Başarılı Marka İsmi Seçimi için 4 İpucu

Yeni kuracağınız bir iş için en önemli ve ilk adımı markanızın ismi ne olacağıdır. Google ve Yahoo gibi komik ve bir anlam ifade etmeyen isimler seçilebileceği ilk akla gelendir. Fakat isim seçme aşamaları göründüğü kadar kolay olmakta mıdır?

Sizin için önereceğimiz 4 ipucu ;

1. Tonu ve Söylenişi 

Markanızın ismini seçerken, seçtiğiniz isim sizi tanımlamalıdır. Siz zaten yapacağınız işte ne hizmet verdiğinizi çok iyi bilmektesiniz fakat seçeceğiniz isim ile hedef kitleniz arasında köprü kurabilecek misiniz ?.  Bu hedef kitleye ulaşırken işinizin sektörü ve yapısı (ciddi ve entelektüel , serin ve rahat, komik ve eğlendirici ) marka ismini seçerken birincil öncelik olacaktır.

2. Araştırma 

Markanızı seçerken, benzer veya farklı sektörlerdeki isimleri ve isim seçim süreçlerini araştırmak, bunlardan yararlanarak kendinize özgü isminizi bulmanızda fayda vardır.

Marka ismini seçerken, onun benzersiz olduğuna emin olmanız gerekli. Web siteniz için alan adı boş olduğuna emin olmanız gerekiyor. Sizle aynı adı paylaşan farklı sektörlerde şirketler olmasını istemezsiniz.

3. Sadece kendi dilinizde kitleniz olmayabilir

Marka isminizi oluştururken ileride işlerin gelişip yurt dışına açılma durumunuzun olacağını hesaba katmalısınız. Markanıza vereceğiniz isimler diğer dillerde rahatsızlık verecek bir isim olmamasına özen göstermeniz gerekir.

4. Geri dönüşümler çok önemlidir.

Marka isminize karar verdikten sonra arkadaşlarınıza, çalışanlarınıza ve müşterilerinize marka isminiz hakkında objektif yorumlar bekleyiniz. Bu yorumlar acımasız ve gerçekçi olacaktır. Bu yorumlardan sonra geri dönüşler olumlu ise doğru yolda olduğunuzu gösterir fakat marka isminiz çevrenizdekilere anlamsız ve itici geliyorsa, yeni isim hakkında yeniden düşünmeniz yararınıza olacaktır.

Son Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir