Instagram’da Takipçi Sayısı Arttırmanın 10 Yolu (Gerçek!)

Instagram bireyler ve markalar için ciddi bir pazarlama, satış, kitle ve ağ oluşturma aracı haline gelmiştir. Instagram’da takipçi sayısını arttırmanın en iyi yolu doğal organik takipçiler kazanmaktır. Sahte hesap takipçi satan onlarca araç bulunmakta ve bunlar sizin için hiç bir yararı bulunmamaktadır.

Instagram diğer sosyal ağlara göre markaların katılım oranı çok yüksektir. Instagram tüm sosyal ağlara göre en yüksek etkileşim oranına sahiptir. Iconosquare araştırmasına göre 110 iş kategorisinden 30.226 Instagram profilinin incelenmesi sonucu ;

Küresel olarak ortalama Instagram etkileşim oranı %4.7 küresel etkileşim oranı %34.37 ve erişimde katılımın ortalama %11.95 olduğu ortaya çıkmıştır.

Küresel katılım oranı: % 4,7
Küresel erişim oranı: % 34,37
Erişime küresel katılım: % 11,95
Günlük yayınlanan medya sayısı: 0.72

Katılım oranı: Tüm beğenileriniz, yorumlarınız ve kaydetmelerin, yayın sırasındaki takipçilerin sayısına bölünür.

Erişime katılım: Tüm beğenileriniz, yorumlarınız ve kaydetmeleriniz, yayının yapıldığı sırada yayınınızın erişim numarasına bölünür.

Erişim oranı:  Yayınınızı gören kişi sayısının takipçi sayınıza bölünmesiyle elde edilen oran.

Instagram’ın erişim oranı Facebook’a göre 58 kez daha fazla olduğu gözükmektir ve bu olağanüstü bir rakamdır. Markalar ve kişiler için en uygun pazarlama ve satış aracı kesinlikle Instagram’dır.

Her ay 1 milyar insan tarafından ve günlük 500 milyon hikaye paylaşılan bir ortamda olmak markaların ve kişilerin en önemli yeri olmalıdır. Takipçi kazanıp içeriğinizi paylaşmanız gereken en önemli sosyal ağ Instagram’dır.

Instagram’da takipçi sayısını arttırmak için yapacağınız çalışmanın stratejisini iyi planlamanız gerekmektedir. Instagram açıklama yazısını, hashtag’lerini, profiliniz ve daha fazlası için bu dikkat çekici fikirlere göz atın. Daha fazla takipçi ve daha fazla görünürlük ve katılım sağlamak için Instagram’da neler yayınlayıp neler yapmanız gerektiğini adım adım inceleyin.

1. Instagram Hesabınızı Optimize Edin

Instagram’da nasıl organik takipçi kazanmaya çalışanacağınızı anlatırken en önemli adımlardan birisi hesabınız tamamen optimize edilmesi lazım. Markanızın Instagram Profil sayfası anasayfanız gibi düşünün.

Hesabınızın profil kısmında resim yazılar, uygun bir kullanıcı adı ve profil resmi olmadan takipçileriniz size nasıl güvensin. Yaptığınız işi açıklayan bir yazı ve websitenizin linki olmalıdır. İlk önce takipçileriniz size güvenmelidir. Kullanıcı adı seçerken akılda kalıcı ve sayı ve özel harf içermemelidir. Sizi bulurken zorlanmamalılar.

Freedom mağazasın Instagram hesabını incelediğinizde websitesini iceren kullanıcı adı ne yaptığnı anlatan açıklama ve iletişim ve adres bilgileri içermektedir. Bu şekilde bir profil oluşturmanız faydalı olacaktır.

2. Düzenli İçerik Girin

Instagram hesabınızı açtınız ve düzenli içeri giriyorsunuz. Belli bir takipçi sayısına ulaştınız ve 1 ay içerik girmediniz. Yapılan en büyük hatalardan bir budur. Bence günde en fazla bir içerik girin. İster haftada 3 defa ister günde bir defa. Düzenli aralıklarla bıkmadan içerik paylaşmanız gereklidir.

Günde ikiden fazla paylaşım yapan instagram hesaplarını genelde siliyorum. Paylaşırken abartmayalım. Ne zaman paylaşmanız gerektiğini Instagram Insight kısmından inceleyerek en çok etkileşim aldığınız zamanı belirleyin. En çok etkileşim aldığınız zamanda paylaşımlarınızı yapınız.

3. Hashtag Oluştururken Yaratıcı Olun

Instagram’da paylaştığınız yazınızın açıklaması iyi olmalı ama en önemlisi tek kelimelik #hashtag kullanmanın ötesine geçmeniz lazım. Hashtag kullanırken komik, ironik ve aşırı olun fakat kesinlikle ve kesinlikle sıkıcı olmayın. Hashtag kullanırken aşırı yoğun kullanmayınız. İçeriğinize odaklı yaratıcı, ilgi çekici, nokta atışı bir hashtag seçmeniz gerekli.

4. Popüler Hashtaglere Katılın

Ağaç işleri ile uğraşan bir firmasınız ve ahşap işleme ile ilgili #ahsap gibi hashtag kullanmanız kitlenize ulaşmanız için çok önemlidir.  Daha fazla takipçiye ve markanızı daha geniş kitlelere ulaştırmanız için en popüler hashtagler kullanmanız çok faydalıdır.

Mesala bir dizi bölümü yayınlanıyor ve onunla alakalı kendi markanızı bağdaştıran bir içerik atabilir ve daha yüksek etkileşim alabilirsiniz.

5. Kendinize Özgün Instagram Tasarımınızı Oluşturun

Instagram profilinizde kendinize özgün tasarım önemlidir. Hint içecek markası Frooti, benzersiz bir görsel içerik stili geliştirdi ve bu markayı gören bir kişi herhangi bir yerde bu tasarımı tekrar gördüğünde bir daha unutmayacaktır. Markanızın bilinirliği ve güvenirliği için tasarım çok önemlidir.

6. Paylaşım Yazılarınızda Açıklayıcı Olun

Bir resim binlerce kelimeye eşittir fakat paylaşım açıklamalarında bir şeyler anlatmanız gerekmektedir. Instagram’da ünlü markalar etkileşimi arttırmak için resmin açıklamasında bir hikaye anlatımına yer vermektedir. Ürün satan bir marka iseniz ise de üretim aşamalarından kullandığınız içeriğe kadar bir çok detayı eğlenceli bir şekilde anlatabilirsiniz. Çok uzun olmamak kaydıyla ürünü açıklayan güzel bir açıklama girin. National Geographic dergisi instagramda açıklama kısmını çok iyi kullanmaktadır.

7. Daha Az Takipçiye Sahip Kişilere Reklam Verin 

Yapılan araştırmalara göre mikro influencer kişilere reklam vermek en yüksek geri dönüşü vermektedir. Hediyelik düğün nişan ürünleri satan bir markanız var ve 20 25 bin takipçiye sahip instagrammer bir bayana reklam vermeniz en iyi geri dönüşü sağlayacaktır. Milyonlarca takipçiye sahip bir kişiye vereceğiniz reklama göre daha çok verimli olacaktır. Daha az reklam bütçesi harcayıp daha çok satış yapacaksınız.

8. Yerel Olun

Paylaşımlarınızda bulunduğunuz ilde veya ilçeye ait mekanları etiket yapın. Bulunduğunuz ilin mekanlarını merak edip bakan kişiler sizin paylaştığınız içeriği görecek ve sizinle etkileşime girecektir. Sonuçta her marka milyonlarca kişiye hizmet vermiyor ve gerektiğinde yerel olmak işinize katkı sağlayacaktır.

9. Takipçilerinizi Dinleyin 

Ürün satıyorsunuz ve geri dönüşümler hakkında en ufak fikriniz yok mu? Takipçiler tarafından satın alınan ürünlerin şikayetlerini ya da olumlu yorumlarına cevap yazınız. Takipçileriniz den ürünle alakalı fotoğraflarını veya videolarını profilinizde paylaşmanız tüketici güveni açısından çok önemlidir. Olumsuz yorumlara üzülmeyin. Olumsuz yorumları cevaplayın ve neyi yanlış yaptığınızı görün.

10. Çekiliş Yapın

Bu yöntem en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Sayfanızı takip etmesi ve 3 kişiyi etiketlemesi karşılığında sattığınız bir veya fazla ürünü takipçilerinize çekiliş yaparak ücretsiz yollayın.

Burada en önemli şey hediyeyi gönderdikten sonra kazananları paylaşmalısınız. Çok fazla bu şekilde çekiliş oluyor fakat kimin kazandığı ürünün gidip gitmediği belli olmuyor.

8bin takipçili kaptan pengu hesabı çekiliş sayesinde 2bin gibi beğeni almıştır. Bu en uygun reklam metodur. Kesinlikle denemelisiniz.

Anlattığımız 10 yöntemi düzenli olarak uygularsanız sonunda istediğiniz takipçi sayısına ulaşacaksınız. Sabırlı olun düzenli içerik paylaşın ve kesinlikle sahte takipçi satın almayın.

Son Yazılar

Bir Yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir