Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi 45 Yabancı Dizi

Hangi yabancı diziyi izlesem derdine artık son. Mutlaka izlemeniz gereken en iyi yabancı dizileri sizler için derledik. En çok izlenen en popüler tüm zamanların en iyi 45 yabancı dizisini IMDB puanlarına göre liste haline getirdik.

Ülkemizde internetin her kesim tarafından rahatlıkla ulaşılması sonucu yabancı dizi izleme oranı oldukça yükselmiştir. Netflix gibi dizi izleme platformların gelişmesiyle yabancı dizileri izlemek artık çok kolaylaşmıştır.

Yabancı dizilerin Türk dizilerine göre daha kısa süreli olması ve daha kaliteli olması daha güçlü prodüksüyonları olması ayrıca yabancı dizi alt yazılarının da kolayca bulunabilmesi ile popülerlikleri bir o kadar artmıştır.

Tabi binlerce yabancı dizi arasından en iyi olanlarını seçmek oldukça zor olmaktadır. Bu listedeki dizilerin hemen hemen hepsini izlemiş birisi olarak sizlere en iyi yabancı dizileri aktarmak istedim.

Özellikle kolay İngilizcesi sürükleyici konusu olan Lost yabancı dizisi ile ülkemizde ve dünyanın her yerinden izlenmeye başlayan yabancı dizi furyası Breaking Bad ile popülerliğini devam ettirdi ve Game of Thrones ile zirve yapmış bulunmaktadır.

En İyi 45 Yabancı Dizi

En iyi yabancı diziler listesini oluştururken IMDb puanları ve daha çok devam eden popüler yabancı dizilerden oluşan bir liste hazırladım. Bir çoğunu izlediğinizi düşündüğüm birbirinden güzel yabancı dizileri hala izlemediyseniz çok geç kalmış sayılmazsınız.

45. The Witcher

The Witcher yabancı dizi

Yayınlanma Tarihi: 20 Aralık 2019 -Devam Ediyor
IMDb Puanı: 8.3/10 253,242
Oyuncular: Henry Cavill, Freya Allan, Anya Chalotra
Tür: Aksiyon, Fantastik, Macera

The Witcher Polanyalı yazar Andrzej Sapkowski romanından ilk önce muhteşem serisi olan oyuna oradan da Netflix tarafından diziye çevrilmiştir. Bence gelmiş geçmiş en iyi RPG oyunu olan The Witcher 3: Wild Hunt günlerce oynamış, ortamın karakterlerin tüm hikayenin fanı olarak bu diziye tarafsız davranamayacağım. Oyunda geçen atmosferi dizide de görmem beni çok mutlu etti.

Kısaca dizi konusuna gelirse Rivialı Geralt (Geralt of Rivia) gençliğinde ailesinden alınıp mutasyona uğratılarak withcher yani yaratık avısı yapılmıştır. Yaşadığı mistik dünyada insanlara zarar veren canavarlar, büyü yapan elfler ve insanlar bulunmatadır. Özetlenmeyecek bir konusu vardır çünkü 8 kitabı özetlemek oldukça zordur.

Tek diyebileceğim fantastik yapımları seviyorsanız bu muhteşem yapıtı kesinlikle izlemeniz gerektiğidir.

44. Sex Education

Sex Education Yabancı Dizi

Yayınlanma Tarihi: 11 Haziran 2019 – Devam ediyor
IMDb Puanı: 8.3/10 133,709
Oyuncular: Simone Ashley, Asa Butterfield, Gillian Anderson
Tür: Komedi, Dram

Son zamanların en popüler Netflix gençlik dizilerinden birisi olan Sex Education 2 sezon 16 bölümü geride bırakmıştır. Benim de izlediğim Sex Education Netflix orijinal yapımı klasik gençlik filmi gibi gözükse de çoğu insanın yaşadığı olayları da konu alıyor. Dizi 16 yaşındaki lise öğrencisi Otis’in cinsel terapist annesi gibi okulda arkadaşlarına cinsel konularda yardım etmesi tavsiye vermesi üzerinde geçiyor. Okulun asi kızı Maeve tek başına yaşamakta ve maddi konularda çok sıkıntı çekmektedir. Okulda bir gün Otis’in başkalarına ücretsiz tavsiyeleri şahit olur ve ona bir iş anlaşması sunar. Otis’de asi kıza duygular beslemekte ve amaç para kazanmak değil gönül kazanmaktadır. Hikayesi bu şekilde başlayan dizi gayet kafa boşaltmalık zevkli bir dizidir.

43. Prison Break

Prison Break

Yayınlanma Tarihi: 29 Ağustos 2005 –  30 Mayıs 2017
IMDb Puanı: 8.3/10 454,208
Oyuncular: Dominic Purcell, Wentworth Miller, Amaury Nolasco
Tür:  Aksiyon, Suç , Dram

Politik bir komplo yüzünden masum bir adam olan Lincoln ‘Linc’ Burrows ölüm cezasına yollanır ve tek umudu, her ikisini de içeriden çıkarmak için kasıtlı olarak aynı hapishaneye gönderilmesini sağlama görevini yapan kardeşi süper zeka İnşaat Mühendisi Michael Scofield’dir . 6 Sezon ve 91 Bölüm yayında kalan dizi Türkiye’de çok popüler olmuştur. Benimde izlediğim dizi ilk 3 sezonu mükemmeldir. Hapishane hayatı ve hapishaneden kaçmak için her detayı vücuduna dövme yapmış Michael Scofield ve derin devlet komplolarının anlatıldığı diziyi göz kırpmadan izleyeceksiniz.

42. Fringe

Fringe yabancı dizi

Yayınlanma Tarihi: 9 Eylül 2008 – 18 Ocak 2013
IMDb Puanı: 8.4/10 213,621
Oyuncular: Anna Torv, Joshua Jackson, John Noble
Tür: Bilim-Kurgu, Dram, Gizem

100 bölüm yayımlanan Fringe dizisi J.J.Abrams tarafımdan yaratılan dizi FBI tarafından açıklanamayan doğaüstü olaylar için Boston, Massachusett merkezli Fringe adında bir ekip oluşturulmuştur. Ekipte FBI ajanı Dunham, 17 yıl akıl hastanesinde kalmış hükümetin gizli deneylerinde kullanılmış bilim adamı Walter Bishop ve oğlu Peter Bishop bulunmaktadır. Birbirinden ilginç doğaüstü olaylar Fringe tarafından çözülmeyi beklemektedir.

41. Ozark

Ozark Yabancı Dizi

Yayınlanma Tarihi: 21 Temmuz 2017 – Devam ediyor
IMDb Puanı: 8.4/10 152,295
Oyuncular: Jason Bateman, Laura Linney, Julia Garner
Tür: Suç, Dram, Gerilim

3 sezon 30 bölümü geride kalan Ozark yabancı dizisinin yapımcılığı yönetmenliğini ve baş rolünü usta oyuncu Jason Bateman yürütmektedir. Marty Byrde (Jason Bateman) Amerika Chicago şehrinde bir aile babasıdır. Marty muhasebe şirketi bulunmakta ve Meksika’nın ünlü uyuşturucu kartellerinden birinin paralarını aklama işine bulaşmasıyla işler sarpa sarar. Kendinden nefret ettiren eşi Wendy ve iki ergen çocuğu Charlotte ile Jonah korumak adına Ozark platosunu taşınmasını ele almaktadır. Dizi birçok yönüyle Breaking Bad’e benzemektedir. Ailesini kurtarmak adına suça bulaşan baba, çirkef bir eş ve ergen çocuk ve kötü babanın peşinde bir polis. İki dizi benzer olsa da Ozark Breaking Bad kadar iyi olmasa da bu dizide gayet izlenebilir ve kaliteli bir dizidir.

40. Person of Interest 

Person Of Interest Yabancı Dİzi

Yayınlanma Tarihi: 22 Eylül 2011 – 21 Haziran 2016
IMDB Puanı: 8.4/10 152,263
Oyuncular: Jim Caviezel, Taraji P. Henson, Kevin Chapman
Tür: Aksiyon, Suç , Dram

Person of Interest Jonathan Nolan tarafından yapımcılığını ve yazarlığını üstlendiği dizi 5 sezon 103 bölüm CBS tarafından yayında kalmıştır. ABD’de ulusal güvenlik amaçlı tüm güvenlik kameraları bir yapay zeka tarafından izlenip incelenmeye başlanmıştır. Bu yazılımı yapan Harold Finch eski bir CIA ajanı olan John Reese işe alarak hayatı tehlikede olan insanları yazılıma bir açık bırakarak yazılım  sadece kodlarla iletişim kurmaktadır. Günümüzün en büyük tehlikelerinden biri olan yapay zekanın nelere mal olabileceği ve gelişen olayları incelemeye başlayan dizi muhteşem bir kurguyla yazılmıştır. Bu konulara ilgi duyanların çok zevkli izleyeceğiniz düşünmekteyim. Diziyi bitirmiş biri olarak şiddetle tavsiye ediyorum.

39. La casa de papel

La Casa de Papel

Yayınlanma Tarihi: 2 Mayıs 2017 – Devam ediyor
IMDb Puanı: 8.4/10 123,806
Oyuncular: Úrsula Corberó, Itziar Ituño, Álvaro Morte
Tür: Aksiyon, Suç, Gizem

Dünyadaki ve Türkiye’deki en popüler İspanyol yapımı olan La casa de papel bence dünyanın en güzel soygun dizisidir. 31 Bölüm ve 4 sezonu biten dizinin 5. sezonunu dört gözle beklemekteyim. Son derece zeki ve akıllı olan El Profesor önderliğindeki hırsız grubu Avrupa Merkez Bankasından 2.4 milyar avroyu soymak için yapılan olayları mükemmel bir kurguda anlatmaktadır. Grup üyelerinin hayatı geçmişi ve şu anki maceralarını anlatan dizi Netflix yapımıdır. İspanyolların en başarılı yapımı olan La casa de papel son sürat yeni soygunlarla devam etmektedir.

38. After Life

After Life Yabancı Dizi

Yayınlanma Tarihi: 8 Mart 2019 – Devam Ediyor
IMDb Puanı: 8.5/10 69,549
Oyuncular: Ricky Gervais, Tom Basden, Tony Way
Tür: Komedi, Dram

After Life Konusu

30 dakikalık komedi dram dizisi After Life 2 sezon 12 bölümü tamamlamıştır. Harika bir hayata sahip Tony (Ricky Gervais) , herşey çok güzel giderken eşinin ani ölümüyle yıkılır ve ağır bir depresyona girer. Psikolojisi bozulan Tony artık hiçbir şeyi takmaz aklına ne gelirse onu yapar ve kimseyi sallamaz. Tony’nin bu davranışları yakın dostlarını endişelendirir ve onu eski haline getirmeye çalışır. Sizce Tony’nin bu hali mi eski hali mi komik ve eğlenceli izlerken siz karar vereceksiniz.

37. Spartacus

Spartacus Yabancı dizi

Yayınlanma Tarihi: 22 Haziran 2010 – 12 Nisan 2013
IMDb Puanı: 8.5/10 215,411
Oyuncular: Andy Whitfield, Lucy Lawless, Manu Bennett
Tür: Aksiyon, Biyografi, Macera

Ülkemizde çok popüler olan dizi bolca kan, şiddet ve erotizm içermektedir. Trakyalı bir asker olan Spartaküs  Roma Cumhuriyeti ile birlikte Getaelar’a karşı savaşmak için Roma ordusuna katılır. İlk çarpışmadan sonra Spartacus doğuya doğru çekilen Getae ordusunu takip etmek yerine Karadeniz’e gitme emri veren Gaius Claudius Glaber’a karşı gelir ve köyüne gitmeye karar verir. Sonra Roma ordusu Spartaküs ve karısını bir mağarada saklanırken bulur.

Spartaküsün karısı Suriyeli bir tüccara satılır. Karısının intikamını almak için gladyatör olan Spartaküs tüm kölelerle birlikte Roma İmparatorluğundan intikam almak için herşeyi yapacaktır.

36. Outlander

outlander

Yayınlanma Tarihi: 9 Ağustos 2014 – Devam Ediyor
IMDb Puanı: 8.5/10  112,706
Oyuncular: Caitriona Balfe, Sam Heughan, Duncan Lacroix
Tür:   Dram, Fantastik, Romantik

Benimde geç ama yeni izlemeye başladığım diziyi çok beğendiğimi söylemeliyim. İngiliz yapımı dizi Diana Gabaldon’un aynı isimli romanından esinlenerek dizi haline getirilmiştir. 1945 yılında yaşayan, evli bir savaşta hemşirelik görevi yapmış olan Claire Randall gizemli bir şekilde kocasıyla birlikte gezdiği İskoç topraklarında 1743 yılına yolculuk eder ve yakışıklı İskoç savaşçısı olan Jamie Fraser ile ve onun klanı ile tanışır. İlk başlarda geri dönmek için mücadele veren Claire İskoç klanına ve bu yüzyıla gittikçe alışmaya ve sevmeye başlar.

O çağı ve yaşam tarzını inanılmaz güzel aktaran dizide, İngilizlerin yaptığı şiddeti, baskıyı ve haksızlığı sonuna kadar hissedeceksiniz. Hem İskoç toprakların güzelliğine ve yaşam tarzlarını çok beğeneceğinizi düşünüyorum. Tarihi ve fantastik dizilerden hoşlananlar için içinde her türü barındıran Outlander dizisine bayılacaksınız.

35. The Punisher

The Punisher yabancı dizi

Yayınlanma Tarihi: 17 Kasım 2017 – 18 Haziran 2019
IMDb Puanı: 8.5/10 169,828
Oyuncular: Jon Bernthal, Amber Rose Revah, Ben Barnes
Tür: Aksiyon, Suç, Macera

Marvel evreninde geçen The Punisher Netflix dizisi 53 dakikalık bölümleriyle 2 sezon 26 bölüm sürmüştür. Marvel evreninde deniz piyadesi olan Frank Castle (Jon Bernthal) çocuklarını ve karısını öldürenlerden intikamını alır ve tüm şehir tarafından “The Punisher” olarak tanınır. İntikamını alan Frank Castle olayların New York şehrinde daha derin bir komplonun ürünü olduğunu öğrenir ve kendisi gibi haksızlık yaşayan aileler için adalet sağlamaya başlar. Marvel dünyasından farklı olarak The Punisher daha gerçekçi acımasız ve vahşi bir yapımdır. Netflix dizisi Punisher’ı izlerken aksiyon sahnelerine doyacaksınız.

34. Suits

Suits Yabancı Dizi

Yayınlanma Tarihi: 23 Haziran 2011 – Devam ediyor
IMDb Puanı: 8.5/10 324,186
Oyuncular: Gabriel Macht, Patrick J. Adams, Meghan Markle
Tür: Komedi, Dram

Avukatlık eğitimini tamamlamadan eğitimini yarıda bırakan muhteşem hafızaya sahip Mike Ross New York’un en iyi avukatlarından biri olan Harvey Specter yanında bir iş bulur. Bir avukatlık dizisi ne kadar iyi olabilir diye düşünebilirsiniz fakat bu dizi çok sürükleyici ve zevklidir. Benimde 5 sezonunu izlediğim diziyi izlemenizi tavsiye ediyorum.

33. Supernatural

Supernatural Yabancı Dizi

Yayınlanma Tarihi: 13 Eylül 2005 – Devam ediyor
IMDb Puanı: 8.5/10 350,563
Oyuncular: Jared Padalecki, Jensen Ackles, Jim Beaver
Tür: Dram, Fantezi, Korku

İzlemeseniz bile mutlaka duyduğunuz bu çok popüler diziyle beraber büyüdük desek yeridir. 15 sezon ve 315 bölüm yayınlanan ve halen devam etmekte olan Supernatural tam bir doğaüstü olaylar üzerine kuruludur. Babalarının izinden giden iki kardeş avcı olarak hayatlarına devam ediyorlar. Canavarlar, şeytanlar, melekler hatta tanrıların geçtiği dizi de birçok kötü doğaüstü canavarlarla mücadelesi anlatılmaktadır. Sam ve Dean Winchester’ın hayatını izlerken ortak olduk diyebiliriz. Bu kült yapımı izlemenizi kesinlikle tavsiye ediyorum.

32. Vikings

Vikings Yabancı Dizi

Yayınlanma Tarihi: 3 Mart 2013 – Devam ediyor
IMDb Puanı: 8.5/10 389,075
Oyuncular: Gustaf Skarsgård, Katheryn Winnick, Alexander Ludwig
Tür: Aksiyon, Macera, Dram

Vikingler bizi okyanusun uzak kıyılarını keşfetmeyi ve yapmalamayı özleyen bir Viking savaşçısı ve çiftçi olan Ragnar Lothbrok’un acımasız ve gizemli dünyasına bizlere anlatan dizi History Channels kanalında yayınlanmakta ve halen devam etmektedir.

31. Mad Men

Mad Men yabancı dizi

Yayınlanma Tarihi: 19 Temmuz 2007 – 17 Mayıs 2015
IMDb Puanı: 8.6/10 195,706
Oyuncular: Jon Hamm, Elisabeth Moss, Vincent Kartheiser
Tür: Dram

The Sopranos’un ödüllü yapımcı ve yazarı Matthew Weiner’ın yaratıcısı olduğu Mad Men 1960’ların Amerikasını reklamıcılık dünyasının merkezi olan New York’ta geçmektedir.

Reklam gurusu Don Draper ve ekibinin maceralarını ve 60’ların büyülüğü güzelliğini bu dizi ile keşfedeceksiniz. Bizim klasik Türk dizisindeki gibi bir reklam ajansı ve çalışanları düşünmeyin. Oyuncular dönemi çok gerçekçi bir şekilde aktarmışlardır. Bu dönemleri merak eden ve sevenler için muhteşem bir dizidir.

30. Shameless

Shameless Yabancı Dizi

Yayınlanma Tarihi: 9 Haziran 2011 – Devam ediyor
IMDb Puanı: 8.6/10 189,706
Oyuncular: Emmy Rossum, William H. Macy, Ethan Cutkosky
Tür: Dram, Komedi

Bu dizi size çok uzak gibi gözükebilir ama Türk uyarlaması olan Bizim Aile dizisini illa görmüştürsünüz. Bizim aile dizisini izleyince orjinalide kötü diye düşünmeyin.

Shameless Chicago’nun güneyinde geçen dizi altı çocuk ve bir babadan oluşan ailenin trajikomik hikayesini anlatmaktadır. Baba sarhoş ve sorumsuz olmakla beraber evin en büyüğü abla 5 kadeşine bakmak ve çalışmak zorundadır. Orjinalinde bol şiddet, uyuşturucu seks ve bir sürü eğlenceli ve dramatik konuları içermetedir. Bizim Türk versiyonu gibi Yeşilçam tadında değildir.

29. Justified

Justified Yabancı dizi

Yayınlanma Tarihi: 16 Mart 2010 – 14 Nisan 2015
IMDb Puanı: 8.6/10  82,706
Oyuncular: Timothy Olyphant, Nick Searcy, Joelle Carter
Tür: Aksiyon, Dram, Suç

6 sezon 78 Bölüm süren bu Amerikan dizisi bölümleri ortalama 43 dakika sürmektedir. Federal Şerif Raylan Givens Miamide görev yapmaktadır. Görev sırasında bir gün kendini savunmak isterken, halkın gözü önünde bir suçluyu öldürür ve medya ve halk tarafından linçe uğrar. Bunun üzerine şerifi Kansas’ın Harlan kasabasına gider ve burada suçlularla amansız bir savaşa girer.

28. Doctor Who

doctor who yabancı dizi

Yayınlanma Tarihi: 17 Mart 2006 – Devam ediyor
IMDb Puanı: 8.6/10 193,706
Oyuncular: Jodie Whittaker, Peter Capaldi, Pearl Mackie
Tür: Aile, Dram, Macera

12 sezon ve 190 Bölümü deviren İngilizlerin en uzun soluklu dizilerinden biri olan Doctor Who bizim arka sokaklar gibi bitmek bilmiyor. Bu doktor başka bir doktor. Doctor Who, Gallifrey gezegeninden gelmiş ve bu gezegende yaşayanlar gibi zamanın efendisidir. Zamanda yolculuk yapabilen Doktor Dalekler ile savaştan kaçıp Gallifrey gezegeninden tek sağ kalmış kişidir. Dünyalı yol arkadaşı ile dünyayı ve evreni korumak için amansızca uğraşmaktadır.

Değişik sezonlarda değişik doktorlarla karşılacağınız bu BBC dizisi fantastik yapımları severler tarafından sevileceğini düşünmekteyim.

27. Mindhunter

mindhunter netflix yabancı dizi

Yayınlanma Tarihi: 13 Ekim 2017 – Devam ediyor
IMDb Puanı: 8.6/10 188,706
Oyuncular: Jonathan Groff, Holt McCallany, Anna Torv
Tür: Dram, Suç, Gerilim

70’li yıllarda piyasa sürülen  John E. Douglas’ın yazdığını Mindhunter (Zihin Avcısı) kitabından televizyona uyarlanan Mindhunter  Netflix orijinal dizisidir. 2 Sezon 19 Bölümü geride bıraktığımız dizi 70’li yıllarda FBI davranış biriminin ilk kuruluşunu ve gerçek canilerin psikolojik analizini polisiye şeklinde anlatmaktadır. Gerek çekiminde kullanılan teknikler, gerçeğe en yakın sosyolojik psikolojik analizler diziye ne kadar emek verildiğini göstermektedir. Diğer Netflix yapımlarından ayrışan bu dizi bu konuları seven kişiler için bir başyapıttır.

26. Oz

Oz yabancı dizi

Yayınlanma Tarihi: 12 Temmuz 1997 – 23 Şubat 2006
IMDb Puanı: 8.7/10 85,508
Oyuncular: Ernie Hudson, J.K. Simmons, Lee Tergesen
Tür:  Dram, Gerilim, Suç

Amerikan yapım Oz HBO tarafından 6 sezon 56 bölüm yayınlanmış hapishane temalı bir dizidir. Oswald Hapishanesi en azılı suçluları barındıran ve bu azılı suçluları bile islah edebileceğini düşünen Tim McManus adlı müdür tarafından idare edilmektedir.

Tobias Beecher alkol sorunları olan bir avukattır. Bir gün alkollü araç kullanırken küçük bir çocuğa çarpar ve Oz hapishande 15 yıl mahkum olur. Uyuşturucu ticareti, güç savaşı, grup kurma, çete kurma gibi birtakım savaşlar içinde avukatın hayatta kalma mücadelesine tanık olacaksınız.

25. Downton Abbey

downton abbey yabancı dizi

Yayınlanma Tarihi: 9 Haziran 2011 – 6 Mart 2016
IMDb Puanı: 8.7/10 154,561
Oyuncular: Hugh Bonneville, Phyllis Logan, Elizabeth McGovern
Tür: Dram, Romantik

Downton Abbey 20. yüzyılın başlarında Julian Fellowes tarafından oluşturulmuş bir tarihi drama dizisidir. Downton Abbey İrlanda’da, bağımsız televizyon kanalı TV3’de 6 sezon 52 bölüm yayınlanmıştır. 1912-1926 yılları arasında kurgusal Yorkshire ülke arazisinde Downton Abbey’de yer alan dizi, aristokrat Crawley ailesinin ve Edwardian sonrası dönemini  ev hizmetçilerinin hayatlarını anlatmaktadır. Tarihteki büyük olaylar hayatlarını ve İngiliz sosyal hiyerarşisine tanık olacağınız diziyi İngiliz yaşam tarzı ve tarihini sevenler için tam bir başyapıttır.

24. The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House yabancı dizi

Yayınlanma Tarihi: 12 Ekim 2018 – Devam ediyor
IMDb Puanı: 8.7/10 128,394
Oyuncular: Henry Thomas, Oliver Jackson-Cohen, Kate Siegel
Tür: Dram, Korku, Gizem

The Haunting of Hill House Konusu

1959 yılında piyasaya sürülen Shirley Jackson’ın son yüzyılın en iyi hayalet romanlarından biri kabul edilen The Haunting of Hill House Mike Flanagan tarafından Netflix’e aktarılmıştır. Geçmişte tepedeki evde yaşayan aile geçmişte son gecelerinde paranormal aktivite ile karşılan aile yıllar sonra tekrar aynı evde yaşamaya başlarlar. Sıradan korku filmlerinin aksine karakterleri derinlemesini inceleyip analiz etmiş ve sinematografik detayları aynı bir film kalitesindedir. Güçlü kadrosu insanı gerim gerim geren The Haunting of Hill House 12 bölüm 1. sezonu ile en başarılı korku arasına çoktan girdi bile.

23. Battlestar Galactica

Battlestar Galactica Yabancı Dizi

Yayınlanma Tarihi: 14 Ocak 2005 – 20 Mart 2009
IMDb Puanı: 8.7/10 147,561
Oyuncular: Edward James Olmos, Mary McDonnell, Jamie Bamber
Tür: Aksiyon, Dram, Macera

Battlestar Galactica 4 sezon 74 bölüm sürmüştür. 1978’de Glen A. Larson tarafından yaratılan orijinal Battlestar Galactica’nın yeni çekilmiş versiyonudur. Bu dizinin acayip fanları bulunmaktadır. 1978 yılında çekilmesinden sonra kitapları hala deli gibi satmıştır.

Konuya çok değinmeyeceğim fanları her an kızabilirler. Uzayda geçen dizimiz çekimler çoğunlukla uzay gemisinde geçmektedir. Yapay zeka robotlar Saylonlar ile barış bozulmuş ve hikaye böyle başlamaktadır. Uzay, uzay gemisi uzay savaşlarını seven biriyseniz zaten bu diziyi izlemiştirsiniz. Türünün en iyi dizisidir.

22. Daredevil

Daredevil

Yayınlanma Tarihi: 10 Nisan 2015 – 19 Ekim 2018
IMDb Puanı: 8.7/10 326,495
Oyuncular: Charlie Cox, Vincent D’Onofrio, Deborah Ann Woll
Tür: Aksiyon, Suç, Dram

Netflix yapımı olan Daredevil gündüzleri kör bir avukat olan Matt Murdock geceleri ise karşımıza Daredevil olarak  New York suçlularını durdurmak için karşımıza çıkmaktadır. Marvel tarafından yaratılan dizi 3 sezon 39 Bölüm sürmüştür.

21. Dexter 

Dexter Yabancı Dizi

Yayınlanma Tarihi: 1 Ekim 2006 – 22 Eylül 2013
IMDb Puanı: 8.7/10 594,208
Oyuncular: Michael C. Hall, Jennifer Carpenter, David Zayas
Tür: Suç Dram, Gizem

8 Sezon 96 Bölüm süren Dexter dizisi Amerikan drama dizisidir. Miami Metro Polis Departmanı’nda görev yapan Dexter Morgan kan sıçrama analistçisi olarak çalışmaktadır. Dexter Morgan’ın ikinci bir işi daha bulunmaktadır. Kimsenin bilmediği bu iş ise katilleri öldüren bir seri katil olmasıdır.

20. The Boys

The Boys Yabancı Dizi

Yayınlanma Tarihi: 26 Temmuz 2019 – Devam Ediyor
IMDb Puanı: 8.7/10 144,297
Oyuncular: Karl Urban, Jack Quaid, Antony Starr
Tür: Aksiyon, Komedi, Suç

The Boys Amazon Prime tarafından üretilen süper kahraman dizilerine çok farklı bir süper kahraman dizisidir. Son yılların en değişik ve iddalı yapımlarından biridir.

Süper kahramanların güçlerini ve şöhretlerini kötüye kullandığı bir dönemde “The Boys” olarak adlandırılan bir grup insan kendilerini ve dünyayı korumak için bu yozlaşmış süper kahramanları ortadan kaldırmak istemektedir.

Garth Ennis ile Derick Robertson’ın kaleme aldığı çizgi romandan uyarlanan dizi, Supernatural’ın yaratıcısı Eric Kripke’nin imzasını taşıyor. Yönetmen koltuğunda ise bir çok komedi filmlerinden tanıdığımız Seth Rogen ve Evan Goldberg oturmaktadır.

Bu ekiple ne kadar orjinal ve harika bir iş çıkacağını tahmin edebilirsiniz. Çok acayip göndermelerin ve eğlencenin tavan yapacağı bir dizi sizi bekliyor. Kesinlikle tavsiye ediyorum.

19. Better Call Saul

Better Call Saul Dizisi

Yayınlanma Tarihi: 8 Şubat 2015 – devam ediyor
IMDb Puanı: 8.7/10 291,812
Oyuncular: Bob Odenkirk, Rhea Seehorn, Jonathan Banks
Tür: Dram, Suç

Breaking Bad dizisindeki avukat olan Saul (Jimmy McGill) o kadar sevildi ki karşımıza bir dizi olarak çıkmıştır. Breaking Bad dizi yapımcısı ve yazarı Vince Gilligan tarafından hayata geçirilen Better Call Saul  Jimmy McGill’in New Mexico’daki Albuquerque’de avukat bürosunu kurmasının öyküsünü anlatmaktadır. Breaking Bad’siz yapamayanlar için ilaç gibi gelen dizi Breaking Bad gibi aynı kalitede ilerlemektedir.

18. House M.D.

House Dizisi

Yayınlanma Tarihi: 16 Kasım 2004 – 21 Mayıs 2012
IMDb Puanı: 8.7/10 372,890
Oyuncular: Hugh Laurie, Omar Epps, Robert Sean Leonard
Tür: Dram, Gizem

House M.D. Fox tarafından 8 sezon 176. Bölüm yayımlanan bir Amerikan drama dizisidir. Antisosyal çatlak bir doktor olan House teşhisi konulamayan vakaları çözmek için elinden ne gelirse yapmaktadır. Çatlak ama bir o kadar zeki olan doktorumuzun hikayelerini anlatan diziyi izlemenizi tavsiye ediyorum. Dizi Hekimoğlu adı altında Türk uyarlaması da çekilmektedir.

17. Dark

Dark yabancı dizi

Yayınlanma Tarihi: 1 Aralık 2017 – devam ediyor
IMDb Puanı: 8.7/10 189,583
Oyuncular: Karoline Eichhorn, Louis Hofmann, Jördis Triebel
Tür: Dram, Fantezi, Korku

Netflix’in en ünlü Alman dizisi olan Dark 2 sezon 19 bölümü geride bırakmıştır. İlk 2 sezonu soluksuz bir şekilde izleyen biri olarak Almanların sinema yapamadıkları ön yargısı bende tamamen bitmiştir. Netflix yapımı olan Dark’ı ilk bölümden başlayarak kendinizi bir paradoks içinde buluyorsunuz. İlk saniyelerden beri orjinal dilinden de kaynaklı kendinizi kasvetli bir havanın içinde buluyorsunuz. Almanya’nın Winden kasabasında geçen dizi bir küçük çocuğun kaybolması ile başlıyor ve olaylar zamanda yolculuk ve birçok doğaüstü olayla karşılaşacaksınız. İlk bölümünden son bölüme sürekli bir daha ki bölümde ne olacak merakı içinde kalacaksınız. Alman yaşam tarzı, davranışlarını diziyi izlerken öğrenmiş olacaksınız. Zorlanacağınız bir konu karakterlerin gençlik ve yaşlılık hallerini akılda tutmak zor gibi gelse de 2. sezonda göz önüne getire getire ezberleyeceksiniz. Dark’ın ana temasını Einstein şu sözlerle özetlemiş.

“Geçmiş, şu an ve gelecek arasındaki fark, inatçı bir illüzyondan ibarettir…” – Albert Einstein

16. Peaky Blinders

Yayınlanma Tarihi: 30 Eylül 2014 – Devam Ediyor
IMDb Puanı: 8.8/10 287,627
Oyuncular: Cillian Murphy, Paul Anderson, Helen McCrory
Tür: Dram, Suç

Her sezonu 6 bölüm olan Peaky Blinders 5 sezonu devirmiştir. Birinci dünya savaşından yeni çıkmış İngiltere’de geçen dizi “Peaky Blinders” adında bir suç çetesinin hikayelerini anlatmaktadır. Post prodüksüyonu harika olan dizide dönemi çok iyi ekrana getirmektedir. İngiltere’nin savaştan sonraki parçalanmışlığını, puslu havasını çamurlu sokaklarında yaşanan olayları çok iyi aktarmışlardır. Bu akıcı dizide her bölüm sizi hayran bırakırken arkada çalan müziklere bayılacaksınız.

15. Westworld 

Westworld Yabancı Dizisi

Yayınlanma Tarihi: 2 Ekim 2016 – devam ediyor
IMDb Puanı: 8.8/10 337,812
Oyuncular: Evan Rachel Wood, Jeffrey Wright, Ed Harris
Tür: Dram, Gizem, Bilim Kurgu

HBO tarafından yayınlanan Westworld 2 sezonu geride bırakmıştır. Yapay zeka kovboy temalı park gelecek gibi konuları içeren beyin yakan bu dizinin konusunu size bırakıyorum. Geçmiş gelecek teknoloji hepsini bir arada istiyorsanız bu dizi tam size göre.

14. House of Cards

House of Cards Yabancı Dizi

Yayınlanma Tarihi: 1 Şubat 2013 – 2 Kasım 2018
IMDb Puanı: 8.8/10 427,627
Oyuncular: Kevin Spacey, Michel Gill, Robin Wright
Tür: Dram

6 sezon 51 bölüm ortalama 51 dakikalık bir Amerikan drama dizisi olan House of Cards Netflix tarafından yayınlanmaktadır. House of Cards Güney Karolina 5. bölgeden demokrat partiye kongre üyesi seçilen Frank Underwood’un Dış İşleri Bakanı olmak için çevirdiği pis oyunları ve Amerikan politikasının kirli yüzünü tüm açıklığıyla bizlere iletmektedir. Siyasete ve kumpaslara meraklı olanların çok zevk alarak izleyeceği bir dizi olan House of Cards’ı sizlere tavsiye ediyorum. Taciz davaları ile Kevin Spacey’in baya bir karizması kırılsa ve 6 sezonu tamamlamasa da dizi kalitesinden bir şey kaybetmemiştir.

13. The Office

The Office Yabancı Dizi

Yayınlanma Tarihi: 24 Mart 2005 – 16 Mayıs 2013
IMDb Puanı: 8.8/10 292,123
Oyuncular: Steve Carell, Jenna Fischer, John Krasinski
Tür: Komedi

The Office 9 sezon 188 bölüm ve 22 dakikadan oluşan son derece komik eğlenceli bir Amerikan dizisidir. Amerika’da bir kağıt şirketindeki Scraton şubesindeki ofiste yaşanan hikayeleri çok komik bir şekilde izleyecilere aktarmıştır. Dizide ofis müdürü Michael Scott ve elemanlarının yaşamlarını ve enteresan karakterleri mizahi bir şekilde anlatan dizi komedi baş yapıtlarındandır.

12. Narcos

Narcos Yabancı Dizi

Yayınlanma Tarihi: 28 Ağustos 2015 -1 Eylül 2017
IMDb Puanı: 8.8/10 288,930
Oyuncular: Pedro Pascal, Wagner Moura, Boyd Holbrook
Tür: Biyografi, Suç, Dram

Dünyanın bilinen en büyük uyuşturucu baronu Pablo Escobar‘ın gerçek yaşam hikayesini anlatan dizi 3 sezon 30 bölüm olarak Netflix’de yayınlanmıştır. Ünü Kolombiya topraklarını fersah fersah aşan Pablo Escobar’ın gözü dönmüş bir katil mi yoksa bir Robin Hood mu olduğunu gözler önüne seren bu harika diziyi izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Sıfırdan 30 milyar $’lık bir servete sahip olan bir uyuşturucu kralının inanılmaz hikayesini soluksuz izleyeceksiniz.

11. Arrested Development

Arrested Development Yabancı Dizi

Yayınlanma Tarihi: 2 Kasım 2003 – 29 Mayıs 2018
IMDb Puanı: 8.8/10 254,352
Oyuncular: Jason Bateman, Michael Cera, Portia de Rossi
Tür: Komedi

5 Sezon 84 bölüm ortalama 20 dakika olan Amerikan komedi dizisi Arrested Development bir aile şirketi  olan Bluth Company çok zengin ve tanınmış bir şirketidir. Aileyi zengin hale getiren baba polis baskınlarına uğraması  onlarca yasa dışı iş sebebiyle mal varlığının önemli kısmına el konulması ile hapse girer ve komik hikayeler zinciri bu ilk bölümle başlamıştır.

10. Stranger Things

Stranger Things

Yayınlanma Tarihi: 15 Temmuz 2016 – devam ediyor
IMDb Puanı: 8.8/10 738,952
Oyuncular: Millie Bobby Brown, Finn Wolfhard, Winona Ryder
Tür: Dram, Fantezi, Korku

Netflix’in en ünlü dizilerinden biri olan Stranger Things 3 sezon 25 bölümü geride bırakmıştır. 2 sezonu da izlemiş biri olarak ilk bakışta dışarıdan çocuk dizisi gibi görünen Stranger Things aslında fantastik evreniyle inanılmaz bir kurguya sahiptir. 80’li yıllarda küçük bir kasabada geçen hikaye 12 yaşında Will adlı hayat dolu bir çocuğun kaybolmasıyla gizemli fantastik maceraya şahit olacağız. Sizi garanti ediyorum 1 günde 2 sezonunu da bitireceksiniz. 3. sezon ile dizi biraz daha eleştiri alsa da sadece 0,1 puan gerilediği görülüyor.

9. Black Mirror

Black Mirror

Yayınlanma Tarihi: 4 Aralık 2011 – devam ediyor
IMDb Puanı: 8,8/10 405.943
Oyuncular: Daniel Lapaine, Hannah John-Kamen, Michaela Coel
Tür: Dram, Bilim Kurgu, Gerilim

Netflix’in en distopik yapımı olan Black Mirror 5 sezon 22 bölümü geride bırakmıştır. Daha uzun yıllar devam edeceği benzeyen dizi geleceği ve teknolojik gelişmelerin insanlık hayatına nasıl zarar verebileceğini çok acımasız bir şekilde bize göstermektedir. Teknolojiyi kötüye kullandığımızda neler başımıza gelebileceğini bu dizi ile öğreneceksiniz. Dizinin sizi içine soktuğu bohem havasından uzun süre kurtulamıyorsunuz. Gerçekten gelecek bu kadar kötü mü gelecek ?

8. Fargo

Fargo

Yayınlanma Tarihi: 15 Nisan 2014 – devam ediyor
IMDb Puanı: 8,9/10  301.352
Oyuncular: Billy Bob Thornton, Martin Freeman, Allison Tolman
Tür: Suç , Dram , Gerilim

Coen kardeşler FX kanalında Fargo kasabasındaki bir yaşanan olaydan ilham alarak aslına sadık kalmadan yazdığı dizide entrika cinayet ve gerçekçi yaşam hikayesiyle soluksuz 1. sezonu izledim. Martin Freeman’ın efsane oyunculuğuyla 1. sezonu çok beğendiğimi söyleyebilirim. 4 sezon ve 40 bölümü geride bırakan dizi Kuzey Dakota’nın soğuk topraklarındaki cinayet dolu yaşamı üşüyerek izleyeceksiniz. Dizide true based story yazmasına bakmayın gerçek hikayelerden değil hayal ürünüdür. Böyle yazması tahminen çok gerçekçi bir senaryo olmasından diye tahmin ediyorum. Bende başlarda gerçek hikaye diye düşündüm. Biraz araştırınca Coen kardeşlerin hayal ürünü olduğunu öğrendim. Bu harika senaryoyu gerçek bir hikayeden alıntılanmış gibi izleyeceksiniz.

7. True Detective

True Dedective

Yayınlanma Tarihi: 12 Ocak 2014 – devam ediyor
IMDb Puanı: 9,0/10  436.619
Oyuncular: Vince Vaughn, Colin Farrell, Rachel McAdams, Michelle Monaghan, Woody Harrelson
Tür: Suç , Dram , Gizem

HBO tarafından yayınlanan Amerikan drama dizisi True Dedective 3 sezon 25 bölümü geride bırakmıştır. Dizinin ilk sezonunda yaşanan olaylar Louisiana eyaletinde geçmektedir. Cinayet masasında görevli dedektifler olan Rust Cohle ve Martin Hart acımasız bir seri katilin peşine düşerler ve bu muhteşem polisiye dizisi bu şekilde başlar.

6. Sherlock

Sherlock

Yayınlanma Tarihi: 8 Ağustos 2010 – devam ediyor
IMDb Puanı: 9,1/10  782.098
Oyuncular: Benedict Cumberbatch, Martin Freeman, Una Stubbs
Tür: Suç , Dram , Gizem

Arthur Conan Doyle ünlü serisi Sherlock Holmes’un 21. yy. uyarlaması olan dizi HBO tarafından yayınlanmaktadır. Benimde merakla izlediğim Sherlock dizisi film gibi 15 bölümüyle bölüm başı ortalama 90 dakika sürmektedir. Muhteşem kurgusu, beyin yakan senaryosuyla ve Benedict Cumberbatch (Sherlock Holmes), Martin Freeman (Dr. John Watson) inanılmaz performansıyla Sherlock tam bir başyapıttır. Hala izlemediyseniz pişman olacaksınız!

5. The Sopranos (Soprano Ailesi)

The Sopranos Yabancı Dizi
Yayınlanma Tarihi: 10 Ocak 1999 – 10 Haziran 2007
IMDb Puanı: 9,2/10  278.067
Oyuncular: James Gandolfini, Lorraine Bracco, Edie Falco, Michael Imperioli, Dominic Chianese, Steven Van Zandt
Tür: Suç , Dram

HBO tarafından yayınlanmış The Sopranos dizisi 6 Sezon 86 Bölüm sürmüştür. Ortalama 60 dakika süresiyle Amerikan İtalyan mafya babası olan Tony Soprano’nun ve ailesinin 2000’lerin başındaki mafya hayatını başından geçenleri etkileyici bir şekilde anlatmaktadır. James Gandolfini kaybetmenin üzüntüsünü yaşayanlar bu dizi ile efsaneyi hatıralarımızda yaşatacağız.

4. The Wire

The Wire Yabancı Dizi
Yayınlanma Tarihi: 2 Haziran 2002 – 9 Mart 2008
IMDb Puanı: 9,3/10   242.438
Oyuncular: Dominic West, John Doman, Deirdre Lovejoy, Wendell Pierce, Lance Reddick, Sonja Sohn, Seth Gilliam
Tür: Suç, Dram, Gerilim

HBO tarafından 2002 yılında yayınlanan ve eski Baltimore gazetecisi ve yazar David Simon tarafından oluşturulan The Wire dıştan geleneksel bir polis dizisine benze de derinlemesine  bakışta  ceza adalet sisteminin ve uyuşturucu savaşının acımasız gerçekçi bir eleştirisidir.  5 sezon 60 bölümden oluşan The Wire, bir Amerikan şehri olan Maryland Baltimore’un üzerine kapsamlı bir incelemesidir. Klasik dizilerin aksine kötülerin cezalandırıldığını iyilerin hak ettiği sonun aksine The Wire’da inanılmaz bir gerçeklik barındırıyor.

3. Game of Thrones (Taht Oyunları)

Game Of Thrones

Yayınlanma Tarihi: 17 Nisan 2011 – 19 Mayıs 2019
IMDb Puanı: 9,3/10 1.698.382
Oyuncular: Emilia Clarke, Kit Harington, Peter Dinklage, Lena Headey, Nikolaj Coster-Waldau, Sophie Turner, Maisie Williams
Tür: Aksiyon, Macera, Drama


HBO tarafından yayınlanan George R. R. Martin kitaplarından uyarlanan dizi fantastik bir geçmiş evrende geçmektedir. Dokuz asil aile, Westeros’un efsanevi toprakları üzerinde kontrol etmek için savaşırken, eski bir düşman binlerce yıl uykuda kaldıktan sonra geri döner. 7 krallıktan oluşan Westeros mistik fantastik evreninde 7 krallıkta demir tahtı elde etmek için yüzyıllardır savaşmaktadır. Winter is coming! Benimde izlediğim bu dizide Yüzüklerin Efendisinden sonra en başarılı fantastik evrende geçen bu dizide baş rol kavramı bulunmamakta ve inanılmaz geniş kurgulanmış bir hikaye içermektedir. Son 2 sezonu izleyicileri ve beni de biraz mutsuz etse de ilk 5 sezonu için efsaneler arasında yerini kesinleştirdi. Sonunda kış geliyor merak etmeyin dizi severler.

2. Chernobyl 

Chernobyl Yabancı Dizi

Yayınlanma Tarihi: 6 Mayıs 2019 – 3 Haziran 2019
IMDb Puanı: 9,4/10 462,226
Oyuncular: Jessie Buckley, Jared Harris, Stellan Skarsgård
Tür: Dram, Gerilim, Tarih

Çernobil yabancı dizisi HBO tarafından yayınlanan Çernobil faciasının tüm gerçekleri, en ufak ayrıntısına kadar anlatan bir mini dizidir. Çernobil dizisini izlerken o dönemin atmosferini, dekoru, makyajı her şeyiyle izleyiciye mükemmel bir şekilde aktarmıştır. Atom mühendisi Valery Legasov’u canlandıran Jared Harris bile birbirlerine çok benzemektedir.

Diziyi izleyen biri olarak küçüklüğümüzden beri duyduğumuz Çernobil Nükleer Santral kazasını ne kadar az detayla bildiğimizi, aslında bu facianın ne kadar büyük bir olay olduğunu dizi sayesinde öğrendik. Eğer oradaki sağduyulu bilim adamları ve işin başında Boris Shcherbina olmasaydı olayın ne denli büyük bir faciaya dönüşebileceğini bize anlatmaktadır.

Totaliter rejimlerde liyakatsız yöneticilerin, yönetimin olayı hiçbirşey yokmuş gibi kapatmaya çalışması yanlış kararlar alması, insanların koltuğu sağlama almak amaçlı daha yüksek görevde yer almak için ne denli facialara yol açabileceğini üzülerek izliyorsunuz. Komşu ülkeler ve Sovyetler Birliği topraklarında milyonlarca insan ölebilecek iken siyasi kaygılar altında hiçbirşey yok edasıyla tavır almak dehşet bir durumdur.

Dünyanın yaşamış olduğu en büyük kazası Çernobil 4. reaktörün patlamasıyla Hiroşima ve Nagazaki atılan atom bombasının 200 kat fazla radyasyon yaymıştır. Bu denli büyük bir faciayı anlatırken ölümü göz önüne alarak çalışan bilim adamı, siyasetçisi, itfaiyeci, madencileri, 90 saniye aralıklarla nükleer santrali temizlemeye çalışan insanları görünce bu eşsiz diziye hayran kalmamak elde değil.

1. Breaking Bad

Breaking Bad

Yayınlanma Tarihi: 20 Ocak 2008 – 29 Eylül 2013
IMDb Puanı: 9,5/10  1.358.157
Oyuncular: Bryan Cranston, Anna Gunn, Aaron Paul, Dean Norris, Betsy Brandt, RJ Mitte, Bob Odenkirk, Giancarlo Esposito, Jonathan Banks, Laura Fraser
Tür: Suç, Dram, Gerilim

5 sezon ve 62 bölümden oluşan Breaking Bad Sıradan bir lise kimya öğretmeni olan Walter White‘ın kanser olduğunu öğrendikten sonra  meth üreticisi ve uyuşturucu kralı “Heisenberg” e dönüşümü anlatan dizi tam bir fenomen olmuştur. Vince Gilligan tarafından yaratılan dizinin kusursuz ve hiçbir mantık hatası olmadan yazılması, ve elbette ki oyuncu kadrosunun performansları, en önemlisi de Walter White ve en eski öğrencisi olan Bryan Cranston’un muhteşem performansı (Uyuşturucu ortağı Jesse Pinkman) ile dizi efsane olmuştur. . Dizi o kadar başarılı oldu ki dizideki performansı ile beğenilen avukat rolündeki Bob Odenkirk (Soul) Better Call Soul isminde dizi devam etmektedir. Benimde bitirdiğim bu dizinin kurgusu mükemmel ve olan tüm olaylar ve karakter gelişmelerin hepsi gerçekçi ve mantık hatası yoktur. Bu efsaneyi siz yoksa hala izlemediniz mi ? 

Son Yazılar

60 yanıt

 1. Paylaşım için teşekkür öncelikle. Listeyi hazırlayanın kalite sevdiği belli oluyor. Popüler olmasına rağmen senaryosu üst seviyede olan diziler seçilmiş ki böyle listeleri görmek mutluluk verici. Her izleyicinin izleme zevki kendine ama bazı projelerdeki emek, çekim teknikleri, senaryonun izleyiciyi içine çekişi başka oluyor. Bu arada Diziay.me ve dizisec sitelerini kullanıyorum ben izlemek için. Netflix artık eski tadını vermiyor. Tekrar teşekkürler.

  1. Hasan kardeşim listenin en iyisi B.B.’dir. Aksini iddia eden, Med-cezir ve ya Erkenci Kuş, izleyebilir.

  2. Breaking Bad gibi bir diziye ilk 25 e girmemesi gereken dedin ya bravo sana! Ben daha iyisini izlemedim bu güne kadar. Her zaman 1 numarayı hakediyor.

 2. Prison Break ile Breaking bad hemen hemen birbirlerine kalite anlamında çok yakın diziler olduğu fikrindeyim Prison Break dizisinin daha baş sıralarda olması beni daha mutlu ederdi. Peki sizi, izlediğinizde cidden etkileyen ve hatta hayatınızı az da olsa etkileyen bir dizi var mı varsa hangisidir bilmek isterim

  1. Breaking Bad hem teknik, hem senaryo hem oyunculuk olarak en iyi dizi diyebilirim. Listemizde olmayan ekleyeceğim The Witcher beni çok etkiledi. Oyunlarını oynayan biri ve fantastik dizileri seven biri olarak çok başarılı bir yapım. Netflix’in yine Umbrella Academy dizisini tavsiye edebilirim. American Gods, Fargo ilk sezonları çok iyi.

   1. saçmalamayın isterseniz imdb puanları da verilmiş. o kadar para verdiğiniz interneti kullanıp bi de at gözlüklerini çıkarıp araştırmanızı tavsiye ederim.

    1. Serhat sen imdb ye mi bakıyosun burda izleyen insanlar konuşuyo daha 1 bölümünü bile izlemediğiniz dizilerin gidipte imdb sine bakmayın

 3. birinci sıraya konulan dizi bencede haksızlık yapılmış ben tümüni izledim korenin tarihi dizilerinden puan olarak bir kısmı bu listede yer alan bazı dizileri geçer blac mirro kopuk senaryolu saçma bir yapıt bence 1. taht oyunları 2. westword olur hele ntv listesine bakarsanız küfredersiniz

 4. Çok güzel yabancı diziler listesi yapmışsınız. Listenizsen chernobyl dizisini keşfettim izledim harikaydı. Çok emek harcamışsınız teşekkürler.

 5. bu dizilerin hemen hemen hepsini izledim, bence dizilerin çoğu yanlış sıralama da , mesela süpernatural muazzam bi dizi bütün konuları kapsıyo daha önce ele alınmamış konuları, karakterleri aklınıza bile gelemiyecek kadar konuyu ele almışlar çok fazla içerik var ve konuları çok iyi ve detaylı bi şekilde işlemişler ve bu kadar fazla konuyu birbirine bağlamak ne kadar zor tahmin edebiliyo musunuz ve dizide alıntı hiç yok benzerlik hiç yok ama sanıyorum ki siz izledikçe eklemişsiniz listeye sıraya koymamış sınız yada ufak düzenlemenizden kaynaklı bişe olarak düşüyorum ve şunuda söylemek isterim ki liste başarılı bi liste olmuş gerçekten güzel olanları eklemişsiniz çok eksik var elbette buna lafım yok ama bizim gibi dizi hastları için daha fazla dizi ekleye bilirseniz gerçekten çok güzel olur

 6. eğer bi kaç örnek verecek olursak wynonna earp , contınuum, arrow olabilir ilk 3 4 sezonu güzeldi, flash aynı ilk sezonları güzeldi sonra frontier, ragnarok, limitless bunlar tek sezon devamı yayınlanmadı daha ama güzel TR dizileri olarakta karadayı, ezel, vatanım sensin en iyileri ve izlenmeye değer olanları şimdilik aklıma bunlar geldi zaten çoğu listede var bide şey vardı lucifer çok tavsiye eden olmuştu ama ben pek beğenmedim saçma geldi bana

 7. Bu listede olması gereken ve yabancı dizi denilince akla ilk gelenlerden olan efsane dizi LOST’u sanırım izlemediniz veya unuttunuz ! Ayrıca bu listeye FRINGE, 24, HEROES, Spartacus: Gods of the Arena ‘ yı da eklemeniz gerekmekte.. Bir de bu efsane dizilere ilave olarak THE STRAIN dizisini herkese tavsiye ediyorum. İzleyenler pişman olmayacaktır !!

  1. Listemizdeki dizi sayısını arttırdığımızda tavsiye ettiğiniz dizileri değerlendireceğim. IMDb puanlarına göre sıralıyoruz. Ama lost ve heroes’in listeye girme ihtimali çok zayıf. Güzel yorumunuz için teşekkür ederim.

 8. Breaking Bad’i beğenmeyenler kesinlikle diziden anlamıyor. Gelmiş geçmiş en iyi dizidir. Better Call Saul da Breaking Bad özlemini dindiren bir dizidir. Ben sizlere Oz’u da tavsiye ederim.

  1. Kesinlikle katılıyorum dediklerinize. Breaking Bad tam bir şaheserdir. Dizi Listesine yeni diziler eklediğimde Oz dizisini de göz önünde bulunduracağım.

  2. Breaking Bad gerçekten mükemmel bir diziymiş soluksuz izledim başka tavsiye edebileceğiniz dizi varmi

 9. Araştırmalara göre Türkiyede en çok izlenen, merak edilen ve internetten araştırılan dizi SPARTAKÜS ve Bu listede malesef yok….
  Bence reel değil kişisel okarak hazırlamışsınız, Hatta Türk kanallarında bile yayınlanan ve tekrarları bile izlenen SPARTAKÜS dizisi haksızlığa uğramış. ÇOK YAZIK

  1. Yorumunuz için teşekkür ederim. Listemiz okuduysanız IMDb puanlarına göre sıralanmıştır. Listemi geliştirdiğimde bu dizilere de yer vereceğim. Yorumlarınızla listemize katkı sağladığınız için teşekkür ederim.

 10. Gelmiş geçmiş en efsane dizi Battlestar Galactica’dır. Sanırım kimse izlememiş resmen ara ara aklıma gelip özlediğim keşke beş kere izlemeseydim de şimdi oturup izleseydim dediğim dizidir, dizi olmaktan çok öte bişeydir, efsanedir. Bir dezavantajı vardır ki onu izledikten sonra hiç bir dizi için çok iyi diyemiyorsunuz. Bir taraftan herkes izlesin istiyorsunuz bir taraftan değerini bilmeyecek olan izlemesin harcanmasın istiyorsunuz. Ahh ahh özledim yine…

  1. Bakacağım. Bu kadar övgüden sonra. Beğenmezsem çok pis küfür ederim😁😁 şaka tabi zevkler ve renkler meselesi sonuçta 🙂

 11. Listen güzel ama daha güzel olan senin samimi ve aydınlatıcı yorumların. Şu eklenmeli, bunun yeri yanlış gibi kişileştirme gayretlerinin altında yatan dizilerle kurdukları duygusal bağ sanırım. Elbette benimde listeme almayacağım diziler var, burada olmayan ve kesinlikle alacağım…

  Bu arada Breaking Bad en güzel dizidir.
  Spartacus seven biri olarak isyan eden arkadaşlara diyeceğim KENDİ LİSTEMİZDE DAİMA olacak, ötesi teferruat…

  Güzel liste için tekrar teşekkürler…

 12. “Bates Motel” bu listede nasıl olmaz aklım almıyor !!?? Bu listeyi yapan kişi herhalde izlememiş.

 13. En beğendim Diziler………..(Sıralama rastgele yapılmıştır)
  1-Bates Motel
  2- Boardwalk Empire
  3-Vikings
  4-The Outsider
  5-Spartacus
  6-Mr Mercedes
  7-See
  8-The Mandalorian
  9-The Haunting of Hill House
  10-Into the Badlands
  11-Narcos
  12-The Walking Dead
  13-Game of Thrones
  14-Rome
  15-Breaking Bad
  16-Lost
  17-Servant
  18-Dark
  19-Chernobyl

 14. Beğendiğim bir yazı. Bazı diziler eksik olsa da örneğin Californication izlemediyseniz. Kesinlikle izleyin derim sizlere.

 15. en iyi yabancı diziler listesini sürekli olarak takip ediyorum. Sizin listeniz ile ilk defa karşılaşıyorum gerçekten güzel ve işe yarar bir liste olmuş. Açıklamalar güzel ve yeterli
  Teşekkürler

 16. breking bad mantık hatası olmayan şaheser demişsiniz.Peki ilk bölümünden örnek verecek olursam arkadaşından tedavi masraflarını almayacak kadar onur gururlu düzgün bir adam nasıl olur da uyuşturucu yapar ve insanları zehirler.Böyle saçmalık olur mu?

  1. Senaryoda ve olayların kurgulanma aşamalarında mucizeler ortaya çıkmadan her adım mantığa sığar bir şekilde işlenmiştir.

   Çoğu insan yakın zamanda öleceğinizi bilseniz ve tedavi olamama gerçeğiyle karşılaşırsanız ne yapar çok merak ediyorum. Bu bir tercih meselesi ve mantığa aykırı bir durum yoktur. Yani yeni bir ilaç içip biranda karakterimizin iyileştiğini görmüyoruz mesela.

  2. İnsanların şartlara ne göre ne kadar kötü olabileceğini ve kötü karakteri benimsedikçe ne kadar ileri gidebileceğini gösteriyor zaten. İnsan psikolojisinin ne kadar karanlık ve gizemli olduğunu görüyorsun.

 17. Prison break 1. sezon ile açık ara en iyi yabancı dizidir gönlümde. Yeni dizilerde zeki karakterler iki şekilde kurgulanıyor. Birincisi; diğer karakterlerin onu övmesi-genelde o çok zekidir falandır fistandır- ikincisi; La Case De Papel’deki gibi “Aa profesör zaten bu ihtimali düşünmüştü veya ben zaten bunu biliyordum.” şeklindedir. Ama Michael reisim “Eyvah, bu sefer kurtulmanın çaresi yok.” dediğimiz anda akıl almaz çözümler üreterek kendini kanıtlamıştır.

 18. İlk izlediği aksiyon dolu fakat kurgu, senaryo olarak vasatın üstüne çıkamayacak olan prison break, lcdp hayranı ergen arkadaşlar başyapıtlara saldırmasa yorumlar da liste kadar kaliteli olacakmış.

 19. Arkadaşlar “Wayward Pines ” diye bir bilim kurgu dizisi var gözlerinizi kırpmadan izleyeceksiniz.Zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz bile.Gerilim ve gizem dolu.Şimdiye kadar izlediğiniz bilim kurgu dizilerini 30 defa cebinden çıkarır bu dizi….Diziyi izlerken sürpriz üstüne sürpriz göreceksiniz.Dizinin konusunu bilerek yazmıyorum çünkü sürprizleri kaçırırsınız diye…Bir romandan uyarlanmış 2.sezon 20 bölüm.Devamı neden çekilmemiş aklım almıyor !!!??? Çünkü en heyecanlı yerinde bıraktılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir