Alınabilecek En İyi 5 Fotoğraf Makinesi

Tarihi çok eski yıllara dayanan ve tutkunlarını asla vazgeçirmeyen bir hobi ya da bir meslek… Fotoğrafçılık.

Bir çok kişinin hobi olarak yaptığı fotoğrafçılık, bazen hayal edilen yerleri imkân ve fırsatı olmayan kişilerle paylaşmak bazen insan gözünün ilk defa temas ettiği yerleri kalıcı hale getirmek için yapılan bir sanatın adıdır. Toplumun hatırı sayılır oranda kesimi fotoğrafçılığı meslek haline getirmiş ve ciddi paralar kazanarak yaşamına devam etmekte. Bu iin olmazsa olmazı tabi ki kaliteli bir fotoğraf makinesi. Biz de bu yazımızda fotoğrafçılığa yeni başlayan amatörler, hobi amaçlı yapan yarı profesyonel ve bu işten para kazanan profesyoneller için ayrı ayrı fotoğraf makinelerini araştırdık.

Özellikle son yıllarda tatillerde veya özel günlerde en güzel anları kalıcı hale getirmek için çekilen fotoğrafların kaliteli olması bu işi yapanlar tarafından istenilen ilk özellik olarak karşımıza çıkıyor. Farklı çekim tekniklerinin bulunduğu gibi bu çekimleri yapabilmek için farklı özelliklerde fotoğraf makineleri de bulunmakta. Sosyal medya platformlarında karşımıza çıkan, birbirinden güzel o müthiş fotoğrafların çekilebilmesi için en çok gerekli olan şey özellikleri bakımından dolu ve kaliteli bir fotoğraf makinesi.

Fotoğrafçılık sabit olarak yapılmaması gereken ve her geçen gün gelişen teknoloji ile kendisini geliştiren bir sektör olduğundan dinamik olan bir sektördür. Fotoğrafçılığı başka bir boyuta taşıyan hava fotoğrafçılığı adına yazdığımız en iyi drone modelleri yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Peki Fotoğraf Makinesi Almadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Fotoğraf makinesi almadan önce ilk dikkat edilmesi gereken özellik, fotoğraf makinesinin yapısıdır.

Piyasada çok fazla sayıda fotoğraf makineleri DSLR ve kompakt olarak sınıflandırılmaktadır. DSLR terimi; (Digital Single Lens Reflex) yani objektifi değiştirilebilir olan fotoğraf makineleri için kullanılmaktadır. Kompakt terimi ise; bir adet lensi olan ayrıca taşıması daha rahat olan makineler için kullanılmaktadır.

 • Eğer fotoğrafçılığa yeni başlıyorsanız, tercihinizi DSLR olan fotoğraf makinelerinden yana kullanmanız önerilmektedir. Böylelikle birbirinden farklı lensleri çıkarıp takarak farklı tarz ve modellerde fotoğraflar çekebilirsiniz.

Ayrıca aynasız olarak nitelendirilen fotoğraf makineleri de son zamanlarda tercih edilenler arasına girdi. Yansıtma için ayna özelliği bulunmayan fotoğraf makineleri, yapı olarak küçük makineler arasına giriyor ve hızlı çekim yapabilme özelliği ile dikkat çekiyor.

 • Fotoğraf makinesi almadan önce dikkat edilmesi gereken bir diğer özellik ise; lens seçimidir. DSLR olan makinelerin lensleri genel olarak 18 ile 55 mm arası olur. Eğer objektif ve geniş açılı bir fotoğraf istiyorsanız bu oranlar sizin için yeterli olacaktır. Fakat daha üst çekimler yapmak isterseniz, bu oranı 18 ile 200 mm arasına çıkartmanız gerekebilir.

 

 • Fotoğrafçılık için dikkat edilecek başlıca özellikler arasında çözünürlük de bulunmaktadır. 16 megapiksel veya üzeri değerlere sahip fotoğraf makineleri bu iş için minimum yeterliliğe sahip olarak adlandırılabilir. Bu değerler sonuç aldığınızda karşınıza çıkacak kalitenin yükselmesi ya da çekim yapacağınız alan-nesnenin uzaklığına göre yükseltilebilir.

 

 • Fotoğraf makinelerinin sensörleri ile ISO değerleri de önemli unsurlar arasında yer almaktadır.

 

 • Son olarak ekipmanların korunabilmesi ve uzun yollar yürümenizin gerekeceğini göz önünde bulundurarak taşıma konusunu da düşünmeniz gerekecektir. Hassas olan bu fotoğraf makineleri için her marka kendine özel taşıma çantaları üretmektedir. Alacağınız fotoğraf makinesinin askı aparatı başta olmak üzere kolay taşınabilir olması dikkat edilecekler arasında olmalıdır.

 

Fotoğrafçılık işine yeni başlamış ya da başlayacak olan insanlar, piyasadaki seçeneklerin fazla olması sebebi ile seçim yapmakta oldukça zorlanıyor. Öyle ki bu durum, düşünme ve tercih etme evresinde insanı soğutup işten vazgeçirebiliyor. Önceki yazılarımızda sizlerle paylaştığımız 360 derece çekim yapabilme özelliğine sahip olan en iyi aksiyon kameraları listemizdeki gibi, piyasada alınabilecek en iyi fotoğraf makinelerini sizler için araştırdık. Başlıca özellikleri ile incelediğimiz bu fotoğraf makinelerini incelemeden karar vermeyin. En iyi fotoğraf makineleri

1.Canon EOS 1300 D

En iyi fotoğraf makineleri listemize Canon ile başlıyoruz. DSLR bir model olan Canon EOS 1300 D fotoğraf severler tarafından oldukça tercih edilen bir cihaz. Işık oranının düşük olduğu yerlerde bile iyi sonuçlar veren fotoğraf makinesi, 18 MP APS-C CMOS sensörü içinde bulunduruyor. İşlemcisi DIGIC 4 + ve dijital ekran konusunda da 3 inç boyutunda LCD bir ekrana sahip.

Yeni başlangıç veya amatör seviyedeyseniz Canon EOS 1300 D modeli işinizi fazlasıyla görecektir. 3/sn ile saniyede 3 kare fotoğraf yakalayabilen kamerası, 30 FPS ve 1080 P ile görüntü elde ediyor. Ayarlarını dilerseniz manuel olarak kişisel ayarlayabilir dilerseniz otomatik ayar fonksiyonu ile tamamlayabilirsiniz. Hem NFC hem de Wi-fi özelliği ile aktarım işini de kolaylıkla yapabilirsiniz.

Canon EOS 1300 D’nin lens açıklığı 18-55 mm f/3.5 – 5.6 ile karşımıza çıkıyor. Üzerinde gelen bu lens sayesinde optik yakınlaştırma konusunda taleplerinize fazlası ile karşılık alabilirsiniz. Canon EOS 1300 D model fotoğraf makinesinin bugünkü fiyatı ise yaklaşık olarak 6.000 ₺ civarında.

2.Nikon D3500

Başlangıç ve amatör seviye olarak fotoğrafçılık yapmak isteyenler için Nikon D3500 modeli de tercih edilebilir cihazlar arasına girmektedir. Canon EOS 1300 D gibi DSLR model bir fotoğraf makinesi olan Nikon D3500, 24 megapiksel kamerası ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Ayrıca bu kamera DX biçimi ve büyük sensör yardımı ile düşük ışık oranında dahi verdiği sonuç ile şaşırtıyor.

ISO 100-25600 değerine sahip Nikon marka bu makine, fotoğraf çekiminin yanında video kayıt olanağı da sunuyor. Diğer bir yazımızda bahsettiğimiz aksiyon kameraları gibi profesyonel anlamda video kayıt sonucu vermese de taleplerinizi karşılayacak kalitede kayıtlar elde etmenize yardımcı olacaktır. 60 FPS Full HD olarak video kaydı yapabilen Nikon D3500, fotoğraf çekiminde olduğu gibi video kayıt esnasında da düşük ışıklı mekanlarda bile iyi kalitede görüntü kaydı yapabiliyor.

Tasarımı ergonomik olarak üretilen bu cihaz, İOS ve Android uyumlu kendine özel uygulaması yardımı ile aktarım konusunda kolaylık sağlıyor. Bu uygulama sayesinde kayıtlarınızın tamamını bilgisayarınız olmasa bile telefon-tabletiniz ile paylaşabilirsiniz.

Nikon 3500D model fotoğraf makinesinin bugünkü fiyatı ise 10.000 ₺.

3.Canon EOS 250D

Alınabilecek fotoğraf makineleri listemizde üçüncü sırayı hemen her listede bulunan Canon EOS 250D modeline veriyoruz. Başlangıç ve amatör seviyeler için tavsiye edilen bu model, özelliklerinin iyi olması nedeni ile fotoğrafçılık ile orta seviye uğraşanlar için de önerilen bir cihazdır.

24.1 megapiksel kamerası, yarı profesyonel bir fotoğraf makinesi için yeterli bir oran. 18-55 mm ve 5.6 lensi ile adeta mükemmel seviye de fotoğraf çekebilme özelliğine sahip. Ayrıca APS-C sensörü ve 4K kalitede video kaydı alma gibi özellikleri ile şaşırtıyor. Odaklama işlevini manuel olarak kullanıcıya bıraktığı gibi istenildiğinde otomatik odaklama da yapabilmekte.

Ekran konusunda ise karşımıza 3 inç boyutunda, dokunmatik aynı zamanda açısı değişebilir bir ekran çıkıyor. Eklemek istediğim bir diğer özellik ise işlemcisi. İşlemcisi DIGIC 8 olan bu makine amatör ve orta seviye fotoğrafçılar için yeterli seviyede bir cihaz.

Hem fotoğraf hem video konusunda taleplere cevap vermeye çalışan ve gayet iyi sonuçlar sunan Canon EOS 250D, fiyat performans ürünü diyebiliriz. Cihazın bugünkü fiyatı ise yaklaşık 12.000 ₺.

4.Olympus E-M10 Mark 3

Fotoğraf makineleri adına oluşturduğumuz tavsiye edilen cihazları incelemeye Olympus E-M10 ile devam ediyoruz. 16.1 megapiksel kamerası, MOS sensörü ve dört çekirdekten oluşan TruePic işlemci gibi özellikler onun dikkat çeken özelliklerinden başlıca olanları.

Ekranını incelememiz gerekirse 3 inç gibi standart bir boyutta dokunmatik ve eğdirilebilir özelliklere sahip, LCD bir ekranı görmemiz mümkün. 16.1 kamerası ve vizörü sayesinde saniyede 8.6 kare çekim yapabilme imkanı sunuyor.

Fotoğraf çekimi gibi video kayıt kalitesi de oldukça başarılı bu cihaz, 30 FPS ile 4k video kaydı yapabiliyor. Ayrıca üzerindeki tüm parçaları ile birlikte 500 gramdan daha az bir ağırlığa sahip olan tasarımı onu kolay taşınabilir cihazlar arasına da alıyor. Taşınabilir özelliğine bir diğer eklemek istediğim özellik ise cihazın orijinal omuz askılığı kutusunun içerisinden çıkması.

25 adet ayrı çekim moduna sahip olan Olympus E-M10, hem başlangıç hem de orta seviye fotoğrafçılar için önerilen bir cihazdır. Bu fotoğraf makinesinin günümüz fiyatı ise yaklaşık  13.000 ₺.

5.Canon EOS 850D

Listemize yine Canon EOS modellerinden biri ile devam ediyoruz. DSLR model bir fotoğraf makinesi olan Canon EOS 850D, amatör ve orta seviyeye nazaran profesyonel seviye fotoğrafçılar için de düşünülen bir model olmuştur.

DIGIC 8 işlemciye sahip olan bu kamera, 24 megapiksel ve APS-C CMOS sensör bulunmakta. Kamerasının minimum çözünürlük değerinin 6000×4000 piksel değerinde olduğu belirtiliyor. Lensini incelediğimizde karşımıza 18-55 mm mesafeye sahip 3 kat optik yakınlaştırma gibi özellikler  çıkıyor.

LCD ekranı standart boyutlara sahip 3 inç ile sunuluyor. Canon EOS 850D fotoğraf makinesinin dokunmatik ekranı konusunda onu öne çıkaran unsur ise 1 milyondan fazla piksele sahip olması. Mod olarak ayrıca otomatik odaklama olduğunu da söylemeden geçememeliyim.

Harici flaş ve yerleşik flaşı da bulunan bu cihaz, belirttiğimiz gibi üst seviye fotoğrafçılar için üretilmiş modellerden biri.

Çok sayıda ayrı çekim modlarını içerisinde barındıran bu cihaz, filtre, dengeleme, pozlama, yakınlaştırma konusunda da oldukça iyi. 30 FPS değerinde 4K video kaydı da alabilen bu cihaz tüm taleplere cevap veren yeterli modellerden biri. 2020 yılında üretilmesine rağmen satış konusunda çok tercih edilen cihazlar arasında yer alıyor.

Dezavantaj olarak değerlendirdiğimiz özelliği ise dahili  bir hafızasının olmaması. Bunun yerine kayıt için bir hafıza kartı kullanmanız gerekiyor. 1040 mAh lık bir vataryası bulunmakta. Tam dolu tek batarya ile 300 dakikayı aşkın yaklaşık 6 saatlik bir video kaydı yapabilme imkânı bulunuyor.

Canon EOS 850D’nin diğer özellikleri ise şu şekilde;

 • Wi-fi desteği
 • Bluetooth
 • NFC özelliği
 • HDMI
 • USB
 • 5 mm ses çıkışı

Cihazın bugünkü fiyatı ise yaklaşık olarak 20.000 ₺.

Son Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir