Apple iPhone 12 Mini Detaylı İnceleme En Hızlı Minik

iPhone 12 Mini

iPhone 12 Mini, Apple’ın 2020’nin ikinci yarısında piyasaya sürdüğü dört iPhone 12 modelinin en küçük modelidir. iPhone 12 modelinin küçültülmüş versiyonu da diyebiliriz. Pil kapasitesiniz saymazsak neredeyse aynısı diyebiliriz.

2020 yılında alabileceğiniz en güçlü hızlı küçük telefonu iPhone 12 Mini’dir. A14 Bionik çipseti 5 nanometre, 6 çekirdek, 11.8 milyar transistör özellikleri ile gelmiş geçmiş en iyi yonga setine sahiptir. En hızlı işlemci ve kameraya sahip özellikleri ile rakipsizdir.

iPhone 12 Mini’nin ekranı yalnızca 5,4 inçtir ve Google’un küçük ekranlı piyasaya sürdüğü Pixel 4a’dan bile biraz daha küçüktür. Küçük ekranlı akıllı telefonlar daha çok büyük çerçevelerle piyasaya sürülürken iPhone 12 Minide bu sorun yoktur.  Daha büyük, daha pahalı iPhone 12 modelleriyle aynı minimum çerçeveye sahiptir. Buda iPhone 12 Miniyi en tercih edilecek model yapmaktadır. Küçük ekran seven bir kullanıcı olarak bu özellikler beni mutlu etmektedir.

Tasarım

 • Açılı kenarlara sahip iPhone 4’ü anımsatan tasarım
 • Birkaç nesil içindeki en küçük iPhone
 • Tek elde tutması ve kullanması kolay

Çoğu zamandır kullanıcıların şikayet ettiği büyük telefon istemeyenler için iyi bir şatış noktasıdır iPhone 12 Mini. Apple son zamanlarda müşteri isteklerine cevap veren adımlar atmaktadır. Fiyatından şikayet edenler için iPhone Se 2020 modelini çıkarmış ve başarılı olmuştur.

iPhone 12 Mini esasen iPhone 12 tasarımını yansıtır, ancak daha küçük bir gövdede, elinizde tutması ve tek elle kullanması daha kolaydır En önemlisi daha küçük boyuta rağmen telefon hala 5,4 inçlik büyük bir ekrana sahip olmayı başarıyor.

iPhone 12 Mini 131,5 x 64,2 x 7,4 mm boyutlarıyla uzun zamandır piyasaya sürülen en küçük iPhone’dur. Buna 2020’nin başlarında piyasaya sürülen iPhone SE de dahildir. Hem pahalı hissettiren hem de 135 gr. ağırlığı ile çok hafif bir telefondur. Cepte kullanıma çok uygun bir ölçüye sahiptir.

Bu sene sürülen 4 iPhone modeli içerisinde en alınabilir en mantıklı seçenek iPhone 12 Minidir. iPhone 12 mini, son iPhone nesillerinde gördüğümüzden daha düz kenarlara sahip. Yeni çıkan bir iPhone’da her zaman radikal bir değişiklik görmek isteriz fakat eski iPhone’ların görünümüne selam veren bu hareket herkesin zevkine göre olmayacaktır.

Telefon tutması ve tek el kullanılması gayet kolaydır. iPhone 12 ailesinin diğer üyeleri kadar kaliteli bir his veriyor. Genellikle üreticiler mini modellerine daha kalitesiz plastik ve malzeme kalitesi kullanırken iPhone 12 Minide bu durum yoktur ve alüminyum çerçeve de dahil olmak üzere iPhone 12 serisinin geri kalanında olduğu gibi aynı tasarım öğelerini ve malzeme kalitesini elde edebiliyorsunuz. Ceramic Shield ön yüzey, cam arka yüzey ve alüminyum tasarıma sahiptir.

iPhone 12 Mini Arka Tasarım

Telefonun arka paneli camdır. Bazı akıllı telefonlardaki cam gibi kayganlık hissetmez. Tabi kullanmaya başlandıkça arka camdaki parmak izlerine görmeye başlayacaksanız.

Güç düğmesi telefonun sağ tarafında, solda ise ses düğmeleri ve sessize al düğmesi vardır. Alt kenarda şarj için Lightning bağlantı noktası ve konektörün her iki yanında bir ızgaraya sahip stereo hoparlör yer alıyor.

iPhone 12 mini mavi, beyaz, kırmızı, yeşil veya siyah seçenekleri bulunmaktadır. MagSafe, telefonun arka tarafında, kılıflar, kablosuz şarj cihazları veya bir araba tutucusu gibi çeşitli aksesuarları bağlamanıza olanak tanıyan bir mıknatıstır.

iphone 12 Mini Renkleri

Ekran

 • Yeni Super Retina XDR OLED teknolojisi çok etkileyicidir.
 • 476 ppi
 • 120 Hz beklentimize rağmen hala 60 Hz ekrana sahiptir.

Tüm zamanların arasında en iyi ekrana sahip akıllı model iPhone serisi 12 serisidir.  Şirket ilk kez Super Retina XDR OLED teknolojisini tüm yeni iPhone’larına getirdi ve bu ekranla LCD arasında kalite olarak çok fark vardır.

5.4 inç ekranda çözünürlük 1080 x 2340 tır. iPhone 11’den çözünürlüğü daha yüksek ve keskinlik dikkat çekicidir. Bu çözünürlük inç başına 476 piksele kadar çıkıyor ve bir iPhone’da şimdiye kadar gördüğümüz en net ve en keskin ekrandır. Bu nedenle ekran iPhone 12 Pro veya Pro Max’ten daha küçük olsa da tartışmasız daha iyidir. Görüntü çok net ve parlaklıkta gayet iyidir. Parlaklık değeri 1200 cd/m²  nit dir ve çok iyi bir değerdir.

iphone 12 mini ekran

Ekran HDR10 uyumludur. Bu teknoloji ile kodlanmış içerik izlerken karanlık ve aydınlık alanlardaki farkları çok daha fazla ayrıntıyı fark edeceksiniz. Netflix veya iTunes gibi kaynaklardan video izlerken dikkat çekicidir, ancak aynı zamanda fotoğrafların ve diğer görüntülerin daha iyi göründüğü anlamına gelir.

Kamera

 • Arka kısımda iki adet 12MP lens bulunmaktadır.
 • 12MB öz çekim kamerası da gayet iyi.

Dğerlere bakarsak iPhone 12 Mini kamerası 11’e çok benzemektedir, iPhone 12 ile kameralar aynıdır. Yani daha küçük telefonla aynı kalitede fotoğraflar çekebileceksiniz.

F/1.6 diyafram açıklığına sahip 12MP standart açılı kamera ve 120°’lik  açıya sahip F/2.4 12MP ultra geniş açılı kamerası vardır. iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max’te olduğu gibi telefoto sensörü yoktur. Buda ağır işleri yapabilecek bir sensör olmadığından  yakınlaştırılmış fotoğraflarda etkileyici görünüm almayacağınız anlamına gelmektedir.

iPhone 12 Mini piyasadaki en iyi çekime sahip telefonlardan biridir. Yapılan çoğu test bunu doğrular niteliktedir.

iPhone 12 Mini Kamera

Düşük ışık performansı iPhone 11 modelinde F/1.8 diyafram açıklığı iPhone 12 Mini’de F/1.6 geliştirilirmiştir.  11’e göre düşük ışıkta çekilen fotoğraflarda ciddi bir fark gözlemekteyim.  Gece modunda fotoğraf çekerken telefonu 15 sn. sabit tutmanızı istiyor ve bunu yapabilirseniz harika fotoğraflar ürettiğini görüyoruz. Nesnelerin sabit kaldığı durumlarda sonuçlar iyi fakat evcil hayvan gibi haraketli bir resim çekecekseniz bu harika bir seçenek değildir.

Tamamen karanlıkta çekim yapıyorsanız Gece modu bile zorlanacaktır fakat karanlıkta çekim yaparken gün ışığında çekim yapar gibi hissettirmek için kameranın pozlamayı ne kadar aydınlattığından gerçekten etkileneceksiniz. Buda yeni işlemci ve yapay zekayı kullanmayı iOS’un ne kadar iyi yaptığına tanık olacaksınız.

Kameralar bazen yavaş bir dokunuş hissettirebilir fakat bu muhtemelen Apple’ın bazı çekimlerde otomatik olarak çalışan Smart HDR 3 teknolojisine bağlıdır. Bu, çektiğiniz şeyin öğelerini tanımlamak için yapay zeka kullanır ve belirli özellikleri veya alanları vurgulamak için pozlamayı optimize eder.

iPhone 12 Mini’de video çekim harikadır. Yeni A14 Bionic çipseti size harika sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır. Saniyede 24, 30, 60 kare hızında 4K kayıt yapabilir, ağır çekim özelliklerinin yanı sıra FULL HD kayıtta yapabilirsiniz.

Buradaki en büyük değişiklik, Dolby Vision HDR’nin piyasaya sürülmesidir ve testlerimizde kalitenin, çektiğimiz HDR olmayan kliplerden belirgin şekilde daha iyi olduğunu ve görüntülerin daha renkli ve ayrıntılı göründüğünü gördük. Tek başına iPhone 12 mini satın almak için bir neden olmasa da daha iyi video kalitesi isteyenler için sağlam bir güncellemedir.

Önçekim kamerası 12MP sensöre sahiptir ve bu, özçekimler ve görüntülü arama için kaliteden  daha fazlasına elde edeceksiniz. Kalitesi etkileyici ve Portre modu, ağır yük getiren 3D derinlik sensörü sayesinde fevkalade iyi çalışıyor. (Face ID’yi de çalıştıran bu sensör). Bokeh efekti ile muhteşem fotoğraflar çekebileceksiniz. Gece modu ön kamerada da gayet iyi çalışmaktadır.

Aşağıda paylaştığım videoda iPhone 11 ile iPhone 12 Mini’nin kamera testlerini göreceksiniz. Özellikle ışık kısmında ne kadar fark olduğunu göreceksiniz. iPhone 12 Mini harika fotoğraflar çekiyor. Piyasada rakibi yine 12 serisi olan modellerdir.

Özellikler ve Performans

 • 4 GB RAM ve en yeni Apple A14 yonga seti içerir
 • 64GB / 128GB / 256GB depolama seçeneği
 • 5G bağlantısı

iPhone 12 mini küçük olabilir, ancak çok güçlüdür. Apple’ın en son yonga seti A14 Bionic, iPhone 12 ailesinin geri kalanında bulacağınız işlemcinin aynısı ve Apple’ın bir telefon için ürettiği en güçlü işlemcidir. Akıllı telefon üreticileri arasında da en hızlı en güçlü yonga seti A14 Bionic’dir.

Apple A14 Bionic yonga seti 6 çekirdeğe sahip 64 bit, dünyada ilk defa 5 nanometre mimari ve 11,8 milyar transistöre sahip bir yonga setidir. Tamamen yenilenmiş bir grafik işlemciye, yüksek yapay zekaya düşük güç tüketimine sahiptir.

Klasik android kullanılan arkadaşların söylediği cimrilikten RAM bile koymuyor muhabbeti artık çok az konuşulur oldu. Yazılım mimarisi sayesinde çok güçlü işlemci düşük RAM ile iPhone’lar muhteşem çalışabilmektedir. iPhone 12 Mini  4 GB RAM vardır. Üst düzey video işleme veya benzeri için biraz daha fazla güce ihtiyacınız varsa, 12 Pro serisi 6 GB RAM içerir, ancak çoğu insan için 4 GB yeterlidir.

Sahip olduğumuz sorunlardan biri de yerleşik depolama: iPhone 12 mini için 64 GB, 128 GB veya 256 GB seçeneğiniz var. Daha fazlasına ihtiyacınız varsa, deneyimli bir kullanıcıysanız, 128 GB’tan başlayan ve 512 GB’a kadar uzanan bir iPhone 12 Pro’yu seçmeniz gerekir.

iPhone 12 Mini IP68 derecesi (30 dakikaya kadar maksimum 6 metre derinlik) koruma sağlamaktadır.

iPhone 12 Mini senelerdir uyguladığı ilk çıkış fiyatını korumak için kutudan kulaklık ve şarj aleti koymamıştır. Çok eleştirilen bu uygulamayı bende desteklemekteyim. 

iPhone 12 Minide kablosuz şarj özelliği bulunmakta zaten çoğu kullanıcı kablosuz şarjı kullanacaktır. Ayrıca denilen gibi şarj aleti ve kulaklıkla çok daha pahalı satın almaktansa ucuz ve şarj aletsiz satın almak daha iyidir.

Pil Ömrü

Apple iPhone 12 Mini modelinde diğer özelliklerini geliştirdiği gibi batarya kapasitesini de geliştirmiştir. 2227mAh’lik bataryası ile günde yoğun kullanımıyla akşam 10 da ömrünü yitirdiğine şahit olacaksınız.

Apple, iPhone 12 mini’nin 15 saate kadar video oynatma süresi ve 50 saat müzik çalma ömrü vardır. 4g kullanımında doğal olarak çok daha kısa sürede şarjınız bitecektir.

Apple, hızlı şarj teknolojisini burada iPhone 11’e göre geliştirdi ve artık 20W hızlı şarj desteğine sahipsiniz. iPhone 12 mini’nin yalnızca 30 dakika içinde sıfırdan% 60’a kadar şarj edebildiğini şahit olacaksınız.

Androidcilerin en çok eleştirdiği nokta “kutudan şarj aleti bile çıkmıyor bu ne para hırsı” tarzı şeyler duyabiliyorsunuz. Makalemizde bahsettiğim üzere fiyatı sabit kaldığı sürece hiçbir sorun teşkil etmiyor. Bu, Apple’ın atık miktarını azaltma misyonunun bir parçasıdır, bu nedenle kutuda yalnızca bir şarj kablosuna sahipsiniz. Sorun şu ki, kablo, daha önce bir iPhone’a sahip olanların çoğunda olmayan bir bağlayıcı olan USB-C’den Lightning’e bağlanıyor, bu nedenle kablolu şarjdan en iyi şekilde yararlanmak için büyük olasılıkla bir şarj cihazı almanız gerekecek.

Kablosuz şarj desteği olduğu için çok ta kablolu şarja ihticanız olacağını düşünmüyorum. Kablosuz Hızlı Şarj (15W) bir cihaz aldığınız sürece bir daha kablolu şarj etmeyeceksiniz.

iPhone 12 Mini Alınır mı?

Küçük bir iPhone istiyorsun

En son model bir Apple cihazı istiyorsanız bu ölçüler eşsizdir. Bir iPhone tercih edecekseniz ve daha küçük bir cihaz istiyorsanız, bu sizin için mükemmel bir seçenektir ve aynı zamanda piyasadaki en küçük hızlı ve en iyi kameraya sahip cihazdır.

5G konusunda heyecanlısınız

5G bağlantısından yararlanmak istiyorsanız, iPhone 12 mini bunu yapmak için ilk fırsatlarınızdan biridir. Yazma sırasında, 5G hala yeni ortaya çıkan bir teknolojidir ve ülkemizde şuan yoktur ancak mobil veri hızlarının geleceğine hazırsanız, geleceğe hazır olmak için 12 mini satın almalısınız.

Bir iPhone 12 almanın en ucuz yolunu istiyorsunuz

İPhone 12 mini, iPhone 12 ailesinin en ucuz üyesidir, ancak “ucuz” bir iPhone gibi hissettirmez. Teknik özellikler ve deneyim iPhone SE’den (2020) çok daha iyi, bu nedenle iPhone 12’nin daha ucuz bir üyesinin peşindeyseniz bu modeli tercih edin.

Satın almayın eğer …

Apple’ın en iyisine ihtiyacınız var

İPhone 12 Pro Max, bu telefon ailesinin tartışmasız en iyisidir ve üst düzey kameralarla en iyi teknik özellikleri ve bazı harika performansı istiyorsanız, iPhone 12 Pro ve Max modellerini tercih etmelisiniz. Fiyat daha yüksek olabilir ve fiziksel olarak çok daha büyük bir telefon olabilir fakat özellikleri için onlara yönelmelisiniz.

Üst düzey kablosuz şarja ihtiyacınız var

İPhone 12 mini’de kablosuz şarj, şirketin diğer modellerden daha yavaştır, bu nedenle telefonunuzu hızlı şarj etmek için kablo kullanmak istemiyorsanız, bunun yerine ailenin başka bir üyesini tercih edebilirsiniz.

Ucuz bir telefon arıyorsunuz

İPhone 12 mini, iPhone 12 ailesinin en ucuz üyesidir fakat 9999₺ fiyatı ile Türkiye şartlarına göre çok pahalıdır. Bütçenize uygun değilse 4400₺’den başlayan fiyatlarla iPhone Se 2020 modelini veya diğer Android cihazları tercih etmelisiniz.

iPhone 12 Mini Teknik Özellikleri 

Ekran Boyutu: 5.4  inç
Çözünürlük: 1080×2340 (FHD+) Piksel
Ekran Tipi: Super Retina XDR OLED
Yonga Seti: A14 Biyonik çip
Arka Kamera: 12 MP f /1.6 OIS 4K 60 FPS video kayıt
2. Arka Kamera: 12 MP f /2.4 Ekstra Geniş Açı (120°)
Ön Kamera: 12 MP ƒ/2.2 4K 60 FPS video kayıt
RAM :  4GB
Dahili Depolama: 64GB/ 128GB/ 256GB dahili depolama. Harici depolama yok.
Batarya: 2227 mAh batarya, 20W hızlı şarj 15W kablosuz şarj
Su ve Toz Dayanıklık: IP68 derecesi (30 dakikaya kadar maksimum 6 metre derinlik)
Ölçüleri: 131,5 x 64,2 x 7,4 mm
Ağırlık: 135 g
İşletim Sistemi: iOS 14
Renk Seçenekleri: Beyaz, Kırmızı, Mavi, Siyah, Yeşil (Mint)

Son Yazılar

Bir Yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir