Gelmiş Geçmiş En İyi 12 Animasyon Filmi

Animasyon Filmleri

Herhangi bir film türünde bir film izlememize rağmen animasyon filmleri genelde ilk izlediğimiz film türü olur. Diğer film türlerini izlemeden önce konuşan hayvanları izlediğine ve sizi hala heyecanlandırdığına bahse gireriz. Muhtemelen izlediğiniz ilk film bir animasyon filmiydi ya da televizyonda fare ile kedinin kavgası veya bir tavşanın hayatını anlatan çizgi filmdi.  Çocukların dikkatini oldukça çeken bu türdeki filmler yetişkinlerinde uğrak noktası haline geldi. Özellikle son yıllarda gelişen teknoloji ve CGI (bilgisayar üretimli imgeleme) kullanımı ile birlikte yapılan eşsiz kalitedeki animasyon filmleri ileri yaşlardaki ebeveynlerin de kalbini kazanmayı başarıyor.

Gelmiş Geçmiş En İyi Animasyon Filmleri

7 den 70 e hepimizin severek izlediği animasyon filmleri hayata farklı bir pencereden bakmamızı sağlıyor. Bu masum filmler gerçek dünyanın stresi, yorgunluğu ve kötü haberlerine karşı bir nebze de olsa tebessüm etmemize sebep olabiliyor. Bizde webtalist.com olarak sizlere, içerisinde birçok dalda Oscar kazanmış filminde bulunduğu harika bir liste hazırladık. Listemizi incelerken hem nostalji hem de yeni keşifleri bulacaksınız. Siz de listede olması gerektiğini düşündüğünüz animasyon filmini yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

12. İnanılmaz Aile – The Incredibles (2004)


IMDb Puanı: 8.0
Süre: 1 saat 55 dakika
Yönetmeni:
 Brad Kuş
Yazarlar:
 Brad Kuş
Seslendirenler: Craig T. Nelson, Samuel L. Jackson, Holly Hunter

Filmin Konusu
: Eski zamanların birinde büyük süper kahramanlardan biri olan Bob Parr, Mr. Incredible ismi ile tanınmakta. İnsanlara yardım eden onlara gelen kötülükleri engelleyen Bob Parr kendisini işlerden geri plana atar. Sabit ve özel olarak hazırlanan bir programa göre ailesiyle sakin bir hayat sürdürmeye başlar. Aradan 15 yıl gibi bir süre geçmesinin ardından çok özel bir görev alır. Fakat, işler sandığı üzere pek yolunda gitmez, Bob’un ailesi de kendilerini olayların içerisinde bulur. Tek Bob ve ailesi değil bir sürü masum olan insanda tehlikededir.

11. Sevimli Canavarlar – Monsters Inc (2001)

IMDb Puanı: 8.1
Süre: 1 saat 32 dakika
Yönetmeni:
 Pete Docter & David Silverman & Lee Unkrich
Yazarlar:
 Pete Docter, Jill Culton, Jeff Pidgeon
Seslendirenler: Billy Crystal, John Goodman, Mary Gibbs

Filmin Konusu
: İşte Toy Story animasyon filminin yapımcı ve yazarlarından bomba gibi bir animasyon daha. CGI teknolojisi ve disneyin ortak çalışması sonucu dördüncü pixar filmi. Canavarlar Dünyası adında kendilerine ait bir dünyada hayat bulan ve enerjilerini toplamak için bazı zamanlarda insanların ortamlara ortamlara girmek durumunda olan canavarların masalsı dünyasını konu ediniyor. Kötü niyetli olmayan tuhaf yaratıklar. Komedi animasyonları kategorisinde mükemmel bir yapıt.

10. Arabalar – Cars (2006)

IMDb Puanı: 7.2
Süre: 1 saat 57 dakika
Yönetmeni:
 John Lasseter & Joe Ranft
Yazarlar:
 John Lasseter, Joe Ranft, Jorgen Klubien
Seslendirenler: Owen Wilson, Bonnie Hunt, Paul Newman

Filmin Konusu
: Lightning McQueen başarı kelimesine adapte olmuş bir yarış arabasıdır. Beklenmeyen bir zamanda kendisini 66 otoyolu üzerinde oldukça sessiz ve de sakin bir kasaba içerisinde bulur. Yaşamının bir finiş çizgisinden ibaret olmadığını ve her şeyin bir yolculuk olduğunu anlar. Ülkeyi baştan sona Piston Kupası Şampiyonası için gezen Lightning McQueen, kasabadaki sıra dışı karakterleri tanımaya başlar

9. Kung Fu Panda (2008)

IMDb Puanı: 7.6
Süre: 1 saat 32 dakika
Yönetmeni:
 Mark Osborne & John Stevenson
Yazarlar:
 Jonathan Aibel, Glenn Berger, Ethan Reiff
Seslendirenler: Jack Black, Ian McShane, Angelina Jolie

Filmin Konusu
: Panda Cinsi olan ayı Po, antik zamandaki Çin’in  barış vadisi isimli kenar bir restoranda garson pozisyonunda çalışmakta. Kung fu sanatına hayrandır fakat kendisi oldukça hantal ve şekli biçimsiz olduğundan kung fu yapmayı bir türlü başaramaz. Ayı Po’nun başlıca özelliklerinden biri ise oldukça fazla tembel olmasıdır.

8. Ejderhanı Nasıl Eğitirsin  (2010)

IMDb Puanı: 8.1
Süre: 1 saat 38 dakika
Yönetmeni:
 Dekan DeBlois Chris & Sanders
Yazarlar:
 William Davies, Dean DeBlois, Chris Sanders
Seslendirenler: Jay Baruchel, Gerard Butler, Christopher Mintz-Plasse

Filmin Konusu
: Cressida Cowell a ait  romandan esinlenerek oluşturulan bu animasyon filmi, iri gövdeli Vikinglerin de de oldukça vahşi ejderhaların masalsı dünyalarını anlatıyor.

7.Oyuncak Hikayesi 3 – Tom Story 3 (2010)

IMDb Puanı: 8.3
Süre: 1 saat 43 dakika
Yönetmeni:
 Lee Unkrich
Yazarlar:
 John Lasseter, Andrew Stanton, Lee Unkrich
Seslendirenler: Tom Hanks, Tim Allen, Joan Cusack

Filmin Konusu
: Woody ve Buzz adındaki karakterler, kendilerinin sahibi olan Andy’nin bir gün büyüyeceğini kabul etmişlerdir. Peki ya an geldiğinde neler yapacaklar ? İzleyicisini severek takip ettiren serinin üçüncüsünde Andy, üniversiteli olmak için hazırlanmaktadır. Ondan ayrılmayan oyuncakları sonlarının ne olacağı belli olmaması sebebi ile endişelidirler.

6. Kayıp Balık Nemo – Finding Nemo (2003)

IMDb Puanı: 8.2
Süre: 1 saat 40 dakika
Yönetmeni:
 Andrew Adamson & Vicky Jenson
Yazarlar:
 Andrew Stanton, Bob Peterson, David Reynolds
Seslendirenler: Albert Brooks, Ellen DeGeneres, Alexander Gould

Filmin Konusu
: Balık Nemo Doğarken annesini kaybettikten sonra babası tarafından büyütülmektedir. Okul zamanı geldiğinde babasından sıkılmaya başlar. Yüzgeçlerinden biri küçük olduğundan dolayı babası ona okyanusta yüzmeyi yasak etmiştir. Günlerden bir gün balık nemo, okyanus içinde yüzebileceğini su yüzeyinde duran bir şeye dokunabileceğini düşünür ve sonrasında kendisini aniden bir insanın elinde bulur.

5. Şrek – Shrek (2001)

IMDb Puanı: 7.9
Süre: 1 saat 30 dakika
Yönetmeni:
 Andrew Adamson & Vicky Jenson
Yazarlar:
 William Steig, Ted Elliott, Terry Rossio
Seslendirenler: Mike Myers, Eddie Murphy, Cameron Diaz

Filmin Konusu
: Dev ve çirkin görüntüsü olan yeşil bir canavar karakteri olan Shrek, oldukça mutlu ve kendi halinde bir hayat yaşamaktadır. Çamur banyosu yapmak, kendi bölgesinde yaşamak fazlaca onu mutlu etmektedir. Fakat etrafındakiler ve hatta kendi ailesi bile Shrek in çirkin görünümüne ve de pis olan kokusuna dayanamamaktadır. Ancak tüm bunlar olurken onun kendine olan özgüveni tam yüksektir ve hiç bir negatif durum moralini bozmaz.

4. Buz Devri – Ice Age (2002)

IMDb Puanı: 7.5
Süre: 1 saat 21 dakika
Yönetmeni:
 Chris Wedge & Carlos Saldanha
Yazarlar:
 Michael J. Wilson, Michael Berg, Peter Ackerman
Seslendirenler: Edward Asner, Jordan Nagai, John Ratzenberger

Filmin Konusu
: Tam 20 bin yıl önce. Dünyanın en mükemmel ve oldukça da tehlikeli zamanları. Buzul çağın başlangıcı. Dev yaratıklar ve küçük olanlardan bir bölümü soğuk havadan ve şartlardan korunabilmek için sıcağa yani güneye göç etmek zorundadırlar. Bu ekibe katılmak istemeyen iki tanesi var. Bunlar işlerini kendi bildikleri gibi halletmeyi seven biri avare mamut “manfred” diğeri ise hiç bir şey yapmadan yaşayan tembel “sid”.

3. Ratatuy – Ratatouille (2007)

IMDb Puanı: 8.1
Süre: 1 saat 51 dakika
Yönetmeni:
 Brad Bird & Jan Pinkava
Yazarlar:
 Brad Bird, Jan Pinkava, Jim Capobianco
Seslendirenler: Edward Asner, Jordan Nagai, John Ratzenberger

Filmin Konusu
: Adı “Ramy” olan bir farenin, ailesinin tüm istememesi ve bir farenin başarması imkansız olan ünlü bir Fransa aşçısı olma hayalini anlatan komedi dolu animasyon filmi. Konusunda Ramy kendisini Paris te kanalizasyonda, yemek yapma ustası “Auguste Gusteau” sayesinde ünlü olan bir restoranın alt bölümünde bulur.

2. Yukarı Bak – UP (2009)


IMDb Puanı: 8.3
Süre: 1 saat 36 dakika
Yönetmeni:
 Pete Docter & Bob Peterson
Yazarlar:
 Pete Docter, Bob Peterson, Tom McCarthy
Seslendirenler: Edward Asner, Jordan Nagai, John Ratzenberger

Filmin Konusu
: Bütün hayatını hayalini kurduğu ve en çok yaşamak istediği macera yolculuğunu gerçekleştirmek adına yaşadığı evine yüzlerce balon bağlayarak Güney Amerika mükemmel ve komedi dolu yolculuğunu konu edinen balon satarak yaşayan 78 yaşında olan “Carl Fredricksen”ın başından geçenleri izleyeceğiniz müthiş bir yapıt.

1. Vol-İ – WALL-E (2008)

IMDb Puanı: 8.4
Süre: 1 saat 38 dakika
Yönetmeni:
 Andrew Stanton
Yazarlar:
 Andrew Stanton, Pete Docter, Jim Reardon
Seslendirenler: Ben Burtt (ses) Elissa Şövalye (ses) Jeff Garlin (ses)

Filmin Konusu
: Dünyayı terk ederek insanlar tarafından unutulduktan sonra, uzun yıllar boyunca yalnız başına yaşamakta olan ve programlandığı işle (çöpleri ayrıştırmayla) uğraşmakta olan WALL-E isimli robot, bir gün EVE adlı güzel bir arama işi ile uğraşan robot ile karşılaşır ve monoton ilerleyen hayatı bir anda değişir. Film; bu iki robotun uzaydan dünyaya gelişen yolculuğundaki hikayesini konu edinmektedir.

Son Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir