Etkili Web Tasarımının Prensipleri

1.İyi Tasarım Yenilikçidir

İlk prensip web tasarım için temel olan yenilikçilik şartıdır. İyi bir web tasarım için, tasarladığınız web tasarımının yenilikçi ve sınırları zorlayan, yeni sınırlar koyan bir tasarım olması gerekir.

  • Daima sınırları zorlayın, yenilikçi olun, her tasarımınız bir öncekinin üstüne koyarak ilerlersin.
  • Güncel olun, etrafınızdaki yeniliklerden haberdar olun ve onları tasarladıklarınızda kullanın.

2. Yararlı Web Site Tasarımı

Yararlı web tasarım nedir? Bir web sitesini yararlı hale getirmek için ne yapılmalıdır?

  • Ziyaretçi için yarayışlı: Önemli olan ziyaretçinin aradığını bulmasıdır. Ziyaretçiye en kısa yoldan istediği bilgiyi ulaştırabilen site tasarımları başarılı web tasarımlardır.
  • Yararlı içerik: Web sitelerde içerik çok önemlidir. Hedef kitlenizin istediği içeriğe ulaşması çok önemlidir. Bu içeriğin dikkatsizce girilmesi ziyaretçiyi o siteden koparacaktır.
  • Düzgün kodlama : Düzgün kodlama web sitesi için olmazsa olmazlardandır. Yanlış kodlamanın sonuçları hem SEO açısından, hem site hızı açısından, hemde fonksiyonellik ve işlevsellik açısından çok kötü sonuçlar doğuracağı aşikardır.

3.İyi Tasarım Estetik Demektir

Bir web sitenin estetik kalitesi görsel detayları ve işlevselliği  arasında dengededir. Estetik bir tasarım; görsel açıdan zengin bir o kadar da sade ve kullanışlı olmalıdır.

Tamamen tasarım odaklı bir bakış açısıyla iyi tasarımı elde etmenin 3 püf noktası vardır.

Renk: Sitede düzgün renk şemaları kullanmak önemlidir. Ziyaretçileri rahatsız edecek olan renk karmaşası olmamalıdır. Sade, zarif, göz yormayan renk şemaları kullanılmalıdır.

Algı: Sitenizin tasarımının başarısı ziyaretçilerin sitenizi ne kadar iyi algıladığı ile alakalıdır. Ziyaretçiler tüm ayrıntıları okumaz ilk önce siteyi tarar ana hatları görür sonra detayları inceler. İlk işlem gerçekleşmeden ikincisine geçmez.

Tipografi: Yazı karakteri ve tipografisi çoğu insanın düşündüğünden çok daha önemli bir yere sahiptir. İyi bir tasarımın vazgeçilmez unsurlarıdır.

4. Ziyaretçiyi Düşündürmek Zorunda Bırakmamalı Anlaşılır Olmalı

İyi tasarımın olmazlarında biride ziyaretçiye içeriği en kısa yoldan nasıl anlamasını sağlarım olmalı. Ziyaretçi için site sade, anlaşılır ve  ulaşılabilir olmalıdır.

Şimdi size bu işi en iyi yapan örnekleri vereceğim. Bu örneklerde ürünlerini en iyi sade şekilde anlaşılabilir anlatıyorlar.

Windows Phone (United States)      

Microsoft tasarım konusunda çok büyük dersler aldı apple’dan ve hayata geçirdiler.

Windows Phone web site ekran görüntüsüApple – iPhone 5 – The thinnest, lightest, fastest iPhone ever. ( Her zamanki gibi çok etkili slogan)

Apple iPhone 5 web site ekran görüntüsü

5. Etkili Slogandan ve Yazılardan Yararlanmalı    

Web normal bir baskıdan çok farklıdır, kullanıcıların tercihleri ve tarama alışkanlıkları yazma stili ayarlamak için önemlidir. Etkili slogan ve yazılar web site tasarımı için ve markanın etkinliği için önemli bir yer tutmaktadır.

Aşağıda vereceğim site örneğinde olduğu gibi basit anlaşılabilir içerik seçilmeli.

Yazıda yazan Ulaşılabilir, Hızlı, 7/24 Destek son derece ziyaretçi odaklı, ziyaretçinin istediğini veren bir yazı örneği göstermektedir.

Etkili Yazı için Çözümler

  • Etkili yazı için kısa ve öz ifadeler kullanılmalı (mümkün olduğu en çabuk anlaşılan ifadeler seçilmeli ).
  • Kullanıcını kolay tarayabileceği görsel düzen kurulmalıdır. ( Kategorize edilmiş içerik, görsel elementler ver listeler, birden fazla başlık seviyeleri)
  • Sade ve nesnel dil ( Ziyaretçinin o siteyi neden kullanması gerektiğini makul ve objektif bir sebep vermek, reklam veya promosyondan daha etkili bir yöntemdir.) kullanılmalı

Son Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir