Tüm Zamanların En İyi 25 Romantik Komedi Filmi

En İyi Romantik Komedi Filmleri

Mutlaka izlemeniz gereken tüm zamanların en iyi ve en popüler romantik komedi filmlerini sizler için liste haline getirdim. Bu harika listeyi sevgilisi eşiyle beraber izlemek isteyen sinemaseverlerin beğeneceğini düşünüyorum.

Eskiler bilir; romantik komedi filmi denince ilk akla gelen isimler Meg Ryan, Julia Roberts, Hugh Grant, Renée Zellweger, Sandra Bullock’tur. Milenyum öncesi nesil, beyazperde de çok güzel anılar bırakan romantik komedi filmlerini izleyerek büyümüştür. Listemi oluştururken en beğendiğim romantik komedi filmlerini IMDb puanlarına göre sıraladım. Listemizdeki tüm filmler 100 binin üzerinde oy olan zamanının en popüler filmleridir.

En İyi 25 Romantik Komedi Filmi

25. Bir Erkek 10 Günde Nasıl Kaybedilir – How to Lose a Guy in 10 Days (2003)

IMDb Puanı: 6.4/10 196.124
Yönetmen: Donald Petrie
Oyuncular: Kate Hudson, Matthew McConaughey, Adam Goldberg
Tür: Romantik, Komedi

Bir Erkek 10 Günde Nasıl Kaybedilir – How to Lose a Guy in 10 Days Konusu

Michele Alexander, Jeannie Long’un aynı isimli kitabından beyaz perdeye aktarılan film 116 dakika sürmektedir. Benjamin Barry reklam şirketinde çalışan çapkın bir adamdır. İlişkilerini bir günden fazla sürdürmeyen Ben patronuyla bir reklam kampanyasını almak için 10 gün sonra bir kadını kendini aşık etmesinin üzerine iddiaya girerler. Andie ise magazin dergisinde çalışan bir yazardır. Patronu bir gün Andie’ye Bir Erkek 10 Günde Nasıl Kaybedilir üzerine bir makale yazmasını ister. Birbirinden habersiz iddiaya giren Ben ve Andie’nin macerası bu şekilde başlar.

24. Kadın Aklı Erkek Aklı – The Ugly Truth (2009)

IMDb Puanı: 6.4/10 194.121
Yönetmen: Robert Luketic
Oyuncular: Katherine Heigl, Gerard Butler, Bree Turner
Tür: Romantik, Komedi

Kadın Aklı Erkek Aklı – The Ugly Truth Konusu

Yıllar önce benimde izlediğim bu eğlenceli romantik komedi filminde aksiyon filmlerden aşina olduğumuz Gerard Butler’a romantik filmlerin kraliçesi Katherine Heighl eşlik etmektedir. Abby kendine bir sevgili bulma dışında diğer sorunları çözen bir program yapımcısıdır. Programının reytingleri düşünce işe yeni alınan Mike ile birlikte çalışmak zorundadır. Mike erkeklerin hakkında ipuçları veren bir program yapınca reytingler aniden yükseliş göstermiştir. Mike ise çapkın, erkeklerin tek istediği çirkin gerçeğin yataktan geçtiğini savunan bir adamdır. Abby ise tam bir romantik, karşısındaki erkekten çok detaylı şeyler istemektedir. Abby komşusu cerrah olan bir adam ilgi göstermekte fakat başarısız olmaktadır. Bu konuda Mike’tan yardım ister ve olaylar bu şekilde gerçekleşir.

23. Arkadaştan Öte – Friends with Benefits (2011)

IMDb Puanı: 6.5/10 323.655
Yönetmen: Will Gluck
Oyuncular: Mila Kunis, Justin Timberlake, Patricia Clarkson
Tür: Romantik, Komedi

Arkadaştan Öte – Friends with Benefits Konusu

New York’ta yaşayan bir insan kaynakları sorumlusu Jamie (Mila Kunis) Los Angeles’ta çalışan yetenekli bir sanat yönetmeni Dylan’ı ( Justin Timberlake) New York’a bir iş için yerleşmesi için ikna eder. Bu iki kişi tanışarak arkadaş olurlar. Aşk ve ilişkilerden çok canı yanan bu ikili bağlanmanın olmadığı sadece seks içerikli bir arkadaşlık kurmaya karar verirler. Tabi sadece bu tarz ilişki duygular olmadan yürüyebilir mi bu keyifli filmde şahit olacaksınız.

22. Mesajınız Var – You’ve Got Mail (1998)

IMDb Puanı: 6.6/10 181.802
Yönetmen: Nancy Meyers
Oyuncular: Tom Hanks, Meg Ryan, Greg Kinnear
Tür: DramRomantik, Komedi

Mesajınız Var – You’ve Got Mail Konusu

Ülkemizde 1999 yılında beyazperde de gösterime giren Mesajınız Var filmi 1940 yılında gösterime Köşedeki Dükkan isimli filmin yeninden çekilmiş halidir. Joe Fox (Tom Hanks) kitap marketleri zinciri zengini bir patrondur.Küçük bir kitapçı dükkanı sahibi Kathleen Kelly (Meg Ryan) bu zincire karşı ayakta durmaya çalışmaktadır. Bu iki insan internetin ilk çıktığı dönemlerde chat uygulaması sayesinde tanışır ve olaylar bu şekilde gelişmeye başlar. Bu sevimli filmi izlemenizi tavsiye ederim.

21. Aşkta Herşey Mümkün – Something’s Gotta Give (2003)

IMDb Puanı: 6.7/10 105.751
Yönetmen: Nancy Meyers
Oyuncular: Jack Nicholson, Diane Keaton, Keanu Reeves
Tür: DramRomantik, Komedi

Aşkta Herşey Mümkün – Something’s Gotta Give Konusu

Altmışlarındaki Harry Sanborn (Jack Nicholson) gençlerle gönül eğlendiren müzik piyasası kurdudur. Yeni kız arkadaşı Marin ile Marin’in annesinin yazlığına giderler ve orada Marin’in annesine yakalanır ve o esnada kalp krizi geçirir. Marin’in annesi Erica kızının bu adamla ilişki yaşamasını hiç istemez. Birbiriyle hiç anlaşamayan Harry ve Erica kalp krizinden dolayı bir hafta zaman geçirmek zorunda kalırlar ve yavaşça birbirlerine ısınmaya başlarlar.

20. Bridget Jones’un Günlüğü – Bridget Jones’s Diary (2001)

IMDb Puanı: 6.7/10 211.800
Yönetmen: Sharon Maguire
Oyuncular: Renée Zellweger, Colin Firth, Hugh Grant
Tür: DramRomantik, Komedi

Bridget Jones’un Günlüğü – Bridget Jones’s Diary Konusu

Bridget Jones’un Günlüğü, Helen Fielding’in aynı adlı romanından Sharon Maguire tarafından beyazperdeye aktarılmış İngiliz yapımı film 107 dakika sürmektedir. 32 yaşındaki Bridget Jones aklındaki kişiyi bir türlü bulamamıştır. Doğru kişiyi seçmesi için her detayı anlattığı bir günlük tutmaya başlayan Bridget kendisine aşık iki kişinin arasında kalmıştır. Birisi dürüst ve doğru seçimleri öne çıkan diğeri ise üçkağıtçı fakat çekicidir. İkisinin arasında kalan Bridget’ın kimi seçeceğini izleyerek şahit olun.

19. Sen Uyurken – While You Were Sleeping (1995)

IMDb Puanı: 6.7/10 86.106
Yönetmen: Jon Turteltaub
Oyuncular: Sandra Bullock, Bill Pullman, Peter Gallagher
Tür: DramRomantik, Komedi

Sen Uyurken – While You Were Sleeping Konusu

Genç güzel bir bayan olan Lucy Peter ile her sabah metroda karşılaşır ve Lucy platonik olarak Peter’dan hoşlanmaktadır. Peter bir gün metroda raylara düşmüştür ve onu kurtaran Lucy’dir. Komaya giren Peter hastaneye kaldırılır ve Lucy Peter’in ailesine kendisini nişanlısı olarak tanıtır. Bu yalanı sürdüren Lucy, Peter’in kardeşinin gelmesiyle işler karışır ve Lucy Peter’in kardeşiyle birbirlerine aşık olurlar.

18. Sevginin Bağladıkları – Sleepless in Seattle (1993)

IMDb Puanı: 6.8/10 148.978
Yönetmen: Nora Ephron
Oyuncular: Tom Hanks, Meg Ryan, Ross Malinger
Tür: DramRomantik, Komedi

Sevginin Bağladıkları – Sleepless in Seattle Konusu

Eşini kaybeden Sam Baldwin oğlu oğlu Jonah ile Seattle’a taşınarak yaşadığı bu acı durumdan biraz olsa da uzak durmak isterler. Bir gün Sam oğlununda teşvikiyle bir talk show programını arar ve canlı yayında kaybettiği eşini ne kadar özlediğini anlatır. Sam’in hikayesini dinleyen bir çok kadın ona aşık olur bunlardan biride Annie’dir. Annie bir gün Sam’e mektup yazar ve mektubu oğlu Sam açar ve babasının bir sevgili bulması için uğraşır

17. Tatil – The Holiday (2006)

IMDb Puanı: 6.9/10 226.169
Yönetmen: Nancy Meyers
Oyuncular: Kate Winslet, Cameron Diaz, Jude Law
Tür: Romantik, Komedi

Tatil – The Holiday Konusu

Kadınlar Ne İster? ve Aşkta Her Şey Mümkün filmlerinin yazarı olan Nancy Meyers tarafından yazılıp yönetilen Tatil 136 dakika sürmektedir. Iris Simpkins Londra’da yaşayan bir köşe yazarıdır ve meslektaşı Jasper Bloom’a aşıktır. Jasper’ın evlenmek üzere olduğunu haberini alan Iris’in dünyası başına yıkılmıştır. Melekler şehri Los Angeles’ta yaşayan Amanda Woods ise sevgilisinden yeni ayrılmıştır ve kader bu ikiliyi tanıştırır. Her şeyi geride bırakıp yaşadıkları evi bir internet sitesi aracılığıyla takas etmek isterler ve güzel hikayemiz burada başlar.

16. Kaza Kurşunu – Knocked Up (2007)

IMDb Puanı: 6.9/10 337.152
Yönetmen: Judd Apatow
Oyuncular: Seth Rogen, Katherine Heigl, Paul Rudd
Tür: Romantik, Komedi

Kaza Kurşunu – Knocked Up Konusu

2 kez izlediğim Kaza Kurşunu komedi filmlerinden aşina olduğumuz Seth Rogen başrolde oynuyor. Bir televizyonda çalışan güzeller güzeli Alison Scott (Katherine Heigl) ablası Debbie ile bir gece kulübüne eğlenmeye giderler. Orada ilişki yaşayacağı bir adam arar ve keş, vurdumduymaz, işsiz Ben Stone ile tanışır ve onu evine çağırır. İkiside sarhoş olduğundan korumasız bir şekilde ilişkiye girerler. Alison sabah kalktığında Ben’i beğenmez ve ondan kurtulmak ister. 8 hafta sonra hamile kaldığını anlayan Alison işsiz bir adam ile hayat kurmak durumunda kalır.

15. Özel Bir Kadın – Pretty Woman (1990)

IMDb Puanı: 7.0/10 268.289
Yönetmen: Garry Marshall
Oyuncular: Richard Gere, Julia Roberts, Jason Alexander
Tür: Romantik, Komedi

Başka Söze Gerek Yok – Enough Said Konusu

Bu filmi izleyip de Julia Roberts’a hayran olmayan kalmamıştır. Filmdeki o naif, sevimli halleri herkesi büyülemiştir. Çok zengin bir iş adamı olan Edward bu şaşalı hayattan sıkılmıştır sahte samimi olmayan şeyler onu çok rahatsız etmeye başlamıştır. Bir gün sokakta gezerken gördüğü şirin sosyetik hayat kadını Vivian ile tanışır ve o akşamı birlikte geçirir. Sonra ona bir teklif sunar 1 hafta sevgili yaşama karşılığında para teklif eder ve Vivian kabul eder. Bu bir hafta ikisinin hayatında ciddi değişimlere yol açar.

14. Bir Erkek Hakkında – About a Boy (2002)

IMDb Puanı: 7.1/10 164.825
Yönetmen: Chris Weitz, Paul Weitz
Oyuncular: Hugh Grant, Nicholas Hoult, Toni Collette
Tür: Dram, Romantik, Komedi

Bir Erkek Hakkında – About a Boy Konusu

Bir erkek hakkında Nick Hornby tarafından aynı isimli roman 1998 yılında yazılmıştır. Chris Weitz ve Paul Weitz tarafından beyazperdeye aktarılan film 101 dakika sürmektedir. Londra’da yaşayan zengin hiçbir iş yapmayan günübirlik yaşayan Will, boşanmış anne babaların toplantılarını giderek çapkınlık yapmak istemektedir. Bu toplantılarda çocuk sahibi boşanmış bir adam olarak tanıtan Will Marcus adında bir çocukla tanışır ve bu çocukla çok samimi bir arkadaşlık başlar.

13. Dört Nikah Bir Cenaze – Four Weddings and a Funeral (1994)

IMDb Puanı: 7.1/10 130.388
Yönetmen: Mike Newell
Oyuncular: Hugh Grant, Andie MacDowell, James Fleet
Tür: Dram, Romantik, Komedi

Dört Nikah Bir Cenaze – Four Weddings and a Funeral Konusu

Charles adında bir çapkın sadece kızlarla gönül eğlendiren bir tiptir. Bir gün arkadaşının düğününde hayatının kadınına aşık olunca hiç beklemediği bir durumun içinde kendini bulur. İngiliz Charles Amerikan Carrie’ye aşık olur ve çapkınlığına söz getirmemek için bir türlü Carrie’ye açılamaz. Bu tanışmadan sonra bir cenaze ve üç düğünde daha görüşen ikili bir türlü birbirlerine açılamaz. Mike Newell imzalı film romantik komedi filmlerinin değişilmezi yakışıklı oyuncu Hugh Grant’a güzelliğinin zirvesindeki Andie MacDowell eşlik etmektedir.

12. Ah Mary Vah Mary – There’s Something About Mary (1998)

IMDb Puanı: 7.1/10 279.107
Yönetmen: Bobby Farrelly, Peter Farrelly
Oyuncular: Cameron Diaz, Matt Dillon, Ben Stiller
Tür: KomediRomantik

Ah Mary Vah Mary – There’s Something About Mary Konusu

Ted Stroehmann tam bir loser karakterdir. Bu zavallı adamın hayatında bir kere şans yüzüne gülmüş ve okulun en güzel kızı Mary Jenson ile mezuniyet gecesine gitmeyi teklif etmiş ve kabul görmüştür. O geceye bir fermuar faciası sonucu Ted mezuniyet balosuna Mary ile katılamamıştır.

Ted aradan geçen 12 yıl olmasına rağmen Mary’i unutamamış ve peşine bir dedektif tutmuştur. Tuttuğu dedektifte Mary’e aşık olmuş ve Ted’e yalan konuşmaktadır. Bu şekilde birbirinden komik olaylar başlamıştır.

11. 40 Yıllık Bekar – The 40-Year-Old Virgin (2005)

IMDb Puanı: 7.1/10 373.147
Yönetmen: Judd Apatow
Oyuncular: Steve Carell, Catherine Keener, Paul Rudd
Tür: DramRomantik, Komedi

40 Yıllık Bekar – The 40-Year-Old Virgin Konusu

40 yaşında elektronik mağazasında çalışan Andy çalışkan gayet kibar bir adamdır. 40 yıldır bakir olan Andy bunu etrafındaki herkesten saklamaktadır. İyi dekore edilmiş bir evde arkadaşlarıyla yaşayan Andy’nin çizgi roman koleksiyonu vardır. Andy’nin en büyük sorunu olan seks arkadaşları tarafından çözüme kavuşturmak istenmektedir. Bu sorunu ellerinden gelen destekle çözmeye çalışan arkadaşları Andy’e uzun süre etkilenmeden hayatına devam eder.

10. Aşk Engel Tanımaz – Notting Hill (1999)

IMDb Puanı: 7.1/10 252.699
Yönetmen: Roger Michell
Oyuncular: Hugh Grant, Julia Roberts, Richard McCabe
Tür: DramRomantik, Komedi

Aşk Engel Tanımaz – Notting Hill Konusu

Romantik komedi filmlerin vazgeçilmez iki yıldızı Hugh Grant ve Julia Roberts’ı Aşk Engel Tanımaz’da birlikte izleyebileceğiz. Londra’nın Notting Hill yöresinde yaşayan William Thacker bir kitapevinin sahibidir. Eşinden boşanmış William biraz ilginç karakter olan Spike adlı arkadaşıyla kalmaktadır.

Dünyaca ünlü film yıldızı Anna Scott dükkanına gelmesi ile ikisinin hayatı tamamen değişmektedir. İkisininde aklında geçen son şey aşktır. Ünlü bir yıldızla bir kitabevinin sahibinin aşkı yürütmesi ne kadar kolay olabilir ?

9. Senden Nefret Etmemin 10 Sebebi – 10 Things I Hate About You (1999)

IMDb Puanı: 7.3/10 277.234
Yönetmen: Gil Junger
Oyuncular: Heath Ledger, Julia Stiles, Joseph Gordon-Levitt
Tür: DramRomantik, Komedi

Senden Nefret Etmemin 10 Sebebi – 10 Things I Hate About You Konusu

Shakespeare’in eserinden uyarlanan Senden Nefret Etmenin 10 Sebebi 97 dakika sürmektedir. Bianca üniversitede okuyan çok güzel sosyal güler yüzlü genç bir kızdır. Ablası Kat ise tam tersi sert mizaçlı asabi hiç bir erkeğin yanına yaklaşamadığı biridir. Bianca sevgilisi olduğu halde onla çıkamamaktadır. Ailesi ablasının bir ilişkisi olmadan kardeşine izin vermemektedir. Bianca bu sorunu çözmek için üniversitede hiçbir kızı beğenmeyen bir erkek arkadaşından yardım isteyecektir.

8. Çılgın Aptal Aşk – Crazy, Stupid, Love. (2000)

IMDb Puanı: 7.4/10 445.955
Yönetmen: Glenn Ficarra, John Requa
Oyuncular: Steve Carell, Ryan Gosling, Julianne Moore
Tür: DramRomantik, Komedi

Çılgın Aptal Aşk Crazy, Stupid, Love. Konusu

Cal Weaver (Steve Carell) kendisinin mükemmel bir hayatı olduğunu düşünmektedir. İyi bir işe, harika bir eve ve mükemmel liseden beri aşık olduğu eşine ve mükemmel çocuklara sahiptir. Fakat bir gün eşinin onu aldattığını ve boşanmak istediğini öğrenir. Kafasında düşündüğü mükemmel yaşam bir anda denizin dibini boylamıştır.

40 yaşında yalnız bir adam olan Cal artık bekardır. Bir barda tanıştığı Jacob (Ryan Gosling) tam bir çapkındır. Cal’ın bekar hayatını öğrenmek için Jacob’dan yardım ister. Kadınlar konusunda şeytan tüye sahip Jacob ile maceraları başlar. Çok eğlenceli bu filmde Steve Carell sizi kahkaha krizine sokacaktır.

7. Sensiz Olmaz – High Fidelity (2000)

IMDb Puanı: 7.5/10 160.686
Yönetmen: Stephen Frears
Oyuncular: John Cusack, Iben Hjejle, Todd Louiso
Tür: DramRomantik, Komedi, Müzik

Sensiz Olmaz  High Fidelity Konusu

Rob Gordon (John Cusack) Chicago’da yaşayan ve 45’lik plak satan bir dükkanı vardır. Dükkanı batmak üzere olan Rob’un en büyük zevki Top 5 müzik listeleri hazırlamaktadır. Sevgilisi Laura (Iben Hjejle) kendisine müzikten zaman ayırmayan Rob’u terk eder. Tekrar sevgilisinden ayrılan Rob Tüm zamanların en iyi terk edilme şarkı listesi hazırlar. Bu listeyi hazırlarken bir yandan da kendisini terk eden 5 sevgilinin neden onu terk ettiğini izleyeceksiniz. Çok zekici yazılmış senaryosu ile film ikili ilişkileri derinden incelemiştir.

6. Harry Sally ile Tanışınca – When Harry Met Sally… (1989)

IMDb Puanı: 7.7/10 260.105
Yönetmen: Rob Reiner
Oyuncular: Billy Crystal, Meg Ryan, Carrie Fisher
Tür: DramRomantik, Komedi

Harry Sally ile Tanışınca – When Harry Met Sally… Konusu

Bu film romantik komedi filmlerinin en iyilerindendir. Hem oyuncu hem de yönetmen Rob Reiner tarafından çekilen filmin senaryosunu Nora Ephron yazmıştır. Billy Crystal ve Meg Ryan’ın efsane oyunculuğuyla bütün duyguları öfke, aşk, sevgi kızgınlığı film çok güzel işlemiştir. Meg Ryan’ın şapşik estetiksiz en güzel halini bu filmde şahit olacaksınız.

Harry ve Sally aynı üniversiteyi okumasına rağmen mezuniyetten sonra aynı arabayla New York’a giderken tanışırlar. Çok güzel sohbetlerinin ana konusu Kadın ile Erkek arkadaş olabilir mi?. Bu yolculuktan sonra birbiriyle arkadaş olamayacağını düşünen ikilinin yolları ayrılıyor. Yıllar sonra Harry eşinden Sally ise sevgilisinden ayrıldıktan sonra tekrar yolları kesişen ikili aralarında sıkı bir dostluk başlıyor. Birbirlerine aşık olmamaya çalışan bu ikili muhteşem bir uyum sağlamışlardır.

Çok sıcak samimi bu filmde Meg Ryan’ın orgazm taklidi tüm zamanların en iyi sahnelerinden bir olarak kabul edilmektedir. Uzun yıllar bu ikilinin yakaladığı samimiyete yakın bir film bulamayacağımızı tahmin ediyor. Mutlaka izlemeniz gereken romantik filmlerin başındadır.

5. Benden Bu Kadar – As Good as It Gets (1997)

IMDb Puanı: 7.7/10 260.105
Yönetmen: James L. Brooks
Oyuncular: Jack Nicholson, Helen Hunt, Greg Kinnear
Tür: DramRomantik, Komedi

Benden Bu Kadar – As Good as It Gets Konusu

Çok yetenekli bir yazar olan Melvin Udall sürekli ellerini yıkayan kaldırım çizgilerine basmadan yürüyen obsesif kompulsif bozukluğa sahip biridir. Melvin çok aksi lanet geçimsiz bir kişidir. Zencileri ve yahudilerden nefret eden ve bunu saklamayan birisidir. Hergün kahvaltı yaptığı yerde garsonluk yapan Carol yalnız bir anne ve çocuğu çabuk hasta olmaktadır.Çocuğa Carol’un annesi bakmaktadır. Melvin Simon adında eşcinsel bir komşuya sahiptir. Carol artık garsonluk yapamayacağı, Simon’ın ise saldırıya uğraması sonucunda düzeni bozulan Melvin için artık hiçbirşey eskisi gibi olmayacak. Jack Nicholson ve Helen Hunt bu filmle en iyi erkek ve kadın Oscar ödülünü almıştır. Bu filmde Jack Nicholson’ın gıcıklığını bile seveceksiniz.

4. Aşkın (500) günü – (500) Days of Summer (2009)

IMDb Puanı: 7.7/10 450.025
Yönetmen: Marc Webb
Oyuncular: Zooey Deschanel, Joseph Gordon-Levitt, Geoffrey Arend
Tür: DramRomantik, Komedi

Aşkın (500) günü – (500) Days of Summer Konusu

Aşkın (500) günü senaryosunun anlatım şekliyle çekim teknikleri ile diğer romantik komedilerden çok farklı bir yerdedir. Bu bir aşk hikayesi değildir, aşk hakkında bir hikayedir sloganına sahip filmi Marc Webb yönetmektedir.

Tam bir romantik olan Tom (Joseph Gordon-Levitt) iş yerinde yeni çalışmaya başlayan eşek gözlü minyon Summer’a (Zooey Deschanel) aşık olur. Summer ciddi ilişki istemeyen ilişkilere inanmayan birisidir. Tom ise hayatının sonuna kadar Summer’la geçirmek istemektedir. Film klasik romantik komediler gibi görünsede 500 günlük aşk hikayelerinin farklı günlerini seyirciye izletiyor. İlişkilerindeki mutlu olduğu zamanlar ve hüzün dolu anları bize izleten film aşka çok farklı bir pencereden baktırıyor. Kaliteli sinema eserini kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.

3. Umut Işığım – Silver Linings Playbook (2012)


IMDb Puanı: 7.7/10 631.839
Yönetmen: David O. Russell
Oyuncular: Bradley Cooper, Jennifer Lawrence, Robert De Niro
Tür: DramRomantik, Komedi

Umut Işığım Silver Linings Playbook Konusu

Listemdeki kendi favori filmim Umut Işığımdır. Bu filmi tam 4 kere izledim ve her izleyişimde ilk günkü gibi keyifle izledim. Umut Işığım Matthew Quick’in aynı isimli çok kaliteli kitabından beyaz perdeye aktarılmıştır. Kaliteli kadrosuyla oyunculardaki muhteşem uyumla David O. Russell harika bir film çıkarmıştır.

Eski bir tarih öğretmeni olan Pat Solitano(Bradley Cooper) temiz kalpli karısına aşık bir adamdır. Bir gün karısının kendini aldattığını gören adam 8 ay rehabilite merkezinde kalmıştır. Bardağın hep iyi tarafından bakan Pat hala karısını geri kazanmak istemektedir. Pat anne babasının yanına taşınır ve karısının istediği bir adam olmaya çalışır. Bir yemekte kendi gibi biraz kırık olan Tiffany (Jennifer Lawrence) ile tanışan Pat karısını geri kazanmak için Tiffany’den yardım ister. Yardımı kabul eden Tiffany ve Pat için bu olay tam bir Umut Işığı olacaktır. İyi bir dost ve aşka bir adım yakında olan çiftin maceraları başlar. Romantik komedi bir yana dram kısmıda ağır basan bu filmi çok keyifle izleyeceksiniz.

2. Annie Hall (1977)

IMDb Puanı: 8.0/10 551.507
Yönetmen: Woody Allen
Oyuncular: Woody Allen, Diane Keaton, Tony Roberts
Tür: Romantik, Komedi

Annie Hall Konusu

Woody Allen’ın hem yönetip hem yazıp hem de oynadığı bu muhteşem film onun başyapıttır. Klasik romantik komedi filmlerinden sıkılanlar için entelektüel içeriği çok geniş bir filmdir.  New York’da yaşayan komedyen Alvy Singer (Woody Allen) yaşadığı entelektüel ortamda kafasındaki kadını bulması konusunda oldukça umutsuzdur. Nevrotik komedyen Alvy ile yine nevrotik şarkıcı Annie Hall (Diane Keaton) ile tanışmasıyla talihi bir anda değişmiştir.

Woody Allen filmlerini hiç izlememiş bir iseniz kendine has tarzıyla eşsiz bir oyuncu yazar ve yönetmendir. Bir kere Woody Allen filmi izlediniz mi diğerini kendine has tarzıyla hemen anlayacaksınız. Bu özgün sinema eserini klişe aşk filmlerinden sıkılanlar için birebirdir.

1. Bugün Aslında Dündü – Groundhog Day (1993)


IMDb Puanı: 8.0/10 551.507
Yönetmen: Harold Ramis
Oyuncular: Bill Murray, Andie MacDowell, Chris Elliott
Tür: Romantik, Komedi, Fantastik

Bugün Aslında Dündü – Groundhog Day Konusu

Geldi listemizin zirvesindeki filme. Bugün aslında dündü romantik komedi türünde en orjinal yapımlardan biridir. Fantastik konu ile romantik komedinin birleşmesiyle çok orjinal bir film ortaya çıkmıştır.

Phil Connors bir kanalda hava durumu spikeri olarak çalışmaktadır. Ekranlar önünde sevilen eğlenceli ama ekranların ardında kendini beğenmiş kibirli biridir. Pennsylvania’nın kırsal kesimindeki Groundhog Day etkinliklerini görüntülemek için gönderilir. Kırsal hayatı hiç sevmeyen Phil için kabus gibi bir gündür. Daha kötüsü de vardır Groundhog Day gününü tekrar tekrar tekrar yaşayacaktır. Zaman döngüsüne yakalanan Phil bu durumla baş etmeyi zamanla öğrenecektir. Artık kendini öldürse daha tekrar aynı günü yaşayan Phil bu durumu lehine çevirip yeni şeyler deneyip hayatının kadını Rita’yı elde etmek için çok uğraşacaktır.

Siz de aynı günü defalarca yaşamak durumunda kalsanız ne yapardınız ? En iyi romantik komedi filmleri listemizin zirvesindeki bu filmi mutlaka ama mutlaka izlemelisiniz. Umarım listemizi beğenirsiniz.

Son Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir