İlham Verici HTML5 Deneyleri ve Yenilikleri

HTML5

HTML5’deki gelişmeler gerçekten ilham verici boyutlara ulaşmaktadır. HTML‘in bu kadar gelişip bir gün flash’ın yerini alacağını düşünen kişilerin sayısı çok azdır. Rahmetli Steve Jobs’ta HTML5‘in flashın yerini alacağını düşünenlerdi. Ona göre flash hantal ve donanım canavarı idi. 

HTML5’in flash’ın yerini almasına daha çok olsa da gelişmeler gerçekten çok umut verici. HTML5‘in video oynatıcısı, görsel animasyonları  çok iyi ve düzgün çalışmaktadır.

Sizlere bu yazımda gerçekten umut ve ilham verici HTML5 yeniliklerini sunacağım. “The future of the browser” yani  “Tarayıcının geleceği” lafını gerçekten hak etmektedir. Bu yenilikler en iyi Mozilla Firefox ve Google Chrome‘da çalışmaktadır.

Canvas Cycle

Sanatçı Mark Ferrari ve kodlayıcı Joseph Huckaby  rtak çabası ile oluşturulmuş çok güzel bir manzara ve dinlendirici müzik eşliğindeki HTML5 güzelliklerinden faydalanacaksınız.

Canvas Cycle

Google Gravity

Mr Doob tarafından oluşturulmuş muhteşem bir HTML5 deneyi. Bilgisayar farenizi oynattığınızda Google sayfasının kopyası ayda yer çekimi kazanmışcasına zemine düşüyor.

Google Gravity

Canvas Trees

Bir ağaç yetiştiren bir çocuk yetiştirir sözünden etkilenen Kenneth Jorgenson internet ortamında  HTML5’in getirdiği yeniliklerle ağaç yetiştirmeye kalkmış.

Canvas Trees

Magnetic

Eğlenmek ve güzel zaman geçirmek için ideal bir HTML5 yeniliği. Tıkladığınızda manyetik alan oluşuyor ve çift tıkladığınız da ise manyetik alanın etrafındaki ışıklar artmaktadır. Güzel bir zaman geçirmek için ideal bir HTML5 yeniliği.

magnetic

 

Celebrity Earnings Graph

Başkalarının kazandığı parayı hesaplamak sadece Türk halkına özgü diye düşünürdüm ama yanılmışım. Rengarenk grafikten oluşan bu HTML5 grafiinde dizi oyuncularının bölüm başı kazandığı parayı göstermektedir.

Celebrities Earning Graph

Canvas Ribbon

 Paul Truong oluşturduğu bu ilginç uygulamada sizin farenizi yönüne göre rengarenk bir kurdele oluşturmanıza yardımcı oluyor. Eğlence amaçlı oluşturulan bu uygulama gayet akıcı ve başarılı olmuş.

Canvas Ribbon

WebGL Water

WebGl ( Web tabanlı grafik kütüphanesi) kullanarak gayet serin ve hoş bir demoyu sizlere sunmaktayız. Devrim niteliğindeki bu demo havuzun üstene tıklayınca taş atamamışcasına bir efekt uygulamakta her yöne havuzu döndüre bilmektesiniz. Çok hızlı ve hatasız çalışan bu uygulama rakibi flasha göre hızlı ve hatasız çalışmaktadır.

WebGL Water

 

Chrysaora

Muhteşem bir WebGl ve HTMl5 yeniliği sizi farklı dünyalar götürmektedir. Bu sefer anlatmadan bu görsel şöleni direkt olarak size bırakıyorum.

Chrysaora

 

Kaynak: http://www.hongkiat.com/blog/15-html5-experiments/

Son Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir