Oppo 240W SUPERVOOC Telefonunuzu Sadece 9 Dakikada Şarj Ediyor

Oppo 240 W SuperVOOC hızlı şarj teknolojisini ile Xiaomi’nin rekorunu kırdı

Cep telefonunuzun tam olarak ne kadar sürede %100 şarj olmasını istersiniz?

Çinli akıllı telefon firması Oppo, Mobile World Congress (MWC) 2022’de dünyanın şimdiye kadar ki en hızlı telefon şarjını duyurdu. 240W SuperVooc teknolojisi ile 4500mAh bir pili sadece dokuz dakikada şarj edebilmektedir.

Mobile Word Congress 2022 pil teknolojileri için birkaç duyuruya ev sahipliği yaptı. Realme, 150W hızlı şarj teknolojisini duyururken bu teknolojisini destekleyecek telefonunu ise GT Neo 3 olarak lanse etti. Ancak Oppo da benzer bir teknoloji olan 200W barajını aşan bir sonra ki hızlı şarj teknolojisi ile Realme’yi gölgede bıraktı.

Akıllı telefon devi Oppo, Mobile Word Congress 2022’de, yüksek hızlı şarj teknolojisini tanıttı. Bu yeni teknoloji 150W Supervooc ve 240W Supervooc ile birçok kişinin dikkatini çekmeyi başardı.

150W Supervooc

Oppo 240w Supervooc ile 4500 mAh akıllı telefon pilini dokuz dakikada yüzde 100 ve sadece 3,5 dakikada ise yüzde 50’ye kadar doldurabiliyor. 150W Supervooc teknolojisi ise 4500 mAh pili 5 dakikada yüzde 50 ve 15 dakikada ise yüzde yüz doldurabilmektedir.

Oppo, 2014 yılında VOOC hızlı şarjını piyasaya sürmüştü. VOOC, geleneksel şarj teknolojisinin hızını dört katına kadar ulaştıran düşük voltajlı hızlı şarj teknolojisidir.

150W SUPERVOOC adaptör

Oppo aynı zamanda  adptörün ve şarj kablosunun güvenliğine değinerek potansiyel riskleri en aza indirdi. Aşırı ısınma olasılığını azaltarak korumayı artırmak için telefona toplamda 13 adet sıcaklık sensörü de yerleştirdi.

Oppo Teknoloji Bilimcisi Jeff Zhang, “Pil sağlığının bozulması gibi ortaya çıkan sorunlarla aktif olarak mücadele ederek ve kullanıcılara güvenli, verimli, akıllı, ve hızın ötesine geçen hızlı şarj çözümleri 240W SuperVooc, Type-C arayüzünde 24V/10A teknolojisi ile tasarlanmıştır. Üç adet şarj pompasına sahiptir ve el cihazlarına sağlanan güç 10V/24A’ya dönüştürülebilir. Mevcut cihaz özelliklerine uygundur ve aşağıdaki testlerde test edilmiştir. ısı dağılımı açısından optimum verimlilik ve gelişmiş güvenliği garanti eder. Ayrıca, pilin önde gelen deşarj oranı, donanımın maksimum 240W’ı desteklemesine izin verir” dedi.

Oppo’ya göre bu yeni teknoloji ile on dakikadan kısa bir sürede 4.500ma lik bir akıllı telefon bataryasını doldurmaya yeterli olacak. Bir telefonun bataryasını 240W şarj etme yeteneği ile bu teknoloji sayesinde Oppo hemen hemen tüm rakip akıllı telefonların önüne geçmiş oldu. Xiaomi, geçen yılki (2021) 200W demosu ile ikinci sırada yer almaktadır.

150W Supervooc şarj teknolojisi, yakın zamanda bir OnePlus telefonunda piyasaya sürüleceğini açıklandı.

Son Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir