhur kitaplarından bir tanesi olan Da Vinci Şifresi, Hz. İsa ile ilgili tarihi sırları ve Da Vinci’nin eserlerinde bu sırlarla ilgili ipuçlarına değinilmiştir.

 

8 – Ayişe – 83 Milyon

ayişe

Amerikalı yazar Henry Rider Haggard tarafından ele alınış olan bu roman 1887 yılında ilk basımını yapmıştır. İngilzce olarak çıkan eser şimdiye kadar 83 milyon adet satış rakamına ulaşmıştır. Haggard’ın ele almış olduğu fantezi roman türündeki eser şimdiye kadar 44 dilde çevirisi yapılıp en çok satanlar listesine girmiştir.

 

7 – Aslan, Cadı ve Dolap – 85 Milyon

Aslan,-Cadı-ve-Dolap

İngiltereli yazar C. S. Lewis tarafından ele alınış olan bu kitap 1950  yılında ilk basımını yapmıştır. İngilzce olarak çıkan eser şimdiye kadar 85 milyon adet satış rakamına ulaşmıştır. Yazar Lewis’in Narnia Günlükleri kitap serisinde ikinci kitabıdır.

 

6 – On Kişiydiler – 100 Milyon

on-kişiydiler

İngiltereli yazar Agatha Christie tarafından ele alınış olan bu roman 1939  yılında ilk basımını yapmıştır. İngilzce olarak çıkan eser şimdiye kadar 100 milyon adet satış rakamına ulaşmıştır. Yazarın eser ismini bir den fazla değiştirmesi ile bilinmektedir. Polisiye türde yazılan eser dünya çapında yüz milyon satış barajını geçme başarısını göstermiştir.

 

5 – Kızıl Köşkün Rüyası – 100 Milyon

Kızıl-Köşkün-Rüyası

Çinli yazar Cao Xueqin tarafından ele alınış olan bu roman 1791  yılında ilk basımını yapmıştır. Çince olarak çıkan eser şimdiye kadar 100 milyon adet satış rakamına ulaşmıştır. Aynı zamanda bir destan niteliğinde olan eser, Çin’de halk dilinde yayımlanmış en büyük eserlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

4 – Hobbit – 100 Milyon

Hobbit

İngiliz yazar J. R. R. Tolkien tarafından ele alınış olan bu roman 1937 yılında ilk basımını yapmıştır. İngilizce olarak çıkan eser şimdiye kadar 100 milyon adet satış rakamına ulaşmıştır. Eser Orta Çağda Baggins adında bir hobbitin maceralarından bahsetmektedir.

 

3 – Küçük Prens – 140 Milyon

Küçük-Prens

Fransız yazar Antoine de Saint-Exupery tarafından ele alınış olan bu masal kitabı 1943 yılında ilk basımını yapmıştır. Fransızca olarak çıkan eser şimdiye kadar 140 milyon adet satış rakamına ulaşmıştır.  Eserde bir çocuğun gözünden büyüklerin dünyası anlatılmaktadır. Dünyanın en çok satan ve okunan çocuk kitaplarından biri olarak bilinir.

 

2 – Yüzüklerin Efendisi – 150 Milyon

Yüzüklerin-Efendisi

İngiliz yazar J. R. R. Tolkien tarafından ele alınış olan bu masal kitabı 1954 yılında ilk basımını yapmıştır. İngilizce olarak çıkan eser şimdiye kadar 150 milyon adet satış rakamına ulaşmıştır.  Dünyada en çok satan ikinci kitap ünvanına sahip olan Yüzüklerin Efendisi kitabı fantazi türünde kaleme alınmıştır. Filmi de yapılan eser tüm dünyada gişe rekorları kırmıştır.

 

1 – İki Şehrin Hikayesi – 200 Milyon

İki-Şehrin-Hikayesi

İngiliz yazar Charles Dickens tarafından ele alınış olan bu roman 1859 yılında ilk basımını yapmıştır. İngilizce olarak çıkan eser şimdiye kadar 200 milyon adet satış rakamına ulaşmıştır.  Dünyada tüm zamanların en çok satışı yapılan eser olma özelliği ve 200 milyondan fazla satan tek kitabı olma ünvanına sahiptir.

 

 

Peki sizler bu listeden hangi kitapları okudunuz? 

Son Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir