iPhone 14 Pro Max Detaylı İnceleme

iPhone 14 Pro Max İnceleme Yazısı

Yapmış olduğu önemli satış başarılarına imza atmış dünyaca ünlü teknoloji devi Apple, yine çok konuşulacak bir ürüne iphone 14 Pro Max adı ile imza atıyor.

Merkezi Amerika Birleşik Devletleri olan marka, 7 Eylül tarihinde düzenlenen fuar içinde Iphone 14 ve serisinin tanıtımını gerçekleştirdi. Tanıtımı yapılan modeller, göz alıcı tasarımı ve farklı özellikler ile dikkat çekmeyi başardı. Bu yazımızda ise bizler de tanıtımı yapılırken dahi piyasaya iddialı gireceğini düşündüğümüz iphone 14 Pro Max’in öne çıkan özelliklerini incelemeye çalıştık.

Ülkemizde hatta tüm dünyada artarak ilerleyen enflasyon dolar başta olmak üzere döviz kurlarını yukarı seviyelere çıkarmakta. Bu durumun ortaya çıkardığı ilk soru ise yeni çıkacak teknolojik ürünlerin fiyatlarının ne kadar olacağı oluyor. Yazımızın ilerleyen kısımlarında bu sorunun cevabını da özellikleri işledikten sonra yanıtlayacağım.

iPhone 14 Pro Max

Gücünü A16 Bionic işlemciden alan model, ilk olarak karşımıza ekranında bulunan daha çok android telefonlarda gördüğümüz delikli ekran tasarımı ile çıkıyor. iPhone X modeli ile çentik ekran tasarımını sektöre kazandıran marka, Pro adı ile çıkardığı serilerde bu tasarımdan vazgeçerek delikli ekran tasarımına geçtiğini görmekteyiz.

Bir önceki modeldeki gibi 6.7 inç gibi bir büyüklüğe sahip ekranındaki oyuk bölümü, Apple markası tarafından adı koyulan Dynamic Island adı ile bilinen hap gibi bir şekli ile geliyor. Bu tasarıma geçilebilmenin yolu kamera boyutlarının %30 daha faza küçülmesi ile açılmış oldu. Ayrıca yakınlık sensörü de ekranın alt kısmına yerleştirildi.

Iphone 14 Pro Max Tanıtım

Müzik oynatıcı, haritalar ve navigasyon gibi arka planda çalışmaya devam eden uygulamaların kontrol edilmesini sağlamak için buradaki alanın etrafı animasyon yardımı ile genişlemekte. Bu da telefona ayrı bir görsellik katıyor. Bir diğer uygulamaların ise getirilecek güncelleme ile bu özellikten faydalanabileceği belirtiliyor.

Ekran

Ekran parlaklığı konusuna gelecek olursak 1600 nit ile karşımıza çıkan 14 Pro Max ekranı, dış mekânda bu oranı 2000 nit e kadar çıkarabilmekte. LTPO yani ekranın yenileme hızının dinamik olarak değiştirilme teknolojisi ile öne çıkan panel, bu hız için ProMotion 120 Hz yi kullanıyor. Ayrıca kontrast konusunda 2.000.000:1 oranını kullanıyor.

Iphone 14 Pro Max Ekran

Birçok iPhone kullanıcısının olmasını istediği bir özellik olan Always On Display özelliği de iPhone 14 Pro Max ile gelmiş bulunuyor.  Bu özellik Samsung üretimli olan hemen her telefonda bulunan ekran her zaman açık özelliği olarak biliniyor. Ekran bölümünü incelerken bu yazdıklarımızın dışında HLG – Dolby Vision ve HDR gibi desteklerinde bulunduğunu söylemeliyiz.

Üretime başladığından yana Apple, ekran çözünürlüğünü 12 megapiksel ile devam ettirmiş ve 14 Pro Max modelini Quad Pixel teknolojisi ile geliştirmeyi başarmış durumda. Quad Pixel, 720p olarak bildiğimiz HD görüntü kalitesinin 4 katıdır. Buda 4 HD ekranla aynı sayıdaki pikseli, aynı boyutta bir adet ekrana sığdırma bir imkân sunar.

Kamera

Her ürettiği cihazda kaliteyi sürekli arttırmayı deneyen ve bunu başaran Apple, 14 Pro Max’de de bunu kanıtlıyor. Arka kısmında yer alan ana kamera, 48 megapiksel ve f/1.78 diyafram ile karşımıza çıkıyor. Görüntü sabitleme için de ikinci nesil optik sabitleme bu modelde kullanılmış oldu. Çözünürlüğü 12 megapiksel olan ultra geniş açıya sahip kamerası, düşük ışıklı ortamda dahi 2-3 kat daha da iyi bir performans sunabiliyor.

Uzak bir nesneyi net bir şekilde yakınlaştırmayı başaran telefoto isimli kamerasına gelecek olursak oda 12 megapiksel çözünürlüğe ve aynı diyafram oranına sahip olarak ortaya çıkıyor. Ana kameradaki gibi görüntü sabitleme konusunda aynı teknolojiden yararlanıldığını söylemek gerekiyor.

Iphone 14 Pro Max Kamera

Video konusuna gelecek olursak sinema modunda 4K kalite ile video kaydı bu model ile artık yapılabilmekte ve ayrıca 240 FPS Full HD olarak ağır çekim modunda video kaydı yapabilmek mümkün.

Yazımın başlarında da belirttiğim gibi iPhone 14 Pro Max tüm bu gücü A16 Bionic işlemcisinden almakta. İkisi performans dördü verimlilik amacı ile çalışan çekirdeklere sahip işlemci, piyasadaki rakiplerine nazaran %40 daha fazla performans sergilemekte. Bu gücün, A15 işlemcilere göre daha az güç tükettiği belirtilmekte.

Uydu Bağlantısı ve Kaza Algılama Sistemi

Apple, kullanıcısının acil durumlara maruz kalması durumunda gerekli olan yardımın sağlanabilmesi amacı ile çıkardığı teknolojiyi her cihazda geliştirmeye devam etmekte. Bu teknolojinin geliştirilmesinde G kuvveti ölçümlerini algılama hassasiyeti olan yeni bir ivmeölçer kullanıldı. Bu ivmeölçer özelliğini çalıştırmaya yarayan çekirdeklerin asıl amacı Kaza Algılama adındaki yeni bir özelliğin hayata geçmesi.

Iphone 14 Pro Max Kaza Algılama

İlk okuduğumuzda tamda aklımıza geldiği gibi 14 Pro Max modeli, kullanıcısının yaşamış olduğu örneğin bir trafik kazasını algılayabilmekte ve kaza sonucu kullanıcının bilincinin kapalı olduğu yanı tepkisiz kaldığını anlayarak aranması gereken acil servis numaralarını arayabilmekte. Apple, bu özelliğin hayata geçirilmesinde çok fazla sayıda gerçek dünya verisinden yararlanıldığını belirtiyor.

Yeni özelliklerle dolu olan 14 Pro Max’in dikkat çeken bir diğer özelliği ise uydu bağlantısı. Bu özelliğin amacı, kapsama alanı dışında olduğu zaman acil durumlarda iletişim kurulabilmesini sağlamak. Uydu üzerinden iletişimler mesajların ulaşması konusunda biraz daha fazla sürebilmekte.

Iphone 14 Pro Max Uydu Bağlantısı

Bu özellik Kasım ayı itibari ile Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’daki kullanıcılar için açılacak ayrıca iki yıl süre boyunca ücretsiz olarak hizmet verecek.

iPhone 14 Pro Max, IP68 isimli sertifikaya sahip olarak toz girişi bulunmayan cihazlar arasında gösterilerek toza dayanıklı ve 6 metre derinliğe kadar da suya dayanıklı olarak üretilmiş durumda.

iPhone 14 Pro Max Teknik Özellikler

Ekran 6.7 inç – 460 ppi, 2796 x 1290 piksel çözünürlük, 120 Hz ProMotion, Dynamic Island, 2.000.000:1 kontrast
Boyut ve Ağırlık 160,7 X 77.6 mm genişlik X 7,85 mm  – 240 gram ağırlık
İşlemci Apple A16 Bionic
Depolama 128 / 256 / 512 GB / 1 TB dahili hafıza
Kamera 48 Megapiksel ana kamera, f/1.78 diyafram,
ikinci nesil optik görüntü sabitleme
İkinci Kamera 12 Megapiksel ultra geniş açılı, f/2.2 diyafram,
120 derece görüş alanı
Üüncü Kamera 12 Megapiksel telefoto, f/2.8 diyafram, optik görüntü sabitleme
3x optik yakınlaştırma
Ön Kamera 12 Megapiksel, f/1.9 diyafram, 4K 60 FPS video kaydı
Arka Kamera Video 4320p@24fps(8K), 2160p@60fps(4K), 1080p@60fps
Ağır Çekim Saniyede 120 veya 240 kare 1080p ağır çekim video desteği
İşletim Sistemi iOS 16
Diğer Özellikler HDR10, Dolby Vision, HLG

iPhone modellerinin pro ve pro olmayan modellerine göre farkları merak edilen sorular arasında. 14 modelinde de bu sorunun cevaplarını sizler için araştırdık. İlk olarak gözlemlenen özellik 120 Hz ProMotion teknolojisindeki ekran oluyor. Bu özellik pro modelin pro olmayanla arasındaki en büyük farklardan birisi. Pro modellerde bulunan diğer özellikler ise şu şekilde devam ediyor. Dynamic Island, her zaman açık ekran, video için aksiyon modu, 48 megapiksel ana kamera modu, otomatik odaklama yapabilen ön kamera, A16 Bionic İşlemci.

iPhone 14 Pro Max’in Fiyatı Ne Kadar?

Iphone 14 Pro Max Renkleri

Tüm bu belirtmiş olduğumuz özellikleri sunan 14 Pro Max, 4 ayrı depolama seçeneği ile kullanıcıya sunuluyor. 128, 256, 512 GB ve 1 TB. Renk olarak da depolama gibi 4 ayrı renk seçeneği mevcut olan modelin Siyah, Gümüş, Altın ve Derin Mor tasarımları bulunuyor.

Türkiye’deki satış fiyatlarına gelecek olursak;

iPhone 14 Pro Max;

  • 128 GB – 43.999,00 ₺
  • 256 GB – 46.599,00 ₺
  • 512 GB – 51.899,00 ₺
  • 1 TB – 57.199,00 ₺

 

 

Son Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir