Atom Karınca DJI Mini 3 Pro İncelemesi

DJI Mini 2 Pro

Dünyaca ünlü drone üretici firma DJI, video ve fotoğraf sektöründe profesyonel olarak uğraşanlar için ürettiği gibi bu işi hobi amaçlı olarak yapanlar için de gayet iyi drone modelleri üretmekte. Drone ile ilgili araştırma yapanlar ve talepte bulunanlar için DJI Mini modelleri cazip olmakta. Bu yazımızda da sizler için DJI Mini ailesinden olan Mini 3 Pro modelini derledik. DJI Mini 3 Pro modelinin haricinde, profesyoneller ve hobi amaçlı kullananlar için en iyi 5 drone modeli yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Hava Fotoğrafçılığı ve Drone

Büyüyen ve gelişen teknoloji… Evet artık günümüzde özellikle teknoloji ile ilgili makalelerin başında okumaya ve görmeye aşina olduğumuz bu klasik cümle ile başlıyoruz yazımıza. Teknolojinin sürekli olarak geliştirilmesi ile hemen her sektör kendini daha ileri taşımak için çalışmakta. İlgili konunun teknik mühendisleri ve tasarımcıları tarafından gerekli donanım ve yazılımların geliştirildiğini ve sonucunda ise bizleri şaşırtan gelişmeleri duymaktayız.

Bu sektörler arasında iş amaçlı, ama özellikle hobi amaçlı yapılan fotoğrafçılık ve videografi de bulunmakta. Öyle ki, farklı açılarla çekilen görüntüler olduğu gibi bu görüntüleri elde etmek için kullanılan cihazların da önemi bulunmakta. Cihaz çeşitliliği bakımından listeye her geçen gün yeni modeller eklenen sektör anlaşılan daha çok uçuk noktalara ilerleyecek.

DJI Mini 3 Pro Özellikleri Nelerdir?

Küçük olan boyutuna inat olarak büyük oranda gücü olan Mini 3 Pro modeli, drone ile hobi olarak ilgilenenler için ideal bir tavsiye. Boyutunun küçük olması onu kolay taşınabilirliği ile ön plana çıkarıyor. 250 gramdan daha az bir ağırlığa sahip olan model, geliştirilmiş güvenlik önlemleri ile DJI ailesinin en güvenli cihazlarından biri haline geliyor.

 

1/1.3 inç sensörün yanında harika özellikleri ile dronedan alınan keyfi arttırmaya yetiyor. Diğer DJI Mini modellerine göre optimize edilerek daha yeni bir görünümle karşımıza çıkan cihaz, büyük pervaneleri, engel algılama özelliği, uzun uçuş süresi ve gövde yapısının eğimli olması gibi artılarla, kendisini kullanıcılara cazip hale getiriyor.

Dengeleme halkası olan gimbal baştan tasarlanarak dar açılı çekimler ile dikey çekimler için geniş aralıklı bir dönüş mesafesi sunmakta. Akıllı Uçuş Bataryası olarak adlandırılan ve çok çok hafif ağırlığa sahip olan standart bataryası, Mini 3 Pro’nun 34 dakikalık süre ile uçuş yapmasına olanak sağlıyor. Plus batarya ile bu süre yaklaşık 50 dakikalara ulaşabiliyor. Bu hava fotoğrafçılığı yapmak için yeterli bir süre.

DJI Mini3 Pro, HDR olan çekimlerin doğrudan çıkışını desteklemekte. Ayrıca çekilen her bir görüntü için yüksek dinamik aralık ile daha fazla detayın elde edilebilmesi amaçlanmış. 4K kalite ile HDR videolar üretilirken 48 megapiksellik bir kamera ile RAW fotoğraf çekebiliyor. Bu kalitedeki kamerası yakınlaştırma yaparken dahi bozulmaların önüne geçebiliyor. Ağır çekim modunda 1080/p ve 120fps ile başarılı ağır çekim sonuçları ortaya koyuyor.

DJI Mini 3 Pro Teknik Özellikleri Nelerdir?

Boyutları: 145x90x62 mm (katlanma pozisyonu
Ağırlığı: 249 gr
Fotoğraf özellikler: 1/1.3 CMOS inç, 48 Megapiksel, JPEG/RAW desteği
Video özellikleri: 4K 60fps, 9:16 ve 3:4 oranlarında çekim.
Maksimum ulaştığı hız: 57,6
Maksimum uçuş süresi: Standart bataryada 34 dakika – Plus bataryada 47 dakika
Engel algılama sensörü: 3 adet
İletim mesafesi: DJI O3 görüntü aktarma, 18 km
Rüzgara karşı direnç: 5. seviye –10,5 m/s
Diğer teknik özellikler: Panorama, APAS 4.0, 4 kontrolcü FocusTrack, MasterShots,
Hyperlapse,

 

Tüm bu teknik özelliklere ve genel inceleme adı altında derlediğimiz diğer detaylara baktığımızda DJI Mini 3 Pro’nun, hava fotoğrafçılığı ve video kaydetme işi için ideal bir cihaz olduğunuz söyleyebiliriz. Eğer tatil günlerinizde veya seyahatlerinizde video işi ile uğraşıyor hatta bu işten para kazanma yolundaysanız Mini 3 Pro’yu değerlendirmeye alabilirsiniz.

4K çözünürlükteki kalite ile kare sayısı 60 fps ile donmalardan etkilenmeyen kaliteli video kayıtları ortaya çıkarabiliyor. Bu sayı çözünürlük arttığında 120 fps ye kadar çıkabilmekte. Bu rakam havadan yapılan çekimlerde harika ağır çekim efektlerine yardımcı oluyor.

Fotoğraf konusunda da en az video kadar iyi olan model, 48 megapiksel kamera ile RAW fotoğraflar elde edebilmekte. Bu ayrtıntı diyafram açıklığı=f:1.7 ile profesyonel seviyede fotoğraf çekim imkânı sunuyor.

DJI Mini 3 Pro İçin Diğer Özellikler

Derlediğimiz tüm bu detayların dışında söz konusu modelin yazılım ve donanım konusundaki detaylarına da göz atalım. Bu detaylardan önemli olanlarından bir tanesi ise aslında yazı içinde özet olarak bahsettiğim engel tanıma sensörlerinin tek bir yerde değil birden fazla kısımda olması. Ayrı olarak çalışan 3 ayrı sensörü ön-arka-alt kısımlarında bulunmakta. Bu sensörlerin sayıca fazla olması, Mini 3 pro’yu uçuş güvenliği üst düzeyde bulunan cihazlar arasına koyuyor.

DJI Mini 2 Pro

Düşük açıdaki ve gerçek dikey çekimlerdeki başarısı ise es geçilmeyecek özelliklerden birisi. DJI Mini 3 Pro O3 görüntü aktarım özelliği ile ise tam 18 kilometre uzaklıktan kontrol paneli olan ekrana görüntüyü aktarabilmekte. Bu mesafe otomatik olarak daha yüksek uçuş anlamına da gelmekte.

Ayrıca küçük boyutu, kolay taşınabilirliği, 250 gramdan bile daha hafif oluşu, yaklaşık 50 dakika kadar havada kalma süresi ve diğer özellikleri ile DJI Mini 3 Pro, kendisini alınabilir drone modellerinden birisi olarak gösteriyor. www.dji.com

DJI Mini 3 Pro için güncel fiyat ise 21000,00 ₺

DJI Mini 3 Pro Fly More Kit : 27000,00 ₺

Son Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir