Apple iPhone SE 3 Detaylı İnceleme

Teknoloji adına, ülkemiz ve dünya pazarında önemli bir pazar payı bulunan Apple, geliştirmiş olduğu elektronik cihazlarla her seferinde kendinden bahsettirmeyi başarıyor. Apple, bu yenilikler ile sankı adının unutulmaması için piyasaya sürekli yenilikler çıkarmaya devam ediyor. Özellikle mobil telefon sektöründe oldukça iyi bir Pazar payına sahip olan Apple’ ın bu sene kullanıcısına sunduğu iPhone SE 3 modeli yoğun ilgi görüyor.

Daha önceki yazılarımızda anlattığımız Apple iPhone SE 2 detaylı inceleme yazımızda bahsettiğimiz SE 2 modelinden ilerleyerek SE 3 modelini karşılaştırarak nelerin geliştirildiğine de göz atabilirsiniz. Yazımı sizler için hazırlarken elde etmiş olduğum bilgi sonucunda, iPhone SE 3 modelinin fiyat performans  ürünü olduğunu söylemeliyim.

Genel İnceleme

2022 yılında üretilen ve Mart ayında satışa sunulan iPhone SE 3, A15 Bionic işlemci ile 5G’ ye güç veriyor. İşlemcisi iki adedi, yüksek frekans olmak üzere toplam 6 adet çekirdekten oluşmakta. Bu ayrı bilginin yanı sıra şunu da eklemeliyim ki iPhone SE 3, Wifi 6 teknolojisini de içinde barındırıyor.

Yaptığı açıklamada  Apple,  üretmiş olduğu mobil cihazlar, piyasada bulunan rakip markaların ürettiği cihazlara nazaran,  %50 oranda daha hızlı olduğunu belirtti. Bu hızın telefon içindeki işlemcisinde ve grafik değerlerinde olduğunu da belirtti.

İçinde bulunduğumuz 2022 yılında piyasaya giren iPhone SE 3, iyi bir çıkış yaparak hem iPhone kullanıcıları hem de uygun fiyatlı telefon arayan kullanıcıları tarafından dikkatleri üzerine çekti.

Ekran ve Tasarım

Daha yüksek piksel yoğunluğuna sahip olarak üretilen Retine model HD kalitedeki ekranı 4,7 inç olarak karşımıza çıkmakta. Ayrıca gece modu içinde ayrı bir iyileştirmeye giden Apple, SE 3 modelinde bunu hissettirmeyi başarmış gibi gözüküyor. Kalın çerçeveye sahip ekranın alt bölümünde ise diğer modellerden alışılmış Touch ID ismini verdiği parmak izi tanıma sensörünü içeren aynı zamanda ana ekran tuşu fonksiyonunu üstlenen tuş bulunmakta.

Ön ve arka kısmını kaplayan cam koruma, iPhone 13 modellerinde kullanılan cam ile aynı olmakla birlikte akıllı telefonlarda bulunan dayanıklılık konusundaki en sağlam cam olduğu belirtiliyor.Su ve toz gibi dış etkenlere karşı oldukça dayanıklı şekilde üretilen iPhone SE 3, yağmurda kullanılabilmesinin yanı sıra onu üzerine dökülebilecek sıvı maddelere karşı da güvenli hale getiriyor.

Ekran bölümünü incelemeye devam ederken 4,7 inç olarak bahsettiğim ekranın LCD özelliği taşıyor. Çözünürlük konusunda ise 1334 X 750 piksel ile karşımıza çıkıyor. Retina model olarak belirttiğimiz ekran ise 326 ppi yoğunluğa sahip. Eklemek istediğim bir diğer özellik ise 625 nit oranında parlaklık seviyesine sahip ekranın en yüksek oranlı parlaklık seviyesine sahip olması.

Kamera

12 megapiksel akıllı HDR 4 arka kamerası f/1.8 gibi bir geniş açı ile harika görüntüler toplamaya yarayabiliyor. Ayrıca yine Apple’ın yine iyileştirme yoluna gittiği kamerasın çekim teknolojisi. Bundan önceki modellerinde kullandığı ve de özellikle film çekimleri sırasında kullanılan Smart HDR-4 isimli teknolojiyi de bu telefon ile kullanıcısına sunuyor.

Ön kısmında bulunan kameraya baktığımız da ise f/2.2 oranında diyafram açıklığı bulunan 7 megapiksel FaceTime kamera bulunmakta. 12 megapiksel arka kemerasının ise f/1.8 diyafram açıklığı bulunmakta. Fotoğrafçılık sitilleri, Deep Fusion, Porte ve Panoroma gibi farklı seçenekli çekim modlarına sahip. HDR 4 özelliğine sahip olan kamerası, çekilen nesnenin arka plandan ayırt edilerek, nesneye ayrı bir renk ya da tonlama ve pürüz ayarlarının yapılabilmesine olanak sağlıyor.

Özellikli kamerası geliştirilen teknolojiler ile düşük seviyede fotoğraf çekimi için zor ışıklarda dahi nesne veya yüzü doğru şekilde tanımlayabiliyor ve pozlamayı başarıyor. Bunun yanında ayrı ayrı kişilerin ten renkleri için ayarlanmış birkaç değişik ayar ile farklı render işlemi gerçekleştirilebiliyor. Yapay öğrenme isimli teknoloji ile çekilen fotoğrafı piksellerini ayrı ayrı işlemeye yarayan DEEp Fusion, fotoğraf içerisinde bulunan tüm bozulma ve kusurları en düşük seviyeye indiriyor.  Aynı özellikler video modunda da çalışırken A15 Bionic isimli işelmci, en düşük ışıkta dahi renkleri ayarlayabiliyor ve gerçeğe yakın derecede videoları üretmeyi sağlıyor.

Genel özelliklerini özet olarak anlatmaya çalıştığım Apple iPhone SE 3′ ün güncel fiyatına bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

 

iPhone SE 3 Teknik Özellikler

Ekran 4,7 inç Retina LCD Ekran – 326 ppi,
Çözünürlük 1334 X 750 piksel
True Tone, 625 nit (maksimum seviye parlaklık)
Kamera Arka kamera, 12 megapiksel f/1.8 geniş açı
HDR 4, Dual Pixel OIS, PDAF
Ağır çekim saniyede 120 – 240 kare 1080 P destek
Ön kamera, 7 megapiksel f/2.2 geniş açı
Gece mod, Deep Fusion,
Depolama Ayrı ayrı 64, 128 ve 256 GB seçenekleri
RAM 4 GB
Batarya-Pil 2.108 mah
15 saat süre boyunca video oynatma olanağı
10 saat süre kadar web video oynatma
50 saat süre kadar ses dinleme
20W adaptçr ile hızlı şarj
Aygıtları ile kablosuz şarj
Bağlantı 5G teknolojisi
Wifi-6 desteği
Bluetooth bağlantı özelliği
Boyut 138.4 x 67.3 x 7.3 mm
Ağırlık 144 gr
Donanım Apple A15 Bionic
Touch ID
İşletim Sistemi iOS 15

 

Son Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir