Gelmiş Geçmiş En İyi 12 Uzay Filmi

en iyi uzay filmleri

İnsanoğlunun en büyük meraklarından biri olan uzayı konu alan filmleri incelediğimiz yazımıza hoş geldiniz. Bu konuya dahil olan beyazperde eserlerinde genellikle uzayın derinliklerindeki gizemleri çözmek, farklı türlerin varlıklarını keşfedebilmek, yaşam koşullarını değerlendirmek gibi türlü görevlerle uzaya seyahat eden ekiplerin veya uzaydan dünyayı keşfe gelen diğer türlerin konu edildiği söylemek mümkün. Çok ilgi gören bilim-kurgu, macera türündeki filmler arasında geniş bir yer tutan uzay filmleri şaşkınlık uyandıran efektleri, ilginç senaryoları ve başarılı oyunculuklarıyla seyirden büyük alkış almayı başarıyor.

En İyi Uzay Filmleri Listesi

Bilim-kurgu filmleri arasında merak uyandıran konularıyla öne çıkan uzay filmleri kategorinin en sevilenleri olurken her yaş grubundan izleyiciyi de ekran başına kilitliyor. Yer yer gerilim, korku gibi ögeler barındıran uzay filmlerinden tutun da uzaydan dünyayı ziyarete gelmiş sempatik uzaylıları konu alan komedi filmlerine kadar çok sayıda uzay konulu film bulmak mümkün. En iyi uzay filmleri listemizde yer verdiğimiz filmleri türün en iyileri ve seyirci beğenisi yüksek olan eserler arasından seçerek sizler için derledik. IMDb puanı, yayın tarih, filmin süresi, oyuncu kadrosu ve önemli ayrıntılarla birlikte fragmana da yer verdiğimiz yazımızı beğeneceğinizden eminiz.

Detaylı liste için uzay filmleri sayfasına da göz atabilirsiniz.

İşte en iyi uzay filmleri listemiz:

12. Dünyalar Savaşı – War of the Worlds (2005)

Oyuncular: Tom Cruise, Dakota Fanning, Tim Robbins
IMDb Puanı: 6.5
Süre: 1 saat 56 dakika

War of the Worlds konusu: Steven Spielberg tarafından yönetilen ve büyük bütçesiyle çok konuşulan uzay filmlerinden biri olan War of the Worlds dünyanın uzaylılar tarafından ele geçirilmesini konu alıyor.   Kahramanızım Ray Ferrier, ailesinin geçimini sağlamak zorunda olan ve hayatını son derece sıradan bir şekilde geçiren bir aile babasıdır. Uzaylıların dünyaya gelip insanlığın başına büyük bir bela olmasıyla herkesin hayatında önemli değişiklikler olur. Ferrier’in amacı değişmese de hayatı değişecektir…

11. Yıldızlara Doğru – Ad Astra (2019)

Oyuncular: Brad Pitt, Tommy Lee Jones, Ruth Negga
IMDb Puanı: 6.5
Süre: 2 saat 3 dakika

Ad Astra konusu: Yakın tarihli bir uzay filmi olan as Astra yönetmen James Gray’in imzasını taşıyor. Film, astronot olan Roy McBride’ın bir uzay seyahatini konu alıyor. Babası da kendisi gibi bir astronot olan Roy, 20 yıl önce görev sırasında kaybolan babasını bulmak için güneş sisteminin de dışına doğru bir uzay yolculuğu yapmak durumundadır. Bu yolculuk genç astronotun büyük gizemlerin arkasındaki gerçeklere ulaşmasını da sağlayacaktır.

10. I Am Mother (2019)

Oyuncular: Rose Byrne, Maddie Lenton, Luke Hawker
IMDb Puanı: 6.7
Süre: 1 saat 53 dakika

I Am Mother konusu: Hayatı boyunca kendisine bir robotun annelik yaptığı genç kız, büyüdükçe Anne adındaki robot tarafından bir amacı olduğu konusunda da bilgilendirilmektedir. Büyük bir üste bu robot ve kızdan başka kimsenin olmadığı son derece rutin bir hayat süren ikili, soyu tükenen insan ırkını yeniden canlandırma temellerine riayet etmektedir. Üsse gelen yaralı bir kadın, dış dünya ile kurulan ilk temas olur. Genç kız, inandıklarıyla ihtimaller arasında büyük bir bocalamanın içine düşecektir. Annenin bu konudaki tek görevi ise genç kızın sorgulamadan itaat etmesini sağlamak olacaktır.

9. Uzay YolcularıPassengers (2016)

Oyuncular: Jennifer Lawrence, Chris Pratt, Michael Sheen
IMDb Puanı: 7.0
Süre: 1 saat 56 dakika

Passengers konususu: Bir uzay gemisinde bulunan insanlar dünyadaki uygunsuz atmosferin sona ereceği zaman uyanmak üzere programlanarak uyutulmuşlardır. Bu uzay yolcuları arasında bulunan Jim Preston, uykusundan erken uyanmıştır. Tek başına, hep aynı manzara ve hep aynı rutinle yaşamaktan usanan adam, kendisine arkadaşlık edecek bir başka kişiyi daha uyandırmaya karar verdiğinde tercihi yazar olan Aurora adındaki bir kadın yolcu olur. Henüz diğer insanların uyanmasına 100 yıl olması, bu ikiliyi giderek birbirine yaklaştıracaktır. Ta ki Aurora’nın neden uyandığını öğrendiği ana kadar…

8. Yerçekimi – Gravity (2013)

Oyuncular: Sandra Bullock, George Clooney, Ed Harris
IMDb Puanı: 7.7
Süre: 1 saat 31 dakika

Gravity konusu: Başarılı bir mühendis olan Dr. Ryan Stone, tecrübeli astronot Matt Kowalsky’nin ekibiyle birlikte bir uzay yolculuğuna katılır. Keşif yürüyüşüne çıktıkları sırada planlanamayan bir şey yaşanır ve fark edemedikleri bir cisim, uzay mekiğinin parçalanmasına neden olur. Uzay boşluğunda yalnız başlarına kalan bu iki insanın panikten sıyrılıp eve dönmek için bir yol bulabilmeleri; üstelik bunu oksijenleri bitmeden gerçekleştirebilmeleri gerekiyor…

7. Edge of Tomorrow (2014)

Oyuncular: Tom Cruise, Emily Blunt, Bill Paxton
IMDb Puanı: 7.9
Süre: 1 saat 53 dakika

Edge of Tomorrow konusu: Uzaylı birliği tarafından ele geçirilen bir dünya… Büyük şehirlerin birer birer yok edildiği, insanların ölüm zamanlarını bekledikleri bir ortam. Yeryüzündeki tüm orduların güçlerini birleştirmesini gerektiren bu işgal, daha önce yaşanan tüm savaşlardan daha zorlu olacaktır. Ordular ve yönetenlerin, uzaylı istilacıların silah gücü yanında telepatik iletişimleriyle mücadele etmesi gerekmektedir. Tecrübesiz bir asker olan Cage, sahaya çıkar çıkmaz öldürülenlerin başında gelir. Ancak zaman döngüsüne takıldığı için her gün aynı şeyi yeniden yaşayarak savaşı defalarca deneyimleyen genç adam bu savaşı kazanmak için en büyük umut olacaktır.

6. Marslı – The Martian (2015)

Oyuncular: Matt Damon, Jessica Chastain, Kristen Wiig
IMDb Puanı: 8.0
Süre: 2 saat 24 dakika

The Martian konusu: Bilim-kurgu filmlerinin başarılı yönetmeni Ridley Scott’ın imzasını taşıyan film, aynı adı taşıyan kitaptan uyarlanan senaryosuyla çok beğenilen örneklerden. Mars’ta gerçekleştirilen bir operasyon sürecinde, öldüğü düşünülerek geride bırakılan Mark Watney, bu gezegende tek başına kalmıştır. Tüm becerilerini ve imkanlarını bir araya getirerek hayatta kalmaya çalışan, bu arada da dünyayla bağlantı kurmaya çalışan astronotu çok zorlu bir mücadele beklemektedir.

5. Solaris (1972)

Oyuncular: Natalya Bondarchuk, Donatas Banionis, Jüri Järvet
IMDb Puanı: 8.1
Süre: 2 saat 47 dakika

Solaris konusu: Rus yapımı kült filmlerden biri olan Solaris, kendine ait bir bilince sahip olan solaris adlı gezegeni konu alıyor. Solaris’i ziyaret eden canlıların bilincine de müdahale edebilen manipülatör gezegen insan hafızalarını somutlaştırma gücüne sahiptir. Araştırma yapmak için görevlendirilen ekip bu bilincin elinde oyuncak olmaktan kurtulmayı başarıp gizemi açığa çıkarabilmek için insanüstü güç harcamak zorundadır…

4. 2001: A Space Odyssey (1968)

Oyuncular: Keir Dullea, Gary Lockwood, William Sylvester
IMDb Puanı: 8.3
Süre: 2 saat 29 dakika

2001: A Space Odyssey konusu: Ünlü yönetmen Stanley Kubrick’in imzasını taşıyan ve en eski uzay filmlerinden biri olan 2001: A Space Odyssey, primatlar döneminde başlıyor. Bir grup primatın yanında aniden ortaya çıkan bir taş, onların aletle tanışmasına vesile olur ve evrimin başlangıcını sağlar. Aradan milyonlarca yıl geçmiş, yıl 2001 olmuştur. Uzayda seyreden bir uzay gemisi aynı taşa rastlar, gelen sinyaller Jupiter’i işaret etmektedir. Uzun süren bir çalışmanın ardından yapay zekaya sahip bir bilgisayarın da bulunduğu uzay gemisi Jupiter’e doğru sefere çıkar. Çok fazla alt metinle izleyiciye derin bir bakış açısı kazandırmayı da hedefleyen film, yapım yılına göre değerlendirilmesi gereken önemli bir yapıt.

3. Alien (1979)

Oyuncular: Kristen Stewart, Robert Pattinson, Billy Burke
IMDb Puanı: 8.4
Süre: 1 Saat 57 dakika

Alien konusu: Türk sinemalarında Yaratık adıyla yayınlanan film, ilkinin gösterdiği gişe başarısının ardından devam filmleriyle de izleyicinin bu ilgisine karşılık verdi. Hiç tanımadıkları bir gezegene inmek zorunda kalan uzay ekibi hiç bilmedikleri bir canlı formuyla karşı karşıya kalacak ve hayatta kalmaları resmen mucize olacaktır. Kategorinin en başarılı ve sevilen yönetmenlerinden biri olan Ridley Scott’ın yönettiği Alien, uzay filmleri listelerinde adı mutlaka olması gereken filmlerin de başında geliyor.

2. Yıldızlararası – Interstellar (2014)

Oyuncular: Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain
IMDb Puanı: 8.6
Süre: 2 saat 49 dakika

Interstellar konusu: Chistopher Nolan tarafından yönetilen filmin senaryosu da Chistopher ve Jonathan Nolan’ın iş birliğine dayanıyor. Yıldızlararası adıyla gösterime giren film, çiftçilik yapan bir adam olan Cooper’ı ekrana taşıyor. İki çocuğu olan Cooper, ailesini güvende tutmak için çaba harcarken çocuklara büyükbabaları sahip çıkmaktadır. Bilim insanı olarak çalıştığı günleri çok geride bırakan Cooper, karşısına yeniden insanlık için çalışma fırsatı çıktığında kendisine engel olamaz ve bu görev için yola çıkar.

1. Yıldız Savaşları – Star Wars (1977)

Oyuncular: Mark Hamill, Harrison Ford, Carrie Fisher
IMDb Puanı: 8.6
Süre: 2 saat 1 dakika

Star Wars konusu: Uzay filmleri konulu yapımlar arasında açık ara bilinen film serisi Star Wars, ilk gösterimin üzerinden yıllar geçmiş olsa da popülerliğini sürdürüyor. Yıllar içinde seriye yepyeni filmler eklenerek efsanenin devamı sağlanarak her jenerasyonun kendinden bir şeyler bulması sağlanan Star Wars filmleri, en beğenilen film serileri arasında öne çıkıyor. Prenses Leia’nın yolculuk yaptığı uzay gemisi, Yıldız Kruvazörü tarafından sıkıştırılmaktadır. İmparatorluk gemisindeki Lord Vader, prensesi ve peşinde olduğu planları almaya kararlıdır…

Son Yazılar

2 yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir